Ve druhé řadě dojde k jednomu brzkému odhalení
Součástí knižní série Zaklínače je i jeden závěrečný zvrat, který však v seriálu přijde na scénu už v nadcházejících epizodách. Pokud neznáte knižní předlohu a nechcete se připravit o překvapení, nečtěte tento článek.
Sapkowskému se podařilo do knižní série o zaklínači dát jeden závěrečný zvrat, který byl skutečně povedený. Ten je však proveditelný pouze v knihách, v seriálu by se těžko zpracovával, a tak se tvůrci rozhodli, že si toto odhalení nenechají na konec seriálu, ale představí nám ho už ve druhé sérii. Pokud stále nevíte, o čem je řeč, raději nyní přestaňte číst tento článek.
Řeč je pochopitelně o pravé identitě Ciriina otce. Svět si myslí, že Duny zahynul během toho, co ztroskotala loď, na které se plavil. Ve skutečnosti ale přežil, vrátil se do Nilfgaardu a začal tu vládnout pod jménem Emhyr var Emreis. Jako císař následně začne stíhat Ciri, se kterou má poměrně nejasné plány.
(Duny je ve skutečnosti nilfgaardský císař. Foto: Netflix)
To, že Emhyr je vlastně celou dobu Duny, je čtenářům odhaleno až na samotném konci knižní série. Pochopitelně jsme se v průběhu příběhu několikrát dozvěděli, jak Emhyr vypadá, ale nikdy nebylo vyloženě řečeno, že jde o Dunyho, Ciriina otce. Tento fakt jsme se dozvěděli až v samotném závěru.
V seriálu však k tomuto odhalení dojde už na konci druhé řady, a to ze zcela logického důvodu – tvůrci chtějí, aby postavu hrál stále herec Bart Edwards, a tak ji nebudou přeobsazovat někým jiným, aby k odhalení došlo až v poslední sérii (kdyby totiž postava nebyla přeobsazena, každý by si uvědomil, že Dunyho i Emhyra hraje stejný herec). Jde o zcela pochopitelný krok, který nemůžeme tvůrcům vyčítat.
Zdroj článku: Redanian Intelligence
Zajímavosti třetí řady
Zajímavosti druhé řady
Reklama
Zajímavosti první řady
Nejlepší epizody třetí série
Nejlepší epizody
Nejoblíbenější postavy
Plakáty
Narozeniny
-
Chris Fulton
27.11.1988 | 27.11.2024 -
Adam Levy
5.12.1970 | 5.12.2024 -
Kristofer Hivju
7.12.1978 | 7.12.2024 -
Björn Hlynur Haraldsson
8.12.1974 | 8.12.2024 -
Mecia Simson
29.12.1989 | 29.12.2024
Diskuze /36
Jn, přemýšlela jsem, jak to chtějí udělat. Jestli jen nebudou ukazovat Emhyrovu tvář nebo jestli to prostě řeknou rovnou. V knize to byl dobrý plot twist…
#2 Darnwell #3 Darnwell#1 anushka: No, tak dalo se tím pracovat. Například zabírat Emhyra zezadu, ale nešť. Jen mi přijde, že je zatím zbytečné ho do příběhu zatahovat a bylo by lepší, nechat si ho na později.
#15 Svjatogor#1 anushka: No, tak dalo se tím pracovat. Například zabírat Emhyra zezadu, ale nešť. Jen mi přijde, že je zatím zbytečné ho do příběhu zatahovat a bylo by lepší, nechat si ho na později.
#6 mirakoTo se během druhé série posuneme v ději o tolik, aby byl potřeba Emhyr? Emhyrovu tvář je přece potřeba vidět až v okamžiku, kdy přijímá Ciri v Nilfgaardu. Což je před koncem druhé knížky. Do té doby se o něm mohlo jen mluvit, stejně jako v knihách, nebo prostě mohl být zády, třeba čumět z okna, atd… Spousta diváků by mezi tím zapomněla, že to je Duny, taky jako císaře by ho snad jinak načančali. No za mě prostě obrovská škoda tohle prozradit hned – měli by to tím pádem rovnou i všechno vysvětlit a tím pádem diváky připraví o většinu příběhu. I když nepochybuju, že si tvůrci místo toho připraví jinou poutavou zápletku.
