BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora
V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.
Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.
Debata o poslední odvysílané epizodě Doctora Who.
V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Nejste uživatel Edny? Registrujte se během pár vteřin.
Registrace Zapomenuté heslo
#1140 dzordzie: Osobně bych raději šroubovák. K Doktorovi prostě patří, i když nebyl vždy jeho součástí. Ale hlavně – nejde ani tak o tu galantní (freudovskou) symboliku „kouzelného klacíku“, jako spíš o skutečnost, že tím šroubovákem musel chtě nechtě „něco“ dělat. Mávat jím, držet ho v ruce, tvářit se, že jím někam míří… No a dnes? Prostě si Doctor nasadí brýle, někam se podívá a je hotovo… Ale asi s tím umím žít.
Všimli jste si tý utěrky (nebo látkovýho kapesníku, či co to je), která Doktorovi čouhá z kapsy, když utíkají k TARDIS (když měla být zaplavená ta základna)? Jak říká to „Dva týdny Misterios Girl od Petera Andreho. To už bych raději zemřel“, nemá ji, pak se pohled přesune na Claru a spol. a nejednou ji má, až do chvíli, kdy Claře (na druhý straně zaplavený chodby) slibuje, že ji zachrání. Ve chvíli kdy startuje TARDIS, to vypadá že už jí nemá. Je možný, že jde jenom o nějakou utěrku, kterou Capaldi při přestávce v natáčení myl nádobí a pak si jí dal do kapsy a zapomněl na ní, ale nechci to podceňovat.
#1132 El Tigre Chino: Tohle je pěkný názor, děkuju za něj :) Osobně jsem Smithovu éru neměla ráda, hlavně mi vadil 11 Doctor a Amy, a když se ti nelíbí Doctor A společnice, tak je to prostě špatně. Proto bych to ráda z hlavy vytěsnila :D Na 8. sérii se mi právě líbilo to, jak se i Moffat uklidnil s timey wimey zápletkami, finále bylo prostě o tom, že Master chce zpátky kamaráda, a navzdory trochu přepálenému začátku 9. série, to po Under the Lake vypadá, že to bude (i navzdory větší uvolněnosti) pokračovat. 12 Doctor se rychle stal můj oblíbený – nemazlí se s tím, místo „I am so so sorry.“ ti prostě řekne: „OK, asi umřeš, ale já se tě pokusím zachránit, tak mě nezdržuj, ať to můžu udělat.“ Tennanta jsem měla hodně ráda, i když po shlédnutí klasiky už trochu bledne, a řekla bych, že byl skoro nejmíň Doctorovský Doctor. Pro moderní publikum, jistě, ale já jsem trochu staromódní, a mám radši klasický přístup :) Takže to, že DW je takový míň bombastický, a není to už taková událost, je asi přirozený vývoj. Ten seriál je 10 let starý (nový Who), a BBC ho imo bere jako takovou samozřejmost, takže už necpe takové peníze to marketingu, ale v rámci Comic-Conu prostě vyrazí víc do světa, a udělají propagaci hlavně tam, protože fanoušci si to na tom youtube najdou spíš, než lidi, kteří si k tomu v sobotu sedají k večeři. Je to už seriál „k žehlení“, jako třeba Eastenders a podobně (což je sice telenovela, ale stylem „je tady a ještě dlouho bude“ je to asi podobný formát)
#1144 El Tigre Chino#1143 Jara: Není to tak dávno, co jsem Doktora poprvé představil přítelkyni. Začali jsme u Blink a pak jsem jí rovnou pustil pátou sérii (první až čtvrtou zvládneme v pauze mezi devátou a desátou řadou). Matta si zamilovala hned, k Tennantovi byla skeptická, ale jen co jsem jí pustil pár klipů, začala se těšit i na ty staré díly.
Co tím ale chci říct je to, že jí taky Amy není zrovna dvakrát sympatická. Vlastně ani mně už moc ne. Někdy v půlce série dokonce padl dotaz:
„To jako v každým díle budou zachraňovat Amy?“ „No…“ v tu chvíli jsem si to uvědomil. Vždyť Doktor a Rory prakticky nic jinýho nedělaj! Celá pátá a šestá řada je prakticky jen o zachraňování nesympatické buranky ze Skotska, co akorát řve na všechny okolo, koketuje s Doktorem a šikanuje svýho manžela. :)
Pokud je ultimátní hláška 11. Doktora „Genorimo!“, pak Amy Pond by příslušelo: „DOCTOR!!!“ a „Uaaaaaaaaa!“
V sympatiích, alespoň pro mne, proto vždycky vítězí Clara, která byla alespoň trošku užitečná. A navíc, která ženská pošle k vodě chlapa, co jí hlídal a nasazoval za ní život po 2000 let, zatímco si ona dřepěla zavřená v Pandořině skříňce? :)
#1145 Jara#1144 El Tigre Chino: To je krásný popis Amy :D Kamarádka/kolegyně v práci je taky Whovian, skoro 10 let jako já, a vlastně se vždycky shodneme: „Když Amy Roryho nechce, já si ho klidně vezmu.“ :D
Kdo by mohl po zhlédnutí poslední epizody ještě pochybovat? Devátá série se atmosférou vrací do zlaté éry, kdy po obrazovce pobíhal David Tennant a všechno byl jeden velkej časovej mišmaš. :)
Peter Capaldi prostě miluje teatrální úvodní scény, a že tahle se mu obzvlášť povedla (a ano, googlil jsem). Líbí se mi, jak si sem tam hrají s úvodními titulky a doufám, že tahle rocková znělka na nějaký čas zůstane, protože je absolutně boží!
