Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody.
Pravda o původní první epizodě Hry o trůny: Bylo to fiasko
Seriál Game of Thrones se stal celosvětovým hitem, nicméně jen málokdo ví, že byl před jeho vznikem natočen nikdy neodvysílaný pilotní díl, který byl naprosto otřesný. My však už jednu dekádu víme, že stanice HBO dala tvůrcům druhou šanci.
Seriál Game of Thrones se stal takovým fenoménem, že se nemůže nikdo divit tomu, že je tato značka stále v trendu. Dokazuje to například nadcházející kniha s názvem Fire Cannot Kill a Dragon (Oheň nezabije draka), která v zahraničí vyjde 6. října. Jejím autorem je James Hibberd, jenž se v ní zaměřuje na zákulisí všech epizod seriálu. V tomto knižním titulu proto bude spousta vyjádření ze strany tvůrců, herců a štábu.
Podstatná část se tu také bude soustředit na neodvysílaný a nikým neviděný původní pilot, který předcházel tomu, jenž jsme nakonec viděli na začátku seriálu. Původní pilotní díl vytvořili David Benioff a Dan Weiss, tedy tvůrci, kteří na seriálu pracovali až do jeho konce. Stanice HBO jim tehdy odpustila jejich chybu, nicméně původní pilot rozhodně stojí za větší probádání, a proto se na něj zaměříme v následujících odstavcích.
(Tvůrci zpočátku moc nehleděli na fantasy prvky.)
Tvůrci byli amatéři
Přípravy seriálu Game of Thrones vypukly někdy kolem roku 2007, přičemž už jenom s jeho samotným vznikem byly velké problémy. Projektu se chopili David Benioff a Dan Weiss, tehdy začínající tvůrci, kteří na svém kontě neměli příliš velké množství projektů, neuměli psát scénáře a ještě nikdy nepracovali na televizním seriálu. S pouhými začátky nakonec zápasili celé čtyři roky, protože seriál měl premiéru až na jaře roku 2011.
S překvapivou věcí se tvůrci potýkali už během psaní scénáře. Producentům byl sice svěřen fantasy seriál s prvky dramatu a politiky, nicméně tvůrci se jej chopili přesně naopak, tedy soustředili se především na dramatičnost a politiku, zatímco fantasy prvky výrazně vynechávali. I kvůli tomuto nepochopení ztrácel původní pilotní díl na zajímavosti.
Původní pilot, který pustili představitelům stanice, se natočil během dvou podzimních měsíců roku 2009. Této samotné epizodě předcházelo nekonečné množství schůzek, scénář se každý den přepracovával a tvůrci měli problémy i s obsazením herců a vybráním vhodných členů štábu. Tvůrci dnes přiznávají, že v té době byli naprostí amatéři, kteří dostali na starost velký projekt. Bylo toho na ně prostě moc.
Na druhou stranu však tehdy byli tvůrci se svou prací na první epizodě spokojeni. Benioff přiznal, že to bylo z tohoto důvodu, že ještě něco takového nedělali, a proto nevěděli, jak vysoko je laťka vlastně stanovena. Problémy na natáčecím místě v Severním Irsku se však pomalu začaly kupit, přičemž v době, kdy se štáb přesunul na natáčecí plac v Maroku, tvůrci už začali tušit, že se jim pomalu propadá zem pod nohama.
Nicméně původní pilot se dotočil, a proto ho tvůrci nejdříve pustili svým známým. Už během sledování si Benioff a Weiss na ostatních všimli, že je díl nudí. Po skončení jim sice jejich známí řekli, že natočili dobrou epizodu, nicméně podle stylu, jakým to řekli, jim bylo jasné, že je chtěli jen podpořit. Prvních negativních výroků se dočkali až od představitelů stanice.
Ostřílený americký producent Craig Mazin jim tehdy řekl, že s touto epizodou rozhodně neuspějí. Gina Balian a Michael Lombardo, tehdejší pracovníci v HBO, nebyli s dílem taktéž spokojeni, například Lombardo řekl, že na jejich epizodě nejde vidět množství investovaných peněz. Díl se natáčel na dvou kontinentech (Evropa a Afrika) a pracovali na něm skvělí návrháři kostýmů, nicméně i tak působil chudě.
Původní pilot, do kterého bylo investováno celkem 10 milionů dolarů, byl tedy velmi špatný, nicméně představitelé stanice HBO se rozhodli dát tvůrcům ještě jednu šanci, protože tušili, že by mohl být tento námět úspěšný. Tvůrci se chopili příležitosti, získali rozpočet o stejné výši, sepsali si seznam všech věcí, které musí napravit, a natočili to, co je dnes známo jako epizoda Winter is Coming.
Nesmyslné scény na Zimohradu
Herci dodnes vzpomínají na to, jak hrozné byly některé scény, které natočili pro původní pilotní díl. Nikolaj Coster-Waldau si vybavuje, že v den natáčení nikdo nevěděl, co mají dělat. Směšně působila především scéna, ve které král Robert Baratheon (Mark Addy) přijíždí na Zimohrad. Když se objevil na nádvoří, tak mu údajně nikdo nevzdával poctu pokleknutím, protože to nebylo napsáno ve scénáři, a všichni měli na sobě nevhodné oblečení.