#6 mirako #7 FallenMaia #34 sFíkUž to zase začíná… :/
#3 Darnwell: #4 Orea: Přesně tak, jen jde vidět, jak prostě tvůrci seriálu nemají fantasii.. Ale tak uvidíme no, třeba to nebude tak špatně udělaný…
#4 Orea: Ani v knižnom Pánovi Prsteňov sme nemali toľko scén so Sarumanom a aj tak mu ich vo filmoch vymysleli kopu a bolo to tak lepšie. To že v knihách nevidíš záporákov je predsa zrejmé kedže knihy sú písané vždy z pohľadu hrdinov, vo filmoch/seriáloch je to ale inak.
#8 Orea#7 FallenMaia: Do diskuze o LOTR se bohužel moc pouštět nemůžu – v tomhle jsem ostuda a četla jsem jen jednou a nějak mi to nesedlo, asi kvůli jazyku a stylu, jak to je napsané :-/ Nicméně u Sarumana nebyl problém s identitou jako u Dunyho, ne? Nebo se nevědělo, na čí je straně? Odhalily filmy víc, než měly? Když tak mi to prosím vysvětli…
#9 FallenMaia#8 Orea: Odhalil to Gandalf v Roklinke takže sme sa to ako čitatelia dozvedeli dosť skoro. Ja som skôr narážal na túto tvoju vetu: „Emhyrovu tvář je přece potřeba vidět až v okamžiku, kdy přijímá Ciri v Nilfgaardu. Což je před koncem druhé knížky. Do té doby se o něm mohlo jen mluvit, stejně jako v knihách, nebo prostě mohl být zády, třeba čumět z okna, atd…“
Vo filmoch sa vždy skáče od scény k scéne, máš kopu záberov na záporákov ktoré v knihách nikdy nedostaneš. Ano je pravda že by ho molhi nejak zakryť ale prečo by to robili? Je to tak podstatná informácia ktorá zmení vnímanie toho príbehu keď to budeš vedieť skôr? Podľa mňa nie. Alebo ma teda pouč ty. Zmení sa niečo v príbehu, niečo zásadné, keď budeš ako divák vedieť už teraz že jej otec je cisár Nilfgaardu? Pretože už si to nejak nepamätám.
#10 Darnwell #12 Orea #18 Filip Ondrej #22 Blackhand47XD#9 FallenMaia: V knihách to byl asi nejzásadnější dějový zvrat, který toho ke konci ságy hodně ovlivnil. Nicméně stejně byl vyspoilerovaný ve hrách, tak na tom možná zase tolik nesejde. Ale stejně mi přijde, že pro ty, kteří pouze sledují seriál jako takový, to mohl dobrý zvrat.
#11 FallenMaia#10 Darnwell: No ale ja sa pýtam že či sa ten dejový zvrat nejak zmení keď príde skoršie ako v knihách chápeš. Či to nejak ovplyvní následný dej pretože nič tak zásadné si ja nepamätám že by sa tam nejak pot tom odhalení zmenilo, čo by si nemohol vedieť skôr.
#14 Darnwell#9 FallenMaia: No to se docela těžko posuzuje, každopádně ti to zkazí to překvapení a celkově už o tom příběhu člověk uvažuje jinak, když už to ví. Jednak ti do sebe věci víc zapadají a víš, že to bylo celé naplánované už od začátku, víc s pak všímáš detailů, které ti dřív nepřišly podstatné. Je otázka, jak by tohle šlo podchytit v seriálu, samozřejmě. Ale toho překvapení je škoda – dozvědět se až na konci, že to je celé jinak, by bylo lepší. Takový ten wow efekt, jako máš např. ve filmu Shutter Island…
Jakoby v článku se píše, že to bude na konci série, takže bych se nedivil, kdyby to byla taková ta rádoby surprise scéna, kterou tvůrci hodlají řešit až ve třetí sérii. V takovým případě by to představení Emhyra zas až tak brzo nebylo. A zrovna tohle mi třeba vadí mnohem méně než ten paskvil s Yennefer, kdy její minulost v seriály řešily už v první sérii (zatímco knížky to popisovaly až ke konci).
