V A Series of Unfortunate Events na nás čeká řada nešťastných příhod

V A Series of Unfortunate Events na nás čeká řada nešťastných příhod

Netflix přichází s novým zpracováním knižního příběhu od Lemonyho Snicketa. Pojďme si na první epizodu pořádně posvítit.

14 0
18.1.2017

A Series of Unfortunate Events je seriálová novinka od Netflixu, takže hned od své premiéry je dostupná celá první řada. Určitě vás potěší, že již jejím odvysílání začali tvůrci pracovat na řadě druhé a celý příběh mají údajně rozvržený na tři řady. V seriálu se nám představí tři malé děti – Violet, Klaus a Sunny, které se dozví, že jejich rodiče zemřeli. Je jim přidělen opatrovník, kterým je jejich strýc Olaf, o němž nikdy neslyšely. Jeho úmysly nejsou rozhodně čestné a jediné, o co mu jde, jsou jejich peníze. V hlavních rolí se nám v seriálu představí Neil Patrick Harris (How I Met Your Mother), Patrick Warburton (Family Guy) a Malina Weissman (Supergirl).

@Zlatodeni

Nemilý příběh dětí Violet, Klause a Sunny znám už pár let. Poprvé jsem se s nimi seznámila v podobě filmu, ve kterém si zahrál můj oblíbenec Jim Carrey. Proto jsem se na nové zpracování od Netflixu opravdu těšila. Čekalo mě ale velké zklamání v podobě nudného pilotního dílu. Příběh je vyprávěn formou nezapojeného vypravěče, který po celou dobu komentuje události. Není mi ani trochu sympatický a jeho vystupování mě skoro uspalo.

Kromě Violet stojí obsazení dětí za nic, role jim ani trochu nesedly, a tak jejich výstup působí křečovitě a nuceně melancholicky. Celé technické zpracování se snaží napodobit Tima Burtona, ale velmi neúspěšně. Zelené plátno vidíte všude, kam vaše oko dohlédne. Pilotní epizodu jsou sotva dokoukala do konce, rozhodně si nebudu kazit svůj oblíbený film a knihu. A Series of Unfortunate Events je jen komerční vykrádačka už zpracovaného námětu a dokazuje, že ani Netflix není zárukou kvality.

30 %

@Remi91

A máme tady další adaptaci známé knižní série. Netflix si tentokrát vzal na paškál oblíbenou dětskou sérii Řadu nešťastných příhod a již první epizoda vám napoví, o jak osobitý projekt se jedná. Příběh sleduje tři náhle osiřelé sourozence a jejich neobvyklé zážitky. Na starost je dostane velice vzdálený příbuzný, hrabě Olaf. Ten k nim nemá absolutně žádný vztah, od prvního okamžiku to všem třem dává jasně najevo. Děti využívá pouze pro téměř otrockou práci a jediný motiv k opatrovnictví pro něj byla snaha získat nezměrné rodinné dědictví, které sourozencům připadlo. Šťastné momenty zde nečekejte. Pouze zášť, nevraživost a kupu černého humoru.

Seriál se od začátku zřetelně vymezuje svým osobitým přístupem a celkovým pojetím, což ho od dnešní klasické produkce dost odlišuje. Musím ale připustit, že se mi tento styl do vkusu vůbec netrefil. Působí na mě až příliš podivínsky, divácky jaksi nevstřícně. Nejvíce bych to přirovnal k počinům režiséra Wese Andersona. Často mi připadalo, že sleduji nějaké další historky filmu Grand Budapest Hotel. Také mi nesedla přílišná digitálnost, dost mě to po celou dobu rušilo a rozčilovalo. Nedokázal jsem se naplno ponořit do příběhu a vychutnat si jednotlivé události. Svou zvláštností se seriál viditelně vyčleňuje, a to mu v konkurenci rozhodně může pomoci. Mě si tím ale bohužel nezískal.

Herecky je zde vše v naprostém pořádku. Hlavní dětská trojice se se svou úlohou poprala nadmíru výborně. Nejvíce si pochvaluji nejmladší Sunny. Její žvatlaní, kterému ostatní sourozenci rozumí, působí moc milé a zábavně. Byla pro mě jediným výraznějším faktorem k tomu, abych se na epizodu dodíval do konce bez chystaných a potřebných přestávek, neboť zbytek celkem nudil.

Hlavní a nejznámější tváří této adaptace je Neil Patrick Harris. Jeho postava hraběte Olafa je správně ohavná, zlá a egocentrická. Neil si vychutnává každou vteřinu před kamerou a na jeho výkonu je to znát. Při interakci s dětmi působí zlovolně a tím svůj charakter prodává naplno. Brzo mu budete přát hodně dlouhou řadu nešťastných příhod.

