The Man in the High Castle
91/100 - 177×

The Man in the High Castle

Co kdyby Spojenci prohráli druhou světovou válku? Alternativní historie v podání Philipa K. Dicka, který ve svém cenami ověnčeném románu Muž z vysokého zámku zobrazil Spojené státy rozdělené pod nadvládou Japonska a Německa. Píše se rok 1962 a mezi současnými vládami panují neshody. Hrozí, že vypukne další válka, a navíc je na spadnutí revoluce díky několika odvážným aktivistům.

USA | 2015 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | Amazon | 60 minut
VOD
Amazon Prime Video
žánr
Drama, Historický, Sci-fi
hrají
Alexa Davalos (Juliana Crain), Rufus Sewell (John Smith), Cary-Hiroyuki Tagawa (Nobusuke Tagomi), Joel de la Fuente (Kido), Brennan Brown (Robert Childan), Chelah Horsdal (Helen Smith), Quinn Lord (Thomas Smith), Rick Worthy (Lemuel Washington), Jason O'Mara (Wyatt Price), Rupert Evans (Frank Frink), DJ Qualls (Ed McCarthy), Luke Kleintank (Joe Blake), Aaron Blakely (Erich Raeder), Sebastian Roché (Martin Heusmann), Tate Donovan (George Dixon)

Reinhard Heydrich

Reinhard Heydrich

Druhý nejvyšší muž Říše, který je členem konspirace Martina Heusmanna.

Sezóny 2
2015 - 2016

Informace

Celé jméno: Reinhard Tristan Eugen Heydrich
Místo narození: Halle an der Saale
Datum narození: 7. března 1904
Rodina: Lina von Osten Heydrich (manželka); Klaus, Marte, Silke, Heider (děti)
Výška: 1,9 m
Váha: 92 kg
Barva očí: modrá
Barva vlasů: blond
Představitel: Ray Proscia

Reinhardův mocenský vzestup

Reinhard Heydrich se narodil v Halle, malém městečku nedaleko Lipska dne 7. března 1904. Jelikož byl jeho otec významným operním pěvcem, dal svému synovi jména Reinhard a Tristan podle hrdinů z Wagnerova díla. Jméno Eugen pak dostal po svém dědečkovi z matčiny strany, který byl ředitelem drážďanské konzervatoře.

Během školních let byl malý Heydrich šikanován a označován za Žida, díky čemuž začala jeho patologická nenávist vůči judaismu. Ve čtrnácti letech, po skončení světové války, vstoupil do řad Friekorpsu, ale žádných bojůvek se kvůli nízkému věku nezúčastnil. Útěchu hledal ve své milované hudbě a snažil se čím dál tím víc pilovat hru na housle.

Roku 1922 nastoupil Reinhard do řad Reichsmarine a sloužil na hlavní základně v Kielu. Během let se dokázal propracovat k hodnosti Oberleutnant, díky čemuž se stal ještě víc ambiciózním. Ovšem jeho četné avantýry netěšily velitele námořnictva, Ericha Raedera, a bylo mu rázně doporučeno přestat. V roce 1930 poznal Reinhard Linu von Osten a mezi mladými lidmi přeskočila jiskra. Následujícího léta však kvůli dřívějšímu úletu stanul před námořním soudem a byl z Reichsmarine vyloučen.

Heydrich se na krátký čas ponořil do depresí, ale sňatek s Linou v prosinci 1931 jej velice rychle postavil na nohy. Lina, která už tehdy byla členkou nacistické strany, zajistila svému manželovi přijetí a přes rodinného přítele Karla von Ebersteina mu zařídila i schůzku s nově formovanými oddíly SS pod vedením Heinricha Himmlera. Himmler byl Reinhardovým odhodláním uchvácen a okamžitě jej doporučil do vedoucích struktur SD.

Roku 1932 byl Heydrich už v čele Sicherheistdienstu a prostřednictvím této organizace se mu značně dařilo likvidovat politické odpůrce nacistického režimu, největší úspěchy zaznamenal v Bavorsku, kde za necelý rok odstranil 1500 lidí. Po lednu 1933 se Heydrich zasloužil o zakládání prvních koncentračních táborů a krátce poté stál po boku Hermanna Göringa při vzniku Gestapa. V nové policejní struktuře získal od Himmlera vedoucí místo a působil jako jeho pobočník. Při Noci dlouhých nožů se Reinhard jako velitel SD zásadně zasloužil o masivní likvidaci všech Hitlerových odpůrců z řad SA. Jako odměnu za tento akt prohlásil Rudolf Hess SD za hrdinnou organizaci Říše.

