Wednesday překonala Stranger Things ve sledovanosti
Seriál Wednesday dosáhl nového rekordu ve sledovanosti na Netflixu a překonal tak předchozí rekord, který držel megahit této streamovací platformy Stranger Things.
Příběh Wednesday Addamsové, která se při studiu na střední škole Nevermore musí potýkat nejen se svými nastupujícími schopnostmi, ale také s vražedným řáděním, které terorizuje místní městečko.
Wednesday Addamsová se ve svém nejnovějším dobrodružství dostala jako studentka do Nevermorské akademie. Při přijímacím pohovoru došlo i na otázku, proč se jmenuje po dni v týdnu. A Morticiina odpověď vysvětlila vlastně i to, jak na jméno přišli před šedesáti lety tvůrci.
Když Addamsova rodina poprvé ve třicátých letech minulého století jako komiks spatřila světlo světa, její tvůrce Charles Addams nikomu z nich nedal křestní jméno. Jakmile se ale rozhodlo, že v šedesátých letech vznikne hraný seriál, jména už to chtělo.
V případě Wednesday se Charles Addams opravdu, jak tvrdila seriálová Morticia v podaní Catherine Zeta-Jones, inspiroval dětskou říkankou Pondělní dítě, ve které se tvrdí, že středeční dítě je plné hoře. To přesně odráží Wednesdayin zachmuřený vzhled. Morticia tak mluvila pravdu.
Říkanka Pondělní dítě se poprvé objevila v tištěné formě v roce 1838. Její autor zůstává neznámý. Zabývá se tím, jaký osud a jaké vlastnosti mají děti narozené v jednotlivých dnech v týdnu.
Monday’s child is fair of face,
Tuesday’s child is full of grace.
Wednesday’s child is full of woe,
Thursday’s child has far to go.
Friday’s child is loving and giving,
Saturday’s child works hard for a living.
And the child born on the Sabbath day
Is bonny and blithe, good and gay.
Pondělní dítě má pěknou tvář,
úterní zdobí svatozář,
středeční dítě je plné hoře,
čtvrteční popluje v širé moře,
páteční dítě je štědré a plné lásky,
sobotnímu bude samá práce dělat vrásky,
a to narozené v odpočinku den,
je veselé, hodné, švarné jen.
Stejně jako Wednesday, i její rodina získala jména až po té, co se v roce 1964 začal vysílat první seriál. Jméno matky Morticia vychází z profese funebráka (mortician), což je práce s nelichotivou nálepkou. U otce se tvůrci rozhodovali mezi Gomezem a Repelim, konečné slovo měl původní představitel role John Astin, kterému se více zamlouvalo jméno Gomez.
Wednesdayin mladší bráška se původně měl jmenovat Pubert, což vychází ze slova puberta/adolescence. Měl to být odkaz na jeho věk. Nakonec ale tvůrci jméno raději změnili na Pugsleyho. O Puberta jsme ale nepřišli, protože právě tak v roce 1993 scénáristé pro film pojmenovali třetí dítě Addamsových.
A co vy, jak byste se chtěli jmenovat ve světě Addamsových?
Foto: Netflix, Zdroj: Hitc.com
Seriál Wednesday dosáhl nového rekordu ve sledovanosti na Netflixu a překonal tak předchozí rekord, který držel megahit této streamovací platformy Stranger Things.
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Nejste uživatel Edny? Registrujte se během pár vteřin.
Registrace Zapomenuté heslo
Diskuze /6
Sakra a já myslel, že je to na vyjádření podpory Josefa Středuly.
ja tuto riekanku poznam zo Star Trek-u. cast Patecny dite
https://www.kontinuum.cz/…iday-s-child
Pondelní dite krasnou ma tvar, uterní dite milosti zar, stredecní dite miluje a syti, stvrtecni dite dre pro zivobyti, pateční dite prinese zal a díte stvorene nez prijde nedele je statecne, mile, hodné a veselé.
Basen bola zverejnena v americkych novinach v roku 1887.
Ne, ten překlad neberu. Vidím, že máte psáno „volně přeloženo a přebásněno“, ale vzhledem k tomu, že tu jsme kvůli větě o středě, považuji překlad slova woe za chybný krok, protože slovo hoře je zastaralé i dle slovníku a s omluvou – ale pokud chcete, aby tomuto významu porozuměli i nadšení žáci věku ZŠ, kteří si zde budou hledat, budou tou „horou“ zmateni..
2.část příspěvku:
Protože tu všichni přijdou kvůli „středě“, bylo by záhodno mít pro tuto větu překlad přesnější/příjemnější.
Protože sem všichni přijdou kvůli „středě“, bylo by záhodno mít pro tuto větu překlad přesnější/příjemnější. Co např.: Středeční dítě je plné žalu, Čtvrteční je plné kvapu. (slovo „hoře“ tu nedá 50% mladších jedinců, ale žal každý fanoušek kolem 10 let – a že jich je). P. S. Jsem na telefonu a na tl. enter jsem zvyklý, tedy, na odstavce :). Admina prosím o smazání předchozích, díky