Postřehy z filmu Shazam!
Snímek Shazam! je v kinech již třetím týdnem, proto se v našich postřezích ohlédněme za nejdůležitějšími filmovými momenty a easter eggy.
Freddyho suvenýry
Freddy Freeman se v úvodu snímku prezentuje jako nadšenec do všech významných světových superhrdinů a v jeho sbírce nechybí batarang, který používal Batman v podání Bena Afflecka, ani série novinových článků o souboji Supermana s generálem Zodem. Svatým grálem jeho kolekce je pak kulka vystřelená na Muže z oceli, ke které má Freddy k dispozici i certifikát pravosti. Po celou stopáž filmu pak Freddy nosí i trika s nejrůznějšími hrdinskými emblémy, mezi nimiž nechybí vedle Supermana ani Aquaman a Wonder Woman.
Komiksové hračky
Při souboji se Sivanou se Marvel v jednu chvíli dostane i do nákupního centra, konkrétně do oddělení hraček. Aby čaroděje obdařeného mocí sedmi hříchů zastavil, hází po něm veškeré superhrdinské figurky, mezi kterými zaujme hlavně Batman v kostýmu z komiksu Superheavy/Supertíha. V tomto díle Scotta Snydera však netopýří kostým nosí samotný komisař James Gordon, znamená to tedy, že Bruce Wayne ve filmu Shazam! zemřel, případně odešel z Gothamu?
Superman
Ještě před závěrečnými titulky dorazí do Fawcett High School sám Superman a podle dřívějších narážek se chystá dětem roznášet dezerty. Superman a Captain Marvel mají v komiksech bohatou společnou historii a několikrát se střetli v souboji, přičemž Marvel dokázal syna Kryptonu porazit. Jejich nejvýznamnější souboj se datuje do dob Luthorova prezidentování, kdy Captain Marvel ve službách Bílého domu svedl se Supermanem velký souboj, na jehož konci hrdina obdařený božskou mocí procitne a nakonec se Luthorovi postaví.
ACE Chemicals
Když Freddy a Marvel testují superhrdinské schopnosti v opuštěném skladišti za doprovodu hitu Don't Stop Me Now od skupiny Queen, vidíme v jednu chvíli v pozadí proslulé logo společnosti ACE Chemicals, jejíž budova v Gothamu patří mezi nejproslulejší místa DC vesmíru vůbec. Ve většině případů je Jokerův origin spjat s touto legendární lokalitou, kde spadne do kádě s kyselinou a následně budovu přetaví ve svou základnu.
Annabelle
Když Billy Batson naláká policejní hlídku na údajnou loupež v zastavárně, je v jednom záběru v regálu vidět slavná panenka Annabelle ze série The Conjuring. Tato ikonická démonická hračka byla k vidění i ve filmu Aquaman a paradoxní je, že oba snímky natočili režiséři, kteří dříve působili v Conjuringverse, tedy James Wan a Gary Dauberman.
Watchmen
Když je Billy chycen policejní hlídkou a dopraven k sociální pracovnici, vidíme na jejím stole spoustu smajlíků, které odkazují na kultovní komiksovou sérii Watchmen od Alana Moorea. Členové tohoto superhrdinského uskupení se navíc v komiksu nedávno s Shazam Family setkali, konkrétně v Doomsday Clock, jež v českém jazyce vyjde už příští měsíc.
Big a další filmové reference
Při honičce v hračkářství vzdal Captain Marvel hold snímku Big, když podobně jako Tom Hanks poskakoval po klávesách a vyťukal na nich právě ústřední melodii zmíněného filmu. Dále ve filmu slyšíme i melodii Eye of the Tiger, kterou Captain Marvel vtipně paroduje ve svém vystoupení a na kultovní Labyrinth pak odkazuje samotný Mr. Mind při závěrečné scéně. Při příletu Supermana do Fawcett High School pak na krátkou dobu zazní i legendární Superman Theme od skladatele Johna Williamse.
Krokodýlí muži
Při úprku ze Skály věčnosti zkouší děti různé dveře a jedny z nich vedou do síně plné Krokodýlích mužů. V komiksech od Fawcett Comics byly tyto bytosti mimozemskými válečníky, Geoff Johns z nich však udělal skupinu pozemských inteligentních krokodýlů v jejichž čele stojí Sobek, egyptský bůh Nilu a jeho plodnosti, který v komiksech vystupuje jako člen Black Adam Family.
