Frodo Pytlík
Nikdo jiný neměl tak důležitý úkol jako on. Na své cestě k Hoře osudu zažil mnohé útrapy a ztráty věrných přátel. Přesto došel až do Mordoru a Prsten nakonec zničil. Nikdy se však nedokázal vzpamatovat z hrůz, které zažil, a proto opustil Kraj a společně s čarodějem Gandalfem odplul do Valinoru.
-
Hraje: Elijah Wood
-
Rasa: hobit z Kraje
-
Narozen: 22. září 2968 Třetího věku
-
Zemřel: ? (naposledy spatřen v Šedých přístavech 29. září 3021 Třetího věku)
Mládí a výchova u Bilba
Frodo Pytlík se narodil 22. srpna roku 2968 Třetího věku. Jeho otec se jmenoval Drogo Pytlík a matka Primula Brandorádová. Když bylo Frodovi dvanáct, oba jeho rodiče se utopili v řece Brandyvíně a on byl nucen odejít do opatrovnictví příbuzných jeho matky. V roce 2989 (tehdy mu bylo 21 let) se o něj začal starat Bilbo Pytlík. I když by se mohlo zdát, že Frodo již žádného pěstouna nepotřeboval, nebylo tomu tak – hobiti totiž dospívají až ve věku třiceti tří let. Frodo se přestěhoval za Bilbem do Dna pytle. Bilbo byl velice váženým hobitem a Frodo (jako jeho příbuzný) tak mohl čerpat z mnoha výhod.
Jednoho dne Bilba pohltil strach a nejistota. V té době mu bylo už 111 let. Do Dno pytle pak dorazil čaroděj Gandalf, Bilbův přítel. Ten rozpoznal, že s Bilbem není něco v pořádku a z tohoto nenadálého hobitova stavu podezíral jeho tajemný Prsten. Když se Bilbovo chování nezlepšovalo, poradil mu Gandalf odevzdat Dno pytle i samotný Prsten Frodovi. Bilbo tak udělal a sám pak odjel za elfy do Roklinky. Od té doby Frodo Prsten i všechen ostatní Bilbův majetek velice opatroval.
Nadále pak udržoval dobrý vztah s Gandalfem, který jej občas přijel navštívit. Jednou – po desetileté pauze, kdy se oba neviděli – se Gandalf objevil znovu. Tentokrát však ne kvůli přátelskému setkání, ale jako posel důležitých zpráv. Čaroděj se totiž po dlouhém pátrání dozvěděl o pravém významu Prstenu a jeho spojení s Temným pánem Sauronem. Když vyložil všechny tyto nově objevené informace Frodovi, hobit okamžitě pochopil, že nemůže v Kraji nadále zůstávat a po poradě s Gandalfem se chystal urychleně opustit Dno pytle. Na cestu pak sebou vzal ještě svého zahradníka Samvěda Křepelku.
Na čarodějovu radu měli vyhledat elfské město Roklinku, kde se rozhodne o dalším osudu Prstenu. Gandalf měl původně vyrazit s hobity, ale v den, kdy s ním byl Frodo domluven vyrazit na cestu, čaroděj do Kraje nedorazil. Frodo a Sam se tedy na cestu vydali sami. Ještě ani nepřekročili hranici Kraje, když se k oběma hobitům připojili jejich přátelé Pipin a Smíšek.
Cesta začíná
V té době Krajem brázdili Černí jezdci, kteří zoufale hledali Prsten, hobiti tak museli dávat velký pozor. Po menších i větších útrapách, kdy čtveřici dvakrát zachránil Tom Bombandil, hobiti nakonec dorazili do Hůrky. Zde se spojili s tajemným hraničářem, který si říkal Chodec. Ten je od té doby ochraňoval. Když došlo ke střetu s Černými jezdci na Větrově byl Frodo bodnut mečem Černokněžného krále z Angmaru. Naštěstí se Chodci podařilo odehnat Černé jezdce a Frodo se tak nestal jejich kořistí. I tak byl ale Frodo smrtelně zraněn, navíc na něj začala doléhat tíha Prstenu. Díky obětavosti Frodových přátel se jej nakonec podařilo dostat až do Roklinky, kde jej zachránil Elrond. Existuje teorie, že k uzdravení Froda použil svůj vlastní prsten moci.
