Vinci: fiktivní město, které je až mrazivě skutečné
Druhá řada seriálového Temného případu vyměnila rozlehlé a ponuré louisianské bažiny za industriální město Vinci v okresu kalifornského Los Angeles. Co ale tohle Vinci vlastně je? Přestože se totiž jedná o město fiktivní a existující pouze ve světě True Detective, není tak úplně smyšlené.
Vítejte ve Vinci
Továrny, znečištění, smog, organizovaný zločin a nelegální zakázky. To je seriálové Vinci, průmyslové město v okresu Los Angeles, které spojí dohromady hlavní postavy druhé řady seriálu True Detective. Dvě z těchto postav jakoby o Vinci slyšely poprvé, pro zbylé dvě je však toto město denním chlebem.
Ray Velcoro je detektivem města Vinci a zároveň i typickou ukázkou jeho zkorumpovanosti. Oproti tomu Frank Semyon je pokřivený obchodník, který využívá zkorumpovanost a úpadek města Vinci k vlastnímu prospěchu v čele se zneužíváním peněz z veřejných zakázek. Frankovi a Rayovi se však velmi brzy připletou do cesty také detektivka Ani Bezzerides a strážník Paul Woodrugh, když je nalezeno tělo městského tajemníka Ben Casperea, s nímž měl Frank připravený obchod, který měl být vrcholem jeho kariéry. Nyní však hrozí, že se stane jeho pomníkem.
Vernon, skutečné město Vinci
Přestože je Vinci, jak jsme si řekli už na začátku, fiktivním městem navrženým pouze pro potřeby druhé řady seriálového Temného případu, neznamená to, že by se v rámci něj tvůrce seriálu Nick Pizzolatto nenechal inspirovat jiným městem v našem skutečném světě. Tímto městem je kalifornský Vernon, který se, stejně jako Vinci, nachází jen pár kilometrů od centra Los Angeles. A stejně jako Vinci, i Vernon je plný továren, skladišť a železničních kolejí. Dokonce má i vlastní vodní nádrž, která je v podstatě identická s tou seriálovou. Až na samotný název, samozřejmě.
Tady ale podobnost nekončí. Stejně jako fiktivní Vinci, i skutečný Vernon pokrývá velmi malé území, které obývá zhruba pouhá stovka občanů, přestože více než 50 000 na něj dochází pracovat. Vernon má navíc i svou vlastní policii, vlastní hasiče a dokonce i vlastní dodavatele vody a energií. A, opět stejně jako Vinci, i vlastní pestrou historii, která je od hlavy až k patě prolezlá korupcí a podezřelými obchodními praktikami. Město Vernon bylo založeno roku 1905 a zhruba už od poloviny 20. století v něm začaly na povrch vyplouvat nejrůznější případy přemrštěných platů státních úředníků, levných bytů a korupce, k nimž se před pár lety připojilo dokonce i záhadné zmizení městského správce.
A právě ve zmizení správce Vernonu Erica Fresche zle hledat paralelu se smrtí seriálové postavy Bena Casperea, která v úvodní epizodě druhého Temného případu zkříží cesty všech čtyř hlavních postav. Když se totiž kolem roku 2012 začala postupně odkrývat temná stránka Vernonu a několik vysoce postavených stáních úředníků bylo dokonce zatčeno a odsouzeno, pozornost policie i médií se postupně začala stáčet právě k Ericu Freschovi, který měl mít pravděpodobně prsty v bezpočtu případů korupce a zneužitých zakázek.
Víc se však policie o Freschově roli ve vernonské korupci nikdy nedozvěděla. Během vyšetřování se jakoby propadl do země a až později bylo nalezeno jeho tělo. Oficiálně mělo jít o nehodu, kdy Fresch pravděpodobně uklouzl na kameni a z výšky padesáti metrů spadl do nábřeží. Mnoho obyvatel Vernonu však dlouze spekulovalo nad tím, co by asi následovalo, kdyby byl Fresch zadržen policí a vypovídal by u soudu.
Mezi seriálovými řádky
Pokud si dáme všechny tyto informace dohromady a vzpomeneme si na první epizodu druhé řady Temného případu s názvem The Western Book of the Dead, můžeme si všimnout, proč si Nic Pizzolatto radši vymyslel vlastní město, než aby svůj seriál situoval do již existujícího Vernonu. Vedlejší dějová linka o novináři, který plánuje napsat „osmidílný sériál o městské korupci“, a na kterého musí Frank poslat Raye Velcoru, aby mu trošku tvrdším způsobem „domluvil“, totiž zcela jistě nebude náhodná.
Je docela klidně možné, že Nic Pizzolatto chtěl druhou řadu Temného případu situovat právě ve Vernonu, nebo že o tomto městě chtěl třeba natočit samostatný seriál či dokument. Mezi řádky jde ale vyčíst, že ne každý byl z tohoto nápadu nejspíš úplně nadšený a Pizzolatto se tak musel uchýlit ke smyšlenému městu Vinci (sám mimochodem oficiálně potvrdil, že jeho smyšlené město má skutečně reflektovat existující Vernon). Jak to bylo doopravdy, to se asi jen tak nedozvíme. Pizzolattovo vyobrazení Vinci a nastínění možnosti, že by o jeho korupční pavučině měl snad být napsaný investigativní seriál, jsou však samy o sobě výmluvné asi docela dost.
FOTO: HBO
Zdroj:
HBO
Diskuze /2
Velmi zajímavý článek (y)
Souhlasím, výborný počtení :-)