Vikingové zahájili svou seriálovou existenci v roce 2013 a skončili na konci roku 2020, což znamená, že tu s námi byli dlouhých sedm let, ale vše musí jednou skončit. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody.
Deset věcí, které jste o Vikinzích možná nevěděli
Vikinská kultura má mnoho specifik. Věděli jste například, že Vikingové lyžovali jen tak pro zábavu? Nebo že se koupali pravidelněji než zbytek tehdejších Evropanů? Pokud ne, tak vše naleznete v následujícím článku.
1. Vikingové nenosili helmy s rohy
Zapomeňte na každý vikinský oblek, který jste kdy viděli. Je pravděpodobné, že Seveřané nosili helmy, ale neměli na nich žádné býčí rohy. Vyobrazení z dob Vikingů nezobrazuje žádné rohy. Jediná helma, která byla z jejich doby nalezena, je normální helma bez rohů. Za tuto mystifikaci mohou pravděpodobně malíři z 19. století, kteří se inspirovali starověkými Řeky a Římany, kteří takto popisovali obyvatele ze severní Evropy. V té době však tyto helmy nosili jen skandinávští a germánští kněží, kteří si je nasazovali během obřadních ceremoniálů.
2. Vikingové byli známí svou skvělou hygienou
Taky si myslíte, že Vikingové museli hodně zapáchat? Právě naopak. Vykopávky v severních zemích odhalily různé pinzety, břitvy a hřebeny, které byly vytvořeny ze zvířecích kostí a parohů. Vikingové se koupali alespoň jednou za týden, což se nedá říci o ostatních obyvatelích tehdejší doby. Často se koupali v horkých přírodních pramenech.
3. Vikingové rozdělávali ohně za pomoci zvláštního způsobu
Vikingové si rozdělávali oheň velmi netypickým způsobem. Sbírali určité houby, které rostly na stromech. Tyto houby poté několik dní vařili ve vlastní moči. Výsledný produkt smíchali s něčím podobným plsti. Díky moči oheň hned nevyhořel a doutnal tak dlouho, že jej mohli nosit s sebou.
4. Vikingové pohřbívali své mrtvé v lodích
Vikingové měli rádi své lodě. Dokonce je měli tak rádi, že v nich pohřbívali své mrtvé. Seveřané věřili, že každý válečník bude po smrti bojovat a hodovat s ostatními válečníky a to až do konce věků, proto lodě vnímali jako plavidla, která je dovezou do jejich posmrtného života. Do lodi někdy dali i živé ženy, zbraně, různé poklady a otroky.
5. Vikingové aktivně obchodovali s otroky
Hodně Vikingů zbohatlo díky obchodování. Během svých nájezdů často unášeli mladé ženy a muže, které následně prodávali do celé Evropy a na Blízký východ.
6. Vikinské ženy se měly dobře
Vikinské dívky byly provdávány už od svých dvanácti let. Měly za úkol se starat o majetek svého manžela, který byl zrovna na výpravách. I přesto však měly více práv než jiné ženy té doby. Když vikinské ženy nebyly otroky, tak mohly dědit majetek, požádat o rozvod a brát si své věno (když bylo ukončeno manželství).
7. Většina vikinských mužů byla farmáři
Je to pro vás možná zklamání, ale většina vikinských mužů se spíše oháněla kosou, než mečem. Je sice pravda, že někteří byli piráty, kteří opouštěli své lodě, aby vypalovali vesnice, ale většina z nich byla mírumilovnými farmáři. Kromě pěstování ječmene, žita a ovsa se věnovali i chování skotu, koz, prasat a ovcí, což většinou stačilo na obživu celé rodiny.
8. Vikingové lyžovali
Skandinávci vynalezli lyže už před 6 000 lety. I tak však nebyli první, prastaří Rusové lyžovali ještě před nimi. Vikingové považovali lyžování za zábavu, nebo za rychlou dopravu. Dokonce měli i svého boha lyžování, jímž byl Ullr.
