Jak se uvedla nejočekávanější novinka podzimu Westworld?
Pro letošní podzim si stanice HBO přichystala sci-fi, do kterého investovala nemalé peníze a doufá ve velký úspěch. Westworld vám dovolí oprostit se od reality a uniknout do umělého světa, který, aniž by to někdo věděl, začíná ožívat.
Westworld je seriálem HBO, který vznikl na motivy stejnojmenného filmu z roku 1973. První řada bude mít deset epizod a představí se nám v ní Evan Rachel Wood (True Blood), Jeffrey Wright (Boardwalk Empire, Hunger Games), James Marsden (Studio 30 Rock), Luke Hemsworth (The Neighbors anebo Anthony Hopkins.
@Remi91
Seriály HBO v poslední době nezaznamenávají nějaká závratná čísla v sledovanosti. Je tady samozřejmě megaúspěšný Game of Thrones, ale zbytek na tom není tak žhavě. Po výrazném neúspěchu v podání Vinylu se vedení stanice rozhodlo ke změně. Přišel nový ředitel programu a je tedy otázka, jak se promění vysílací složení. Westworld měl štěstí, že tyto obměny přišly až letos v létě, jinak by možná nemusel projít schvalovacím procesem. Jedná se totiž opět o dost drahý počin (rozpočet sto miliónů dolarů) s komplikovaným a protahovaným vznikem. Podepsalo se to na kvalitě?
Za celým projektem stojí manželské duo Jonathan Nolan a Lisa Joy. Pokud jste zbystřili u jména Nolan, ano jedná se o mladší z bratrského dua, který se autorsky podílel na dvou batmanovských filmech a sci-fi pecce Interstellar. Navíc se jim podařilo nalákat plno zvučných hollywoodských jmen, a tak se o tomto seriálu mluvilo již před vysíláním pěkně nahlas. Očekával se pouze úspěch.
Příběh nás zavádí do blíže nespecifikované budoucnosti, kde si lidé za velké prachy snaží splnit své sny a choutky. Nezáleží, jak jsou zvrhlé či divné. K dispozici totiž mají „zábavní“ park plný robotů, kteří jsou téměř k nerozeznání podobní lidem. A tak se na každodenním programu vyskytuje všudypřítomné zabíjení, násilí a divoké orgie. Začátek je prezentovaný skrz androidku Dolores. Seznámí nás se základními principy parku a uvede některé postavy. V úvodní epizodě se představí též lidé stojící za tímto megalomanským světem. Největší pozornost si pro sebe krade Dr. Robert Ford v podání bravurního Anthonyho Hopkinse. Budete si vychutnávat každou sekundu jeho přítomnosti na obrazovce.
Děj průběžně nabízí různé otázky a představuje svá tajemství. Občas se mi vyrojily vzpomínky na dobu Lostů. Tady to ale bohužel nefunguje správně mysteriózně. Tak nějak stále víte, co se odehraje. Záhady působí prvoplánově a každý ví, co má očekávat. Nějaký závan přináší postava Muže v černém (Ed Harris), přesto mě tento aspekt předvídatelnosti často mrzel a štval.
Westworld v konečném výsledku dokáže diváka do sebe vtáhnout, a to zejména kvůli precizní technické stránce. Utracené milióny jsou tady vidět na každém kroku a i díky nim si tvůrci můžou dovolit velkolepé scény plné divokých přestřelek a uchvacujících přírodních scenérií. Samozřejmostí také zůstává všudypřítomná brutalita spolu s často zobrazenou nahotou. Průměrný výskyt odhalených ňader je ještě větší než v případě Game of Thrones. Pokud jste tedy jejich obdivovatelé, přijdete si na své. Problém však mám se samotným dějem. Na začátku je až příliš předvídatelný a jaksi polopatický. Momentů, kdy zůstanete opravdu příjemně překvapení je poskrovnu a zejména od druhé poloviny mě tento fakt vadil čím dál více. Jasně víte, co je nevyhnutelné a k čemu nakonec dojde. Skynet si vždy najde svou cestičku k moci. A i přes poutavé kulisy nedokážete zakrýt slabší scenáristickou práci.
Seriál se naštěstí může opřít o výborný casting, kdy herci i z obyčejné scény dokážou vykřesat něco navíc. Prim samozřejmě hraje sir Anthony Hopkins, zdatně mu ale sekundují i další kolegové jako Ed Harris (záhadný Muž v černém) či Evan Rachel Wood (android Dolores). Pilotní epizoda funguje jako pozvolné představení hlavních hráčů na této moderní šachovnici. Zaujme, ale neohromí. Vše je jen pouhá příprava na nadcházející věci a vy jste tak odkázaní čekat na příští díly. Chyběl nějaký výraznější moment, přesto se vyplatí nespustit z této novinky oči. Potenciál je až neuvěřitelně obrovský a věřím v jeho naplnění.
