Hrad Švihov
Místo, ve kterém Kardinál spřádal všechny své plány proti mušketýrům.
První hrad na který se blíže podíváme je hrad Švihov.
A jak se tam vlastně dostaneme? Hrad leží na kraji městečka Švihov, vzdáleném cca 122 km od Prahy (po E50, následně E53 a skončíte na silnici 183, která vás zavede k hradu). A pokud nemáte auto, tak se můžete vydat vláčkem (z Prahy z Hlavního nádraží) či autobusem (z Prahy buď z Florence – ten je přímý, nebo ze Zličína s přestupem v Plzni) a cesta trvá cca 2 a půl hodinky (z Prahy).
Historie hradu ve zkratce
Zakladatelem hradu, který je poprvé zmiňován v roce 1375, byl rod pánů z Rýzmberka ze Skály. Během husitských válek byl obléhán husitským vojskem a jeho posádka se vzdala až po vypuštění hradních příkopů. V letech 1480–1489 na příkaz tehdejšího majitele panství Půty Švihovského z Rýzmberka nákladně přestavěn ve slohu pozdní gotiky. V dostavbě opevnění po jeho smrti pokračovali jeho synové, kteří si na stavbu pozvali známého architekta Benedikta Rieda. Po rodu Švihovských hrad v roce 1548 převzali Kavkové z Říčan, jejich špatné hospodaření je ale již v roce 1598 donutilo hrad prodat rodu Černínů z Chudenic. Poté přišla třicetiletá válka. Hrad tehdy bezúspěšně obléhala švédská vojska.
Po válce, zřejmě ze strachu před možnou „nedobytnou líhní protihabsburského odporu“, vydal habsburský císař Ferdinand III. nařízení k demolici hradu. Díky neustálému oddalování k ní však v plném rozsahu nikdy nedošlo, byla pouze pobořena část hradebního opevnění. Hradní paláce, kaple a zbylé bašty byly později změněny na panskou sýpku, čímž na jednu stranu celý objekt neobyčejně utrpěl, na druhou stranu jej to ale i ochránilo od rozsáhlejších přestaveb. V držení rodu Černínů zůstal švihovský hrad až do roku 1945, kdy byl zestátněn.
Československý stát převzal významnou historickou památku v dezolátním stavu. Ale již v roce 1950 začaly programové rekonstrukční práce, ve své době jinak ojedinělé. Hrad byl opět zastřešen, interiéry vyčištěny, vybavení hradu zrestaurováno. Další „vlna“ oprav přišla na Švihov po povodních v srpnu 2002, která se týkala zejména soustavy vodních příkopů sloužících dříve jako součást opevnění. V roce 2014 byla opravena vstupní věž jádra hradu. (Zdroj: Wikipedie)
Na co se můžete těšit?
Hrad má dva prohlídkové okruhy:
1. HRAD – Červená bašta, pokračuje přes vstupní halu do ložnice hradní paní, zavítá do hradní kaple, tanečního sálu (kanceláře Kardinála), hodovní síně a je zakončena ve zbrojnici.
2. KUCHYNĚ – hospodářské místnosti hradu, tedy prostory, které byly určeny pro sloužícím: hejtmanská kancelář, strážnice, fraucimor, kuchyně. Gotický sál, kterým se prochází, má za cíl seznámit návštěvníky s archeologickými nálezy na hradě a přenesenými malbami ze zaniklého kostela v Doupově.
Kromě běžných návštěvnických okruhů, které jsou provozovány v otevírací době, nabízí hrad i další možnosti. Například noční oživené prohlídky, tradičně vždy poslední tři víkendy letních prázdnin, mimořádné prohlídky do míst, kam se obyčejně není možnost dostat, nebo tématické prohlídky pro objednané skupiny
Ceny okruhů najdete na oficiálních stránkách hradu. Jak vidíte, možností je spousta a může se stát, že Vám při všech těch prohlídkách pěkně vyhládne! Ale s tím hrad počítá a má ve svém areálu výbornou krčmu ,,U Zdeničky“. Pokud jste milovníky hradních svateb, tak si zde můžete uspořádat tu svou. Dokonce i v Tanečním sále!
Využité prostory v seriálu
Tak pro nás nejdůležitější místností z hradu je Taneční sál, který sloužil jako kabinet Kardinála.
Ale i mnoho dalších prostorů…
(Fotografie mušketýrů: BBC)
Pokud si chcete zavzpomínat na našeho milovaného Kardinála, tak navštívením prostor, ve kterých trávil většinu času, je výborný nápad!
Zdroj fotografií:
Diskuze /2
Vážně? Spojení z Prahy v článku? Co třeba z Brna, Budějic, Ostravy, Jihlavy atd. atd. V Praze jsem velkou část roku, ale stejně mě neuvěřitelně štve ta arogance napsat tam spojení z Prahy! To je nějaký vtip? Wow, Moraváci v Praze se zase ukázali. To by normálního Pražáka nenapadlo, protože má rozum. P.S. Díky za všechny články, jsou pěkné a Vaše práce stojí za to. Jen jsem měl potřebu zdůraznit, že určité věci nejsou vhodné na portále, který využívají i mimopražští. Na stránkách DPP si klidně pište spojení z Prahy.
V prvním díle druhé řady jsme ho mohli vidět i z venku. ;-)