Fisher King byl pěkně děsivá, vynikající práce trikového oddělení. Hned jsem si vzpomněl na Time Heist a moc rád bych se jednou setkal s člověkem, co tyhle příšery vymýšlí, a dal mu pusu. :D
Odkazy na Desátého Doktora snad ani jmenovat nebudu a jediné, co bych snad vytknul, byl opět maličko uříznutý konec.
Jako dvojdíl funguje tenhle příběh perfektně, hlavně ale v druhé části, která dokonce nutí i malinko k přemýšlení, což se tady jen tak nevidí.
Všimli jste si, jak se zatím devátá série hemží odkazy na Artušovské legendy? The Magician's Apprentice, The Witch’s Familiar, Under The Lake nebo Fisher King jsou všechno termíny z příběhů o Merlinovi a Artušovi. No jsem zvědavý, co má Moffat za lubem.
#1147 VOVOT #1148 Kloboucnik#1146 El Tigre Chino: Dobrá teorie, předtím jsem to tak moc nevnímal, ale teď mi to najednou dává smysl
#1146 El Tigre Chino: Taky jsem to nezaregistroval, až teď když jsi to napsal, a je to tak :) což mě vede k myšlence, která mě napadla včera po shlédnutí čtvrté epizody, a to, že jsem zatím nezaregistroval žádný story arc… takže jestli ten story arc s tím Artušem nebude nějak souviset. Všiml jste si někdo něčeho?
#1149 chir #1151 El Tigre Chino#1148 Kloboucnik: za mě si myslím, že buď zatím nic nebo to bude mít co dočinění s tím intrem – kdo mu našeptává myšlenku toho, co má udělat? A to mě teda napadlo jen v souvislosti s ukázkou na další díl, kde Clara zůstává na seznamu, kdo další umře.
Ale třeba ne.
#1150 El Tigre Chino#1149 chir: Seznamu bych se moc nedržel, ten si vymyslel Doktor.
O'Donnelová zmínila Ministra války, ale Doktor jí přerušil, protože to ho prý teprve čeká.
#1154 chir#1148 Kloboucnik: Ještě jsem si vzpomněl, že v první epizodě se objevuje Bors, což je jeden z rytířů kulatého stolu. Resp. dva – Bors Starší a Bors Mladší.
Přijde tu ještě někomu divné, že Doctorův duch byl jen hologram a přesto dokázal mačkat čudlíky a pustit tak ostatní duchy z klece? Možná jsem jen nepostřehl vysvětlení, ale nějak mi to nesedí.
#1153 VOVOT #1154 chir#1152 Salim Hrdonožka: třeba nějaká pokročilá technologie :-D (taky mi to přijde divné ;-) )
#1152 Salim Hrdonožka: hologram z tvrdého světla, Rimmer (Červený trpaslík) si taky pak po vylepšení mohl sahat na co chtěl. :D Spíš… proč je vlastně vypustil.
#1150 El Tigre Chino: jo, „vymyslel to“ Doktor, ale ta epizoda byla přece o tom paradoxu – pokud on vymyslel ten seznam, kdo mu vnukl tu myšlenku (stejně jako když mluvil o tom Beethovenovi). Pokud mi teda něco neuniklo.
#1155 El Tigre Chino#1154 chir: No právě, tu myšlenku si vnukl on sám, proto je to paradox. Myslím, že tohle už se v dalších dílech moc rozebírat nebude, spíš chtěl Moffat zábavnou formou představit nějaký časový paradox.
#1156 El Tigre Chino#1155 El Tigre Chino: Pardon, Whithouse. ;)
Tak za mě –
tu O'Donellovou Whithousovi neodpustím. Ve chvíli, kdy se radovala z budky, jsem si ji zamiloval. Když jsem ji viděl s navštívenkou proti slunci mě Dvanáctka mě opravdu nakrkl… Dokud to Whithouse nevysvětlil… Ale i tak to ve mně hryže. To že se od nich oddělila – byla prostě pitomost, kterou si Whithouse mohl odpustit.