65 %
@1Bobesh1
Pilotní díl Westworldu má přesně to, co má kvalitní pilot mít, aby diváky lákalo se k seriálu ještě někdy vrátit. Po konci pilotu budete tak zvědaví, jak to bude dál, že si budete muset pustit druhý díl. Přesně takový pocit má pilotní díl navodit. Na první pohled jde o jednoduchou sci-fi westernovku, ve které si všichni žijí poklidným životem, ale to by v tom nesměl být J. J. Abrams, stvořitel mysteriózních Lost. Samotná pilotní epizoda si dává načas, než vám ukáže, že i tady půjde o něco víc.
Na Westworldu se rozhodně nešetřilo, což i HBO oficiálně potvrdilo. Jedná se o velmi drahý projekt a na zpracování celého seriálu je to sakra znát. Bohaté kulisy, obrovské město, triky na úrovni. Děj se odehrává na různých místech. Samotný děj pracuje s více postavami, takže si každý přijde na své. K tomu si přidejte Anthony Hopkinse jako pana stvořitele, který v celém seriálu hraje velmi zajímavou roli. Tohle prostě chcete vyzkoušet.
Westworld je kvalitním sci-fi seriálem, kterých je na obrazovce jako šafránu. Děj je výborně napsán a těžko lze odhadovat, kudy se seriál bude vyvíjet během následujících deseti minut, což vás drží v napětí a ve střehu. K tomu se děj neustále zamotává a vás napadají neustále nové otázky. Doufejme, že tentokrát se nám dostane odpovědí. Každopádně za mě palec nahoru.
85 %
@Zlatodeni
Přemýšleli jste někdy nad tím, kdy nám technika přeroste přes hlavu? Westworld si tuto otázku pokládá za nás. Ačkoli se to nemusí v prvních minutách zdát, jedná se o čisté sci-fi. Právě na první pohled neznatelné sci-fi téma dělá Westworld zajímavým. Trvalo mi celkem dlouho, než jsem pochopila, o co se jedná. Překvapilo mě to, proto to nebudu rozebírat. HBO zklame málokdy, ani tentokrát nezklamalo. Těším se, až si pustím pokračování a pochopím víc, protože první díl mi zanechal víc otázek než odpovědí.
86 %
@TheDarkKnight
Třetího října jsme se dočkali premiéry nejočekávanější novinky roku od HBO – Westworldu. Ten vypráví o budoucnosti, v níž existuje zábavní westernový park. Do něho se jezdí bavit boháči bez zjevných následků. Přisluhují jim zde totiž jen roboti s umělou inteligencí, a s těmi si mohou dělat, co se jim jen zlíbí. „Člověk si nemůže hrát na Boha bez zapletení se s Ďáblem.“ A tak se brzy děj celého seriálu mění z utopické vidiny budoucnosti do díla pojednávajícího dystopicky o budoucnosti hříchu, lidstva a umělé inteligence. A to více než věrně.
Osmnáctého října, tedy patnáct dní po premiéře seriálu, informoval Respekt ve svém Denním menu o nové teorii přírodovědce a futurologa Jamese Lovelocka. Ten tvrdí, že problémem nebude v budoucnu globální oteplování, ale rozvoj umělé inteligence. Nechápejte to špatně – Lovelock věří, že globální oteplování je velkým problémem, tvrdí ale, že dříve než nás ovlivní ve větší míře, bude světu vládnout umělá inteligence, která bude na tu naši inteligenci pohlížet jako my dnes kupříkladu na sekvoje.
S momentem, kdy se toto začne dít a jak se s tím lidstvo vypořádá, přichází právě i samotný Westworld. Problém zkoumá ze všech možných úhlů pohledu – očima tvůrců umělé inteligence, lidí z vnějšku a především pak samotných robotů.
Pohled robotů na realitu navíc tvůrci Jonathan Nolan a Lisa Joy doplňují o existenciální zamyšlení. Jak sami říkají, kladou si zde otázku, kdy se z něčeho neživého stane vnímající bytost. Tuto ideu vyjadřují za prvé obrazově. „Vizuální zamyšlení“ znázorňuje asi nejvýstižněji opakující se motiv tvoření těl robotů uchycených tak, aby se podobaly da Vinciho Vitruviovi – dokonalému ztvárnění anatomie člověka vyjadřujícímu mimo jiné uvědomění si sebe sama. To je koneckonců pro renesanci, v níž Leonardo da Vinci tvořil, typické.
Myšlenku „bytí“ rozvíjejí tvůrci za druhé (a pochopitelně) formou monologů a dialogů jak robotů, tak i tvůrce toho všeho dr. dr. Roberta Forda. Kouzlo jeho monologům dodává představitel jeho postavy, Anthony Hopkins. Ten už tak zajímavé myšlenky dokáže prodat i divákovi, jenž se přišel podívat jen na dobré sci-fi bez hlubšího významu. To je ostatně asi nejsilnější stránka celého seriálu. Dokáže filosofické myšlenky o bytí člověka, jeho vnímání reality a hříchu a zamyšlení o budoucnosti lidstva a naší společnosti podat způsobem, který musí zaujmout snad každého.
Třeba i ty, kteří skutečně hledají ve Westworldu jen dobrou směs Matrixu, klasických westernů, Ex Machiny a Já, robot nebo třeba jen ""Firefly„:series:134 nové generace“. Vidět v tom jen dobrý sci-fi western je nicméně ochuzování se o skutečný zážitek. Žádné z uznávaných audiovizuálních děl totiž nepředstavuje sebelákavější vidinu budoucnosti a technologie bez hlubšího zamyšlení.
