Co se chystá pro druhou řadu?
Tvůrce, výkonný producent a scénárista seriálu Eliot Laurence se rozpovídal o spletitém finále první řady a zároveň se i svěřil, co si pro nás připraví v další sérii. Navíc se dozvíte i jak samotný nápad na seriál Motherland: Fort Salem vznikl.
Jsme zvyklí na čarodějky z rúzných seriálů a filmů, ale zřídka, pokud vůbec, jsme je viděli jako vojáky sankcionované vládou ve vojenských bojích za jejich zemi a jejich občany. Motherland: Fort Salem nám dává jedinečný pohled na čarodějnice, válku a samotné ženství. Ve světě v pevnosti Salem magie není jen nástroj používaný k posílení malé, skryté populace čarodějnic; je to zbraň používaná armádami po celém světě. Tvůrce, výkonný producent a scénárista Eliot Laurence, který stojí třeba za seriálem Claws, promluvil s Denotgeek o všech aspektech seriálu.
Co můžeme očekávat od druhé série?
První série byla ukončena a spousta otázek vyvstalo napovrch, které je třeba prozkoumat ve druhé sérii. Ve finále se Tally Craven stala jednou Biddies, dala sílu generálovi Sarah Alder a zestárla, zatímco Raelle Collar a Abigail Bellweather se záhadně vyhýbaly určité smrti skrze neznámou sílu, která ničila všechno kolem nich. Anacostia Quartermain osvobodila Scyllu Ramshorn, která ji zavedla do bezpečného domu Spree. Tam jsme viděli, kdo za Spree vlastně stojí, matka Raelle.
Laurence slibuje, že Spree bude věnováno více pozornosti než v první řadě. Budou mít hodně prostoru, hlavně kolem Raelliny matky. Velkým tajemstvím budou především neznámé Camarilla, nový nepřítel číslo jedna. Úvodní scéna desáté epizody měla sloužit jako zpráva pro armádu od Spree, že se starý nepřítel vrátil. V tom se rapidně změnila dynamika, kterou jsme dříve u Spree viděli. Nezabili jen tak lidi, ale chtěli vyslat zprávu.
Camarilla se proslavili, představují existenciální hrozbu pro všechny čarodějnice. Stáli za španělskou inkvizicí. Byli za upalováním v Evropě. Řídili tyto věci, aby se pokusili identifikovat čarodějnické krevní linie a doslova je zničili. Takže Spree a armáda jsou na sebe velmi naštvaní a rozhodně se dostaneme u nich do bodu, kdy si řeknou: "Víš co? Možná bychom si měli navzájem pomáhat, protože se chystají nás všechny vyhladit.
Kde vznikl nápad na seriál?
Myšlenka na seriál přišla z dlouhé, dlouho trvající posedlosti něčím, co bylo dokonce i velmi vzdálené čarodějnickým věcím či tarotovým kartám. Nejdříve jsem přemýšlel na seriál Gossip Girl, akorát v představách jsem měl školu čarodějnic v New Yorku, kde by to bylo velmi chaotické a exluzivní. Nakonec jsem došel k závěru, že ta myšlenka dosti nevýrazná. Nebylo to zajímavé. Pak mě ale napadlo, co kdyby jedna ze Salemských čarodějnic byla čarodějnice, co uzavřete dohodu s milicemi v Massachusetts, než jsme byli dokonce zemí. Řekla by jim něco ve stylu: „Vyhraju vaše války, ale udělám místo pro svůj lid.“ A to bylo první velké „Co kdyby“ a najednou jsem do toho byl tak vtažen, že jsem si musel sednout a přemýšlet nad tou myšlenkou více podrobněji.
