Dr. John Watson
Bývalý vojenský doktor a jediný přítel, kterého Sherlock Holmes kdy měl. John Watson je Sherlockovým pomocníkem při řešení zločinů a několik let také jeho spolubydlícím na Baker Street.
Vojenský doktor, který se do rodné Anglie vrací po utrpění střelného zranění ve válce v Afghánistánu. Nedokáže se začlenit do společnosti, kvůli mnohdy nesnesitelné bolesti v noze chodí o holi, finančně si nemůže dovolit svůj stávající byt a jeho psychoterapeutka ho tlačí do psaní internetového blogu, který by mu pomohl vyrovnat se s jeho traumatem. John přitom lže sám sobě, když si namlouvá, že ho válka nějak poznamenala. Ona mu naopak chybí. Schází mu vzrušení a nebezpečí, které jeho stávající život postrádá. Tedy až do teď.
Skrze starého přítele z války se seznámí s novým spolubydlícím do sdíleného bytu. Tím je podivínský „konzultující detektiv“ Sherlock Holmes, který v městské márnici bičuje mrtvá těla, Johnovu vojenskou minulost rozpozná z jednoho letmého pohledu a rodinné vztahy odhalí ohledáním jeho mobilu.
Sherlock Johna postupně zasvěcuje do svých kriminálních vyšetřování, načež se Watsonovi do těla rázem vrací adrenalin a psychosomatická bolest v noze je ta tam. Svůj prázdný blog nyní zaplňuje vyprávěními o dobrodružných případech, které s Sherlockem řeší.
Přes to všechno ale musí Watson často čelit vrtochům Holmesovy nevyzpytatelné osobnosti. Nechává se urážet a mnohdy skáče, jak jeho společník píská. Aby pak nemusel být závislý na vrtkavých příjmech z jejich vyšetřování, zaujme John práci praktického lékaře, kde se blízce seznámí s kolegyní v oboru Sarah. To ale taky znamená vystavit svou novou přítelkyni stejnému nebezpečí, jakému čelí on s Holmesem. A právě takové nebezpečí ještě mnohonásobně vzroste, když se o ústřední dvojici začne zajímat nelítostný génius zločinu James Moriarty.
Literární předloha
Na postavě Holmesova věrného společníka doktora Watsona je krásně vidět, jak nový seriál svou literární předlohu spíše modernizuje, než-li přímo mění. Zatímco se moderní doktor Watson vrací z války Spojených států proti Afghánistánu, Watson viktoriánské éry v Afghánistánu bojuje ve jménu královny a jí patřících kolonií. Z toho tak logicky vyplývá i ona skutečnost, že doktorův deník, skrze nějž drtivou většinu Holmesových případů v románech a povídkách sira Arthura Conana Doylea sledujeme, nahradil moderní internetový blog.
Nehledě na to, že dobrodružství Sherlocka Holmese v literární předloze jakoby přímo slyšíme z úst samotného Watsona a tudíž je on jako vypravěč v jednotlivých dílech jaksi hlavní postavou, není Watsonův charakter na úkor fascinujícího Holmesova génia autorem nijak více rozvinut. Po desetiletí Doyleova aktivního psaní si zachoval jednoduchý profil lehce naivního gentlemana, který se vždy do nebes podivuje nad dedukčními metodami svého společníka, aby je záhy, když mu Holmes vždy vylíčí postup svého uvažování, označil za zcela samozřejmé a prosté.
Odkážeme-li se ještě na první epizodu v seriálu A Study in Pink (Studie v růžové), v rámci Watsonova seznámení s Holmesem zde oproti knižní Studii v šarlatové nebyly učiněny žádné patrnější změny. V příběhu románu na Studii v šarlatové navazujícího (sic řada následujících povídek odhaluje případy, které se odehrávají v období mezi oběma romány) s názvem Podpis čtyř, se Watson seznamuje s mladou guvernantkou Mary Morstan, se kterou se záhy ožení a tím pádem se odstěhuje ze svého mládeneckého bytu na Baker Street, který s Holmesem sdílel. To však samozřejmě nebrání jeho dalším četným návštěvám či i případům, kdy Holmes s novou záhadou za svým přítelem přichází rovnou do jeho nového domu.
Přes výše zmíněnou lehkou naivitu je doktor Watson celkově velice inteligentní, dobromyslný a statečný člověk a především výborný lékař, který Holmese často doplňuje zdravým úsudkem či jistí pohotovým tasením svého revolveru.
Filmoví a televizní představitelé
Adaptace postavy doktora Watsona bohužel během let nevyprodukovala mnoho odpovídajících kandidátů. John Watson se v řadě televizních či filmových variací Doyleových detektivek až příliš často mění v bezduchou karikaturu, zpravidla úsměvnou obtloustlou figurku, která svou „prosťáčkovskou“ image záměrně kontrastuje s nezdolným géniem svého společníka.
(Nigel Bruce, typický příklad Watsonových představitelů, sám ho během 30. a 40. let ztvárnil ve čtrnácti filmech)
Bezesporu největší změnou Watsonova postava prochází v podání osmatřicetiletého Juda Lawa v dobrodružném blockbusteru Sherlock Holmes z roku 2009. Zde totiž režisér Guy Ritchie na Holmesova odvěkého společníka dbá se stejnou pečlivostí, jako na Holmese samotného. Příběh okolo Watsona se točí kolem plánované svatby s Mary Morsten a následného odstěhování z Baker Street. Tento doktor John Watson je jak proti jiným adaptacím, tak i proti samotné literární předloze, značně „vyvinutější“, když si od Holmese už nenechá jen tak všechno líbit a když si o to koleduje, neštítí se uštědřit mu i jednu pěstí. Jejich vzájemné přátelství je však přesto mnohem pevnější, než jak bylo kdy vyjádřeno ve většině adaptací.
(Watson v podání Juda Lawa stojí za Holmesem i v těch nejnebezpečnějších situacích)
Foto:
BBC One
Hodnocení
Vždy verný, plný odhodlania, pochopenia a sentimentu, ktorý Sherlock tak často postráda.
<3
Fajn postava, jen když ho vidím vzpomenu si na hobita…
Super týpek, se Sherlockem jsou dobrá dvojka, stejně jako Bilbo a Drak Šmak.
Martin Freeman se skvěle hodí do role Johna, bez něj by to nebylo onol
Myslím že se tenhle herec bezvadně hodí do role Johna a John se hodí k Sherlockovi prostě je to super role
Martin Freeman je výborný herec, ale typově se, jak už tu bylo napsáno, na vysloužilého vojáka teda moc nehodí. Navíc v posledních sériích, když se seznámil s otřesnou Mary, tak už vedle ní tak nějak zaniká.
Martina zbožňuju, do role Johna se hodí naprosto dokonale! :)
Upřímně toho herce moc nemusím a na Watsona se mi už vůbec nehodí…
Skvělá postava.