9. Vikingové preferovali blonďaté vlasy
Většina vikinských mužů měla hnědé vlasy a protože severská kultura považovala blonďaté vlasy za ideál krásy, byla většina mužů schopna si své vlasy vybělit za pomoci mýdla, které obsahovalo velké množství louhu. Díky tomu se jim často podařilo vyvolat jeden žádoucí účinek – zbavili se vší.
10. Vikingové nebyli nikdy sjednocení
Vikingové ve své době neznali slovo Viking. Tímto výrazem se jen popisují severské národy, které se účastnili nájezdů do zbytku Evropy. V době Vikingů byli dnešní země Dánsko, Norsko a Švédsko rozděleny do mnoha menších útvarů, jejichž členové proti sobě často bojovali.
Foto: History; Zdroj článku: History
Konec Vikingů
Pokračování
Seriál Vikings sice skončil šestou sérií, ale Netflix připravuje pokračování s názvem Vikings: Valhalla, které se bude odehrávat cca 100 let po událostech původní seriálu. Více se dozvíte v našem článku.
Reklama
Nejlepší epizody
Nejoblíbenější postavy
Narozeniny
-
Georgia Hirst
26.12.1994 | 26.12.2024 -
George Blagden
28.12.1989 | 28.12.2024 -
David Lindström
2.1.1995 | 2.1.2025 -
Kevin Durand
14.1.1974 | 14.1.2025 -
Morgane Polanski
20.1.1993 | 20.1.2025
Hlídejte si nás
Napište nám
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Diskuze /35
mě by docela zajímala skutečné poloha Kategatu nemohl jsme jí nikde najít vyplivlo mi to celé dánsko avšak dánsko je nad německem ,které už v té době bylo docela bohaté proč tedy jezdili do anglie ?
#5 tomsn40 #12 RoboJebo #28 Korlakon #30 Molmon #32 MolmonMoc nechápu větu : „Díky tomu se jim často podařilo vyvolat jeden nežádoucí účinek – zbavili se vší“. – to byl naopak žádoucí účinek ne? :D
#4 Xavikad 1: vikingové neměli helmy, protože na ně většina neměla. Stejně tak většina neměla ani meče nebo brnění. Proto bojovali se sekerama apod., protože to jakožto farmáři měli. Dokonce bojovali s dvěma oštěpy zaráz, které dokonce dokázali zaráz házet a nadělat tak paseku. Dítě (nebo všeobecně bojovník) se stal bojovníkem (či mužem) jen v boji. Byli to velmi zocelení válečníci.
ad 4: zároveň, ale pohřbívali mrtvé válečníky do země spolu s jejich věcmi, nejčastěji výzbrojí atd.
ad 6: vikingské ženy se často účastnili nájezdů a celkově bojů. Našli se právě pozůstatky pohřbených žen (v zemi) spolu s výzbrojí a věcmi, které se dávali normálně do hrobu mužským válečníkům. Lagherta a spol tedy nejsou vymyšlené, ale normálně to takhle fungovalo.
ad 7: Často jeli na nájezd právě kvůli půdě (jak je vyobrazen Ragnar v seriálu) a třeba tam i zůstali. Takhle de facto vznikli Normani, obsazení Grónska, Islandu nebo severní Ameriky.
ad 11: vikingové jednu dobu (možná déle) čile obchodovali zřejmě až s dalekou Asií, odkud brali velmi kvalitní ocel pro svůj cca 2 století vyráběný meč, který nemá obdoby a který dokonce kvalitativně překonává i katanu. Nic se neví o výrobci tohoto meče, byl označen speciálním nápisem a to je vše.
#15 svina #26 hmyzovrah #33 Molmon#2 Levascue: Jo, to jsem napsal naopak, opravil jsem to, díky. :)
#1 luciusvorenus: Tehdejší Kattegat je někde na západě Norska(tím myslím, úplně u pobřeží.. Sice to nevím jistě, ale tak nějak to bude :D
#25 RoboJeboMoc pěkný a zajímavý článek :)
Ten bod 6 je chybami protkán.
