Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody.
Velké císařství Úsvitu
O tom, že první Dlouhá noc proběhla nejen v Západozemí a že nejen Západozemí má příběhy s ní spojené, se lze dočíst ve starých svazcích všude po světě. Jedno z takových míst, kde se měli objevit démoni přinášející temnotu, bylo i mýtické Velké císařství Úsvitu.
Velké císařství Úsvitu se mělo rozprostírat ve východním Essosu mezi pohořím Kosti a Šedou pustinou, od Chvějivého moře na severním pobřeží až po Nefritové moře na jižním. Jeho součástí měl být i ostrov Leng, jenž je nyní víceméně samostatnou říší. Existovat však už nemá tisíce let a nyní se na jeho území rozprostírají planiny Jogos Nhai a zejména Zlaté císařství Yi Ti, jeho údajný nástupce.
Podle legend tato dlouho vzkvétající říše vznikla před více než deseti tisíci lety a jejím prvním vládcem byl Bůh na zemi. Podle kněžích-písařů z Yin, hlavního města Yi Ti, to byl jediný syn Panny Stvořené ze Světla a Lva noci, což jsou bohové Yi Ti a patrně to byli i bohové Velkého císařství. Měl po své říši cestovat v palankýnu vyřezaného z jediné obrovské perly neseného stovkou královen, jeho manželek, a měl vládnout po deset tisíc let, než vystoupal ke hvězdám a přidal se ke svým předkům.
Po něm nastoupil jeho nejstarší syn Perlový císař, který měl vládnout tisíc let a údajně nechat vystavět Pět pevností. To jsou masivní pevnosti podél severovýchodní hranice nynějšího Zlatého impéria Yi Ti mezi Krvácejícím mořem a Pohořím jitra. Za nimi právě leží Šedá pustina, záhadná rozpínající se ledová poušť. Jejich zdi jsou jednolitou deskou nataveného černého kamene téměř 300 metrů vysoké, každá pevnost pojme deset tisíc mužů a ačkoli si někteří myslí, že mají valyrijský původ, neexistuje žádný záznam, že by Valyrijci kdy navštívili Dálný východ. Navíc jsou pevnosti starší než Valyrijské državy. Ať už je ale vztyčil kdokoli, měly prý fungovat jako obrana proti démonům Lva noci, zatímco nyní slouží k zadržení nájezdníků z Šedé pustiny.
A protože pevnosti nejspíš zadržely jak nájezdníky, tak démony, Perlový císař byl následován Nefritovým císařem, ten Turmalínovým císařem, Onyxovým císařem, Topasovým císařem a Opálovým císařem. Každý z nich přitom vládl kratší dobu a potýkal se s většími těžkostmi než jeho předchůdce, neboť na hranice říše útočili divocí muži a hrozivé bestie, menší králové a rebelové byli stále vzpurnější a jejich lidé se navíc začali oddávat hříchu.
A po Opálovém císaři přišel nevyhnutelný pád. Na trůn totiž nastoupila jeho dcera Ametystová císařovna, což se vůbec nelíbilo jejímu mladšímu žárlivému bratrovi. Proto ji svrhl, zabil, korunoval sám sebe jako Krevelového císaře, načež započal vládu teroru, mučení a otroctví, praktikoval temnou magii a nekromancii, za nevěstu si vybral tygří ženu, hodoval na lidském mase a svrhl dosavadní bohy, aby uctíval černý kámen spadlý z oblohy.
Někteří učenci se domnívají, že právě toto byl počátek Církve hvězdné moudrosti, spíše kultu než církve, což je hrozivé náboženství přetrvávající v mnoha přístavech po světě, včetně Braavosu, a Krevelový císař byl prvním veleknězem.
Dle kronik z Dálného východu tato Pokrevní zrada, jak jsou jeho činy známé, rozpoutala Dlouhou noc, když se Panna stvořená ze světla obrátila ke světu zády, zatímco Lev noci přišel se svými démony potrestat lidskou zkaženost. Nikdo neví, jak dlouho trvala, ale změnila Velké císařství k nepoznání.
