Seriál The Big Bang Theory je u konce. Strávil s námi krásných dvanáct let, díky nimž jsme se bavili příběhy nevšední party. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody.
Nobelova cena za fyziku udělena výzkumu okolností Velkého třesku
To, že se vesmír začal rozpínat po Velkém třesku před 14 miliardami let, víme dobře z úvodní znělky. Ale to, jak přesně se vesmír rozpíná, rozhodně není nijak jednoduché. Za odpověď na tuto otázku bude letos dokonce udělena Nobelova cena za fyziku. Jestli vás zajímá Velký třesk, temná hmota a podobné fyzikální pojmy, které jsou už tak trochu na hranici vědecké „magie“, čtěte dál.
Výborný článek na toto téma jsem našla na serveru www.novakoviny.eu. Jeho části zde s laskavým svolením autora přináším.
Vesmír se rozpíná od okamžiku, kdy před 14 miliardami let vznikl z jakéhosi nulového bodu (singularity). Postupně v něm vznikly všechny objekty, které dnes pozorujeme, od atomů až po galaxie. Má před sebou dvě možnosti: buď gravitace jednou převáží nad rozpínáním, takže se vesmír začne zase smršťovat a nakonec se zhroutí do nové singularity. Nebo se bude rozpínat do nekonečna až se vše rozplyne v mrazivé nicotě.
Vědce proto zajímalo kolik je v celém vesmíru hmoty a energie, protože na převaze jednoho nebo druhého závisí jeho další osud. Začali přitom narážet na podivné skutečnosti. Galaxie například drží pohromadě i přesto, že množství hmoty, kterou v nich astronomové pozorují, na to svou gravitační silou zdaleka nestačí. A vlastnosti vesmíru zase jsou takové, že by musel obsahovat třikrát víc energie, aby fungoval tak jak funguje.
Tak se zrodily termíny „temná hmota“ a „temná energie“, které mají nesrovnalosti vysvětlit. Nikdo ovšem netuší, co si pod nimi představovat – přestože temná hmota a temná energie by měly tvořit základní složku vesmíru, pokud by měl odpovídat současným fyzikálním teoriím. Nechybí proto ani názory, že tyto složky jsou jen teoretické výmysly zakrývající neznalost skutečných principů vesmíru.
Jak se vůbec zjistilo, jak se vesmír rozpíná? Vědci měřili světlo nejvzdálenějších supernov označovaných jako typ Ia – podivuhodných hvězd velkých jako naše Země a hmotných jako Slunce, které při své závěrečné explozi v jediném okamžiku vyzáří tolik světla, kolik vydává celá galaxie. Výsledky měření ale neodpovídaly předpokladům: světlo všech padesáti sledovaných supernov bylo slabší. Šlo to vysvětlit jedině tím, že rozpínání vesmíru nezpomaluje a dokonce není ani stále stejné. Naopak, k všeobecnému údivu vědecké komunity se vzájemný úprk galaxií neustále zrychluje.
Co tento pohyb pohání, to nikdo zatím neví. I nobelovský výbor ve zdůvodnění svého výběru konstatuje, že to je možná největší záhada současné vědy. Její rozluštění zatím není v dohlednu, dá se ale předpokládat, že může mít přinejmenším stejné důsledky, jaké kdysi mělo zdánlivě nezajímavé zjištění, že atom není nejmenší částicí hmoty.
Zdroj: CBS
Konec The Big Bang Theory
Nepřehlédněte
Výkonný producent Steve Holland odpovídá na otázky ohledně finále seriálu
Seriál The Big Bang Theory je u konce a Steve Holland prozradil, jak výkonní producenti plánovali finále seriálu, proč se v něm odehrálo to, co se v něm odehrálo, a jak jsou se zakončením spokojení.
Reklama
Nejlepší epizody dvanácté série
Nejlepší epizody
Nejoblíbenější postavy
Narozeniny
-
Regina King
15.1.1971 | 15.1.2025 -
Joshua Malina
17.1.1966 | 17.1.2025 -
Sara Gilbert
29.1.1975 | 29.1.2025 -
Rati Gupta
9.2.1984 | 9.2.2025
Hlídejte si nás
Napište nám
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Diskuze /0