Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Americké námořnictvo (První díl)
Americké námořnictvo bylo založeno v roce 1775, kdy začala válka o americkou nezávislost. Od té doby se jedná o pevnou a v mnoha konfliktech stěžejní část americké armády. Postupem času stále sílilo a v mnoha ohledech se začalo vyrovnávat i těm nejsilnějším námořnictvům – britskému a francouzskému.
Druhá světová válka znamenalo pro americké námořnictvo obrovský zlom. Americké lodě v 1. světové válce až na pár výjimek nebojovaly (zúčastnili se hlavně vyloďovacích a transportních akcí) a pro Američany se tak jednalo o první ostré setkání s nepřátelským loďstvem ve 20. století. Jejich japonský nepřítel si byl ale i tak dobře vědom, jak silné americké námořnictvo je. Japonci byli skálopevně rozhodnuti co nejvíce nepřátelských lodí a techniky eliminovat ještě před rozpoutáním otevřené války. Po pečlivém plánování tak bylo rozhodnuto o napadení americké základny Pearl Harbor na Hawai, ke kterému došlo 7. prosince roku 1941. Při útoku Japonci zabili 2388 mariňáků, zničili 188 letadel a čtyři bitevní lodě – USS Arizona (BB-39), USS California (BB-44), USS Oklahoma (BB-37) a USS West Virginia (BB-48). Spící drak byl probuzen a USA vstoupilo do války.
Letadlová loď Enterprise, nejznámější americká loď, která byla čtyřikrát těžce poškozena a přesto přežila až do konce války.
Zpočátku šlo americké námořnictvo od prohry k prohře a Japonci tak rychle rozšiřovali své území. Obrat nastal až v bitvách u Midway a v Korálovém moři. Navíc se brzy začala projevovat obrovská výhoda Američanů – stabilní zázemí. Neskutečně silný a odolný americký průmysl dokázal rychle nahradit takřka jakoukoli ztrátu včetně válečných lodí, ponorek a letadel.
Američtí vojácí vztyčují americkou vlajku na ostrově Iwo Jima
Vyloděním na ostrově Guadalcanal začala série amerických výher, která vyvrcholila v bitvě o Okinawu. Krátce po ní Japonsko kapitulovalo (stalo se tak 2. září 1945 na palubě bitevní lodi USS Missouri). I když byl hlavním bojištěm amerického námořnictva Pacifik, důležitou roli sehrálo i v bitvách v Evropě a severní Africe. Zúčastnili se například operací Torch, Husky, Overlord a další.
- První díl (vznik a úloha ve 2. sv. Válce)
- Druhý díl (Americká námořní pěchota – Mariňáci)
- Třetí díl (Americké námořnictvo dnes)
Zdroj: HBO
Diskuze /0