Reinhard při práci, rok 1934. Foto: Bundesarchiv

Důležitý muž Říše

Heydrichova popularita mezi nejvyššími představiteli NSDAP stoupala a jako jeden z vůdců Gestapa se Reinhard zasloužil o budování strachu a nenávisti v celém Německu. Roku 1936 vyslyšel nařízení Říše a jako prominentní člen několika organizací opustil církev a přestal vyznávat křesťanského Boha. Okamžitě přešel k nepaganismu a uvěřil mýtu o vládě árijské rasy. Rovněž pomáhal s propagací berlínské olympiády a na Himmlerův rozkaz založil podorganizace Gestapa Kriminalpolizei a Sicherheistpolizei. Od roku 1937 tlačil na rakouského kancléře Schussnigga a byl tak jedním z hlavních strůjců úspěšného Anschlussu.

Ještě před válkou se Heydrich zasloužil i o překažení atentátu na Stalina a byl vážen i v Sovětském svazu. Po vypuknutí bojů se staral o pořádek na domácím hřišti a jeho SD udržovalo atmosféru strachu na celém území Německa.

Himmler a Heydrich na schůzce SS roku 1939. Foto: Bundesarchiv

Zastupující protektor

Roku 1941, konkrétně 27. září byl Heydrich Hitlerem jmenován zastupujícím protektorem protektorátu Čechy a Morava, kde nahradil Konstantina von Neuratha, který byl prý na Čechy moc mírný. Po svém příjezdu okamžitě nastolil stanné právo a během pár měsíců zlikvidoval téměř celý protinacistický odboj. Alois Eliáš byl popraven a posledními mohykány boje proti okupaci byli Tři králové. Tyto krvavé činy zajistily Reinhardovi přezdívku „Pražský řezník“.

28. prosince 1941 schválilo vedení zahraničního odboje atentát na protektora a vyslalo výsadkáře, aby tuto misi splnili. Po několika měsících čekání se odbojáři dočkali a atentát spáchali 27. května 1942, přičemž Heydrich na následky zranění pohledl 2. června, kdy zemřel na Bulovce, údajně během Himmlerovy návštěvy.

Konference ve Wannsee a holokaust

Heydrich byl velkým zastáncem antisemitismu a toužil očistit svět od Židů a jím podobným. Za tímto účelem byl Vůdcem jmenován za architekta tzv. Konečného řešení, které spolu s ostatními stranickými špičkami plánoval na proslulé Konferenci ve Wannsee. Reinhard zde naplánoval systematickou likvidaci všeho světového židovstva a rozjel tak nechvalně proslulou šou, nebo-li holokaust, jenž připravil o život milióny lidí.

Heydrich, Eichmann a Müller ve Wannsee. Foto: Bundesarchiv

Reinhard ve filmech

Heydrich debutoval na filmovém plátně roku 1943, kdy jej pouhý rok po atentátu ztvárnil hororový veterán John Carradine ve filmu Hitler's Madman. V legendárním Sequensově Atentátu se o zpodobnění pražského řezníka postaral Siegfried Loyda.

John Carradine ve filmu Hitler's Madman. Foto: Angelus Productions

Z moderních Reinhardových představitelů zmiňme Kennetha Branagha ve filmu Conspiracy, Detlefa Botheho v Lidicích a Anthropoidu a v neposlední řadě i Jasona Clarkea v přepisu knihy HHhH.

Jason Clarke ve filmu HHhH. Foto: Echo Lake Entertainment

The Man in the High Castle

V alternativní realitě je Reinhard zodpovědný za likvidaci afrických států a patří k nejváženějším osobám celé Říše. Když je Wegener odhalen jako zrádce, chce jej Heydrich přinutit k vraždě samotného Führera. V poslední chvíli je však zastaven Johnem Smithem a uvězněn. O pár měsíců později ve vězení prozradí Raederovi a Smithovi, že za vraždou Hitlera stojí konspirace v čele s Martinem Heusmannem. Po obdržení této informace prostřelí Raeder Reinhardovi lebku.

Ray Proscia jako Reinhard Heydrich. Foto: Amazon

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!

Reklama

Trailer ke čtvrté sérii

Thumbnail Play icon

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Filtr seriálů a filmů









Reklama