Orwellovo 1984 a sedm dalších knih k přečtení
Že je seriál Colony pokračovatelem Orwellova dystopického románu není nutné zmiňovat. Inspiraci ale nacházel i v několika dalších knižních titulech. Začtěte se s námi do dalších vizí totalitní budoucnosti.
Od klasického sci-fi po studium psychologie. Seznam doporučené četby pro skalní fanoušky seriálu má širokou škálu. Ale věřte, že těchto osm titulů má k seriálu zatraceně blízko.
1984
George Orwell
O čem to je: Když v roce 1948 vydal Orwell svůj slavný sci-fi román, umístil svůj nový světový řád do vzdálené budoucnosti. Představuje život pod totalitní nadvládou, ve které je sebemenší pohrdání státními orgány trestáno smrtí.
Proč si to přečíst: Je rok 1984. Winston Smith pracuje na ministerstvu pravdy, kde přepisuje dějiny do kupy lží a žije pod neustálým dohledem. Jeho život se příliš neliší od toho Willova, že? Když se Winston setkává s vůdcem hnutí odporu, musí čelit rozhodnutí, zda se připojit či nepřipojit k odboji. A zatímco zločinci v seriálu jsou odesláni do továrny, v knize jsou provinilci posílání do místnosti 101.
Dohlížet a trestat
Michel Foucault
O čem to je: Ve své vlivné studii zkoumal tento francouzský filozof vliv neustálého dohledu na lidskou společnost. Zaměřil se na specifický druh věznice, tzv. Panoptikom (taktéž název čtvrté epizody druhé řady), kde dozorci dohlíží na všechny vězně z věže umístěné uprostřed budovy a obklopené celami.
Proč si to přečíst: Těžká četba, jen co je pravda. Foucaltova studie odhaluje fenomén panoptismu, což je důsledek lidské společnosti, která si myslí, že je neustále sledována a pod dohledem. I když vězni nikdy jistě nevěděli, zda je právě pozoruje všudypřítomné oko Velkého Bratra, vždy se chovali vzorně. Podobně jako v seriálu, kde nedochází k interakci sledovaných objektu a strach z potrestání vede k pěstování sebekázně.
Nostromo
Joseph Conrad
O čem to je: Fiktivní jihoamerická republika (založená na Kolumbii z přelomu století) má předlouhou historii útisku a revoluce. Díky zkoumání témat morální dvojznačnosti, povinnosti a imperialismu se Nostromo stalo Conradovým nejslavnějším románem.
Proč si to přečíst: Kromě důvodů zmíněných výše, je Nostromo pro seriál obzvláště důležité také proto, že se v jejích stránkách nachází šifrovací klíč pro členy odboje (a příslušníky vlády, kteří se jejich plány snaží zmařit). Kniha po vás vlastně žádá, abyste zvážili přínos dobra a zla, což je otázka, kterou si při sledování seriálu budete znovu neustále předkládat. Malá zajímavost na závěr: Nostromo je název vesmírné lodi z filmového Vetřelce.
Luciferův efekt
Philip Zimbardo
O čem to je: V žánru literatury faktu podle zjištěních ze svých výzkumů shrnuje psycholog Dr. Zimbardo detailní výsledky ze svého slavného stanfordského vězeňského experimentu, ve kterém skupinu vysokoškoláků rozdělil do rolí dozorců a vězňů a umístil do simulovaného vězení. Už po týdnu musel být experiment ukončen kvůli tomu, že dozorci zacházeli s ostatními až příliš krutě.
Proč si to přečíst: Na Zimbardově experimentu je nejvíc zarážející to, jak rychle se v jinak dobrých lidech probudí jejich temná stránka, když je jim do rukou dána nečekaná moc. Nutí vás to k zamyšlení, zda někteří z nejobávanějších červeňáků byli takové zlovolné povahy již předtím.