Úvodní epizoda ve mně zanechala kupu negativních dojmů. Příběh mi připadal rušivý, trochu roztříštěný a výrazně podivínský. Věřím, že pokud se naladíte na podobnou vlnu jako tvůrci, dokážete si díl užít. Mně se to nepovedlo. Herci odvádí dobrou práci, je to největší plus celého pilotu. Časté využití digitálních triků se nevydařilo, zejména kvůli faktu, že vypadají po většinu času hnusně, až odporně. Chtělo by to razantnější vylepšení. Možná přijde v následujících epizodách, ale to už se nedozvím, protože nehodlám ve sledování pokračovat.

40 %

@EvelinaCZ

Původní film ani knižní předlohu neznám. A Series of Unfortunate Events mě ale navnadily svým dobře vypadajícím trailerem, kterému vévodil Neil Patrick Harris. Ten od vzniku Dr. Horrible´s Sing-Along Blog patří mezi mé oblíbené komediální herce. Po zhlédnutí prvního dílu zklamaná rozhodně nejsem, ale tenhle seriál je hodně zvláštní. Téměř nepopsatelně.

Violent, Klaus a Sunny jsou velmi chytré děti, jenže se jim na paty lepí smůla. Při tragickém požáru přijdou o vše, mimo sebe navzájem. Osiřelé děti skončí v péči vzdáleného příbuzného, hraběte Olafa, který se ani zdaleka nezdá být milujícím náhradním rodičem.

Děj se posouvá dopředu relativně rychle, jen to nebylo při sledování příliš poznat, protože namísto klasických scén je příběh povětšinou vyprávěn vypravěčem. To seriál dělá odlišným od toho, co vídáme běžně a umožňuje se zaměřit na vizuální stránku. Ta se mi trefila do vkusu, barvami se nešetří a celé to tak působí jako film od Tima Burtona.

Už dlouho jsem nedostala takovou dávku černého humoru. Toho je tam požehnaně a pokud ho máte vyloženě neradi, nejspíše u seriálu nevydržíte déle než pár minut. Postavy jsou bez výjimky absurdní, ale takové charaktery se mi líbí. A Series of Unfortunate Events je pohádka pro celou rodinu, na kterou je ale potřeba mít zrovna tu správnou náladu.

75 %

@1Bobesh1

Seriál černý jako kominíkovy kalhoty, alespoň co se tedy humoru týče. Samotné zpracování seriálu je přehnaně barevné a je dosti pravděpodobné, že vás to od sledování téhle šílenosti odradí. Samotný vypravěč vás hned na začátku několikrát upozorní, že byste seriál měli přestat sledovat. Výběr je prostě na vás. Celý seriál stojí na postavě strýčka Olafa, kterého ztvárnil Neil Patrick Harris. Pokud jste sledovali How I Met Your Mother, okamžitě si vzpomenete na Barneyho Stinsona. I svými hláškami vám strýc Olaf přijde jako jeden z dalších převleků Barneyho Stinsona a popravdě řečeno: no a co? Pokud vám nevadí nevhodné vtípky, tak se díky Olafovi budete smát častěji než u amerických komedií.

Postava Olafa tedy celý seriál poměrně dobře utáhne, seriál ale není jen o něm. Hlavními postavami tady jsou ještě tři malé a talentované děti. Violet, Klaus a Sunny. Kupodivu ta nejmenší Sunny vás bude bavit nejvíc. Hláškující nemluvně tady dlouho nebylo. Můžeme říct, že ostatní se poměrně vezou a ničím si vás nezískají.

Dějově je pilotní epizoda průměrná. Neodehraje se zda nic tak zásadního, co by vás přikovalo k obrazovce. Závěrečný cliffhanger je sice velký, ale poměrně předvídatelný. Plusem je, že celá první epizoda uplyne poměrně rychle a na závěr máte chuť si pustit další část. Pokud vám tedy nevadí černý humor v koňských dávkách, tak prosím. A Series of Unfortunate Events je tady pro vás.

85 %

Thumbnail Play icon

Celkové hodnocení: 58 %

Sledujete tuhle seriálovou novinku od Netflixu?

Foto: Netflix



Diskuze /12

Blackhand47XD

Perfektní seriál, šílené věci já rád. :D

webmaster
18.1.2017 | 19:24:02
Romix01

No jo, když já to pořád srovnávám s knížkami a filmem.. :/

18.1.2017 | 19:38:57
EvaWho?

Myslím, že seriál si užijí spíš knižní fanoušci. Já, z pohledu milovníka knižní série, to považuju za jednu z nejlepších adaptací knih, co jsem kdy viděla :D

18.1.2017 | 20:35:03
nerrti

Ke příspěvku Zlatodeni; to je vtipné, pokud mi někdo v seriálu herecky vadí, je to právě Violet. K adaptaci zatím nemám moc názor, seriál jde po stopách původního filmu což je škoda, měl by si vytvořit vlastní způsob vyprávění.