#9 Xaviknašel jsem si zajímavost že slovo viking se píše s malým V, protože vikingové nebyli národ sám o sobě, i když jsou i názory že správně je obojí, nicméně historikové ctí malé počáteční písmeno :D
#9 Xavik#7 Satu: A co kdybys nás do těch chyb zasvětil? :)
#10 Satu #24 dovahkiin#8 dovahkiin: Jo, ale mi už to tady tak píšeme píšeme od začátku, tak jsem to nechtěl měnit. :)
#9 Xavik: To vážně?
#11 Xavik#10 Satu: Ano, vážně.
#13 Satu#1 luciusvorenus: Kattegat je celá velká úžina mezi Dánskem a Švédskem. Z Kattegatu vede směrem vlevo další úžina a ta se jmenuje Skagerrak. Ta vede směrem ze Švédska směrem do Norska :) https://upload.wikimedia.org/…attegat2.png
#27 Marzcus#11 Xavik: :D:D:D
Co ty meče? to mě zajímá :) nějaký odkaz na více informací by náhodou nebyl? :)
#16 WhiteDragon#3 JuRas: S tím feminismem to zas nepřeháněj, ano i ženy se účastnili nájezdů, ale bavíme se o poměru 100 mužů na 1 ženu. Takže často to nebylo, spíš vyjímečně.
#17 JuRas#14 Golstreem: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ulfberht
#21 Jery#15 svina: Co jsem viděl dokument o vykopávkách, tak to právě dokazuje, že to nebylo tak extrémní, jak píšeš ty, takhle se o tom mluvilo dřív. Nyní se vědci přiklání čím dál víc k tomu, že ženy byly normální součástí, hlavně v ne tak extrémním poměru. Proto vůbec byly ony štíto-nošky. Ženy byly vybrazovány i na koních v brnení spolu s muži. Kdyby to bylo 100 ku 1, jak píšeš, tak by asi nevytvářeli tolik uměleckých děl, které by tohle znázorňovaly… Všechny bojovné národy měli ženy, které musely umět bojovat. U Samurajů to byla právě žena (matka), kdo přiváděl malého chlapce k umění boje ;) . Jelikož byli vikingové primárně zemědělci, kteří kvůli nedostatku svých severských zdrojů plenili a obsazovali jiné krajiny, je logické, že na takový „trip“ za obděláváním nové půdy půjde celá rodina, nikoliv pouze muž…
#19 AvenjQ #34 MolmonPokud byl viking v boji raněn, především do břicha, nechali ho ležet v odděleném stanu a dali mu jíst cibuli. Pokud byla cibule druhý den ve stanu cítit, nechali ho umřít, jelikož měli za to, že má dotyčný probodnutý žaludek. Pokud byl viking prostě nemocný, opět ho nechali ležet v odděleném stanu a dávali mu chléb a vodu a dál se o něj nestarali dokud se neuzdravil nebo nezemřel. :)
#20 Baltik#17 JuRas: Kedže mali vlastnú bohinu bojovnicu Freyu tak to je dúkaz sám o sebe že Valkíry niesu niaky výmysel. Narozdiel od Juhoeuropskych krajin kde bojovali v armade len muži tak si myslim ze ich to dost ponižovalo ked dostali na prdel od ženskej.
#31 Molmon#18 NiennaTasart: http://cs4.pikabu.ru/…22491699.png
#16 WhiteDragon: Ještě doplním video s rekonstrukcí výroby pro případné pokročilejší kováře (-: . Jedná se prakticky o technologii „wootzu“ alias pravého litého damašku kdy se ocel plně roztaví a ne jako v tehdejší době v japonsku a evropě kdy se ocel svářkově čistí kovářsky. Parádní podívaná pán je machr (-.
https://www.youtube.com/watch?…
Nevím nic o vynálezu lyží, ale rozhodně je špatně psát o Skandinávcích před 6000 lety a ještě starších prastarých Rusech. Správně by tam asi mělo být něco jako že v oblasti Skandinávie byly lyže vynalezeny před 6000 lety a že na území Ruska jsou doklady ještě starší.