Temnota skončila teprve, když povstal velký válečník, který s mečem Světlonošem vedl zbytky počestných do bitvy za úsvit. Tento válečník vystupuje ve světových legendách pod různými jmény jako Hyrkoon Hrdina, Azor Ahai, Yin Tar, Neferion a Eldrik Lovec stínů a není známo, které jméno ho proslavilo ve Velkém císařství (lze se přiklonit k Yin Tar). Ví se jen, že inspiroval lidstvo k boji a navrátil slunce a světlo do světa. Ovšem impérium se již obnovit nepodařilo, protože svět byl po dlouhé temnotě příliš poničený, každý lidský kmen se v něm vydal svou cestou v obavách z ostatních, z válek a vraždění, což mezi lidmi přetrvává dodnes.
Na jeho místě, pokud vůbec existovalo, čemuž minimálně mistři z Citadely nevěří, pak vyrostla současná civilizace Yi Ti. Ta převzala něco z minulosti mýtického císařství – například tam alespoň formálně vládne božský císař, ale to už je jiný příběh. Možná. Protože nejstarší zápisy z východu, z kterých by se snad dala vyčíst pravda, jsou téměř uctívány a velice důkladně střeženy před zvědavýma očima.
Foto: Talpress, HBO
Konec Game of Thrones
Prequel
Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů.
Reklama
Nejlepší epizody
Nejoblíbenější postavy
Narozeniny
-
Alexander Siddig
21.11.1965 | 21.11.2024 -
Conleth Hill
24.11.1964 | 24.11.2024 -
Kristian Nairn
25.11.1975 | 25.11.2024 -
Michael Feast
25.11.1946 | 25.11.2024 -
Hafþór Júlíus Björnsson
26.11.1988 | 26.11.2024
Hlídejte si nás
Napište nám
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Diskuze /26
Perfektný článok ;) Mňa na tomto diele vždy fascinovalo ako má vystavané svoje vlastné mýty a legendy, ako to Martin perfektne poňal, tam je ten rozdiel oproti Tolkienovi, Tolkien to má pekne dopodrobna prekreslené, poznáme tie postavy z prvého veku Stredozeme, ti príbehy sú popísané, narozdiel od toho Martin to má všetko zahalené pod rúškom tajomstva, sú to proste príbehy z dávnych čias o ktorých sa rozpráva v legendách a my môžeme len teoretizovať, dohadovať sa a vymýšľať si ako to asi bolo, ako vznikol ten svet, čo sa stalo kedysi, proste niečo ako náš reálny svet, máme báje, máme kopu náboženstiev ale pravda nám zostáva skrytá a už sa ju nikdy nedozvieme. A myslím že práve preto sú tie legendy tak lákavé, pretože nepoznáme celú pravdu.
#14 RamtR.R. Martin je patlal! Vyžívá se v popisech historie, coz naposledy před ním dělal Dickens. GoT má ůspěch díky tomu, že ten popisnej způsob se dá dobře přenést do vizuálních zážitků, a na nich to celý stojí.
#16 eRealtekTo už je trochu moc i na mě… tak třeba tam vyskočí ještě 2. Night King v podání Jackieho Chena nebo Jeta Liho.. stejně nejzajímavější z poslední epizody bude Epickej vzdušnej souboj Aryi na jejím novém Pegasovi proti Deanerys na Drakovi… skončí to tak že obě budou mít vlka.. a to potom musíš mýt…
#6 Ann Taylor #7 EleosAsi to bude z knížek, vím že G.R.R Martin bral mnoho inspirace z Evropské historie apod. ale v tomhle už vidím metamorfovanou Čínu a její Císaře, moc se to v tom odráží a působí to lacině, promiň Mistře :(
#5 ori#4 LordStark: Tak ten jeho svet má veľa podobností s našim: Westeros je na základe Británie, Dorne Španielsko, na juhu máš Letné ostrovy s černochmi, Sothoryos pokrytý džungľami založený na Afrike, Essos je Ázia, dothrakovia mongoli, na východe sú potom aziati (Yi-Ti, Leng), na severovýchode je Mossovia (Rusko) a tak ďalej.
