Legendy bojových umění září na filmových plátnech

Legendy bojových umění září na filmových plátnech

Zvučná jména jako Steaven Seagal, Bruce Lee, Daniel Wu, Chuck Norris a Jackie Chan jsou spojovaná s akčními hrdiny z filmových trháků. Všichni mají něco společného. Před svou hereckou kariérou poznali tajemství bojového umění z východní kultury, kterou následně přenesli na západ.

15 2
19.3.2017

Bruce Lee

Jako první porušil pravidlo, že Kung-Fu se mohou učit pouze Číňané a odhalil poznání tohoto bojového umění bílým. Miláček čínského filmu svou první filmovou postavu ztvárnil již ve třech měsících. Stal se populárním dětským hercem v Hongkongu a výborným tanečníkem tance Ča-ča, který studoval jako jediný kluk na dívčí škole, za což se styděl. Své chlapství si tak dokazoval na ulici, kde se z něj stal známý pouliční rváč, kterého nebylo záhodno rozzlobit. K překvapení všech začal tíhnout ke Kung-fu. Časté problémy a potyčky s policií dovedly Bruce k přestěhování do San Francisca v USA, kde začal Kung-fu vyučovat a založil několik karatistických škol. Jeho obratnost a odvahu ocenili hollywoodští filmaři, a i když ho zprvu obsadili do vedlejší role, strhl na sebe hned veškerou pozornost a stal se rychle miláčkem diváků.

Kung- fu je nesprávně označované jako bojové umění. Tento pojem nazývá jakékoliv umění, které je vykonáváno na mistrovské úrovni. Základní filozofie vychází z odhodlanosti a vytrvalosti. Nejdůležitější je propojení těla a mysli, které vede k posílení fyzické i duševní síly. Základem je sebedisciplína. Kung-fu vychází ze Shaolinského klášterního cvičení, které se stalo nejrozšířenějším bojovým stylem v Číně. Bojové techniky vznikly na základě pozorování pěti zvířat: tygra, opice, medvěda, jelena a jeřába. Kung-fu má širokou škálu dalších škol například Thai-chi, Wushu a podobně.

Jackie Chan

Idol většiny malých kluků po celém světě se své akrobatické kousky naučil na Čínské dramatické akademii. Deset let tvrdě pracoval a vynikal hlavně v bojovém umění a akrobacii. Po studiu se začal živit jako kaskadér, což mu přineslo zlomeniny po celém těle. Jistou dobu ho doprovázel neúspěch, ale vytrvalost ve spojitosti s dávkou humoru a vtipu mu pomohla dostat se na výsluní a stát se vzorem nejen v Kung-fu, ale i v herectví.

Steaven Seagal

Hrdina akčních trháků je držitelem 7. danu v Aikidu. K tomuto bojovému sportu se dostal až v dospělém věku v Japonsku, kde působil jako instruktor školy Aikido. Po návratu do USA se objevil v hledáčku filmových producentů a od té doby je známý jako přední hvězda akčních filmů. Svých hereckých úspěchů využívá i k propagaci samotného Aikida. Mimo jiné je ekologický aktivista, aktivista v oblasti práv zvířat a byl uznán reinkarnovaným budhistickým mnichem (Terön Chungdrag Dorje).

Aikido vychází ze sebeobrany a je založeno na myšlence ne-agresivity. Stejně jako v Kung-fu, jde i zde o propojení těla a mysli a dosažení rovnováhy. V Aikidu je možné používat pomůcky například meč, nůž nebo tyč. Nejvyšší technický stupeň nese označení – úroveň 10 Dan stupňů. Vznik: 1931, Původ: Japonsko.

Daniel Wu

Sympatický bojovník se jako kluk zamiloval do filmu Klášter Shaolin, a proto se začal věnovat umění Wushu. Později na oregonské univerzitě založil klub, kde i sám trénoval. Danielovi se splnil dětský sen, když si zahrál vedlejší roli po boku svého idola Jackieho Chana. Herec ztvárnil také hlavní postavu Sunnyho v seriálu Into the Badlands vysílaného v Čechách i Slovensku stanicí AMC. V současnosti Daniel trénuje různá bojová umění, věnuje se modelingu a jeho herecká kariéra je na vrcholu.