chyby lidé dělají, dělali a dělat budou :) vy neomylní válečníci, kteří tu prudíte jste jistě dokonalí :D
Xavík neni asi uplným znalcem vikingů, ale aspon si dal práci a nalezl si nějaký informace, který tu sdílel
mně, lajkovi, který zná vikingy jen z nějakých filmů a tohoto seriálu takovéto info bohatě stačí :)
Díky za to
#9 Xavik: jasný, však je to dobrý :)
#5 tomsn40: Psal jsem to jednou, ale radši vám to sem dám :D Toto je Kattegat. http://f.tqn.com/…kattegat.jpg
#3 JuRas: jj hazeli dva ostepy naraz, ale to dokazalo jen par nejsilnejsich vikingu a pokud vim bylo to uplne k nicemu pac to bylo hodne nepresne, jinak zcela souhlas. este bych dodal ze mezi vikingy byli Berserkova, ti se nadopovali houbickama ato byl teprv mazec:)
#12 RoboJebo: Mesto Kattegat se nejspise nachazi na uzemi norska, podrobneji Rogaland\Rygjafylki. Vse je ale jen teorie jako o samotnem ragnarovi.
#1 luciusvorenus: Kategat je záliv medzi dánskom a švédskom v tých dobách možno územie kúska švédska a kúsok dánska , ak sa nemýlim.
Pred časom som objavil veľmi zaujímavú knihu (pdf v angličtine volne na nete) s titulom „Pôvod anglosaskej rasy“, ktorú vydal Thomas William Shore v roku 1906, kde uvádza pojem „Jomberg Vikings“. Títo Vikingovia mali byť wenédski Slovania, ktorí podľa autora významnou mierou prispeli k osídleniu Britských ostrov a napr. aj taký Windsor (ale aj mnoho iných sídiel v UK) prisudzuje autor práve Slovanom z oblasti Baltiku, Obodriti, Srbi, Wenédi atď. https://archive.org/…ax00shoruoft
#1 luciusvorenus: Kattegat je část průlivu mezi dánskem a švédskem, je to velice rozsáhlá oblast a dle mého ani v seriálu město/vesnice kattegat není, když někdo řekl že jede do kattegatu nebo tak něco nazval nemluvil o městě ale spíš o místě
#19 AvenjQ: ženy byly pouze štítonošky (nosily vybavení,oštěpy,štíty) do bojů se zapojovaly pouze pokud je někdo na bojišti napadl,v seriálu je to podané trochu jinak,radši si nepleť seriál s realitou
#1 luciusvorenus: a ano „německo“ bylo „bohaté“ ale taky sjednocené do větších skupin, je tedy lepší ůtočit na silné sousedy nebo nepřipravené,bohatší a daleké sousedy?