#3 GameOfThrowss: Toho bych se nějak moc nebála. Tohle je z knížek a v knížce byl Noční král obyčejnej Západozemec, kterej se rozhodl, že bude Jiným (už pěkně dlouho po Dlouhé noci, když to byl údajně 13. lord velitel Noční hlídky) přinášet oběti, že bude zotročovat černé bratry a postaví si vlastní království kolem Noční pevnosti, údajně poté, co svou duši zaprodal za sex s Jinou. Ovšem jestli je to pravda nikdo neví (velitelovi mohlo hrábnout a mohl začít s tyranií i jinak) a Martin se vyjádřil v tom smyslu, že ten člověk je stejná legenda a v současnosti stejně reálná postava jako Bran Stavitel nebo Lan Chytrý. Takže i kdyby to byla pravda a oni měli nějakou hierarchii na jejíž špici stojí jeden nejvyšší, asi sotva to bude člověk, kterej jim začal sloužit pár desítek let po jejich porážce.
#8 GameOfThrowss#3 GameOfThrowss: Budou mít vlka z toho souboje? :D
#8 GameOfThrowss#7 Eleos: z toho sezení :D
#6 Ann Taylor: to už je moc knižní teorie.. ono propracovanej příběh je super mít, lidi to chtěj, hlavně když je realisticky a rozumně přednesenej.. ale jak se to přežene tak je to pak kontraproduktivní.
Aby to neskončilo taky tak, že pro Daenerys si připluje Yara Greyojovic, s tím ať se Danny vykašle ! ! na chlapy, že má kousek Theona schovanýho pro strýčka příhodu.. a šmitec :)
#9 Ann Taylor#8 GameOfThrowss: To neni teorie, ale příběh z knížky jak je. Respektive… je to kraťoučký příběh, oblíbený Brana Starka, nic velkého. To v článku je ze Světa ledu a ohně, což je encyklopedie psaná z pohledu mistra z universa, takže nic, co je nezbytné pro příběh, nic co by přehánělo příběh, ale detaily pro toho, koho baví detaily, v extra knížce. Já bych třeba radši měla každý detail o Světě než příběh, ale to jsem já :D
a Yara nikam nepřijede, Jonny píchne Dany, odejde k Noční hlídce, která jak to tak v seriálové nelogice totálního bordelu chodí stále existuje, a buďto si zvolí Brana jako krále nebo to skončí soudem Tyriona. To se neví, co z toho je pravda, ale jelikož to jednak zní úplně pitomě a zatím co znělo nejpitomějc se stalo, a jednak prakticky všechny předtím publikované úniky byly pravdivé, alespoň když jsem na ně přišla já, tak jsem si to, co se stalo v téhle epizodě, přečetla už někdy po třetím díle a fakt to nebyly výmysly, tak to tak nějak dopadne.
#10 GameOfThrowss #11 Svjatogor #20 Hyde#9 Ann Taylor: tak psal jsem to tu několikrát… taky oceňuji víc ten fantasy svět jako takový, který je skoro dokonalý a poskytuje téměř neomezené možnosti pro další tvorbu. Podobně jako svět LOTR nebo HP i tenhle GoT přetrvá po skončení seriálu. A jak to teď dopadne už je dost lidem šumák, i kdyby měla Arya zabít Daenerys 1.st lvl kouzlem Expelijarmajs.. Bran je postava o ničem.. na trůn nemůže páč před ním je asi 20 schodů a není to bezbariérové.. a zeď nepostaví (teorie že je Brandon the builder) když se (mu) ani nepostaví…
#12 Ann Taylor#9 Ann Taylor: K čemu je vůbec Noční hlídka po zničení NK a narovnání vztahů mezi Svodným lidem a Sedmi královstvími, resp. Severem??? Čekal bych její rozpuštění, demobilizaci a vznik nové drobné válečné šlechty ze zasloužilých válečníků.
#12 Ann Taylor#10 GameOfThrowss: Teď jsem si představila, jak vysílá expelijarmajs :D I když ne, to chce spíš někoho nevillovskýho, Sama :D
#13 GameOfThrowss#11 Svjatogor: Co já vím? Přeprodávám nakoupené ;) – https://www.reddit.com/…episodes_46/ – dneska tam koukám dost přibylo, ale základní věci k posledním epizodám jsem tam našla už toho pátého (některé detaily se nikdy nepotvrdily, základní linie tam byla správně).
