Marvel se vrací ke starému konceptu: Už tu nemáme jednoho režiséra, který se postará o všechny epizody
Marvel Studios přišlo s již třemi hranými MCU seriály, kdy jsme tu vždy měli jednoho člověka, který se jako režisér postaral o všechny epizody daného seriálu. Na seriál navíc dohlížel jeden tvůrce, který plnil částečně funkci showrunnera, producenta i scenáristy. To se ovšem kritikům nelíbilo.
Marvel Studios je vždy v něčem jedinečné. Je běžnou praxí, že klasické seriály na jiných stanicích mají svého showrunnera, který určuje směr celého seriálu. Na projektu se následně točí různí režiséři, kteří třeba natočí dvě tři epizody pro danou řadu. Marvel Studios ale u seriálů WandaVision, The Falcon and The Winter Soldier a Loki přišlo s novou strategií, která neměla na trhu obdoby.
Na celý projekt vždy dohlížel Kevin Feige jako u všech MCU filmů. Byl ovšem zvolen jeden hlavní tvůrce, který měl na starost produkci i (zčásti) scénář. Následně studio nominovalo jednoho režiséra, který natočil všechny epizody pro daný seriál. Tento způsob byl napaden a kritizován hned několika znalci televizního průmyslu. Údajně Marvel přišel opět s něčím, kdy naprosto vytěsňuje pozici showrunnera či zdvojuje pozice, což způsobí na seriálovém trhu velký otřes, pakliže jiné stanice budou tento formát kopírovat.
Marvel Studios ovšem u seriálu Hawkeye přišel alespoň s trochu jinou taktikou. Máme tu dva odlišné týmy, které si epizody rozdělily přesně napůl. Režisér Rhys Thomas natočil první, druhou a šestou epizodu. Režisérské duo Bertie a Bert se postaralo o prostředek seriálu, tudíž o třetí, čtvrtou a pátou epizodu. Údajně to vzešlo z toho důvodu, aby každý režisér měl na starosti méně epizod a mohl se soustředit na kvalitu svých dílů.
Zároveň taktéž studio usilovalo, aby jednotliví režiséři vtiskli svůj jednoznačný rukopis do daných dílů, což není až tak úplně možné, když natáčí celou sérii jeden člověk. Bertie a Bert se například v jednom nedávném rozhovoru vyjádřili, že se mohou pouze dohadovat, proč k takovému rozhodnutí Marvel dospěl, nicméně oni si myslí, že studio usilovalo o unikátnost jednotlivých dílů a aby každá epizoda dostala patřičnou dávku péče.
Je také klidně možné, že se studio snažilo zalepit pusu kritikům. Na šest epizod jsme tu de facto měli tři režiséry, což už je velká změna oproti minulým seriálům. Na tvůrčím křesle ovšem zůstal opět jeden člověk a to Jonathan Igla, který se podílel i na scénáři. Opět tu nemáme showrunnera, takže uvidíme, co na to řekne veřejnost a hlavně rejpaví kritici. Spíše se zdá, že studio udělalo změny, aby se vlk nažral, ale koza zůstala celá. U dalších MCU seriálu uvidíme, jak to bude tam.
Jste spíše pro tradiční styl natáčení, nebo vám naopak nevadí, když jeden člověk natočí celou řadu?
Zdroj: ComicBook.com
Diskuze /2
Osobně jsem rád když je seriál, nebo v tomhle případě asi spíš minisérie celistvá a všechny díly působí jednotným dojmem jako měl Loki. Ať se jsou kritici vycpat. Kdo umí točí, kdo neumí stává se kritikem. Přidejte víc funkcí více lidem ve vedení. Všechno potřebuje 50 managerů co se nedokáže na ničem shodnout. Showrunner je defakto Feige nebo ne?
Když je tam ten showrunner stejně k hovnu, tak proč by tam měl být. Čím míň lidí ve vedení tím líp, aspoň jsou všechny díly nějaký a ne na přeskáčku, jeden dobrý, jeden špatný, jak je to u mnoha seriálů. Za mě je to takhle mnohem lepší. Ti kritici jsou už úplně retardovaní a hledají chyby kde nejsou.