Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Skutečný příběh Phinease Gage
Tento těžko uvěřitelný příběh, který se udál v polovině 19. století na jedné americké železnici dodnes vyvolává otázky. Dokonce se jím tvůrci Hell on Wheels inspirovali u jedné z postav. Poznáte u které?
13. září 1848 utrpěl Phineas Gage při práci na železnici vážná poranění mozku, když špatně načasovaná nálož vybouchla a vymrštila přes metr dlouhou železnou tyč, která prošla skrz jeho lícní kost až k temeni hlavy a ven. Tyč vážící necelých 6 kilogramů měla ostrou špičku a její spodní část měla v průměru přes 3 centimetry. Odletěla ještě 22 metrů daleko poté, co mu proťala hlavu. I přes tyto události Gage přežil a ani při tom neztratil vědomí.
Smrti uniknul opravdu jen o vlásek. Přežil proto, že mu trubka prošla skrz přední lalok, který zajišťuje funkce paměti a chování. Oblasti zajišťující tělesné funkce zůstaly nepoškozeny. Podle doktora Johna Martyna Harlowa si dokázal udržet ránu čistou a zbavil se tak infekcí přesto, že se v této době na hygienu příliš nedbalo.
Tato nehoda stála Gage levé oko, ale jinak se fyzicky zcela uzdravil. Jeho osobnost se však dramaticky změnila. Před tímto incidentem byl znám jako člověk velmi zdvořilý, zodpovědný a klidný. Po tomto úrazu však začal být extrémně náladový, vznětlivý a surový. Jeho přátelé ho popisovali jako „už ne Gage“.
Doktor Harlow prozkoumal jeho zranění a Gageovi počáteční symptomy popsal v medicínském časopise. Napsal toho ještě mnoho o tomto případu, i po Gageově smrti v roce 1860 (12 let po úrazu). Protože Gageova změna osobnosti tak nápadně souvisela s oním úrazem, případ nadále fascinoval vědce po celém světě. Chirurgové v polovině 20. století obhajující čelní lobotomie Gageův případ ve svých pracích často citovali. Zájem o připad Phinease Gage byl obnoven v roce 2012, když výzkumníci použili počítačové modelování a sofistikované zobrazovací techniky k podpoře tvrzení, že vážné poranění, způsobené ocelovou trubkou, neporanilo jeho čelní lalok, ale spíše mnohá nervová zakončení mezi ním a jinými částmi mozku.
Gage byl pochován v San Francisku, ale jeho tělo bylo po pár letech exhumováno, na žádost doktora Harlowa. Jeho lebka byla transportována zpět na východ, takže mohl doktor pokračovat ve svém výzkumu. Harlow ji poté daroval Warrenskému muzeu anatomie.
Schválně, kterou postavu z Hell on Wheels vám příběh Phinease Gage připomíná?
Postava Gregoryho Toola byla inspirována příběhem Phinease Gage
Zdroj: AMC
Diskuze /3
Já to věděl, že to bude on :D Jinak pěkný článek
Popravdě jsem si říkal, že je trochu nereálné, aby to Tool přežil, takže by mě vůbec nenapadlo, že to má základ v reálu ;-)
Mě spíš přišlo, když vlastně skončil s prostřelenou zadní částí hlavy, že se inspirovali ve Francouzské revoluci, kdy jeden muž (jehož jméno si právě nevzpomínám) chtěl spáchat sebevraždu tím, že si strčil hlaveň zbraně do pusy… jenom mu to zezadu prostřelilo hlavu, ale přežil a tak šel na popravu gilotinou.