Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody.
Rod Conningtonů
Rod Conningtonů se může zdát jen jako jeden z mnoha hráčů o moc, ale díky jednomu zatvrzelému členovi vypovězenému na východ se v poslední době dere na první příčky hry přímo o trůny.
Rod Conningtonů je starý urozený rod z Bouřlivých krajin podřízený Bouřlivému konci. Sídlí v Gryfově hřadu, k němuž původně patřilo značné bohatství a ohromné pozemky dosahující téměř až k Dešťolesu, a hlava rodu tak nosila i titul lorda. Nyní jsou pouze usazenými rytíři. Ve znaku mají dva bojující gryfy (v některých překladech uvádění i jako ptáci nohové), bílého na červeném poli a červeného na bílém poli. Nejsou známa jejich slova, ale jejich tradiční bitevní pokřik je: „Gryf! Gryf!“ A také se v jejich rodě tradičně vyskytují zrzavé vlasy.
Do historie se tito urození zrzci zapsali především v době vlády Targaryenů. V blíže neurčené době se například ser Alyn Connington známý jako Bledý gryf stal slavným lordem velitelem Královské gardy. Nebo během první dornské války za Aegona I. Targaryena byl například lord Connington jednou z obětí dornských asasínů, které vyslalo Dorne v odpověď na to, že Targaryeni vypsali odměnu na hlavy dornských šlechticů. Počkali si na něj, když vyjel na lov, a zabili ho.
Po smrti Aegonova staršího syna Aenyse I. se čtvrtý syn lorda Conningtona zase přidal k Aenysovu nejstaršímu Aegonovi do bitvy proti jeho strýci Maegorovi, jenž mu uzmul korunu a královský titul. Bojoval s ním u Božího oka, kde ale bohužel nedopadli o moc lépe než v první dornské válce. Totiž Aegon padl a Maegor si svou pozici ještě několik let udržel.
Když po Maegorovi nastoupil na trůn Jaehaerys I., jeho matka souhlasila se sňatkem s lordem Rogarem Baratheonem, jenž Jaehaeryse od začátku podporoval. Jejich přepychové svatbě se říkalo zlatá a Jaehaerys velké slavnosti využil k tomu, aby se blíže seznámil se svými lordy. Mnoho jich, včetně Kyla Conningtona, sezval do svého soukromého soláru a vyzval je, aby s ním neformálně, otevřeně promluvili o problémech říše a jejich řešení. Kyle měl za to, že král byl tehdy zábavný a dobromyslný.
Později v době dlouhé vlády Jaehaeryse I. se do čela rodu dostal mladičký lord Roy Connington, přezdívaný Rudý Roy nejspíš díky svým zrzavým vlasům, ale zapsal se mnohem hůř než Kyle. On, Jonah Mooton a ser Braxton Beesbury se totiž stali oblíbenci královy dcery Saery a jejích dam Alys Turnberry a Perianne Moore. Byli neoddělitelní při jakékoli hostině nebo bálu, společně lovili a sokolničili, také se jednou vydali na plavbu přes záliv na Dračí kámen.
A při tom se jim docela slušně dařilo sabotovat honosný život u dvora. Vyváděli mnoho vylomenin, především rádi trápili králova šaška Toma Tuřína. Jednou například Městská hlídka Králova přístaviště přišla zkontrolovat podezřelý povyk v hostinci Modrá perla, kde nalezla trojici pánů, jak se velmi dobře baví nad nebohým Tomem obklopeným prostitutkami, jimž se zoufale snažil uniknout. Roy přiznal, že jim zkrátka přišlo zábavné sledovat blázna, jak si s prostitutkou poradí. A také tvrdil, že to původně napadlo princeznu Saeru.
Následoval tedy výslech lady Perianne a Alys a ukázalo se, že stále svobodná Alys je těhotná a Saera obě snad nutila do erotických hrátek s trojicí pánů. Ačkoli je otázkou, nakolik bylo čí jednání dobrovolné. Na to Jaehaerys Roye, Jonaha i Braxtona uvěznil.
Saera, odmalička problémové dítě, jemuž vůbec nesvědčily mantinely západozemské dámy, se před rodiči bránila tvrzením, že ona těhotná není, tak se nestalo nic hrozného, jen měla nemanželský poměr se všemi třemi a všichni tři si mysleli, že byli jejími prvními. A že si také klidně všechny tři vezme, jako si Maegor vzal šest žen. Jenže Jaehaerys se umluvit nedal a v případě Conningtonů ani nesahal k milosti. Royovi navrhl urychlený sňatek s Alys. Když to Roy odmítl, že prý čeká Braxtonova bastarda a ten se určitě nestane jeho dědicem, dal Royovi na výběr mezi Noční hlídkou a desetiletým exilem. Roy si zvolil exil, odcestoval do Pentosu, poté do Myru a nikdy se domů nevrátil. V půlce desátého roku ho ubodala prostitutka. Zatímco Alys porodila zrzavou dcerku.