Přestože mnozí sborem nedílným některé dílčí pointy vytušili (inu, zkušení diváci), musím říct, že Whithouse dokázal v jedné dvojepizodě vše, co Moffat rozpatlával Clarou a Pinkem celou minulou sérii – a dokázal to lépe.
„To tě tak změnilo cestování s Doktorem, nebo jsi vždycky tak snadno nasazovala životy druhých?“ … „Ten pohled znám, ten dělám já!“
A to už vůbec nemluvím o tom, že se dokázal obejít bez přepisování minulosti/budoucnosti. Jenom si ale říkám, že ten prvek pravidel zasel další sémě nekonzistentnosti a logických rozporů do Moffatova světa, v němž pravidla prostě neexistují. Prostě jako by ta dvojepizoda epizoda původně vznikla ještě před trhlinou ve zdi.
Zjevně ale Whithousovi svědčí větší formát, než pouhé epizody. A jsem fakt rád, že mne opět přesvědčil, protože po Being Human byl mým jasným favoritem na nástupce Moffata. Ale jeho dosavadní doktorovské díly mne zase tolik nebraly.
Každopádně – jsem spokojený, byť chybky samozřejmě byly.
Ještě si říkám, že s Capaldim může dostat naprosto nové grády Doctor Who Proms. Vytáhne kytaru (zatím v každém dvojdíle série), sonické brýle a jede… A sem tam něco na začátku druhé půle vysvětlí. Vlastně i v tom se obě první dvojepizody podobají – na konci prvního dílu smrt významné postavy, na začátku druhého vysvětlení – lehce zcizující formou – ať už vyprávění Missy, nebo Doktorův monolog do kamery (připomněl mi trochu Listen)… Jako by to bylo skoro úmyslné…
Tak 5. epizóda v rade pokračuje v štýle 9. série. Neviem, aký máte na to názor vy, ale 9. séria sa veľmi ľahko môže uchádzať o miesto tej najlepšej už teraz. Takto dobré epizódy za sebou sme tu asi ešte nemali. No ale k epizóde: taká jednoduchá oddychovka, plná skvelých momentov. Páčilo sa mi, ako skvelo vyvážili tú humornú stránku s tou dramatickou. Capaldiho veľká scéna o tvári bola asi ten najlepší moment celej epizódy. Moffat sa ale musel podľa mňa veľmi premáhať, aby z toho nevytvoril nejaký väčší príbeh, ale takéto jednoduché vysvetlenie bolo úplne postačujúce a ešte to malo aj skvelú pointu k samotnému príbehu epizódy. A Maisie bola skvelá (úplne záverečná scéna bola urobená dokonalo), takže sa už teším na budúci týždeň!
Mrzí mě, že Maisie nakonec nehrála domnělou reinkarnaci River Song. :( Jsem ale rád, že tady máme další postavu se zajímavou historií (doslova) a další kvalitní epizodu deváté série. Jen s tou kvalitou to teď trošku nadsazuju…
Tenhle díl se mi oproti předešlým moc nelíbil. Jistě, měl skvělé momenty, hlášky a nenudil, celá produkce mi ale přišla taková nijaká. Mluvím především o lokacích a kostýmech vikingů, které byly prostě směšné. Už to, že si ti chudáci sami říkali vikingové mi přišlo strašně na hlavu.
Maisie nezklamala, ale to jen proto, že to není kdovíjaká hérečka a v Game of Thrones nepatří mezi nejhorší jen díky prkennosti Kita Harringtona (no vážně, jeho postavu mám rád, ale viděli jste ho v Pompejích nebo v Silent Hill? Brrr).
Už mě trošku začíná štvát, že každá vesmírná loď nebo stanice vypadá stejně a závěrečný záběr na Ashildr v proudu času byl strašné klišé, u kterého jsem doufal, že zemřelo s druhým dílem Stmívání. Bohužel jsem se spletl.
Nečekám grandiózní produkci a úžasné efekty. S těmi počítačovými by ale mohli šetřit, jde totiž znát, že oproti sedmé sérii jim v posledních letech utáhli rozpočet. Pokud je to pravda, nemyslím si, že je dobrej nápad pouštět se do širokých detailních záběrů na lodě a draky. I když u toho draka (či co to bylo) bych ještě pochopil, že to byla jen simulace.
Vysvětlení Doktorova ksichtu bylo předvídatelné, ale nic víc jsem od toho ani nečekal. Počítám, že po odchodu Clary se bude zase, po Tennantově způsobu, snažit zachránit úplně všechny. A to se mi líbí.
Tak jsem zvědavý na další epizodu, podle traileru může být o něco lepší, hodně mne ale odrazují ty laciné počítačové efekty.