Konec civilizace
Aldous Huxley
O čem to je: Kdykoliv technologický pokrok nahradí nějakou z lidských funkcí, uslyšíte někoho zvolat „Jaký to překrásný nový svět“, což je poklona Huxleyho dystopickému románu. Ten se odehrává 600 let v budoucnosti v takzvané „éře po Fordovi“ (odvíjí se od vzniku montážní linky), kde společnost žije pod tvrdou diktaturou, která ovládá vše od rozmnožování až po psychologii.
Proč si to přečíst: Kromě stejnojmenné epizody z první řady, se seriál inspiroval také kastovním systémem, kdy se různé vrstvy společnosti těší různým výhodám. Lidé ze Zelené zóny v losangelském bloku mají přístup z tomu nejlepšímu, zatímco zbytek obyvatel čeká ve frontách na příděly. Jak v knize, tak i v seriálu má část společnosti na starost udržování pořádku.
Krycí jméno Verity
Elizabeth Weinová
O čem to je: Tato kniha, v roce 2013 oceněná cenou Michaela L. Printze, je zasazena do nacisty okupované Francie a vypráví příběh mladé špionky, kterou zajme gestapo a je nucena vyzradit svou misi a čelit smrtelným následkům.
Proč si to přečíst: Tvůrci seriálu Ryan Condal a Carlton Cuse uvádí nacisty okupovanou Francii jako svou hlavní inspiraci pro seriál. Přestože je román napsán převážně pro dospívající publikum, je „Verity“ očividně drsňačka plně oddaná odboji. Možná Bramova spřízněná duše?
451 stupňů Fahrenheita
Ray Bradbury
O čem to je: Ve své knize z roku 1953 líčí milovaný sci-fi spisovatel Ray Bradbury znepokojivou verzi budoucnosti, kdy mají takzvaní „hasiči“ za úkol vyhledávat a pálit zakázané knihy právě při 451° Fahrenheita. Hlavní postavou je hasič Guy Montag, který bez připomínek plní své poslání, dokud nepotká Clarissu, mladou volnomyšlenkářku, která mu dokáže, že knihy možná nejsou zas až tak špatné.
Proč si to přečíst: Ke stejné události došlo během jedné epizody v první série, kdy červeňáci vtrhli do třídy, kde zrovna vyučující probíral knihu „451 stupňů Fahrenheita“. Kniha o zabavování knih je zabavena a vyučující je brutálně potrestán. Shodou okolností dojde ve stejné epizodě k požáru u Bowmanových.
Prapory v prachu
William Faulkner
O čem to je: Americký spisovatel William Faulkner umístil většinu svých příběhů do fiktivní oblasti Yoknapatawpha, založené na jeho rodném okrese Lafayette v Mississippi. První z příběhů vypráví o zámožné jižanské rodině po ukončení první světové války.
Proč si to přečíst: Není žádným tajemstvím, kdo je oblíbeným autorem Katie. Dokonce svého syna Brama školila ve Faulknerových dílech. Svou lásku k jeho tvorbě pozvedla hlavně tím, že svůj bar ve stylu New Orleans pojmenovala právě Yoknapatawpha.
Zdroj článku: Colony blog
Našli jste mezi vybranými knihami nějakou zajímavou k přečtení? Nebo už je máte všechny přečtené? A napadá vás další titul, který se váže k dění v seriálu?
Diskuze /4
Orwel a Velký Bratr, Bradebury a jeho hasiči, co místo hašení spalují… klasika… + film Equilibrium. Aldous Huxley mne pronásledoval spoustu let. Kdysi jsem knihu, ještě v dávnověku na střední škole, našla u nás v městské knihovně a potom jsem ji dlouho hledala; zmizela, nebyla, jen v originálním anglickém vydání ve třech knihovnách v republice a neustále vypůjčená, zamluvená. Teď ji už, zaplaťtamten, mám doma, kdykoliv k dispozici. A do doporučených bych v tomto žánru a zaměření přidala ještě jeden skvost – Walter Tewis: Zpěv drozda.
1984 jsem už četl. V brzké době se chystám na 451 stupňů Fahrenheita.
Zkuste Zamjatina: My.
Doporučuju Glukhovsky: Metro 2033