Podívejte se na tým S.H.I.E.L.D.u v průběhu let
Premiéra sedmé a poslední série je už zítra, takže bychom se mohli podívat na hlavní postavy a jejich příběhy v průběhu let seriálu. V následujícím článku uvidíte krátké ukázky všech hlavních postav.
V seriálu z produkce Josse Whedona navazujícího na film Avengers z roku 2012 dává zmrtvýchvstalý agent Phil Coulson dohromady tým agentů S.H.I.E.L.D.u, kteří budou řešit a zkoumat nové neobvyklé případy po celém světě a chránit obyčejné před vším neobyčejným, záhadným a nebezpečným.
Uplynulou středu jsme se konečně dočkali první epizody třetí řady seriálu Agents of S.H.I.E.L.D., která nám zároveň přinesla spoustu nových otázek, podnětů k zamyšlení a filmových i komiksových odkazů. Pojďme si je tedy jako již tradičně všechny hezky shrnout.
První epizoda třetí řady seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. s názvem Laws of Nature se vcelku pochopitelně točí okolo dvou ústředních témat: jak události finále druhé série ovlivnily okolní svět a jak ovlivnily své hlavní postavy. A nové změny ve světě (filmovo)seriálového Marvelu v této epizodě sledujeme prakticky už od samotného úvodu, kdy se nová postava jménem Joey snaží vypořádat se svými nově nabytými silami.
Největšího uvědomění toho, jak se tento svět od druhé řady změnil, se nám však dostane až ke konci epizody, kdy se na scéně objeví William Sadler v roli amerického prezidenta (kterého mimochodem ztvárnil už ve třetím Iron Manovi), a připomene nám ty největší katastrofy světa filmového Marvelu, konkrétně tedy z New Yorku (Avengers), Londýna (Thor: Temný svět), Washingtonu (Captain America: Návrat prvního Avengera) a především Sokovie (Avengers: Age of Ultron).
Pokud alespoň zběžně sledujete informace okolo filmového Marvelu, ani nemusíte být komiksovými znalci, abyste si domysleli, že stávající panika americké veřejnosti po uplynulých katastrofách tak, jak byla prezidentem zmíněna v této epizodě, je jen předvojem k událostem chystaného snímku Captain America: Civil War. Ten se bude zaměřovat na povinnou vládní registraci nadlidí, což jednotlivé členy skupiny Avengers také rozdělí do dvou protichůdných táborů rozcházejících se v otázce, zda by vláda nad svými občany skutečně měla mít takovou moc.
Tuto ideologickou atmosféru epizoda Laws of Nature navíc ještě umocňuje představením jednotky A.C.T.U. pod vedením další nové postavy – Rosalind Price, které dala americká vláda ze strachu před nadlidmi a mimozemskými hrozbami tak velkou moc, že, jak v závěru epizody naznačuje Phil Coulson, má Rosalind pravděpodobně kontrolu i nad samotným prezidentem. Klíčový rozdíl mezi ní a kupříkladu generálem Glennem Talbotem (který se aktuálně navíc řadí spíše ke Coulsonovým spojencům) tkví proto právě v tom, že zatímco Talbot se zodpovídá americké vládě a americkému lidu, A.C.T.U. má nad lidmi (ve jménu jejich „ochrany“) naprostou kontrolu. A člověk nemusí být zrovna vystudovaný historik, aby věděl, že něco takového nikdy nedopadá dobře.
Situace v americké společnosti představená úvodní epizodou třetí řady seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. ale zároveň zdaleka nefunguje jen jako přihrávka na květnovou premiéru nové filmové marvelovky. V našich postřezích jsme si už dříve několikrát psali, že představení komiksových Inhumans je pro televizní (a za pár let i filmový) Marvel mimo jiné i příležitost k práci s některými konkrétními tématy, které jsou ikonické pro komiksovou sérii X-Men, na které však vlastní filmová práva 20th Century Fox, a společnost Marvel Studios, která zaštiťuje svět Marvel Cinematic Universe, je proto nemůže citovat přímo.
Osud Joeyho, jeho interakci se S.H.I.E.L.D.em a odhalování nových schopností a jejich původu sledujeme prakticky už od začátku této epizody, až v jejím průběhu se však jen jakoby mimoděk dozvídáme, že Joey je také gay. Sexualita konkrétních postav většinou v příběhu nemusí hrát žádnou roli, u Joeyho je však klíčová. Pokud se totiž vrátíme k oněm tématům původních komiksových X-Menů, dojdeme až ke skutečnosti, že už od jejich prvních příběhů z 60. let byla série X-Men chápána jako alegorie na odlišnosti v lidské společnosti. K postavám, které u sebe objevovaly nové zvláštní schopnosti, a byly kvůli tomu odsuzovány či dokonce utlačovány svým okolím, měli jinými slovy velmi blízko čtenáři, kteří byli podobným způsobem utlačováni i ve skutečném životě, a to ať už kvůli jejich barvě pleti, vyznání nebo politickému přesvědčení.
