Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Jak to bylo doopravdy: A co ostatní?
Poslední článek o seriálu Tut a jeho historickém pozadí vám odhalí, jak dopadly tři nejbližší osoby v Tutanchamonově životě.
Anchesenamon
(Tutanchamon a Anchesenamon. Foto: Wikipedia CC BY-SA 3.0)
Anchesenamon se musela rychle provdat (jak jsme viděli v prvním díle), aby byla zajištěna božská krev na trůnu. Podle toho, co víme, se jí nabízel nějaký její sluha. Ona ale tuto možnost zavrhla a napsala dopis znepřátelenému chetitskému králi, kde psala, že její manžel zemřel náhle a nemá syny.
On, chetitský král, syny má. Prosila ho, aby jí jednoho poslal, čímž zajistí mír mezi jejich zeměmi a ona si tudíž nebude muset vzít svého sluhu. Chetitský král si myslel, že jde o léčku a trvalo mu dlouho, než se ujistil, že je to pravda. Nakonec opravdu svého syna do Egypta poslal, ale jaká to náhoda, že ho těsně za egyptskými hranicemi někdo zavraždil.
Moje osobní volba padá opět na Aje. Anchesenamon se musela opravdu za Aje provdat. Aj už manželku měl, starou, s kterou strávil celý život. Jak už jsem psala, šlo jen o pojištění pozice. Anchesenamon ale brzy nato mizí z dějin a podezření mnohých padá na Aje, že se chudinky mladé truchlící královny zbavil.
Aj
(Aj. Foto: Wikipedia CC BY-SA 3.0)
Aj, jak jsem už psala, se oženil s Anchesenamon a stal se tak faraonem. Jeho vláda byla ale krátká a nijak významná. Zemřel dva roky po nástupu na trůn.
Heremheb
(Heremheb. Foto: Wikipedia CC BY-SA 2.5)
Na jeho místo nastoupil Heremheb. Svůj nárok na trůn legitimizoval tím, že si už za vlády Achnatona vzal za ženu sestru královny Nefertiti. Jakožto voják zajistil situaci v království a znovu obnovil strach v očích nepřátel. Rozhodl se, že Achnatona, Tutanchamona a Ajeho vymaže z historie a datoval svou vládu rovnou za Amenhotepa III., čímž způsobil značné problémy s tím, abychom zjistili délku jeho vlády. Odhaduje se na 15 let, někteří říkají 5 let, jiní 40. Byl také významný svou stavitelskou činností. Byl to poslední faraon 18. dynastie.
Můj názor na seriál
Co se týká mého názoru na seriál, rozhodně jsem se u něj pobavila. Trvalo mi to ale dlouho, protože se ve mně svářely moje vědomosti se všemi těmi nesmysly v seriálu. Musím ale říct, že v okamžiku, kdy jsem konečně přestala vnímat tu varovnou sirénu v hlavě, která upozorňovala na nesrovnalosti, tak jsem si to užila. Jako zápor seriálu vidím to, když pominu všechny ty nesmysly, tak že už se asi nikdy nebudu na Anchesenamon dívat jako dřív. I když vím, že byla přesný opak toho, jak ji vykreslili v seriálu.
Tímto se s vámi chci rozloučit, doufám, že se vám články líbily a že jste se z nich trochu poučili. Ráda uvítám vaše názory, ať už na seriál, tak na moje články.
zdroje fotek: Anchesenamon Aj Heremheb
Diskuze /2
Díky, Lady Alex, za super titulky k filmu a za všechny články, vysvětlující mnohé skutečnosti. Jsem po všech stránkách – jak film, tak komentáře – velmi spokojená. Pokud objevíte zase film podobného rázu, tedy s egyptskou nebo jinak historickou tématikou, tak si ho ráda pustím. Ať se vše daří. S pozdravem a přáním všeho dobrého Caira.
Seriál jsem objevil až teď a chci poděkovat za titulky i články. Obojí skvělé. Ještě jednou díky moc.