Batman
Temný rytíř je jedním z nejznámějších a v dnešní době hlavně i nejpopulárnějších komiksových hrdinů, který se dočkal řady filmových, seriálových nebo třeba i herních adaptací. Kde však leží jeho komiksové kořeny? Z čeho Batman vzešel a jak se cesta posledních 75 let vyvíjela?
Skutečné jméno: Bruce Wayne
Výška: 1,88 m
Váha: 95 kg
Barva očí: modrá
Barva vlasů: černá
Autoři postavy: Bill Finger a Bob Kane
Představitel: Ben Affleck
Poprvé se objevil v: Detective Comics #27 (květen 1939)
Filmy
O Batmanovi
Batman jistě patří mezi nejpopulárnější komiksové superhrdiny. Od drtivé většiny z nich se ale přitom liší tím, že nemá žádné superschopnosti. Batman proti svým nepřátelům proto často používá spíše lsti, strachu a nejvymoženějších hraček, od jeho praktického opasku až po multifunkční Batmobil.
Jeho nepřáteli přitom zpravidla nebývají mocní superzločinci či mimozemšťané, jako je tomu například u Supermana a dalších hrdinů, nýbrž sérioví vrazi a duševně choří zločinci, kteří sužují jeho město Gotham. Město, které se mladý Bruce Wayne po smrti svých rodičů zapřísahal chránit. Město, pro které se stal Batmanem.
Komiksy
Batman se poprvé objevil v sedmadvacátém čísle časopisu Detective Comics v květnu roku 1939. Původně se mělo jednat pouze o jakousi novou variaci na Supermana, který vznikl o rok dříve a sklízel u čtenářů dosud nevídanou popularitu. Tvůrci Batmana Bob Kane a Bill Finger se však tuto postavu rozhodli vzít za trochu jiný konec. Z temného rytíře udělali muže z masa a kostí bez jakýchkoliv superschopností, který bojuje proti zločinu a v přestrojení za netopýra vštěpuje strach do srdcí svých nepřátel, aby pomstil smrt svých rodičů. Víc by se od Supermana prostě snad ani lišit nemohl.
Zlatá éra a postupný úpadek
Některé ikonické aspekty Batmanova charakteru se ale pořád ještě musely dostavit. Batman například ze začátku nedisponoval svou tajnou jeskyní nebo věrným sluhou Alfredem. Co je ale nejdůležitější, raný Batman se dosud ještě nedržel svého pravidla, že nesmí nikoho zabít, a tak jsou jeho první komiksy poměrně brutální. To se změnilo v roce 1940, kdy Batman získal svého prvního parťáka, mladého akrobatického klučinu Robina.
Od 40. let tak pro Batmana začíná zlatá éra. Získává vlastní stejnojmennou komiksovou sérii a vedle Robina se na komiksových stránkách poprvé objevují další dnes už ikonické postavy jako Catwoman, Penguin, Two-Face nebo Joker. Komiksy pak sice začnou trochu stagnovat během druhé světové války, kdy Batmanova temná aura a detektivní nádech ustupuje do pozadí potřebnému národnímu optimismu, opravdu silný zásah je však temnému rytíři uštědřen v roce 1954, kdy je vydána kniha Seduction of the Innocent, která tvrdí, že komiksy mají extrémně neblahý vliv na mladé čtenáře. A nejvíce to schytal právě Batman, který podle této knihy se svým sidekickem Robinem udržoval incestní a homosexuální vztah. A aby se podobné nesmysly přestaly šířit, bylo třeba provést pár změn.
Do světa komiksového Batmana tak přišlo několik nových ženských hrdinek v čele s Batwoman a Batgirl, které měly odvést pozornost od možného negativního vztahu Batmana a Robina. Aby toho ale nebylo málo, samotné Batmanovy příběhy začaly být dost bezzubé a na sílu tlačené spíše k tradičním rodinným hodnotám a během 60. let přešli od klasických detektivních dobrodružství a degradovaly spíše k hororovému a sci-fi béčku. Batman měl však přitom pořád alespoň štěstí, že tuto éru vůbc přežil. Spoustě jiným hrdinům se to totiž nepodařilo.
Cesta zpátky na vrchol
Karta se obrací v druhé polovině 60. let, částečně díky úspěchu hraného seriálu Batman a částečně díky mnoha změnám v komiksech, které odfiltrovaly některé nefungující zápletky a přepálené postavy. Ten pravý boom pro Batmana, stejně tak jako pro celý svět DC Comics však přichází až v 80. let s vlnou nových autorů, mezi které se řadí především Frank Miller, Alan Moore a Jeph Loeb. Zatímco Millar znovu odvyprávěl Batmanovo zrození v komiksu Batman: Rok jedna, v čemž následně pokračoval Loeb, Alan Moore se skrze svůj dnes už kultovní příběh Kameňák soustředil na Batmanova nejznámějšího protivníka: Jokera.
Tito autoři přivedli na svět nový temný pohled na Batmana, který opouští své nadpřirozené zápletky a vrací se ke kořenům temných detektivek, nově navíc i výborně propracovanými hlavními hrdiny a záporáky. V 80. a 90. letech se tak Batman dostal opět na vrchol, což podnítilo i vznik hned několika úspěšných (i méně úspěšných) celovečerních filmů. Do komiksů pak přicházeli nejen stále noví nepřátelé, ale i noví spojenci. Na začátku 21. století Batman vystřídal už čtyři Robiny, přičemž poslední z nich byl jeho syn, Damian Wayne.