Abigail Bellweather
Jedním z Laurenových oblíbených prvků seriálu je postava Abigail Bellweather, poslední z dlouhé řady čarodějnic z přední vojenské rodiny. Je to černošská dívka, která je také privilegovanou elitou, a její rodina má moc a vliv, který je zřídka viděn u žen tmavší barvy pleti, zejména u černoškých žen v televizi. Viděli jsme tolik ztvárnění nadpřirozených bytostí od čarodějnic po vlkodlaky v obíbených seriálech jako byly Charmed, The Vampire Diaries či Buffy the Vampire Slayer, ale ve většině případů, pokud se jedná o postavu tmavší barvi pleti, je dojem velmi špatný.
Vychází to z míst, kde si představujeme ty rané dny Sarah Alder. Poté, co dokázala všem, že umí vše, co slíbila a zvládla ukončit revoluční válku za odpoledne svojí bouřkovou magií, bylo jejím dalším úkolem najít další čarodějnice. A mezi obyvateli zotročených Afroameričanů našla tolik čarodějnic, že se tito lidé stali jejími předními důstojníky, poté ranými generály a nakonec se stali zakořeněnou elitou armády. To oni si vysloužili honosná sídla na řece Potomac, veškerou moc a zakořeněnou svrchovanost. Myslím, že je to převrácení nadvlády bílých.
Magie jako náboženství
Další věcí, na které Laurence pracoval, bylo začlenění náboženství a kultury ze skutečného světa do seriálu. Raelle je léčitelkou, která používá biblické pasáže k provedení svého uzdravení. Vychází z realistického křesťansko-pohanského přesvědčení, že Bible je tzv. grimoire. Laurence sám uvedl, že toto přesvědčení je provokativní samo o sobě. Raellino uzdravování se zase tolik nepoužívá. Pro čarodějky v seriálu není Raellina technika ta správná, protože velkou nevýhodou je to, že si bere na sebe na krátkou dobu nemoc od nemocného.
A co okolní svět?
První série představovala bohatý a podrobný svět, jenž je však někdy velmi ostrovní, což nám zanechává jisté mezery ve znalostech toho, jak kultura čarodějnic proniká do společnosti jako celek. Jak daleko je Laurence ochotný rozšířit naše prostředí ve druhé sérii? Co třeba prezidentka Wade, jež hraje herečka Sheryl Lee Ralph, která je černoškou a k tomu ženou. V našem světě by to byl bezpochyby problém.
Pokud máme u moci ty ženy, které byly hrdinkami, jež představovaly povinnost adokonce představovaly vlastenectví, tak věřím, že by to mělo stačit. Myslím si, že to hodně pomohlo prezidentce Wade nastoupit do úřadu. Navíc je to velice silné postavení v jejím případě. Emancipace se stala v této časové ose asi o dvacet jedna let dříve, než tomu bylo v naší časové ose. Důvodem, proč se tak stalo, bylo to, že tu byly černošské válečné hrdinky. Pevnost Salem má zjevně bohatou alternativní historii, o které se, doufejme, v nadcházející sérii dozvíme více.
Foto: Freeform
Diskuze /4
Tohle je krásné shrnutí, celý seriál je boží a hodně kvalitní, myslím, že dokáže dobře nahradit aktuální scénu, která přišla o hodně topovek.Jinak letos možná jedna z nejlepších novinek, kam se hrabe třeba Cursed apod. Možná bych si od tohohle klidně koupil i nějakou knih, kdyby vznikla. :)
#2 vevisek#1 FValek: Taky se mi seriál moc líbí a doufám,že 2.série nezklame. Letos jsem moc novinek nesledovala,ale Motherland příjemně překvapil. Už pilot to dost odpálil. Oproti tomu u Cursed byly očekávání celkem vysoká a výsledek byl velké zklamání.
#3 FValek#2 vevisek: Přesně, zatímco Motherland přišel tak nějak v tichosti a strhl na sebe pozornost, Cursed po velkém hypu už jen klesalo… Nicméně čarodějkami se nikdy nic nezkazí a něco bude muset nahradit Sabrinu, tak snad se třeba dočkáme i více sérií, i když ten konec byl teda už hodně epický na první řadu. :)
To je čeština…