Zato ser Steffon Connington se o pár generací později významné svatby dočkal. Byl to mladší syn lorda Conningtona, pohledný a lítý válečník, jehož pověst byla velmi dobře známa. Když proto po občanské válce Tanec draků zemřel lord Borros Baratheon a jeho syn Royce byl pouhý novorozenec, rozhodla se Royceova matka a regentka, lady Elenda, za o dvacet let mladšího Steffona provdat. Dornští nájezdníci totiž zintenzivnili útoky na Bouřlivé krajiny a ona měla za to, že potřebuje silného partnera, aby udržela v zemi mír. Akorát už v druhém roce po válce Steffona zabil Wyland Wyl, když ho při pronásledování nájezdníků přepadl v Dornských mokřadách, a Elenda ovdověla znovu.
V době vlády Aeryse II. byl lordem Gryfova hřadu zase Armond Connington. Celý život toužil po rozšíření zemí a rád svého syna brával na nejvyšší věž hradu a ukazoval mu výhled po jejich panství. Pokusil se také vlichotit princi Rhaegarovi, jenž jako chlapec Gryfův hřad navštívil. Doufal, že se tak za něj Rhaegar postaví ve sporu s lordem Morrigenem a Armond na něm vydělá. Jenže není pravděpodobné, že se mu to podařilo. Nakonec zemřel několik let před Robertovou rebelií a je pochován pod septem v Gryfově hřadu.
Panství po něm převzal jeho jediný syn Jon Connington. Ten sloužil v dětství jako panoš v Králově přístavišti, v mládí býval pyšný, odvážný, unáhlený a hladový po slávě, neměl příliš smyslu pro humor a také jen nerad sloužil svému lennímu pánovi, rozšafnému Robertu Baratheonovi. Také byl nejspíš zamilovaný do Rhaegara, i nyní o něm mluví jako o svém stříbrném princi a věří, že Elia Martell ho nebyla hodna. A stále chová vřelé city k zesnulému seru Mylesi Toyneovi. Proto také po svém nástupu do čela rodu jmenoval svého bratrance Ronalda kastelánem a osudově odjel sloužit do Králova přístaviště.
Když se totiž rozpoutala Robertova rebelie, v níž povstala většina velkých urozených rodů proti Targaryenům, propustil Aerys pobočníka Owena Merryweathera. Měl za to, že je k ničemu a může být nakloněn rebelům. Místo něj chtěl někoho mladého, rázného, kdo se vyrovná stejně prudkému Robertovi, a do uvolněného postu jmenoval Jona. Ten Aerysovi slíbil Robertovu hlavu a vyjel s armádou na severozápad.
Po bitvě u Jasanobrodu, kde Robert prohrál s Rovinou, se totiž musel dát Robert na útěk a Jon ho pronásledoval až do města Kamenné septum v Říčních krajinách. Tam jeho vojáci začali prohledávat dům od domu, slibovali odměny, brali rukojmí a zavírali je do vraních klecí, ale nedokázali Roberta najít dřív, než se rozezněly zvony (po nich se říká bitva zvonů) a dorazili Eddard Stark a Hoster Tully. Jon s nimi zuřivě bojoval, zabil synovce a dědice Jona Arryna, sera Denyse Arryna, a zranil Hostera. Nicméně když se z městského septa vynořil Robert a připojil se k bitvě, téměř se mu podařilo Jona dostat, bitva byla ztracena a Jon musel ustoupit. A protože Aerys ho vinil z prohry, skončil v exilu bez titulů a Gryfův hřad připadl kastelánovi, seru Ronaldovi.
Ronald potom na rozdíl od Jona situaci vyhodnotil lépe a přidal se na stranu rebelů. Akorát Robert, i kvůli Jonovým činům, nehodlal Conningtonům odpustit. Dovolil Ronaldovi ponechat si pouze rodný hrad, desetinu zemí a sebral mu lordský titul. Nadále si Conningtonové mohli říkat pouze Rytíři z Gryfova hřadu. A Jon, jako jeden z údajných nejbližších přátel Robertem nenáviděného Rhaegara, se samozřejmě domů vrátit nesměl.