Mr. Mind
Už na začátku filmu, při první návštěvě Skály věčnosti, vidíme ve skleněné kanopě uvězněného padoucha jménem Mr. Mind. Tato mimozemská housenka patří mezi nejstarší nepřátele Captaina Marvela a v jeho komiksech se objevuje už od roku 1943. Mr. Mind proslul hlavně tím, že shromáždil slavný tým Monster Society of Evil, tedy Dr. Sivanu, Captaina Nazi a další. Vzhledem k tomu, co Mr. Mind (jehož si mimochodem střihl režisér David F. Sandberg) předvedl v potitulkové scéně, mohli bychom se tohoto týmu dočkat.
John Glover v další DC roli
Hned v úvodu vidíme krátkou předehru k dalším událostem, ve které hraje hlavní roli malý Thaddeus Sivana, jenž se cítí ve své rodině odstrčen. Jeho otce si ve filmu zahrál herec John Glover, který se nejvíce proslavil rolí Lionela Luthora v seriálu Smallville, už dříve si však zahrál Jasona Woodruea alias Floronic Mana ve filmu Batman & Robin, díky čemuž si zahrál další zápornou roli na motivy DC Comics.
Shazam a rada čarodějů
Čaroděj Shazam je součástí Captainových komiksů od samého počátku, v Johnsově sáze však zaujal i místo mocného vůdce skupiny čarodějů jménem Rada nesmrtelných. Její dřívější členy ve filmu připomínají prázdné trůny, vězte však, že v komiksech mezi ně patří egyptský princ Khufu, tedy dřívější reinkarnace slavného Hawkmana a později pak i Black Adam či Ra's al Ghul. Samotný čaroděj sehrál kromě Shazamových dobrodružství velkou roli i v případě odsouzení samotné Pandory, jež vypustila hříchy na náš svět.
Black Adam
Když Shazam předává Billymu své schopnosti, ukazuje mu i dřívějšího držitele moci šesti bytostí, kterým není nikdo jiný než Teth Adam, jenž je světu více znám pod přezdívkou Black Adam. Tento mocný staroegyptský, později kahndaqský mág patří mezi nejmocnější bytosti DC Universe, a i když byl v prvotních komiksech primárně padouchem, v modernějších sériích je už stylizován spíše do podoby jakéhosi antihrdiny. Ve filmové sérii na motivy DC Comics jej ztvární Dwayne Johnson, jenž se objeví rovnou v sólovém filmu nazvaném prostě Black Adam.
Odkazy na Fawcett Comics
Protagonisté ve filmu navštěvují Fawcett Central School, jejíž název odkazuje na první komiksové vydavatelství, jež představilo Captaina Marvela celému světu.
Dalším odkazem na zaniklé komiksové nakladatelství je pak i jméno Billyho otce, jenž se ve filmu jmenuje C.C. Batson, což odkazuje na C.C. Becka, autora původních komiksů o Captainu Marvelovi.
Shazam Family
Ve filmu vidíme i proslulou Shazam Family, kterou v komiksu představil Geoff Johns a oproti dřívější Marvel Family k ní přidal ještě další tři členy. S komiksovou předlohou se shodují i barvy kostýmů a primární schopnosti všech hrdinů. Eugene tak disponuje hlavně Šalamounovou moudrostí, Pedro má ze všech hrdinů největší sílu propůjčenou od Herkula, největší dávku Atlantovy výdrže si ponechává Billy, Freddy má nejsilnější blesky s mocí samotného Dia, Mary je statečná jako Achilleus a Darla běhá rychle díky Merkurovi.
Všimli jste si ve filmu ještě nějaké další zajímavosti?
Diskuze /5
Super článek :-)
Zdravím. Jaké vydavatelství, popřípadě v rámci jaké série vyjde Doomsday clock? Nemůžu to nikde najít. Díky. :)
#3 DarthRevan#2 Skaz: Bude to v Crew http://www.crew.cz/…e-detail.php?… :)
#4 Skaz#3 DarthRevan: Díky, myslel jsem si, že to vyjde v rámci Rebirth. :)
https://www.facebook.com/…62027516302/?…