Vedle rasizmu, antisemitizmu nebo třeba i paniky z protikomunistické propagandy se však komiksoví X-Men v americké popkultuře druhé poloviny 20. století silně zapsali i jako cílená reakce na problematiku homosexuálů. Podobně jako gayové a lesbičky, i mutanti totiž začínají svoji odlišnost od ostatních pociťovat během puberty, kdy jsou své nové vlastnosti nuceni ukrývat před přáteli, spolužáky, ba dokonce i nejbližší rodinou.
Tento sociální podtext byl přitom také jedním z hlavních důvodů, proč se Bryan Singer, tvůrce filmové série X-Men a přiznaný gay, vůbec rozhodl natočit první díl ze série z roku 2000 – a ze stejného důvodu pak na celý projekt konec konců kývl i britský herec Ian McKellen (Magneto), který je sám gayem a aktivistou za práva homosexuálů. Různé narážky na propojení komiksových mutantů se skutečnými gayi a lesbičkami pak lze sledovat i v samotných filmech – například když se v X-Men 2 matka jednoho z mutantů svého syna zeptá, jestli ho někdy nenapadlo „prostě nebýt mutant“, což je provařený „argument“ proti homosexuálům i ve skutečném světě.
(konkrétních X-Menů se v našem seriálu asi nedočkáme,
jejich základní motivy jsou tu však přítomny už dnes; FOTO: Marvel Comics)
Právě proto je tak důležité, že i Joey ze seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. je gayem. Dává mu to totiž příležitost do jisté míry pochopit, jaký život ho s těmito novými schopnostmi čeká, protože v odlišném měřítku si tím vlastně sám prošel, což je také důvod, proč už nehodlá před světem svá další tajemství skrývat.
Nijak růžově (růžově, chápete? nonic…) si v první epizodě třetí řady ale nežijí ani zbylé hlavní postavy, čímž se dostáváme k druhému motivu této epizody, tedy jak události uplynulé řady ovlivnily jednotlivé hrdiny. S jakým mindrákem pak zápolí jaká postava tento díl nastínil vcelku explicitně. Největším traumatem si prochází Fitz, který se snad jako jediný stále snaží najít cestu ke zmizelé Jemmě Simmons, rozhodně ale není ve svém strádání sám. Bobbi a Hunter se pořád vzpamatovávají z jejich posledního střetu s Grantem Wardem (oba psychicky, Bobbi navíc i fyzicky), Mack má pifku na Lincolna a jeho řádění na letadlové lodi ve finále druhé série, a Lincoln v sobě zase dusí hněv ústící z toho, že jeho dosavadní život mezi Inhumans byl postavený na lži.
Na koho bychom se ale v tomto ohledu měli zaměřit rozhodně nejvíc, je sám ředitel Coulson. Ten nám ve svém rozhovoru s Fitzem sice také prozradil, jak strádá a jak si pořád zkouší nové robotické ruce (což vidíme i napříč epizodou), protože to pořád „není jako dřív“, jeden aspekt Coulsonovy stávající mentality však zůstal nevyřčen, byť byl nám všem prakticky pořád na očích.
Řeč je samozřejmě o tom, že napříč celou epizodou jsme Phila Coulsona viděli pouze v civilu a bez jeho ikonického obleku (který podle různých promo obrázků zřejmě neobleče ani v dohledné budoucnosti). Jak si ale přitom jistě pamatujete z minulých řad, oblek byl Coulsonovou neoddělitelnou součástí a dokonce i v rámci nebezpečných zátahů v terénu měl neprůstřelnou vestu navlečenou na pečlivě škrobené košili s řádně uvázanou kravatou.
Fakt, že se Coulson pro třetí sérii přestrojil do neformálního oblečení, vypovídá o stavu jeho mysli pravděpodobně víc než cokoliv, co bylo v této první epizodě přímo řečeno. Ve finále druhé řady Coulson přišel nejen o svou ruku, ale i o jednu ze svých agentek, a navíc se mu nepodařilo zabránit v rozšíření mimozemské látky mezi běžnou populaci, což, jak odhalila simulace v závěru epizody, navíc do osmnácti měsíců ovlivní i zbytek světa. Když si to všechno spojíme s absencí Melindy May a problémy zbylých členů týmu, které se podílejí na postupném úpadku stávajícího S.H.I.E.L.D.u, Coulson momentálně určitě nebude tak pevný v kramflecích jako dřív. A je otázka, až do jaké míry se to bude ještě stupňovat.
Teď už ale zpátky ke komiksům. Vedle několika postav vymyšlených výhradně pro seriál jsme se v tomto dílu totiž setkali i s jednou původní postavou komiksovou – konkrétně s Lashem. Ten se v epizodě Laws of Nature zdál být jakýmsi snad mimozemským či geneticky upraveným lovcem, který hodlá vyhladit Inhumans jednoho po druhém. Pokud však seriál hodlá v rámci Lashova původu čerpat z jeho komiksové verze, můžeme se těšit na příběh ještě o něco zajímavější.