Lena Headey si zavzpomínala na to, jak vypadala v původním pilotu. Podle všeho měla obří paruku a šaty ve stylu tanečnic z Las Vegas, není proto divu, že si připadala jako Dolly Parton ze středověku. Odlišný byl i vzhled Joffreyho Baratheona, ten měl v původním pilotu vyloženě pážecí účes. Spisovatel George R. R. Martin se kromě toho zmínil o tom, že mu tvůrci volali a žádali ho o vyškrtnutí postavy Rickona Starka, který jim v seriálu přišel navíc. Martin jim ale pověděl, že má s Rickonem velké plány, a proto ho v seriálu nakonec ponechali.
(Původní scéna s příjezdem krále Roberta byla údajně komická.)
Celý Zimohrad byl zároveň uchopen tak špatně, že nikdo z diváků údajně nepochopil, že jsou Jaime a Cersei sourozenci (kvůli tomu by pak poslední scéna ve věži naprosto postrádala smysl). Kromě toho tvůrci natočili vzpomínkovou scénu, ve které Šílený král usmrcuje Nedova otce a bratra, aby diváci lépe pochopili příběh. Tato scéna byla nakonec zcela vystřižena (společně s několika dalšími, menšími a nepodstatnými).
K další humorné chvíli došlo během natáčení scény, ve které členové rodu Starků narazí na zlovlky. Nikdo ze štábu ani herců nebyl natáčením této scény nijak uchvácen, tedy kromě tehdejšího asistenta Bryana Cogmana, který všem zdůrazňoval, že nalezení zlovlků je pro hrdiny jako nalezení dinosaurů pro lidi ze skutečného světa. Postavy totiž v původním pilotu reagovaly na zlovlky jako na prostá štěňátka.
Fiasko jménem Noční svatba
Svatba khala Droga a budoucí khaleesi Daenerys Targaryen byla podobná té, kterou jsme viděli ve finální verzi, nicméně tu byly dva hlavní rozdíly (kromě několika dalších) – svatba se odehrávala v noci a Dany hrála herečka Tamzin Merchant. Problém však byl především v samotném prostředí.
Hlavním problémem bylo ono noční natáčení, které se ukázalo být naprosto nesmyslné. Někteří představitelé stanice HBO si stěžovali na to, proč se svatba natáčela v Maroku, když na záběrech nejde ani pořádně vidět okolí. Někteří dokonce prohlásili, že svatbu mohli stejně tak natočit na parkovišti nebo vlastním dvorku. Ano, až tak špatná byla tato scéna.
Ani samotným hercům se na natáčení moc nelíbilo. Herec Harry Lloyd řekl, že jeho postava Viseryse měla odlišnou paruku a celkově natáčení působilo neprofesionálně. Něco podobného prohlásil i herec Iain Glen (Jorah Mormont), kterému se navíc nelíbilo, že se svatba natáčí v noci.
I got a message from my friend Jonah Nolan last week. Jonah is one of the creators and showrunners of HBO's WESTWORLD, along with his wife Lisa Joy, and he told me to be sure to catch Sunday's episode, there might be something that would amuse me…https://t.co/lNl0dN22wG pic.twitter.com/SqU2e7StyY
— George RR Martin (@GRRMspeaking) March 28, 2020
Zmiňované svatby se mimo jiné účastnil i George R. R. Martin, který tu ztvárnil zámožného muže z Pentosu. Sám spisovatel přiznal, že v kostýmu vypadal jako hlupák, nicméně si natáčení užil a o pilotním dílu prohlašoval, že je skvělý. Dnes přiznává, že byl tehdy moc zaujatý, protože si v samotném díle zahrál, nicméně už ví, že šlo o tragédii.
George R. R. Martin se kromě toho podělil i o své zážitky z natáčení. Daenerys dostala od khala Droga jako svatební dar koně, na kterého si ihned sedla a odjela pryč. Divák si v tu chvíli měl myslet, že chce uprchnout, nicméně Dany jenom odjela pryč, aby se pak vrátila a přeskočila hořící ohniště. Kůň, na kterém jela Danyina kaskadérka, však nechtěl ono ohniště přeskočit. Když už to po cca šesti pokusech vzdali, protože kůň nikoho neposlouchal, tak oheň uhasili a chtěli ho dodělat digitálně, nicméně koni se i nadále nechtělo přes ohniště skákat. Kvůli tomu se tyto záběry nakonec nedotočily (a nakonec se ani neobjevily v odvysílaném pilotu).
Kromě toho se Martin vyjádřil ke svatební noci, která se objevila v obou verzích. V odvysílané verzi jde o znásilnění, zatímco v původní verzi nikoliv. Drogo tu byl na Dany hodnější, přičemž jeho manželka si sex s ním dokonce užívala. Martin k tomu dodal, že svatební noc z původního pilotu spíše odpovídala tomu, co on napsal do své knihy.
