Medicína na začátku 20.století
Udělejme si malý náhled na medicínu kolem roku 1900, kdy se odehrává nový seriál televizní stanice Cinemax. V článku najdete hlavní objevy v medicíně až do poloviny dvacátého století.
Na konci 19.století sice došlo k rozvoji léčby, ale životní podmínky byly tak hrozné, že úmrtnost neklesala. Hlavně díky špatné vodě, minimální hygieně, nekvalitnímu jídlu, obrovskému pracovnímu nasazení a následnému vyčerpání, se lidé dožívali nízkého věku a houfně umírali na tuberkulózu, záškrt a černý kašel. Léky byly hlavně přírodního charakteru.
Na začátku 20. století se konečně začal klást důraz na hygienická opatření a prevenci nemocí. Odborníci z různých odvětví začali spolupracovat, aby popohnali medicínu kupředu, a tak umožnili vznik důležitých lékařských objevů, jako jsou tyto:
- Psal se rok 1900, když vídeňský lékař Karl Lindstein pojmenoval 3 krevní skupiny A, B a 0.
- Roentgenovy paprsky byly objeveny v roce 1901 fyzikem Wilhelmem Conradem Roentgenem.
- Roku 1910 Paul Ehrlich, německý chemik a bakteriolog, objevil arsfenamin jako lék na syfilidu – první z řady chemoterapetik.
- Roku 1913 je poprvé použit pojem vitamin, konkrétně se to týká vitaminu B.
- Diabetikům se ulevilo roku 1921, kdy se z telecích slinivek břišních podařilo izolovat inzulín.
- Ve třicátých letech další Němec, Gerhard Domagk, přišel na to, že prontosil není jen červené barvivo, ale že působí i proti některým infekcím.
- Velký objev udělal roku 1928 sir Alexander Fleming, když si při pěstování bakterií v Petriho misce všiml plísně Penicillium chrysogenum, která mu bakterie zabíjela. Penicilin se ale podařilo izolovat až roku 1939 australskému patologovi Howardu Walterovi Floreymu ve spolupráci s německým biochemikem Ernstem Borisem Chainem. Až roku 1941 byla bezpečnost penicilinu prokázána na člověku.
- Roku 1950 přežil první pacient transplantaci ledviny. Operaci provedl R.H. Lawer v Chicagu.
Když se podíváte na přehled výše, jistě uznáte, že být chirurgem na přelomu století nebylo úplně jednoduché. Pokud chcete mít lepší představu, určitě sledujte osudy nemocnice Knick, Clive Owen vám to určitě rád přiblíží.
Zdroj:
CineMax
Diskuze /7
Super článok, palec hore :D Zaujímalo by ma, či sa budú na seriál aj prekladať titulky.
#4 ScaryXVečer na to mrknu, když to bude zajímavé, začnu překládat ;)
Ok vďaka za info :)
#1 adam16: Pokud vím, tak by na titulcích měla dělat přímo LuAn. Ostatně po najetí na vlaječku je vidět průběh překladu 5%.
Na titulcích se už samozřejmě pracuje. ;-)
Jj, titulky už děláme, nahoře na vlaječce můžete vidět procenta.
Ještě bych přidala rok 1905 – první úspěšná transplantace na světě – oční rohovky v nemocnici v Olomouci :) http://cs.wikipedia.org/…%C3%A1d_Zirm