Ronald se od té doby snažil získat zpět zašlou slávu všemi možnými způsoby. Dokonce chtěl zasnoubit svého nejstaršího syna Ronnetta s Brienne z Tarthu – dědička Tarthu byla více než dobrou partií. I když Ronnet protestoval, že je ošklivá, Ronald trval na postupu ve šlechtickém žebříčku. Akorát, když Ronnet vyrazil na Tarth, setkal se s Brienne a ta byla ještě k tomu tak nervózní, že na něj téměř nedokázala promluvit, prohlásil, že si ji nevezme a odjel.
I Jon se mezitím pokusil vybudovat si v exilu nový život. Přidal se ke Zlaté společnosti, sloužil u ní pět let, rychle přeskakoval hodnosti a stal se pobočníkem kapitán-generála, Západozemce sera Mylese Toynea. Věřil dokonce, že kdyby se kolo osudu točilo trochu jinak a nesvedlo ho na jinou cestu, byl by i jeho nástupcem. Jenže to se s Jonem a Mylesem v knize spojili Illyrio Mopatis a Varys, kteří jim tvrdili, že Rhaegarův syn Aegon přežil vyplenění Králova přístaviště, Varys ho dostal přes Úzké moře a oni mají plán, jak ho dosadit na trůn Sedmi království. K tomu vybrali právě Jona jako někoho, kdo může odčinit své selhání vůči Rhaegarovi službou jeho synovi.
Společně tedy zorchestrovali, aby Jona žoldáci chytili při krádeži z válečné kořisti a vypověděli ho, protože kromě Mylese neměl nikdo znát pravý účel Jonova odchodu, a po pár letech se rozšířila zvěst, jak se zoufalý Jon upil k smrti v Lysu. Jon sice toto pošpinění jména nesl nelibě, nicméně spolupracoval, v Západozemí každý uvěřil, že je vypovězený lord mrtvý, on si obarvil vlasy na modro a pod jménem Grif začal spolu s dalšími spiklenci vychovávat „Mladého Grifa“ coby svého syna v ideálního panovníka.
V příběhu se přitom Jonova skupina objevila ve chvíli, kdy putovali po řece k Volantisu, protože se rozhodli spojit „Mladého Grifa“ Aegona a Zlatou společnost, již Myles kdysi upsal jeho věci, s Daenerys Targaryen a její rostoucí armádou osvobozující Záliv otrokářů. Měli za to, že Daenerys musí už brzy vyrazit do Západozemí, musí cestovat přes Volantis a nejlépe bude tam na ni počkat. Část cesty s nimi putoval i Tyrion Lannister, jehož jim poslal Illyrio jako jednoho z dalších potenciálních rádců pro nové targaryenské krále.
Jenže věci se nevyvíjely tak hladce, jak si Jon a nejspíš i Ilyrio malovali. V Chroyane, kde je komunita dožívajících nakažených šedých lupem, jejich loď přepadli a Jon se náhodou smrtelnou, nevyléčitelnou nemocí nakazil také. Nikomu to však neprozradil, aby mohl dál bojovat pro Aegona. Poté skupina přišla o Tyriona, když ho unesl Jorah Mormont ve snaze vykoupit se u Daenerys. Ve Volon Therysu, kde se konečně setkali se Zlatou společností, zase zjistil, že nový kapitán-generál Harry Strickland už o Aegonově identitě informoval své důstojníky a že se jim vůbec nelíbí neustále se měnící Illyriovy plány. A nakonec se Aegon rozhodl nečekat na Daenerys a vyrazit do Západozemí sám.
Tvrdil, že když tam začnou s rebelií, Daenerys se k nim bude chtít hned přidat. Což se příliš dlouho nečinným žoldákům zalíbilo a souhlasil i Jon, aby zvýšil šance, že uvidí Aegona na trůně dřív, než ho šedý lupus pohltí. Navíc ho už dlouhé roky tížil Mylesův názor, že Tywin Lannister by se kdysi v Kamenném septu nesnažil ušetřit civilisty a vydobýt si slávu jako Jon, ale město by vypálil, Roberta zabil a probíhající rebelii možná zastavil. Takže se rozhodl být tentokrát také tvrdší.
Do Západozemí ale kvůli podzimním bouřím dorazila prozatím jen menší část armády a první jejich zastávkou byl Gryfův hřad. Tam Jon zjistil, že jeho bratranec Ronald je mrtvý a pryč je i jeho dědic Ronnet. Dost se mu ulevilo, nechtěl bojovat proti rodině nebo dokonce být nucen zabít příbuzné, vůči nimž osobně nechoval žádnou zášť. Zajal jen Ronnetovy sourozence Raymunda a Alynne a jeho bastarda Ronalda Bouři a dokonce se snažil s nimi být zadobře a lépe je poznat. Uspořádal hostinu na oslavu svého vítězství a všechny tři na ni pozval. Jenže je zase musel rychle poslat pryč, protože divoký malý Ronald, pojmenovaný nejspíš po svém dědečkovi, mu stroze sdělil, že Jona Ronnet zabije, jakmile se vrátí. Ostatně už když ho Jonovi muži měli při dobývání hradu zajmout, snažil se kousnout jednoho z nich a utéct.