#11 FallenMaia: No, snad si umíš představit scénu, kdy Geralt při prvním osobním setkání s klidem osloví císaře Nilfgardu „Duny“. A tobě jako divákovi to všechno zapadne do sebe. Tahle scéna by prostě byla pecka.
#2 Darnwell: Mohl by mít rýmu, sýpat a huhlat. Sopel i kapesník rovněž dokáží leccos srkrýt oku diváka. ;-)
#16 Darnwell#15 Svjatogor: Tož někomu i změní gesicht k nepoznání. Pytláče pod očima, oteklý rudý rypák… :-)
Stačilo, aby mu dali helmu alebo masku na tvár. Však už také prípady boli.
#9 FallenMaia: Co se týče té jiné práce s filmovou/seriálovou adaptací, tak zrovna při čtení Zaklínače mi přišlo, že je psaný tak, že vidím úplně filmové scény, chci tím říct, že je to napsaný tak, že jsou tu i „záběry“ na padouchy a celkově mi to připadalo jako když se střídají ve filmu záběry. Tenhle autorův styl mi vážně četl a málokterou knihu jsm přečetl tak rychle. Což mi připomíná jak dokonalé by mohlo zpracování být, kdyby se striktně drželi knižní předlohy, což mi připadá opravdu u této knihy reálné/možné.
I kdyby ho točili zezadu atd., musí uvádět, kdo koho hraje, takže by to jaksi bylo stejně jasné.
#20 Orea #21 4391#19 Rains: No a? Kolik lidí si pamatuje jméno herce Dunyho? Kolik bude zkoumat jméno herce Emhyra, který je na obrazovce minimum času a zezadu? Já už si třeba fakt nepamatuju, jak vypadal Duny v lidské podobě. A pak můžou mlžit, že se jim ten herec tak líbil, že mu dali další roli – při hraní Dunyho, kterej už tam nebude, se ukázalo, že je ideálním představitelem Emhyra :-P náhodička…
#19 Rains: Jasně, ale kdyby ho fakt točili zezadu, tak ho může hrát v podstatě kdokoli :)
Jinak zrovna tahle změna oproti předloze mi nevadí. Asi je to paradoxně tím, že jsem ty knížky četl, takže na mě by ten wow efekt „vždyť on to byl celou dobu Duny“ stejně nezabral. Věc názoru.
#23 Darnwell#9 FallenMaia: Změní se tím dost. Vezmi si, jak jiná je pro diváka Yennefer, když známe její „smutný origin“ už úplně od začátku. Pro čtenáře to má být dlouhou dobu jen chladná mrcha a až časem se má spolu s Geraltem dostávat blíže k jejímu srdci a zjišťovat, že je uvnitř hodně zlomená.
#21 4391: Jasně, mě by to taky mohlo být šumák, ale minout takovou příležitost je prostě lazy writing ze strany scénáristů.
#24 AzurovyAzure77 #26 4391#23 Darnwell: Jasně, že je to lazy writing. Ale ten skutečný důvod bych viděl trochu jinde. Jak Lauren už trochu znám, je mi jasné, že se nechce rozloučit s hercem. Vždyť je to to stejné s Darou, Fringillou, Istreddem a Stregoborem… herci si střihli přiměřenou roličku podle knih, v jakékoliv normální produkci by dostali „zaplaceno a zdar“… jen Lauren je do nich tak udělaná, že je nepustí a místo toho jim začne vymýšlet „vlastní“ příběh… netvařme se, jakoby to tu už nebylo… jenže s Dunym je to problém, toho se týká zásadní odhalení a až do sedmé řady by neměl co hrát… tak Lauren přemýšlí… hm, jak ho udržet v příběhu… ah, big brain idea, vykašleme se na zvrat! Odhalíme ho hned! Bude to císař-mučedník, trochu chudák, vlastně v srdci dobrák, který musel překonat ohromné strádání, aby se dostal na trůn… vždyť už to přece jednou vyšlo s Yennefer, tak proč ne znovu… takhle nějak bych to viděl.
