Máme tu alespoň jeden pozitivní dopad (polo)zrušeného seriálu? Tvůrci ho rozhodně vidí
Marvel rád experimentuje a zboural klasické hollywoodské pravidlo, které platilo několik let. Jenže teď po třech letech tvrdě narazil a zjistil, že určité pracovní pozice přece jenom nejsou úplně k ničemu. Budoucí tvorba se tedy vydá tradičnějším směrem, jak jsme zvyklí u jiných stanic.
Marvel Studios se pokusilo začátkem roku 2021 (WandaVision) udělat revoluci na seriálovém poli, když upustilo od tradičního showrunnera a představilo tzv. head writery, aneb hlavní scenáristy. Showrunner je osoba, která je odpovědná za každodenní tvorbu daného seriálu, stará se o produkční stránku věci a celé směřování projektu od bodu A do bodu Z. Marvel Studios ale u svých seriálů usoudilo, že žádného takového showrunnera nepotřebují.
O produkční stránku se stará samo studio, tudíž vždy najme jen hlavního scenáristu, který se postará pouze o příběh a bude na něj delegována ještě určitá část produkčních úkolů. Vznikl tak jakýsi kočkopes. Hollywood již dlouhodobě tento přístup kritizuje, nicméně Marvel si stál za svým a tyto praktiky prováděl až donedávna. Jenže až letošní stávka scenáristů ukázala, jak je tento systém neefektivní. Když ztratíte hlavního scenáristu (nebo jste s ním nespokojeni), najednou nemáte nikoho, kdo by se postaral o tu seriálovou, každodenní omáčku okolo.
Marvel Studios teď řeší rozsáhlé problémy u všech svých rozjetých seriálů, největší problém má samozřejmě Daredevil: Born Again. Tam se do koše vyhodí všechny natočené epizody a začne se úplně od samotného začátku. Scenáristé navíc dostali padáka. Jenže když vyhodíte dva hlavní scenáristy, kdo bude rozhodovat o směru seriálu, když head writer byl jakousi kombinací dvou pracovních pozicí? Studio nikdy tento problém nemuselo řešit. A teď přišlo na to, že by se jim sakra hodilo, kdyby měli nějakého showrunnera.
(Máme tu alespoň jeden pozitivní dopad (polo)zrušeného seriálu? Tvůrci ho rozhodně vidí. Foto: Disney+)
Steven DeKnight byl výkonným producentem první řady netflixovského Daredevila. DeKnightovi se samozřejmě jednání Marvelu úplně nezamlouvá. Kvituje ale jednu konkrétní věc. Je více než jasné, že Marvel přehodnotí svou dosavadní strategii a vrátí se k zažitým kolejím, které jsou ozkoušené již několik desítek let – do hry opět vstoupí showrunneři (nebo alespoň nějaká jejich obdoba), neboť tito osvědčení dříči jsou prakticky nezbytní pro výrobu amerických seriálů. A ani Marvel se aktuálně bez nich neobejde.
Co to ve výsledku znamená? Marvel Studios se tak přiblíží k ostatním seriálovým produkcím na jiných stanicích, kdy nebude vymýšlet smyšlené pozice s omezenými pravomocemi, ale do hry vrátí lidi, kteří jsou zodpovědní za celý směřování seriálu. Tohle rozhodnutí dá daným projektům lepší vedení, směr a možná i určitou jedinečnost, kterou jsme postrádali v posledních seriálech.
Zdroj: ComicBook.com
Diskuze /2
Tohle by měl být pořádný masakr a hodně krve jako verze netflixu takhle by měli udělat daredevila.
lego assassin:já tedy doufám v něco sofistikovanějšího než v pouhou povrchní brutalitu.To dobrý seriál samo o sobě nedělá a Netflixovský Daredevil neměl jádro v tom proč byl tak fajn jen v tom že tam občas byla nějaká ta erková scéna( to hlavně v Punisherově sólo sérii tedy).