#12 Ann Taylor: no jako já bych se tomu ani nedivil, kdyby Sam někoho pak ještě důležitýho třeba nezalehnul po uklouznutí na kaluži krve, evidentně se tvůrci vyžívají v neuvěřitelnosti/tuposti úmrtí některých hlavních postav. Já jsem z těch fantasy věcí poslední dobou strašně zklamanej… ne že bych na to měl čas teď, ale po životním zklamání z konce Harryho Pottera u kterýho jsem vyrůstal jsem teď podobně zklamanej i z GoT… ne kvůli vývoji ale tím tupým a nelogickým podáním. Nečekaný twisty má snad každej rád, ale musí tomu odpovídat scénář jako třeba v Usual suspects, ale tyhlety nucený MindFcuk twisty v GoTu prostě jsou na mě moc :(
#24 doxtan#1 FallenMaia: Ten rozdíl mezi Tolkienem a Martinem je v tom, že u Tolkiena veškeré vzpomínky a paměti na dávné doby se přenášejí díky tomu, že elfové jsou v podstatě nesmrtelní a mají i písmo pro psaní kronik. Oba světy mají své plusy a oba mám rád :-)
#15 FallenMaia #17 Svjatogor#14 Ramt: Jasné jasné, veď vravím, u Martina je tá história zahalená rúškom tajomstva a to je na tom pre mňa to zaujímavé. Ale inak rád mám oba svety, ten Tolkienov mám ale naštudovaný oveľa viac ;) Som veľký fanúšik.
#2 Yanek: Vizuální zážitky? Ty jim hodně pomohly poslední sérii. Knihy/seriál byly a jsou založeny na ději. Toto máš ideální příklad co se stane když děj pokulhává.
#14 Ramt: U J.R.R.T. mi vadí bezchybnost a bezvadnost elfů a irituje mě civilizační neměnost světa. V jeho světě elfové (hlavně Noldor) bbčas zápasí se svou pýchou a jinak jsou happy. Já mám raději svět Warhammer 40.000. Zde jejich rasu postihl doslova civilizační infarkt myokardu. ;-)
#18 Ramt#17 Svjatogor: Jo občas vypadají a chovají se jako banda Mirků Dušínů :-) , ale i jejich historií se táhnou podrazy, úklady, pletichaření a podobně. Prostě je autor vybarvil až moc idealisticky a asi by jim prospěla trocha „polidštění“, ale potom by to nebyli vznešení elfové, které čas míjí nepoznamenané. Přitom je obecně známo, že s mocí přichází úplatnost a manipulace se slabšími.
#19 Svjatogor#18 Ramt: Exactly yes…
#9 Ann Taylor: Boha jeho, Noční hlídka je už od 2. dílu rozpuštěná, sledujete ten seriál vůbec :-)
#23 NeuvěřitelnéZásadní rozdíl mezi J.R.R.T. a G.R.R.M. je, že LOTR, hlavní a nejpropracovanější příběh Tolkiena, působí sevřeným dojmem, má hlavu a patu, a především – je dokončený. U Martina můžeme (jako čtenáři) jen doufat, že své „opus magnum“ dokončí a příběhu nasadí korunu a ne psí hlavu.
Vůbec mu to nezávidím. Z knížek nejpozději Tanec s draky na mě působil svou rozprostřeností až rozmělněně. Doufám, že se mu ty rozuteklé nitky povede na závěr splést dohromady.
#22 Svjatogor#21 HarRob: Arnor, Západozemí (Sever + The Gift), Rivie a hlavně KISLEV!!! :-)
#20 Hyde: ! Ona jen tvrdí, co je v uniklém scénáři a D&D jsou tak stupidní, že se to klidně může stát.
#13 GameOfThrowss: No čéče, Usual Suspects je naprostá klasika a top, takových moc není. A jestli chceš uvěřitelný vesmír i zvraty, pak doporučuji českou politiku.
#25 GameOfThrowss #26 HarRob#24 doxtan: :D píšu si do watch listu :D Šlo mi o to že twisty se v posledních seriích dělali efektově, tu se objevila armáda (pitva Bastardů, vyjednávání s Mancem) tamhle drak, potom flotila schovaná za kamen (euron 3×), paragán Arya, Pegas v ruinách KL, atd atd… Místo aby se dělaly logicky a smysluplně. A šlo to udělat lépe to mi neříkejte s takovým rozpočtem/prostředky.
#24 doxtan: :)