#25 Darnwell#24 AzurovyAzure77: U této hmm… zvláštní paní se tebou zmíněný motiv vskutku vyloučit nedá, ale za sebe to stejně vidím především na pohodlnost a tvůrčí impotenci ;-)
#23 Darnwell: Jo, já tě chápu (i ostatní komu se to nelíbí) :) Já jenom že při všech těch změnách oproti scénáři (Brokilon bez Geralta, tradiční zaklínačský pohřeb kdy mrtvolou nakrmí vlky) mě konkrétně tohle už moc nerozhodilo.
#27 Darnwell#26 4391: No však. Taky to není poprvé, co držkuju ohledně scénáristů :-)
Vůbec nebylo potřeba Emhyra do příběhu zapojovat už v druhé sérii. Je tam tolik prostoru pro jiné příběhy, že… Ale tak co se divím, když si z povídkových knížek nudní scenáristé vyzobali jen část – a odignorovali třeba tak úžasnou povídku o zakletém muži se lví hlavou a jeho upíři-netopýří láskou, nebo když naprosto dojebali povídku o Zlatém drakovi – je to jednodušší no.
#32 OreaSPOILER z knihy. V jediné v co doufám, že se v seriálu
No ono je to i ve hře Witcher 3. Přece na konci se můžeš rozhodnout jestli bude Ciri vládnout
#36 CamarisNo ono je to i ve hře Witcher 3. Přece na konci se můžeš rozhodnout jestli bude Ciri vládnout
Ale víte, jakej seriál má skvělé scénáristy? Wentworth. Zrovna jsem to dokoukala a slzička ukápla a mám potřebu to někomu sdělit O:-) Tam je to perfektně odvedená práce všech od první do poslední minuty, po 9 sérií. Kdybyste chtěli něco z trochu jiného soudku…
#28 Lilu: Vidělas nějakej trailer na 2. sérii? V té to totiž bude… I když se obávám, že to taky dojebou xD (už tím, že tam bude Ciri)
#33 Lilu#32 Orea: Prosím tě, sotva co jsem to dopsala, tak jsem si toho traileru tady všimla :D murpyho zákony v praxi prostě! No a co říct, vůbec se mi ty řeči co spolu vedly nelíbily – ti scénaristi si fakt dělají co chtějí a vše přeskakují dle vlastní libosti. Takže já osobně očekávám další fail :( jak dojebali Borsche, určitě to udělají i tady…
#4 Orea: „diváci by zapomněli“ určitě.. v dnešním přespoilerovaným světě kde si lidi trailery zkoumají snímek za snímkem by ho identifikovali podle tvaru ušního lalůčku a bylo by to venku i kdyby to nevyspoilovali samotní čtenáři knih.
#35 Orea#34 sFík: viš co ale to už je pak každého věc, jestli chodí do těchhle diskuzí, nebo si přečte v bulváru článek s nadpisem „Šokující odhalení ve druhé sérii Zaklínače!“, a to si piš, že by to byl takovej clickbait. Tady Xavik dvakrát varoval, že máš přestat číst, takže pokud někdo i přes to četl dál a vyspoiloval si to, tak je prostě trouba. Pokud fakt nechci nic vědět, tak se tomu všemu vyhnu obloukem, jde to. Pokud si něco vyspoiluju vlastní neopatrností, tak jsem trouba a mám poučení pro příště :-)
#30 Ynwalf: Ve hrách jí chtěl najít, aby jí předal vládu. (Protože nespokojená šlechta ho chtěla svrhnout) Ale twist z knížek byl teda jiná liga. Když se ukázalo, že si jí fotřík chtěl vzít za ženu (svou dceru) a splodit s ní dítě. (Kvůli nějakému proroctví).