Hobbit
96/100 - 64×

Hobbit

Všechno má svůj začátek. Než Středozemě zažila souboj, kdo bude Pán prstenů, vydal se hobit Bilbo na neočekávanou cestu za dobrodružstvím.

USA | 2001 | Ukončeno
vysílání
6 dílů | 0 | 120 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Fantasy
hrají
Karl Urban (Eomér), Miranda Otto (Eowyn), David Wenham (Faramir), Elijah Wood (Frodo Pytlík), Cate Blanchett (Galadriel), Ian McKellen (Gandalf), John Rhys-Davies (Gimli), Andy Serkis (Glum), Orlando Bloom (Legolas), Mikael Persbrandt (Medděd), Billy Boyd (Peregrin 'Pipin' Bral), Sylvester McCoy (Radagast), Sean Astin (Samvěd 'Sam' Křepelka), Christopher Lee (Saruman), Sala Baker, Benedict Cumberbatch (Sauron)

Moria

Moria

Moria bývala nejbohatším a největším z trpasličích království. Jako na jediném místě ve Středozemi se zde těžil vzácný kov mithril. Moria byla známa svou obrovskou rozlehlostí, nádhernými sály a hlubokou důlní propastí, podle které dostala své jméno (Moria znamená Černá propast), a přes kterou vedla jen jediná cesta – můstek Khazad-dum.

2 0
14.10.2009

Název Khazad-dum (v lidské řeči volně přeloženo jako Trpasluj) původně neslo celé město-království, ale postupem času u trpaslíků převládlo jméno Moria a Khazad-dum začalo být využíváno čistě ve spojitosti s můstkem. Elfsky se Moria řekne Hadhodrond.

Se vznikem Morie se pojí vznik samotné trpasličí rasy. Ta byla stvořena Valou Aulëm, který na rozdíl od ostatních bohů nenalezl zálibu ani v elfech, ani v lidech. Aulë vytvořil sedm trpasličích praotců a právě jeden z nich – Durin – se zabydlel v budoucí Morii, kterou tehdy nazval Kheled-zaram – Kamenným jezerem. Město vybudoval pod třemi největšími štíty Mlžných hor – Caradhrasem, Celebdilem a Fanuidholem. Na východní a západní straně města byly postaveny brány. Na Západní bráně bylo později v Druhém věku kouzelným elfským písmem tengwar (vynálezem samotného Fëanora, druhého velekrále Noldor) napsán známý text:

Ennyn Durin aran Moria. Pedo mellon a minno. Im Narvi hain echant, Celebrimbor o Eregion teithant i thiw hin.

Což se dá přeložit jako:

Dveře Durina, pána Morie. Promluv, příteli, a vejdi. Já, Narvi, jsem je vyrobil, Celebrimbor z Eregionu napsal tyto runy.

Když byl na konci Prvního věku poražen Morgoth a jeho pevnost Angband společně s celým Beleriandem pohltila voda, stala se Moria hlavním sídlem trpasličí rasy – mířily zde davy uprchlíků ze zničených beleriandských měst, z nichž nejvýznamnější byly království Belegost a Nogrod. Na západ od Morie se v oblasti Eregion usídlilo mnoho elfů Noldor, kteří, stejně jako uprchlí trpaslíci, hledali nový domov. Trpaslíci a elfové udržovali dobré vztahy a národy mezi sebou často obchodovaly.

Ve Druhém věku – po ukování Prstenů moci – se rozhořela válka mezi elfy a Sauronem. Ta byla velmi zničující a celý Eregion byl zničen (stejně jako většina z Noldorim). Tehdy bylo rozhodnuto, že brány Morie budou zavřeny. Od té doby žili tamní trpaslíci bez kontaktu s okolním světem.

Roku 1980 Třetího věku probudili nenasytně dolující trpaslíci prastarou stvůru Balroga. V boji s ním padl král Durin IV. (podle této události dostal Balrog jméno Durinova zhouba) i jeho následovník Náín I.. Když bylo jasné, že trpaslíci nedokáži Balrogovi vzdorovat, rozhodli se Morii opustit. Většina trpaslíků pak našla nový domov v Ereboru a v Železných horách.

První pokus o znovuosídlení Morie trpaslíky se udál v roce 2790 Třetího věku. Tehdy se dědic Durinovy koruny Thrór společně se svým přítelem Nárem odvážně vydal k jejím branám a snažil se zjistit, jestli se v okolí města neusídlili skřeti. Když venku dvojice neshledala nic podezřelého, vydal se Thrór – bez Nára, který zůstal před branou – dovnitř. Ven se však už jako živý nevrátil – skřeti jej vyhodili ve dvou kusech, zvlášť hlavu, zvlášť tělo. Na trpaslíkově hlavě bylo vypáleno jméno skřetího náčelníka Azoga. Nár se okamžitě vydal o této tragédii povědět trpaslíkům na Erebor. Ty to tak rozlítilo, že neváhali a ihned svolali vojsko, které proti skřetům vyrazilo.