Tajemství úspěchů herců spočívá v nalezení vlastní identity prostřednictvím bojových umění. Nejeden z nich, kromě vnějších bojů, řešil vlastní boje uvnitř sebe. V druhé řadě úspěšného seriálu Into the Badlands se stejně jako v Aikidu, Wushu, či Kung-fu prolíná přátelství, silná vůle a odhodlání dosáhnout stanovených cílů.

Wushu je bojové umění vycházející z filozofie Kung-fu. Je to spíše exhibiční forma bojového umění, která poukazuje na obratnost a sílu. Důraz je kladen na postupný a individuální rozvoj jedince po všech stránkách. Existuje přibližně 500 různých stylů tohoto umění. Vznik: 1958, Původ: Čína.

Chuck Norris

Legenda akčních karate filmů se k filmovému průmyslu doslova probojoval. Ve válce v Korei se poprvé potkal s bojovým uměním. Po návratu do USA se mu intenzívně věnoval a jako první muž ze západu dosáhl osmý stupeň černého pásu v Korejském umění TaeKwon Do. Stal se šestinásobným mistrem USA v karate a založil řadu karate škol napříč Spojenými státy. Jedním z jeho učenců byl také slavný Steve Mc Queen, který ho přivedl k herectví.

TaeKwon do původně sloužilo jako bojový nástroj pro válečné účely, později bylo upravené i pro civilisty. Vychází ze starokorejského bojového umění taekkyonu a spojuje prvky dalších učení, například Karate. Taekwon obsahuje přesně popsaných 3200 kopů, úderů, bloků a dalších pohybů. Označuje se také jako „Cesta rukou a nohou“ Vznik: 1955 Původ: Korea.

Tajemství hrdinů mohou diváci odhalit každé pondělí od 20. března na televizní stanici AMC.

Foto: AMC



Diskuze /11

adys2807

A co takovej Donnie Yen ? ten by většinu z nich strčil do kapsy.

#2 Salem
19.3.2017 | 23:16:38
Salem

#1 adys2807: Pochopil si že to byl jenom promo článek?

#3 NewPerson
20.3.2017 | 0:40:26
NewPerson

#2 Salem: Stanici AMC sleduji 24/7. Je to nejlepší stanice na světe!

20.3.2017 | 6:56:10
Roy

A k čemu je ten článek dobrý? Čekal jsem nějaký nový seriál.

#7 Golradir
20.3.2017 | 7:50:34
Lex Luthor

Steven Seagal můj oblíbený herec

20.3.2017 | 8:52:43
JK

Bruce Lee byl nejlepší a vždycky bude kam se na něj všichni hrabali ;)

#8 Billy the Kid
20.3.2017 | 11:36:46
Golradir

#4 Roy: Reklama na pořad na stanici AMC

20.3.2017 | 13:00:53
Billy the Kid

#6 JK: souhlasim, ale bohužel už není a ostatní jsou taky dobří :)

20.3.2017 | 21:50:51
Tatsu

Mám tuto stránku moc rád, ale než příště odněkud zkopírujete článek, tak to sem aspoň napište, nebo se spíš snažte vymyslet nějaký svůj.. Myslím že na to máte..

http://www.menhouse.eu/…jovych-umeni

#10 Grazl #11 1Bobesh1
24.3.2017 | 17:18:20
Grazl

#9 Tatsu: Tak za tohle dávám mínus. Neuvést zdroj u článku, který v místech není ani parafrázován, ale přímo zkopírován je dost blbý.

#11 1Bobesh1
26.3.2017 | 12:18:47
1Bobesh1

#9 Tatsu: #10 Grazl: Článek nepatří Menhouse, ale AMC… Takže kde je vlastně problém? :)

admin
28.3.2017 | 20:39:04
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Filtr seriálů