Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Byl seriál The English inspirován skutečnými událostmi?
Minisérie s Emily Blunt v hlavní roli, kterou uvedly BBC a Amazon Prime je jedním z nejlepších seriálových momentů minulého roku. The English se zabývá tématy jako kolonizace, rasismus a znevýhodnění žen, je možná jedním z nejlepších westernových seriálů, které vzaly streamovací platformu útokem.
Je seriál The English založen na skutečném příběhu?
Seriál The English sice není založen na skutečném příběhu, ale inspiruje se historickými událostmi a osobními zkušenostmi Huga Blicka, který stojí za novou streamovací senzací. Jako malý chlapec byl Blick poslán k příteli do Montany, kapitánovi USAF ve výslužbě a držiteli zlaté olympijské medaile. Když Hugo Blick vyprávěl o svých osobních zkušenostech, řekl:
Naučil mě lovit, střílet, chytat koně – takový Will Geer mého Jeremiaha Johnsona! Také jsme řezali dřevo. Zakázky jsme dostávali od vlády, abychom zásobovali ty nejpotřebnější.
V rozhovoru Blick také hovořil o všech výzkumech, které stály za uvedením tohoto seriálu do života. Mluvil dokonce se zástupci národů Pawnee a Cheyenne, aby se ujistil, že jeho vyobrazení Pawnee je co nejreálnější.
Kdo byli skuteční Pawnee Cavalry, kteří inspirovali postavu Eliho Whippa?
Postava Eliho Whippa, kterého hrál Chaske Spencer, byla inspirována skutečnými členy kavalerie Pawnee. Pawnee Scouts, kteří byli v druhé polovině 19. století zaměstnáni armádou Spojených států, měli za úkol pomáhat v probíhajících konfliktech mezi osadníky a původními obyvateli USA. Kmen Pawnee se v 19. století skládal z nezávislých skupin, a to: Kitkehahki, Chaui, Pitahawirata a Skidi. Tyto skupiny obývaly několik vesnic, které tvořily základní společenskou jednotku Pawneeů.
Pawneeští jízdní zvědové byli považováni za prosté indiány, kteří po většinu roku žili ve velkých kopulovitých chýších krytých zemí a při výpravách na lov bizonů se přesouvali do týpí. Ženy z kmene Pawnee uměly pěstovat kukuřici, dýně a fazole. Byly také velmi zručné ve výrobě keramiky. Komančové, často označovaní jako „páni plání“, byli považováni za nejnásilnější ze všech pawneeovských kmenů v pohraniční Americe.
Proč bojovníci z kmene Pawnee sloužili armádě Spojených států?
Nejinak než řada indiánských zvědů byli Pawneeové naverbováni Spojenými státy, aby bojovali na severních pláních proti neústupným Američanům. Protože zvědové z kmene Pawnee měli trpké vztahy s kmeny Siouxů, Šajenů a Arapahů, sloužili v armádě Spojených států čtrnáct let a vybudovali si pověst mimořádně schopných a silných ve válečných záležitostech. V roce 1800 přišli Pawneeové o svou půdu ve prospěch bílých osadníků a byli vystěhováni z Nebrasky do oblasti, kterou dnes známe jako Pawnee County, zřízené v severní části střední Oklahomy.
Existují ještě kmeny Pawnee?
Kmeny Pawnee stále existují a lze je nalézt po celých Spojených státech i v jiných zahraničních zemích. Jsou známé svou bohatou kulturou, fascinujícími mýty a propracovanými náboženskými obřady. Podle nedávné shody se počet členů kmene pohybuje kolem 3 200. Vzhledem k tomu, že The English je miniseriálem sledujícím příběh konkrétní postavy, nezabývá se příliš historií národa Pawnee, ale jejich zastoupení je významné a působí autenticky.
Dali jste seriálu šanci nebo to alespoň plánujete?
Foto: Prime Video
Diskuze /3
Výborný seriál, děkuji za článek, zase jsem chytřejší.
Proč ty strašný anglicismy, vždyť Póníové v češtině existují stopadesát let? Tvary jako „Pawneeští“ jsou opravdu očirvoucí…
#3 doxtan#2 Bafomet42: Problém je v strojovém překladu, možná je to z tety Wiki nebo z nějakého bůhvíjakého článku. I gramaticky to občas strašně tahá za uši.