V Roklince se poté uskutečnila rada, která měla rozhodnout, jak se naloží s Prstenem. Navzdory některým názorům, – které propagoval zejména Boromir, syn gondorského správce – že by měl být Prsten využit jako zbraň proti Sauronovi, se účastníci sněmu dohodli, že Prsten musí být zničen v nitru Hory osudu. Frodo sám sebe označil jako Toho, kdo ponese Prsten. K Frodovi se připojil ještě čaroděj Gandalf, hraničář Chodec, který se ukázal být nástupcem gondorského trůnu Aragorn, elf Legolas, trpaslík Gimli a také věrní Frodovi přátelé Sam, Smíšek a Pipin. Společenstvo Prstenu bylo založeno.
Před začátkem cesty ještě Frodo dostal od Bilba vzácné dary – mithrilovou košilku a meč Žihadlo.
Morie a Amon Hen
Po rozhodnutí, že se Společenstvo vydá přes trpasličí město Morie, Frodo nijak neprotestoval a respektoval verdikt zkušenějších členů výpravy. Avšak poté, co Gandalf padl v souboji s Balrogem, Frodo velice truchlil nad ztrátou svého opatrovníka. Velmi dobře si ale uvědomoval důležitost svého úkolu a společně se zbylými členy skupiny pokračoval v cestě.
Později Společenstvo Prstenu dorazilo do elfy obývaného lesa Lórien. Při rozhovoru s mocnou královnou Galadriel Frodo na chvíli propadl touze zbavit se Prstenu a darovat ji ho. Samotná Galadriel ale Klenot nakonec nepřijala. Když společenstvo opouštělo Lórien, dostal Frodo elfský plášť a lahvičku se světlem Eärendila.
U Amen Henu se Boromir, omámený zlými účinky Klenotu, pokusil Prsten Frodovi vzít, ale hobit mu stačil utéct. Frodo se pak rozhodl pokračovat sám, ale nakonec sebou vzal ještě přítele Sama.
Glum
Frodo a Sam pokračovali dál na východ přes kopce Emyn Muil. Tam se střetli s Glumem – původně hobitem a nyní tvorem posedle toužícím po Prstenu. Hobiti jej ušetřili pouze z jediného důvodu – Glum jim totiž slíbil, že je dovede do Mordoru, kam by se Frodo se Samem bez pomoci dostali jen stěží.
Po strašlivém setkání se „světlíšky“ a nepodařeném průniku přes Černou bránu, potkala výprava Faramira a jeho družinu ithelienských hraničářů. Zpočátku jevil stejně velký zájem o Prsten jako jeho o něco starší bratr Boromir a hobity zajal a dokonce se s nimi vydal na cestu k Minas Tirith. Nakonec ale uznal, že Prsten nemůže přinést nic dobrého a měl by být zničen. Proto Froda, Sama i Gluma propustil a nechal je jít svou cestou.
Zrada
Ze začátku choval Glum vůči dvojici dobré úmysly a skutečně jim chtěl pomoct, ale později byla jeho vlastní vůle přemožena touhou po Prstenu a hobity zradil. Nejprve přichystal léčku na Sama, při níž jej obvinil z krádeže jídla. Frodo, vyčerpán neustálým nošením Prstenu, nedokázal rozeznat mezi dobrým a zlým a Sama vyhnal. Dál pokračoval pouze s Glumem. Ten jej zavedl do doupěte pavoučice Oduly.
Frodo s ní svedl velký boj a zachoval se nadmíru statečně, přesto Odule nakonec podlehl a ta jej bodla svým žihadlem. Ještě předtím, než ho stihla sežrat, se znovu objevil Sam. Ten se rozhodl nezradit svého pána a přišel ho zachránit. Zahnal Odulu, ale když se dostal k Frodovi omotaném pavoučí sítí, mylně usoudil, že jeho pán zemřel. Velmi truchlil a pak se rozhodl sám dokončit Frodův úkol – vzal mu Prsten a chystal se vydat na cestu směrem k Hoře osudu.
