Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody.
Kraken
Kraken je bájné zvíře, které dobře známe z různých pověstí našeho světa, a pravděpodobně je založené na obřích krakaticích, jež byly zdokumentované až relativně nedávno a v minulosti tak vzbuzovaly obavy z nadpřirozených monster. Co se ale ví o krakenech ze světa Písně ledu a ohně?
Kraken je velký mořský hlavonožec, který má podle obyvatel známého světa, především Západozemí a Essosu, jasnou podobu. Vypadá jako obří chobotnice s ohromnou silou. Údajně je schopný stáhnout pod hladinu bez problémů i velrybářskou loď. Akorát už se všichni neshodnou na tom, zda jde o skutečné nebo jen mýtické stvoření.
Většinou se i v Západozemí považuje pouze za mýtus, někteří tvrdí, že krakeni jsou jen výmyslem opilých námořníků, podobně jako mořské panny, z kterých se vyklubali obyčejní kapustňáci. Jiní ale prohlašují, že pokud mohli existovat draci, o čemž jsou nepochybné důkazy, proč by se v hlubokých oceánech nemohli prohánět krakeni. A také o nich existuje nemálo zmínek.
Krakeni, pokud opravdu existují, jsou nejspíš dost vzácní, přesto se tu a tam objevují po celém světě. Podle legend železných se Nagga, první mořský drak, jehož posvátné pozůstatky údajně zůstávají na ostrově Starý Wyk, s oblibou krmil leviathany a právě krakeny. Ostatně, znak Greyjoyů, lenních pánů a dlouhá léta i králů železných, je zlatý kraken, prý přesně takový, jak má kraken vypadat.
Lord Ardrian Celtigar z Krabího klepeta v Korunních zemích má zase vlastnit kouzelný roh k přivolání krakenů z moří a podle některých teorií by se v knize o něco obdobného mohl pokusit i Euron Greyjoy, protože si zahrává s temnou magií a rituály. A kromě toho se v poslední době údajně krakeni skutečně nechávají spatřit.
Podle Joraha Mormonta je Kouřící moře vzniklé po rozlomení Valyrijského poloostrova plné démonů a na lodě zde útočí krakeni. Varys zase hlásil, že u poloostrova Prsty v Údolí byl prý spatřen kraken, který zaútočil na ibbenskou velrybářskou loď a stáhl ji pod hladinu. A lady Valena Toland tvrdila, že se k ní donášejí příběhy o krakenech u pobřeží Zlomené paže v Dorne, kde prý stahují pod hladinu poškozené veslice, přičemž podle mistra Tolandů krakeny k pobřeží Dorne přitahuje krev.
V seriálu se však žádní živí krakeni neobjevili a jestli i v knize zůstanou jen skazkami, nebo se vynoří s větší silou, se teprve uvidí.
Foto: HBO
Konec Game of Thrones
Prequel
Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů.
Reklama
Nejlepší epizody
Nejoblíbenější postavy
Narozeniny
-
Michael Condron
28.11.1985 | 28.11.2024 -
Brian Fortune
28.11.1965 | 28.11.2024 -
Ben Crompton
28.11.1974 | 28.11.2024 -
Stephen Dillane
30.11.1956 | 30.11.2024 -
Essie Davis
30.11.1970 | 30.11.2024
Hlídejte si nás
Napište nám
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Diskuze /8
Mali to spraviť tak že by Euron vyvolal krakena a tým zničil flotilu Daenerys v ktorej boli piesočný hadi, atd. :(
#2 Ann Taylor#1 Batiatus: Tak to by bylo možná zajímavý a třeba by to aspoň dávalo trošku smysl. Sice by asi bylo dost křiku, že si to hraje na Piráty, ale jelikož ten podivnej seriálovej Euron nepodobnej asi ničím tomu knižnímu i tak vypadá jak zmodernizovaný imitátor Jacka Sparrowa, a jelikož kostlivci z armády Jiných ze všeho nejvíc připomínaj to, co bylo v jedničce Pirátů, tak co.
Btw, žádná chobotnice ale krakatice. Architheutis Princeps.Sice má jméno, ale naživo ji nikdo neviděl, byly nalezeny na mrtvých vorvaních jen stopy přísavek nasvědčujících délce pláště cca 20m, chapadel asi 45m a „bičů“ – to jsou ty dvě dlouhá ramena – kolem 100. Vychází v klasifikaci z Architheutis Dux. Chobotnice takhle velká nemůže existovat.
#4 yarda #5 Ann Taylor#3 Yanek: Jj, základní rozdíl mezi chobotnicí a krakaticí je počet chapadel 8 vs 10 :-)
#3 Yanek: No… ten je v úvodu. Asi je dost možné, že to má být i tam myšleno po našem (že v našem světě je to krakatice máš v úvodu). Ale v angličtině se všude píše jednoduše „squib“ a co tím myslí přímo konkrétně ve světě Ledu a ohně, kde to používaj pro všechno (pro označení železných i pro normální existující zvíře chobotnici – stejně jako angličtina to víceméně používá nejednoznačně), tak pak těžko říct co to vlastně má být. Však takový drak a wyvern je v tomhle světě taky úplně naopak než je zvyk je vyobrazovat ve skutečnosti.
#6 Ann Taylor#5 Ann Taylor: squid, nevim proč když koukám na klávesnici, přehazuju db :D
#8 Kanour21Až na to, že Euron v knize má roh na draky.. :-/
#6 Ann Taylor: Nebude to tím, že squib je slovo ze světa Harryho Pottera – moták?