Zároveň informoval prince Dorana Martella, že jeho synovec je naživu a hodlá se chopit vlády, a chtěl Aegonovi sestavit i Královskou gardu. I když s tím k jeho nelibosti Aegon začal sám a jmenoval jiné členy, než si Jon představoval. Jen zatím veřejně nerozhlásil, kdo jsou, aby si nepřátelé mysleli, že jde jen o lorda snažícího se vrátit se domů. K tomu se jim podle zatím vydaných kapitol Větrů zimy podařilo dobýt Bouřlivý konec a směřuje tam princezna Arianne Martell, aby ověřila, zda to, co Jon tvrdí o Aegonovi, je pravda.
Ronnet, přezdívaný Rudý Ronnet, zatím směřoval svou cestou. Jako lord se během války pěti králů přidal nejprve k Renlymu Baratheonovi, kde ho osud znovu postavil proti Brienne. Oba se během Renlyho tažení účastnili velké pranice, během níž se Brienne rozhodla pomstít přítomným bývalým krutým nápadníkům, a porazila i Ronneta. Po Renlyho smrti se přidal k armádě Stannise Baratheona a po jeho porážce na Černovodě se buď jako zajatec nebo jako dezertér ocitl v zajetí Lannisterů a přísahal věrnost Joffreymu. Asi nikdy neměl v zásadních konfliktech šťastnou ruku.
Ve službách „Baratheonů“ na Železném trůně pak vyrazil jako vlajkonoš s Jaimem Lannisterem ukončit obléhání Řekotočí, když válka pěti králů skončila a v Říčních krajinách bylo několik posledních pevností vzdorujících režimu. Dostali se spolu i do Harrenova, kde Jaimemu vypověděl svou historii s Brienne a stále vůči ní nešetřil urážkami. Načež se mu od Jaimeho dostalo bolestivého upozornění, aby projevoval dámě respekt, a potom se ho Jaime rychle zbavil. Poslal ho dohlédnout na navrácení zajatého sera Wylise Manderlyho domů na Sever.
Právě v té době Jon dobyl Gryfův hřad a Ronnet se dozvěděl, že drží jeho sourozence a bastarda jako rukojmí pro případ, že by se mu pokusil odporovat. Podle Jona se jim nemá nic stát, pokud se Ronnet nezachová jako naprostý šílenec. K čemuž může dojít, protože se z této nepříjemné situace pro Ronneta vyklubala další zapeklitá zkouška loajality. Povolali si ho do Králova přístaviště, aby vysvětlil, zda byl součástí útoku Zlaté společnosti na Bouřlivé krajiny a podporuje údajného Aegona Targaryena, o němž se malé radě donesly zvěsti. Ronnet tak byl nucen přísahat, že přinese Jonovu i Aegonovu hlavu, a pod bedlivým dohledem proti nim vyrazí. Ačkoli tvrdý Randyll Tarly navrhoval, aby ho rovnou poslali na Zeď.
Osud Jona Conningtona, bez ohledu na to, jak jeho válečné tažení dopadne, je tak v podstatě zpečetěn, a zatím zůstává otázkou, jestli krvavá válečná sekyra dopadne i na ostatní jeho příbuzné, kteří zrovna nemají možnost od popravčího špalku odstoupit.
Rod Conningtonů (k začátku seriálu):
- lord Jon Connington, bývalý lord Gryfova hřadu v exilu, později samozvaný lord Gryfova hřadu
- ser Ronnet Connington, přezdívaný Rudý Ronnet, rytíř z Gryfova hřadu
- Ronald Bouře, Ronnetův bastard
- Raymund Connington, Ronnetův mladší bratr a dědic
- Alynne Connington, Ronnetova mladší sestra
Foto: HBO, Filipe Ferreira, FFG
Konec Game of Thrones
Prequel
Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů.
Reklama
Nejlepší epizody
Nejoblíbenější postavy
Narozeniny
-
Hafþór Júlíus Björnsson
26.11.1988 | 26.11.2024 -
Michael Condron
28.11.1985 | 28.11.2024 -
Brian Fortune
28.11.1965 | 28.11.2024 -
Ben Crompton
28.11.1974 | 28.11.2024 -
Stephen Dillane
30.11.1956 | 30.11.2024
Hlídejte si nás
Napište nám
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Diskuze /1
Další skvělý článek. :-)