#7 zlatodeni
18.1.2017 | 21:29:25
Kafka Tamura

@Zlatodeni „…dokazuje, že ani Netflix není zárukou kvality.“ to už Netflix bohužel dokazuje nějakou dobu :)

#7 zlatodeni
18.1.2017 | 22:00:24
fantasticjames

Jsem velký fanda Unfortunate Events. Jako malý jsem hltal každou stránku. Myslím že největší plus a zároveň mínus je že se se tvůrci rozhodly jít cestou „dáme tam vše co je v knize“. Každý kdo knihu četl jsi určitě všimne že tam je snad vše. Pro člověka který sleduje seriál poprvé a nečetl knihy to ale může působit divně. A nejspíše nepochopí proč je tam dlouhý nudný rozhovor, proč je tam ten divný vypravěč, atd… V knize to vše pěkně zapadá, v seriálu to působí poněkud chaoticky. Myslím že ZLÝ ZAČÁTEK neměl být na dvě části. Stačila by jen jedna epizoda. Kniha je pokud se nemýlím na 160 stánek. Dvě epizody jsou prostě moc. I já jsem se nejednou nachytal že bych nejraději posunul vpřed. Určitě doporučuji shlédnout celou první řadu. A potom si udělat obrázek. Protože ZLÝ ZAČÁTEK je nejslabší z celé serie.

19.1.2017 | 13:48:04
zlatodeni

#5 Kafka Tamura: Já vím, ale tohle je taková první do očí bijící kýčovina – knížky mám ráda, ale jak už tady někdo zmínil, dát do seriálu vše, co je v knize, je hloupý nápad, tvůrci se měli alespoň trochu vydat svou vlastní cestou a omezit zelené plátno, které shazuje kvalitu minimálně o 80 %.

#4 nerrti: Asi je to otázka vkusu, každému je sympatický někdo jiný, jen mi ostatní děti přišly nevhodně obsazeny, což je asi těžké v jejich věku.

#8 nerrti
19.1.2017 | 15:36:27
nerrti

#7 zlatodeni: digitalita mně osobně nevadí, je tu velmi přiznaná a je to podobné jako v Pushing daisies nebo například Imagináriu doctora parnasse, tedy součástí stylizovaného světa. Musí se to brát s nadsázkou, jakou film klade. Taky bych neřekl že je to tak kýčovité. Dnes v noci jsem se dodíval a bylo tam pár věcí „navíc“, které mne pobavily (a na začátku mě trápily).

Na seriálu je vidět, že je to restart toho původního filmu. Neklade si za úkol ho kopírovat, on z něj prostě vychází s tím, že jej chce dokončit. A to mi přijde pochopitelné a zřejmě se na zbytek rád podívám, přestože to má nesporně slabá místa a některé věci jsou mírně křečovité. Například vypravěče Lemony Snicketa bych asi vytvořil jinak, v knihách vystupuje jako tajemný velice emocionální vypravěč bez tváře. V seriálu je to opak, máme tam nějakého pána, který není emocionální vůbec a anonymně ani tajemně taky nepůsobí.

Ve výsledku jsem ale byl napjatý a zajímá mě zpracování dalších dílů, kterých se dočkáme až příští rok. Naštěstí nejsem typ diváka, který si adaptací nechá zkazit původní dílo.

#12 zlatodeni
19.1.2017 | 19:22:46
Spoock

Někteří lidi mají fakt hlavu v zadku, když tomu jsou schopni napálit neadekvátně nízké hodnocení. Pro mě je to lepší, než film, protože film je zkratkovitý, byť dobře natočený, ale veskrze nedává moc smysl. Tohle je jiné kafe, byť chápu, že né každému sedne.

#10 Spoock #11 1Bobesh1
19.1.2017 | 19:25:40
Spoock

#9 Spoock: u Netflixu mají bohužel jednu vadu, dokážou zbytenčně natahovat seriály na neadekvátní počet epizod. Jeden z důvodů, proč se mi přestávají líbit Defenders, kde by sedlo každé sérii cca 5–6 epizod, zbytek je těžká vata.

19.1.2017 | 19:28:02
1Bobesh1

#9 Spoock: Chápeš, že ne každému to sedne, ale zároveň ty lidi odsuzuješ? What? Někdo rád jehněčí a někdo rajčata…

admin
19.1.2017 | 21:01:16
zlatodeni

#8 nerrti: Líbí se mi, jak to vidíš a vlastně to i chápu. Je to opravdu jen otázka vkusu. Sama se grafice věnuji a mou osobní preferencí je snažit se to vytvořit co nejméně kýčovitě, i když na první pohled viditelně kresleně. To je jen estetický dojem, opravdu tady platí, že co člověk, to názor. Jsem ráda, že ten svůj můžu tady vyjádřit, ale stejně tak si ráda přečtu ty vaše, které jsou stejně hodnotné – přeci jen jsme tu všichni jen zapálení fandové seriálů. :D

24.1.2017 | 18:29:05
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Filtr seriálů a filmů