New 52
Restart komiksové mytologie The New 52 Batmana téměř nijak nepoznamenal. Stejně jako další hrdinové, i on prošel omlazovací kůrou a menší změnou šatníku, k větším změnám však nedošlo.
Na televizních obrazovkách se Batman objevoval už ve 40. letech, jeho první velký průlom do tohoto média však přišel až v druhé polovině šedesátých let ruku v ruce s hraným televizním seriálem a filmem Batman, kde ústřední roli ztvárnil Adam West. Tento seriálový Batman byl cílený na nejmenší diváky a k původní temnější detektivní atmosféře byl na hony vzdálen. Byl však nesmírně populární a byl to tak právě tento televizní Batman, kdo udržel stagnující komiksové prodeje té doby nad vodou.
Po několika animovaných televizních seriálech v 70. letech se Batman v roce 1989 dostává přímo na stříbrné plátno v prvním celovečerním Batmanovi, kde ho ztvárnil Michael Keaton. Batman je dodnes kultovní díky své goticko noirové atmosféře, kterou mu vštípil režisér Tim Burton. Ten prostřednictvím právě tohoto filmu – plus jeho pokračování Batman se vrací z roku 1992 – vdechl život nejen Batmanovi, ale i několika jeho ikonickým protivníkům, konkrétně Jokerovi (Jack Nicholson), Catwoman (Michelle Pfeiffer) a Penguinovi (Danny DeVito).
V průběhu 90. letech začaly navíc vznikat velmi populární animované seriály inspirované Burtonovým Batmanem, které jsou dodnes kultovní především díky jeho dvěma hlavním dabérům – Kevinu Conroyovi v roli Batmana a Marku Hamillovi v roli Jokera. Prvním z řady těchto seriálů je dnes už vpravdě kultovní Batman: The Animated Series.
Na úspěch Burtonových filmů navázal v letech 1995 a 1997 režisér Joel Schumacher s filmy Batman navždy a Batman a Robin. Ty už se však netěšily takovému uznání a zejména druhý jmenovaný film už byl spíše parodií připomínající Westův seriál z 60. let. V Batman navždy se představili Val Kilmer a Chris O'Donnell jako Batman a Robin a Jim Carry a Tommy Lee Jones jako Riddler a Two-Face. Do Batman a Robin se z těchto čtyř herců vrátil už jen O'Donnell. Batmana si tu zahrál George Clooney a nové padouchy Poison Ivy a Mr. Freeze ztvárnili Uma Thurman a Arnold Schwarzenegger.
Na dalších pár let se zdálo, že Schumacherova vize svět filmového Batmana nadobro pohřbila. V roce 2005 se však filmový temný rytíř dočkal restartu skrze snímek Batman začíná britského režiséra Christophera Nolana, ve kterém si Batmana zahrál Christian Bale a jeho věrného komorníka Alfreda Michael Caine (oba rovněž Briti).
Nolan pojal svět filmového Batmana z dosud v komiksových filmech nevídaně realistického pojetí, které uplatnil i v jeho dvou pokračováních – Temný rytíř z roku 2008 a Temný rytíř povstal z roku 2012. Celá trilogie se dočkala obrovského finančního, diváckého i kritiského úspěchu. Konkrétně Temný rytíř dokonce získal dva Oscary, jeden za mixáž zvuku, druhý za nejlepšího herce ve vedlejší roli pro Heatha Ledgera v roli Jokera. Herec však toto ocenění získal bohužel až posmrtně, neboť zemřel během natáčení.
I po ukočení Nolanovy trilogie se však Batman stále těšil značné obliby, a to nejen díky komiksům a animovaným seriálům a filmům, ale i díky světu videoher, a to konkrétně skrze sérii Batman: Arkham, která odstartovala hrou Batman: Arkham Asylum v roce 2009 a pokračovala hrami Arkham City, Arkham Origins a Arkham Knight.
Tyto hry velmi dobře kloubily Nolanovo realistické pojetí s širokou škálou nejrůznějších komiksových postav ze světa Batmana. Hlavním postavám Batmanovi a Jokerovi zde navíc opět proůjčuli ikoničtí dabéři Kevin Conroy a Mark Hamill.
DC Cinematic Universe
V roce 2016 se dočkáme nové verze filmového Batmana v rámci sdíleného světa DC Comics. Ve filmu Batman v Superman: Dawn of Justice, který je pokračováním Muže z oceli z roku 2013, si Batmana zahraje americký herec Ben Affleck.
Režisér Zack Snyder se nechal slyšet, že tento Batman bude silně čerpat s komiksového příběhu Návrat temného rytíře a bude tedy představovat postaršího a zatrpklejšího Batmana, který si nenechá jen tak něco líbit. A to ani od samotného Posledního syna Kryptonu.
Hodnocení
jo batman od nolana :)
Nejlepší postava od DC. Když se řekne DC, představím si Batmana. Úžasná postava a skvělý hrdina.
Miluju Bat-Mana, ale tenhle nový mi nesedí
S Benem se trefily.
Nejlepší postava od DC
Ani na vteřinu jsem si nemyslela, že bude Ben špatný … a odhadla jsem to dobře. Výborný stejně jako jeho postava.
Nej DC hrdina :)
Batman je skvelej, davam mu 100% ale Ben affleck je Loser fakt strasny , vubec mi tam nesedi a pusobi na me spis komicky nez komikxove. Batmanovi bych dal sto ale afllekovi nemuzu
Batman je nejlepsi ze vsech komikxovych postv vsech!!!
Až an to že Christian Bale a jeho Batman neměl nic společného s Batmanem, nejlepší je zatím Affleck, nebo Adam West :D