Dívat se jen slepě do budoucnosti bez špetky sebereflexe z nás udělá jen sekvoje nebo otroky vyspělejší inteligence. Je čas nebýt slepí jako majitelé westernového parku, ale začít se zamýšlet nad svou realitou jako to dělají roboti uvnitř parku. A především – sledovat Westworld.
98 %
Celkové hodnocení: 84 %
Zavítali jste taky do Westwordu, jak se vám návštěva líbila?
Foto: HBO
Diskuze /14
Zatím je to super,těším se na další díly :)
Nechápu jak někdo kdo dává na epizody seriálů Arrow a Flash hodnocení 80% může dát na seriál jako je Westworld 65%
#3 Remi91 #7 Angi #12 myp2p#2 wosaka: Protože mě úvodní epizoda nenadchla. Ano vypadá skvělé, také přináší zajímavý koncept, ale celkově mi nenabídla materiál pro to, abych šel s hodnocením výš. Samotného mě to štve, neboť jsem se na tuto novinku s přibývajících časem a informacemi o ní dost těšil.
Taky nenadchlo. Max. 60% za Hopkinse. A to jsem se těšila. Nuda. Bohužel.
Ještě, než si to přečtu tak musím reagovat na úvod – nezdá se mi, že by obyvatelé začali ožívat. Na začátku ano, ale po shlédnutí dalších epizod..
mám spíše pocit, že i to nepředvídatelné ožívání a odbočování ze svých smyček a pamatování si respawnů mají naprogramované. Jen je to část programu, která nejspíš zbyla po Arnoldovi a obecně se o ni moc neví. A nejspíš to Arnold působí vlastně sám, jelikož zůstalo jeho vědomí uloženo v některém z robotů – jak jen se jmenuje ten, co prohlásil, že je něco, co tenhle svět ještě neviděl a svět tedy patří jemu, tedy zřejmně mix robota a člověka – a pomocí ehm, wifi se přesouvá kam potřebuje. Což by zároveň vysvětlovalo ten „hlas“ co rádobyožívající roboti slyší. Pokud jsem se v tom moc nezamotal, tak je to moje teorie, proč roboti rozhodně neožívají.
myslím, že se to prostě rozjíždí, a tak je těžké to hodnotit na začátku.
#2 wosaka: Někdo rád vdolky, jiný zase holky. To je jako se divit, proč má někdo rád hip hop, jiný operu a třetí mužské lidové tance. Mne už taky nikdo nedonutí koukat na Arrowa, tak stejně tak chápu, že někoho nudí Westworld. Nejspíš by asi bylo třeba, aby se roboti vzbouřili nejpozději v druhém díle, ve třetím napadli centrálu a čtvrtým to končilo.
Bohužel musím souhlasím s názorem VERONELY. A sice, že zatím nejvíc vystupující slovo v mém popisu seriálu je – NUDA. Pokud tvůrci „nezrychlí“, tak to pro mne osobně bude úplně nekoukatelné. Už teď jsem měl problém udržet těch 59 minut pozornost, protože jsem se prostě hrozně nudil…Takže ještě dám šanci dalšímu dílu, a potom když nebude zlepšení, tak už NO MORE… Takže 50%. To je můj názor.
Po dočtení – mám pocit, že Remi viděl jen tu úvodní epizodu? Nejen podle toho, že po pilotu se výskyt ňader obrovsky zredukoval. =)
Aha, tak nic. To vypadá, že všichni to psali jen podle první epizody. Zajímavý přístup.
Wow. Tak na to, že sci-fi jsem nikdy moc nemusela, je tohle skvělé.
Úvodní znělka mi připomněla Orphan Black, jsem jediná? Úvodní westernová část mě dostala a pak ta „reálná“, moderní – heeezkyyy. Jdu si pustit druhý díl a třetí si šetřím na zítra do vlaku.
30% za progres
100% za prostredie
20% za diagnostiku a programovanie robotov
---
ak by nexistoval film WW1973, tak by som dal tomu lepšie referencie.
NAPRiEK velkemu sklamaniu som stále zvedaví,
či ma dianie vo WW prekvapí,) lebo sme aj tu vymysleli pár šialeních teorii, kam to smeruje, a čo je pravá podstata parku.
#2 wosaka: Taky nějakým způsobem nedokážu pochopit myšlenkové pochody některých lidí…bohužel to asi ani nejde…kde nic, tam nic…
Já se snažila, poctivě jsem shlédla zatím všech pět dílů, uvěřila jsem reklamnímu tvrzení, že jde o dílo, které změní pohled na umělou inteligenci; ukáže hrozivá zákoutí budoucnosti – ale místo toho je to NUDA. Někde se vloudila chybička. Možná že je to ve mně, že nejsem dost na výši, a proto se mi kouzlo a hloubka seriálu skrývají – ale je mi to tak nějak… jedno.
uvedla se skvěle, storytelling, herci, worldbuilding, není o čem…