Přeobsazení
Ve chvíli, kdy tvůrci dostali druhou šanci, si sepsali seznam věcí, které v původním pilotě prostě nefungovaly. Představitelům HBO se nelíbila především herečka Tamzin Merchant, která hrála Daenerys. Producenti ji museli přeobsadit, a proto jí zavolali a oznámili jí onu smutnou zprávu. Dodnes tvůrci vzpomínají na to, jak těžký telefonát to pro ně byl, protože museli někoho vyhodit, aniž by k tomu měli kloudný důvod.
Ke druhému přeobsazení došlo na Zimohradu, kde si Catelyn Stark nově zahrála herečka Michelle Fairley. Původně ji hrála Jennifer Ehle, rozená Američanka, které se nelíbil fakt, že by musela neustále jezdit na natáčení do Severního Irska. Tvůrci ji tak přeobsadili a dodnes tohoto rozhodnutí nelitují, protože Fairley se dle jejich slov narodila pro roli Catelyn.
(Herečka Michelle Fairley jako Catelyn Stark.)
Střípky změn aneb ne vše bylo pohřbeno
I přesto, že představoval původní pilot naprosté fiasko, se některé scény nakonec dostaly do finální verze. Například byla ponechána scéna, ve které Tyrion tráví čas v zimohradském nevěstinci. Lze to lehce poznat podle odstínu jeho vlasů, v nevěstinci je má výrazně blonďaté, zatímco v dalších scénách, a především v pozdějších sériích, mu vlasy pomalu hnědnou.
Ponechána byla i scéna s hostinou, která se odehrávala na Zimohradu. Opět lze tento fakt lehce rozpoznat díky přítomnosti Sansy Stark. Ta se tu na chvíli objeví, přičemž působí velmi mladě. V dalších scénách, které se točily cca o rok a půl později, je již výrazně starší.
(Bílí chodci měli původně mluvit.)
S odvysílanou pilotní epizodou byli nakonec tvůrci velmi spokojeni, ostatně onen díl je vskutku dobrý. Dodnes však Benioff a Weiss litují jedné scény, kterou ve finální verzi ponechali. Řeč je o záběrech ze Zimohradu, ve kterých jsou Jon, Robb a další stříháni a holeni. Ona scéna je podle nich hloupá a zbytečná.
Na konec zmíníme jednu zajímavost. David J. Peterson, autor fiktivního jazyka dothrakština, byl u seriálu původně titulován jako autor tohoto jazyku a jazyku skroth. Tímto jazykem mluvili v neodvysílaném pilotním díle chodci, nicméně později se tvůrci rozhodli jejich jazyk vyškrtnout, aby působili tajemněji. Moc informací o tomto jazyku nemáme, ale víme, že připomínal praskání kostí.
Zdroj článku: EW; Foto: HBO
Konec Game of Thrones
Prequel
Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů.
Reklama
Nejlepší epizody
Nejoblíbenější postavy
Narozeniny
-
Michael Condron
28.11.1985 | 28.11.2024 -
Brian Fortune
28.11.1965 | 28.11.2024 -
Ben Crompton
28.11.1974 | 28.11.2024 -
Stephen Dillane
30.11.1956 | 30.11.2024 -
Essie Davis
30.11.1970 | 30.11.2024
Hlídejte si nás
Napište nám
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Diskuze /6
Scéna s holením mě nijak nepobouřila a pokud byla nudnější, tak jsem ji snadno přešel. Jsem rád, že Tamzin a Ehle ve finále nehrají. Jazyk Bílých chodců by mě zajímal, ale nevím, co by sis spolu asi tak mohli povídat. Myslím i, že násilnější sex s Drogem se hodil, protože přece celá první půlka série byla o tom, jak k němu hledá cestu, což pak ve výsledku dávalo smysl, než kdyby spolu byli hned zadobře. Škoda, že se ten původní pilot někde nedá dohledat… Škoda, že když se na prvních sériích tak snažili, tak to nakonec stáhli do superrychlého nepromyšleného konce… A jsem zvědavý, jak velká plány má Martin s Rickonem (snad ne jen jako v seriálu). :)
Doplním, že Daenerys a Viserys mali fialové kontaktné šošovky keďže knižní Targaryenovci majú fialové oči, ale bolo to naprd tak to do seriálu nedali.
#3 FValek#2 ori: Což je škoda, protože v knize je to docela výrazný motiv a hlavně velká součást universa, ale zase kontaktní čočky vypadají ve filmech vždy zvláštně… Nicméně třeba nějak počítačově to dodělat, i když to jsou zase peníze navíc. :D
#4 -Skinner-#3 FValek: Tak ustrážiť si to počítačovo v každej scéne je ťažké a navyše sú to zbytočne vyhodené peniaze. A čo sa týka kontaktných šošoviek, tie v dnešnej dobe bude nosiť máloktorý herec.
#6 FValekVelké plány s Rickonem. Takže až ho Davos najde, tak copak je s malým starkem v plánu? bohové, těším se na knihy.
#4 -Skinner-: Vždyť to píšu -_-