V tu chvíli ale přišli skřeti, kteří rozpoznali, že Frodo ještě není mrtvý a odnesli jej do věže Cirith Ungol. Sam, který vše sledoval zpovzdálí, si uvědomil svoji chybu. Bylo jasné, že by proti obrovské skřetí přesile neměl sebemenší šanci, ale nakonec měl veliké štěstí. Mordorští skřeti se nepohodli se skuruty a rozpoutali krvavou lázeň na jejíž konci v Cirith Ungol přežil z celé původní posádky jen zlomek skřetů. Ty Sam přemohl a našel Froda. Toho zachránil a dál pokračovali opět spolu.
Černá země
Frodo věděl, že i když překonali hranice Mordoru, samotná Černá země před nimi teprve čekala. Se Samem se tak rozhodl obléct se do skřetí zbroje a dál pokračovat v přestrojení. Oba měli znovu velké štěstí, když nikdo ze skřetů, které za svou cestu k Hoře osudu potkali, jejich pravou totožnost neodhalil. Při svém putování byli dokonce přibráni do skřetího šiku pochodujícího k Černé bráně. Společně s nimi putovali asi den a dalo jim hodně práce jim zmizet.
Když se Frodo se Samem konečně dostali k Hoře osudu, znovu se setkali s Glumem. Sam jej chvíli dokázal pozdržet a Frodo tak měl potřebný čas k tomu, aby vhodil Prsten do lávy Hory osudu. Nakonec však zaváhal, Glum ho napadl a ukousl mu prst. Frodo následně svedl s Glumem poslední souboj, na jehož konci spadl Glum i s Prstenem do lávy. Prsten byl zničen, Sauron taktéž a už nic nebránilo vítězství dobra. Samotní hobiti ale uvízli na malém ostrůvku skály a kolem nich nebylo nic jiného, než láva chrlící se z explodující Hory osudu.
Frodo i Sam se smířili se smrtí a poslední chvíle strávili sněním o Kraji a krásném životě v něm. Nakonec je ale oba zachránili Orli, kteří je předali do rukou přátel.
Hrdina
Frodo i Sam byli pro své hrdinské činy po zásluze oslavováni, ale největší radost jim stejně udělalo setkání s jejich přáteli, o kterých si mysleli, že jsou mrtví. Froda pak zejména to se znovuzrozeným Gandalfem. Po svatbě Aragorna a Arwen se Frodo, Sam, Smíšek a Pipin rozhodli vrátit do Kraje. Ten byl ale obsazen zlými lidmi. Zkušená čtveřice si však s nimi rychle poradila a zloduchy vyhnala.
Frodo se dva roky snažil navázat na svůj předchozí život v Kraji, ale nešlo to. Věděl, že to, co zažil, jej velice změnilo. Navíc zranění, které utržil od Černokněžného krále na Větrově, ho nepřestalo pálit. Po dokončení Červené kroniky, do které zaznamenal své dobrodružství, se nakonec odhodlal k odchodu. Udělal tak společně s Bilbem, Gandalfem, Galadriel a dalšími elfy.
29. září roku 3021 Třetího věku Frodo opustil Středozem a odplul do Valinoru. Nejtěžší bylo jeho loučení se Samem, jehož přátelství bylo pro Froda něco absolutně výjimečného. Sam velice truchlil nad Frodovou ztrátou a ani po jeho odchodu na něj nepřestával myslet. Po smrti své ženy, Růži, se rozhodl přeplavit za Frodem. I když nevěděl, jak se do Valinoru dostat a jestli Frodo ještě žije, existuje možnost, že se oba hobité nakonec setkali. A jelikož měl Tolkien rád šťastné konce, můžeme si říci, že se tak skutečně stalo.
Ve filmu
V trilogii Petera Jacksona Froda ztvárnil americký mladík Elijah Wood. Společně s představitelem Gandalfa Ianem McKellenem byl za svůj výkon oceňován z celého hereckého ansámblu nejvíce. Se svou rolí je natolik ztotožňován, že si ho lidé jen těžko představují jako někoho jiného, než „Toho, kdo nosil Prsten“.
Foto:
0
Hodnocení