Zavedené spojení "svést na temnou stranu" dostává díky seriálu Acolyte zcela jiný rozměr
Ve světě Star Wars je naprosto běžné, že jedna postava svede tu druhou na temnou stranu Síly. Většinou se jedná o tu nejpropracovanější a nejzábavnější část na celých Star Wars. Seriál The Acolyte tomu ale dává zcela jiný rozměr, když slovo „svést“ si vzal až příliš doslova.
Kancléř Sheev Palpatine svedl Anakina Skywalkera na temnou stranu Síly, když mu jako jediný nabídl to, co Jediové nemohli – zachránit jeho milovanou Padmé před jistou smrtí a naučit ho takovým schopnostem, o kterým se Jediům ani nesnilo. Sithové jsou velice přesvědčiví a na rozdíl od Jediů vám říkají to, co chcete v danou chvíli slyšet. Taktéž vám nabízí případné východisko a řešení problému, které Jediové ve své omezené slepotě a vlastním přesvědčení nevidí.
V tomto ohledu je temná strana tak lákavá. Zatímco Jediové vás odstřihnou od svých blízkých a případných emocí ze ztráty milovaného, Sithové nabízí vášeň, strach a prožité utrpení, což mohou být charakteristiky, které jsou daleko běžnější i nám smrtelníkům, neboť i my takovéto pocity v našich životech běžně prožíváme. Proto se někdy lépe vcítíme do postav záporáků, kteří nám přijdou mnohem více prokreslenější a uvěřitelnější. Jmenujte nějakého záporáka s červeným světelným mečem, který se ve světě Star Wars nepovedl. Nenajdete ho. Darth Maul, Hrabě Dooku, Palpatine, Vader, Baylan Skoll, Kylo Ren a vlastně Qimir jsou propracované postavy, které vás zajímají.
A i poslední jmenovaný dostává zcela jiný rozměr, když velice pomalu odhaluje svůj plán. Býval kdysi Jeidem a cítí se zrazen, tělo má zjizvené a jediné, po čem touží, je svoboda. Jediové nabízejí pouze jeden úhel výkladu Síly a pokud se jim neřídíte, jste jejím nepřítelem. Qimir chce být ale svobodný a Sílu užívat dle své vlastní libosti včetně využívání temné strany, která nabízí zcela jiný pohled na celé umění.
A v tomto ohledu je velice přesvědčivý i vůči Oshe, kterou postupně přetahuje na svou vlastní stranu. Stejně jako Palpatine u Anakina, tak ani Qimir Oshu do ničeho nenutí – nabídne ji přístřeší, jídlo, svou vlastní zbraň a dokonce i loď. Osha stejně jako Anakin dostává ve všech ohledech na výběr a vše spěje ke stejnému konci – stejně jako mladý Skywalker se i ona stane dobrovolně učedníkem temné strany.
Qimirovi techniky jsou ale ještě daleko mazanější, neboť jeho svádění je doslovné. V pravý moment se dokáže Oshy dotknout a prohloubit jejich pouto takovým způsobem, jakým to Jediové rozhodně nesvedou. Jeho koupel v rozbouřeném moři byla taktéž účelná, neboť stál před Oshou tak, jak ho stvořila samotná Síla – zcela nahý. Tento rozměr svádění na temnou stranu Síly jsme tu ještě neměli a je rozhodně vítán.
Jak vám se líbilo QImirovo svádění Oshy na temnou stranu Síly?
Diskuze /8
Baylan za prvé není sith za druhé má meč oranžový ne červený :) pokud se dobře pamatuju tak byl brán jako dark jedi ( pardon ale musel sem :D )
#4 tom99Baylan byl sice Jedi, ale přešel na temnou stranu. Neřešil bych, jestli Sith, nebo Jedi. Pokud vládne temnou stranou Sily. A že byl meč Baylana oranžový. No ještě to třeba byl stále jeho meč Jedie. Anakin, když už se stal Vaderem, také měl stále modrý meč. Tyhle detaily bych neřešil. Článek pojednává o vykreslení temných postav.
Ne každý uživatel temné strany je automaticky Sith. Sithové a jediové jsou prakticky dvě v mnohém odlišné (ale v mnohém taky podobné) náboženské doktríny. Můžeš však bez problémů používat světlou nebo temnou stranu síly a nebýt ani sith ani jedi.
#1 caliel: Proto taky v článku píšu „Jmenujte nějakého záporáka s červeným světelným mečem, který se ve světě Star Wars nepovedl.“ O Sithovi nebyla ani zmínka, ale přiznávám, že se to špatně rozlišuje. Sith je de facto hodnost stejně jako třeba Rytíř z Renu apod. A oranžový meč beru. Jako správný muž mám omezenou paletu barev a tmavě oranžovou vidím jako červenou :-D
#5 caliel #8 Edvin69#4 tom99: Nemyslel sem to nějak špatně jen mě to hnedka praštilo do očí při přečtení :) a co jsem se ještě dovzdělal následně tak opravdu by Baylan se Shin měli být bráni jako Dark jedi ( něco co není sith a drží si pokroucený codex Jedi ale neváhá natáhnout se i k temné straně síly pro prospěch svého cíle ). Ale opravdu je tohle velmi šedá zóna viz. další na seznamu dark jedi Ventress.
Takže je to nakonec jako když by to psal nějakej cis dobytek, akorát jsou černý? Nehodlám tomu zvyšovat sledovanost, tak se musim ptát :D
Řešit vliv tohoto „díla“ na lore, který samotný už byl x krát zkriplen, je ztráta času, resp. podle toho, jak se to zatím odvíjí a jaký lze čekat závěr, tohle bude právě ta jeho část, na kterou budeme chtít rychle zapomenout.
#4 tom99: Mýlíš se. Sith není hodnost, ale filozoficko náboženská doktrína. Sithové jsou všichni kdo následují tuto doktrínu. Hodnosti jsou: 1) Akolyta (většinou na akademii), 2) Učedník (ti co už dokončili výcvik na akademii a teď se učí u nějakého lorda), 3) Lord (to už je zkušený a plně vycvičený Sith, schopný brát si vlastní učedníky), 4) Darth (jedná se o vyjímečně silné lordy, jenž jsou pro svou moc a schopnosti uznávání a obávání dokonce i ostatními Sithy. Při srovnání s Jedi by to byl asi člen nejvyšší rady mistrů)