Knižní předloha a seriál: Porovnání u třinácté epizody The Burning Mill
Třetí díl pokryl hlavní body předlohy – bojovalo se u hořícího mlýna, Daemon dobýval Harrenov, Criston vyrazil a Rhaena odplula. Ale za poměrně jiných okolností, na které se podívá tento článek. Kromě Rhaenyřiny návštěvy města, ta je zcela seriálovou událostí.
(Staro)nové postavy
Ukázala se Měsíční tanečnice, dračice Baely Targaryen, v seriálu bledě zelená s tmavě zeleným žebrováním, v knize světle zelená s perlově bílými rohy, hřebenem a kostmi na křídlech. Na nichž tu prohnala zelené. V předloze touto dobou Baelu ještě neunesla, tedy její veškeré zapojení mimo Dračí kámen je čistě seriálové.
Také jsme lépe poznali druhou sestru Rhaenu. V předloze nezvažovanou jako dědičku, zato odeslanou do Údolí. V seriálu se čtyřmi vejci, batolaty Aegonem s jeho sotva vylíhnutým Bouřkovým mrakem nebo též Bouřkomrakem a s Viserysem dělala doprovod šestiletému Jofferymu a jeho Tyraxovi, novému svěřenci lady Jenye Arryn. V předloze byl Bouřkový mrak zhruba starý jako jeho devítiletý pán, dvanáctiletý Joffrey na Tyraxovi už bez problémů létal a odpluli jen Joffrey, Tyraxes a Rhaena se třemi vejci.
Dále se ukázal synovec lorda Brackena, Aeron Bracken. V předloze vystupuje ser Amos Bracken, jenž kdysi vyhrál duel o Rhaenyřinu ruku (marně) a s lordem otcem prohlásil věrnost Aegonovi. Tudíž byl výrazně starší. A Davos Blackwood, pouze seriálová postava. Zmíněn byl i lord Samwell Blackwood, jenž ten duel kdysi prohrál a stejně jako Amos (v seriálu Aeron) zemřel u hořícího mlýna.
Do Králova přístaviště dorazil i ser Gwayne Hightower, bratr Alicent, na tažení s Cristonem Colem. V předloze Cristona nedoprovázel. Přišel do města už s otcem jako novým pobočníkem Jaehaeryse a na začátku Tance draků dělal zástupce velitele městské hlídky. Dokonce tam plul na Dračí kámen po Viserysově smrti přimět Rhaenyru pokleknout před Aegonem, v seriálu to byl přímo Otto. Zato Larys Strong povýšil, stal se mistrem našeptavačů Aegona II. poté, co Viserys žádného nechtěl. V předloze Viserysovi sloužil jako zpovědník, tedy mučitel, a mistr našeptavačů. Proto tam dávno patřil do Malé rady. Za Aegona jen pokračoval ve funkci.
Lépe se představil i Ulf. Oblíbený měšťan, dle vlastních slov bastard prince Baelona, a na straně Rhaenyry. V předloze se o něm ví jen to, že byl negramotný opilec, zbrojnoš na Dračím kameni, a pro bílé vlasy se mu přezdívalo Ulf Bílý. Nerozhlašoval, kdo by měli být jeho rodiče, byť patřil mezi zmíněné dračí sémě. Což si žádá vysvětlení.
Až do Jaehaerysovy vlády existovalo právo první noci. Právo lorda ulehnout jako první s jakoukoli novomanželkou z jeho zemí. Ve většině Západozemí tento zvyk poddaní nenáviděli, na Dračím kameni tolik nevadil. Tam už nějakou dobu žili Targaryeni a prostí lidé je vnímali skoro jako bohy, tudíž považovali za požehnání, pokud s nevěstou některý zplodil bastarda. A dětem takového původu, obvykle dobře zabezpečeným otcem, se říkalo „zrozený z dračího sémě“. Později obecně všem s předky z targaryenských záletů „dračí sémě“. Ale zda v Ulfově případě sémě patřilo princi Baelonovi, to nikdo neodhadoval.
Daemon dobývá Harrenov
Daemon hrad získal veskrze jako v předloze, akorát tam se to stalo hned po Rhaenyřině korunovaci, Strongové se vzdali ihned, jak jeho drak přistál, a nesdělili svůj postoj k lordu Larysovi. Zajímavý přídavek jsou Daemonovy přeludy ukazující na podivnou moc Harrenova. Ty předloha nezmiňuje, ale o Harrenově v ní koluje mnoho nadpřirozených pověstí.
Ve Věži nářků se má třeba ozývat křik krále Harrena Černého a jeho synů a v jejích sklepeních mají strašit jejich duchové, ačkoli je Aegon Dobyvatel spálil ve Věži spáleného krále. Dokonce mají po nocích obcházet Harrenov a každý, kdo se na ně podívá, má chytit plamenem. Ostatně lidé si tam prý kolikrát jdou večer lehnout a ráno je najdou ohořelé. Harren měl navíc údajně přidávat lidskou krev do malty při stavbě a jeho oběti, pýcha a hrůzy, které přivodil, měly spustit kletbu. Jež pošle do hrobu každého, kdo se Harrenova chopí. A v sokolnické kolně mají strašit duchové mrtvých sokolů.
Bitva u hořícího mlýna
Blackwoodové a Brackenové se dohadovali o hraniční kameny, k tomu Brackenové zaútočili, protože Blackwoodové se postavili za Rhaenyru. Proběhla krvavá bitva u hořícího mlýna a Malá rada, jelikož lord Tully byl příliš nemohoucí, nakonec rozhodla o tažení Cristona Colea. Nejprve zajistit Korunní země a potom Harrenov. Odmítli účast Aemonda s Vhagar, aby hlídali město, a přesvědčili Aegona, aby ani on neletěl. Pro jeho bezpečí a pro údajné pomluvy, že mu matka a bratr chtějí uzmout vládu (což v knize nikdo nenaznačoval, Alicent už do politiky téměř nezasahovala a její dcera Helaena se propadala do šílenství).