#3 JuRas: do bojů chodili většinou válečníci co už měli nějaký nájezd za sebou tudíž i zisk,takže si myslím že takovou drobnost jako helmu nebo meč si mohli koupit a mohl si je koupit i kde jaký farmář(samozřejmě když šli do bitvy poprvé tak asi nic moc neměli ale kdo by taky postavil skupinu nájezdníků ze samých nováčků že?) navíc jejich styl boje jim kopí/oštěp neumožňoval používat jelikož většinou ůtočili ze zálohy aby se rychle dostali do řad nebo pevností nepřátel a při boji nablízko bez pevné formace je kopí/oštěp k ničemu(v seriálu jsou sice vyobrazeni jako dobře koordinovaní vojáci ale ve skutečnosti bojovali spíše každý sám za sebe,takže „shield wall“ je spíše jen pro efekt)a se sekyrou bojovali proto že narozdíl od meče se zaryje hluboko zatímco meč pořeže či sekne proto používali to co zabije nepřítele nejefektivněji tudíž sekeru,co se týče dospělosti dítěte tak něco takového u vikingů neexistovalo děti byly dokud neudržely meč – potom na ně bylo nahlíženo jako na bojeschopné tudíž usuzuji že výraz „dospělost“ nebo „dospělý“ neznali.Ženy válečnice neexistovaly, byly pouze štítonošky a bojů se většinou neůčastnily a pokud ano tak spíše v zadních liniích jako štítonošky(pokud nevíš co znamená štítonoš najdi si to v komentářích, někde jsem to psal). Co se týče toho meče z asijské ocele tak ti asi nedochází že asi není vyroben vikingy,vikingové sice úzce obchodovali s arabskými zeměmi nebo s asii díky hedvábné stezce ale i kdyby si koupili danou ocel(předpokládám v podobě ingotu) nedokázali by ji roztavit a zpracovat tak aby kvalitou převyšovala ostatní,protože co se kvality týče nezáleží odkud máš ocel ale jakým způsobem a kdo předmět vyrobí,takže pokud se našel meč co kvalitou převyšoval vikingské pravděpodobně se jedná o meč vyrobený jiným národem s jiným způsobem zpracování oceli(navíc ocel vikingové neuměli vyrobit, spíše železo)
#17 JuRas: začínat slovy „co jsem viděl v dokumentu“ znamená že jen papouškuješ co si někdo mohl vymyslet nebo úmyslně nafouknout.podle tvého předešlého komentáře usuzuji že co se týče historie vidíš jen to co ti ukážou v dokumentu nebo v knize ale ta opravdová historie se skrývá mezi tím vším,pokud si poskládáš dohromady několik faktů z různých pramenů a použiješ rozum místo papouškování dozvíš se pravdu.Co se týče vyobrazování žen v brnění spolu z muži tak ikdyby to byla pravda tak se jednalo asi o nějakou významnou ženu co vykonala nějaký skutek,a navíc by mě zajímalo kde jsi něco takového jako vikingskou malbu viděl,poprosil bych o odkaz na daný dokument jelikož obrazy namalované vikingy jsem ještě nikdy neviděl(asi proto že nemalovali) spíše se jednalo o obraz namalovaný někým v jehož zemi vikingové byli a vyobrazení ženy na bojišti bylo spíš kvůli ůdivu malíře že se na bojišti objevovaly i ženy, ale neznamená to nic protože mohl vidět štítonošku možná pár dalších z obrazů se nikdy fakta nedozvíš je to jako se dívat na film,taky jsou herci a scény vymyšlené pouze jádro je pravdivé.Nevím kde si vzal že byli primárně zemědělci jelikož vikingové byli zemědělci,rybáři,kováři,loďaři, a ti všichni byli zároveň bojovníci,něco jako bojovník z profese nemohlo ani existovat z důvodu že se nemohli celý rok živit jen z jednoho lupu.
V nedávné době jsem narazil na Polského archeologa. Leszeka Gardeła, který publikoval článek ‘Warrior-women’ in Viking Age Scandinavia? On popisuje, že není dobré brát texty napsané druhou stranou a klidně o několik set let později napsané za pravdivé. Spíše se opírá o archeologické podklady. Pokud tedy byla žena pohřbena s mečem. Bylo to z důvodu jejího vysokého postavení ve společnosti. A skutečností je, že těch hrobů není prý moc. Na druhou stranu se nachází místo mečů, sekery. Ty zase můžou plnit i roli pomocnou v domácnostech. Zatím, ale nikdo nevyvrátil fakt, že ženy skutečně byli součástí armád, ale byla to spíše role psychologická. Zastrašení protivníka.( Asi jako : Sakra, nasraná ženská se sekerou ? ) Dále pak, když seveřané plují na výpravu s celou rodinou. Důvodem je usazení v plodnější krajině. Ženy sebou určitě zbraně mají, ale plní to roli pouze obranou. Nic to, ale nemění na postavení žen v éře Vikingů. Jejich postavení bylo srovnatelné s muži a na rozdíl od středověké Evropy na několik set let vyspělejší. Pak to samozřejmě sterilizovalo křesťanství.
Jinak díky za článek.