Došlo tak ke krvavé Bitvě v Azanulbizaru. I když byl Azog a společně s ním i většina skřetů zabita, ztráty trpaslíků byly obrovské. V čele svých družin zemřeli například i slavní náčelníci Frérin, Fundin nebo Náín. Thráin, který v bitvě přišel o jedno oko a byl vážně zraněn na noze, byl i navzdory ztrátě syna Frérina a bratrance Náína odhodlán pokračovat do nitra Morie. Ostatní trpaslíci byli však jasně proti. Mezi nimi například i Thorin (budoucí člen výpravy za pokladem z Hobita) nebo mladičký Náinův syn Dáín, který zabil Azoga. Bylo tak rozhodnuto, že trpaslíci se vrátí na Erebor a Morii ponechají svému osudu.

Trvalo bezmála 200 let, než se trpaslíci znovu rozhodli Morii obsadit. Tentokrát v čele výpravy stanul odvážný Balin, veterán z Bitvy v Azanulbizaru, v níž zemřel jeho otec Fundin. Balinova výprava byla zpočátku velmi úspěšná – skřeti byli zahnáni a obnovování Morie započalo. Povzbuzen snadným vítězstvím se Balin prohlásil za Pána Morie. Avšak počáteční úspěchy vystřídal zmar a zklamání. Balin byl zabit skřetím šípem v roce 2994 Třetího věku. Obrovská přesila skřetů brzy povraždila i zbylé členy výpravy a Morie tak byla znovu pod nadvládou Sauronových stvůr – zbytek světa o tom však neměl ani tušení.

V roce 3019 Třetího věku Morií procházelo Společenstvo prstenu. Nejprve se výprava nedokázala dostat přes Západní bránu, protože neznala heslo. Pak si však Gandalf uvědomil, že nápis špatně přeložil a místo věty „Promluv, příteli, a vejdi.“ má překlad znít „Řekni přítel a vejdi.“. Když pak řekl elfsky „přítel“ – mellon – tak se brána otevřela. Výprava si myslela, že uvnitř prastarého trpasličího města na ně bude čekat Balinova výprava. Avšak místo vřelého přivítání trpaslíků je čekala bitva se skřety a hrozivým Balrogem.

Obzvlášť Gimli, jehož otec Glóin byl bratrancem Balinova otce Fundina, nesl zjištění, že všichni trpaslíci byli zahubeni, velice těžce. Společenstvu se nakonec podařilo dostat k můstku Khazad-dum, který vedl ven z města. Na poslední chvíli však výpravu přepadl Balrog. Proti němu se postavil čaroděj Gandalf, který se stvůrou svedl vyrovnaný boj, na jehož konci se Balrog i Gandalf propadli do hlubin Černé propasti.

Společenstvem ztráta milovaného společníka velice otřásla, ale i tak muselo pokračovat. Mezitím probíhal uvnitř Morie jeden z největších soubojů všech dob. Gandalf Balroga mnohokrát zranil, ale ten navzdory tomu neustále odolával. Bojovali spolu několik dnů, na Nekonečných schodech i na Durinově věži. A právě na ní, na nejvyšším bodu celé Morie, nakonec Gandalf svého protivníka svrhl z hory a tím jej zabil.

Po ukončení Války o Prsten a poražení Saurona byla Morie konečně od skřetů očištěna a jejím králem se stal Durin VII..

Zdroj: 0

Diskuze /2

Saruman Bílý

Výborný článek. Morii mám ze Středozemě nejraději.

31.3.2014 | 22:03:34
BixB

Také. Je to neuvěřitelné místo, nádherně podkreslené celou tou tajuplností, tichem a napětím, to se ve filmu povedlo snad nejvíc.

8.12.2016 | 12:01:01
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktuální film

Pán prstenů: Válka Rohirů

Česká premiéra: 5.12. 2024
Režie: Kendži Kamijama
Scénář: Jeffrey Addiss & Will Matthews
Hudba: Steve Gallagher
Hrají: Brian Cox, Miranda Otto, Shaun Dooley, Luke Pasqualino, Lorraine Ashbourne, Janine Duvitski, Benjamin Wainwright, Michael Wildman, Jude Akuwudike, Bilal Hasna, Alex Jordan
Stopáž: 150 minut

Postavy

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Pán prstenů a Hobit online

Kde si můžete pustit tyto filmy online?

Série Pán prstenů
Série Hobit

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů a filmů









Reklama