I v předloze se Brackenové a Blackwoodové po staletí nenávidí, nevynechají žádnou příležitost ke sporům. Jenže okolnosti bitvy u hořícího mlýna se výrazně lišily. Především Daemon získal Harrenov dávno před ní, v Králově přístavišti se to vědělo, Říční krajiny Daemona vyslyšely a hned od začátku se rytíři, vojáci a poddaní hromadně ozbrojovali a mířili k Harrenovu, aby bojovali za „Viserysovu holčičku“. Lordi oproti tomu váhali, až po Blackwoodech následovali další. A protože u Tullyů s nemohoucím lordem se lišily názory na to, kdo by měl vládnout, Tullyové nezasáhli.
Jezdci Blackwoodů s Rhaenyřinou zástavou (v knize rozdělenou na čtvrtiny, dvě s drakem Targaryenů, jedna se znakem Arrynů na počest její matky a jedna Velaryonů na počest Laenora) překročili do zemí Brackenů, pálili úrodu, rozháněli dobytek, plenili vesnice, ničili septa (vyznávají staré bohy). Brackenové shromáždili muže, aby se jim postavili. Samwell Blackwood je nato překvapil v táboře u říčního mlýna. Strhla se bitva, mlýn vypálili, čtyři hodiny se bojovalo pod plameny. Samwell, Amos a mnoho jiných padli. Brackenové pak utekli zpátky do svých zemí, ale zjistili, že bitva je měla jen vylákat, a nastal krátký proces.
V Králově přístavišti mezitím ještě bojovaly dopisy. Pobočníkem zůstával Otto, získal nějaké lordy a žoldáky, ale nečekaná ztráta Harrenova, navazující bitvy u hořícího mlýna a v zemích Brackenů, spousta lordů otevřeně se teď stavících za Rhaenyru, Aegona vyděsily. Uvědomil si, že Rhaenyra má šanci. Otto se tak pokusil sáhnout do zahraničí pro další spojence, a teprve když toto jednání trvalo dlouho, Aegon ho vyměnil za Cristona.
Criston popravil lordy zajaté v Rudé baště, kteří odmítali pokleknout před Aegonem. Až poté vyslal Arryka Cargylla. Larys zatím připravil seznam lordů v Rhaenyřině radě a k těm sídlícím na kontinentu poslali vlastní síly. Criston vyjel proti části z nich.
Vývoj na Dračím kameni
Předloha nezmiňuje pohřeb Erryka a Arryka, ale zmiňuje, že Rhaenys hned po smrti Viseryse navrhovala vyrazit s draky, tedy nepřesvědčovala Rhaenyru k jednání s Alicent Hightower. To ostatně Rhaenyra neměla v úmyslu, nebyly nikdy přítelkyně. Stejně jako jí neradili se schovat. Podle šaška Hříbečka žijícího na Dračím kameni ji stále tak drtil žal po Lucerysově smrti, že se stejně ani neúčastnila válečných porad.
I Rhaenysin manžel měl jinou pozici a postoj – v seriálu se teprve uzdravuje ze zranění utržených ve válce na Kamenoschodech. V předloze na Kamenoschodech nebyl skoro dvacet let, ani tam Západozemí dávno neválčilo, tedy se nemusel léčit. Naopak byl od počátku člen Rhaenyřiny rady a touto dobou jí spolu s Rhaenys vedl.
Na druhou stranu seriál do Rhaenyřiných služeb přijal Mysarii jako odměnu za záchranu Rhaenyry před Arrykem. V předloze se Mysaria ukázala až v pozdější fázi války, nikdy nebyla zmíněna na Dračím kameni a nebylo vysvětleno, kdy a jak se dostala do Rhaenyřiných služeb. Ale za informace o Arrykovi to nebylo, toho odhalil Erryk sám.
Foto: HBO
Diskuze /3
Kolik to bude mít sérií nebo kolik je knih?
#2 Ann Taylor#1 lego assassin: Kniha je jedna, Oheň a krev 1. svazek (2. ještě neexistuje) pokrývající historii Targaryenů v Západozemí od dobývání do… několika let po tanci draků, pokud to mám říct bez spoilerů. Není to ale román, koncipoval to jako rádobykroniku vydanou v universu sesbíranou z dalších kronik a zápisů. K tomu existuje ještě několik zkrácených verzí, které ale neobsahují nic navíc. Autor prostě pořád dokola opakoval první půlku vlády Targaryenů v několika formátech, ale podrobně ji rozepsal až v Ohni a krvi.
Je to Rise of the Dragon, prakticky kratší Oheň a krev s větším množstvím ilustrací. Ještě víc zkrácená verze v "encyklopedii Svět ledu a ohně, která stručně pokrývá celou historii a geografii toho světa (ale taky je psaná jakože mistrem z Citadely). Některé momenty z tance draků jsou popsané v krátkých povídkách Princezna a královna a Darebný princ, které vyšly jako součást sbírek různých autorů, ale opět v nich není nic nového, co by nebylo i v Ohni a krvi. Takže předlohou pro seriál je právě Oheň a krev, i když teď už jenom velice, velice volnou předlohou.
Knižní předloha a seriál: Porovnání u třinácté epizody The Burning Mill prvy rozdiel, rod Velaryon nebol negro btw, dajte do google houses of house of dragon…ziadne negrovelarion to nevygoogli, Alphabet je rasisticky