(seriálová verze Lashe paradoxně vypadá snad ještě
komiksověji než jeho komiksový předobraz; FOTO: Marvel Comics)
Původní Lash, v komiksech představen teprve vloni, je totiž sám Inhuman, jemuž ale byly jeho síly odkryty až po letech cílených příprav, podobně jako tomu bylo třeba u Lincolna nebo Gordona. Když byla tedy poté v komiksech nad New York City vypuštěna bomba, která postupně nad celým světem rozptýlila terrigenskou mlhu, své schopnosti získali i potomci Inhumans ukryti v běžné populaci. Jelikož si ale Lash musel právo na odtajnění svého dědictví zasloužit, s tímto krokem moc nesouhlasil a rozhodl se sám posoudit, který z nových Inhumans si zaslouží žít se svými schopnostmi a který ne. Tady je pak podobnost se seriálem nasnadě, zvlášť pokud si uvědomíme, že terrigenské krystaly rozpuštěné v rybím oleji v seriálu jsou jakousi nenápadnější adaptací rozšíření mlhy z komiksů.
Zajímavé při tom všem ale je, že seriálový Lash se v této epizodě vydal do nemocnice zřejmě zabít Lincolna, který ale přitom také prošel přípravou na získání svých schopností a nedostal je pouhou náhodou. Lze sice spekulovat, že Lash chtěl zabít Daisy, ne Licolna, pak by ale nedávalo smysl, jak věděl, kde ji hledat. Co se pak týče boje Lashe proti Lincolnovi a Daisy, tady vidíme, že Lash má víceméně stejné schopnosti jako v komiksech, tedy dokáže vstřebávat energii (například Lincolnovy blesky) a pak ji konvertovat pro vlastní použití – zpravidla pro vykrajování obřích vánočních koleček do cihlových zdí.
A na závěr tu samozřejmě musíme zmínit ještě i finální scénu této epizody, ve které se znovu setkáváme s Jemmou Simmons. O jejím osudu toho ale bohužel stále netušíme o moc víc než na konci druhé řady. Víme sice, že ji Monolit někam přemístil, jenže nevíme kam. Jelikož je ale Monolit dílem rasy Kree, která vytvořila i samotné Inhumans, je možné, že se Jemma nyní nachází na některé z planet Kee – možná dokonce i na Hale, jejich planetě domovské.
Zároveň také víme, že zde Jemmu někdo pronásleduje a ten někdo ji pravděpodobně dokáže stopovat podle pachu krve (když Jemma zjistila, že jí teče krev, okamžitě si ránu zakryla blátem). Víc už toho z oné scény ale asi bohužel opravdu nevykouzlíme a budeme tedy muset čekat, kam se zápletka okolo Jemmy Simmons vlastně ještě vyvine.
FOTO: ABC
Zdroj: ABC
Premiéra sedmé a poslední série je už zítra, takže bychom se mohli podívat na hlavní postavy a jejich příběhy v průběhu let seriálu. V následujícím článku uvidíte krátké ukázky všech hlavních postav.
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Nejste uživatel Edny? Registrujte se během pár vteřin.
Registrace Zapomenuté heslo
Diskuze /18
Super postřehy jako vždycky, díky.
ještě bych tam dodal zmínku o Pymových částech…
#4 HurleyDěkuji za postřehy, teď už jen vyčkat 3 dny. :-)
#2 Ratemus: Jako jo, ale ta zmínka byla čistě samoúčelná, jakože „mimochodem, Ant-Man byl teď v kinech“. Jinak to pro příběh nemělo vůbec žádnou váhu.
Hlavne ma zaujalo to x-men :D
díky za postřehy třeba to s Coulsonem a oblekem jsem si vůbec neuvědomil ;)
Skvělý rozjezd. Náběh na dějovou linku na CA:Civil War je dost znatelný.
Za tyhle postřehy fakt díky. Někdy si nejsem jistý, jestli víc čekám na nový díl nebo na postřehy z toho minulého.
konečně vim jak je to s gayema :-D ne kecám.....skvělé postřehy, jako vždy
Teeeeda Hurley, kolikrat ten jeden dil shlednes? :D Ja si Coulsnovo obleceni prelozila jako „jsem dark, sexy n cool“ :D Bych byla asi ten nejhorší psychoanalytik ever :D
ty jo super :) mě nejvíc dostalo že Fitzovi totálně zmizelo to poškození mozku a vůbec nekoktá :)
Nemohla by to být ten svět ve kterém se v první sérii ocitl ten teleportující se týpek ? :D V tom výbuchu byl taky nějaký takový měsíc co si tam pamatuji :) zrovna to tu nemám, ikdyž to bude asi blbost :)
Musím opravdu poděkovat za perfektně zpracované postřehy. Přesah do homosexuální problematiky v rámci x-men velmi podařený, ostatní společně s Coulsonovým „dress code“ a dalším také. Jak si psal „Lash se v této epizodě vydal do nemocnice zřejmě zabít Lincolna, který ale přitom také prošel přípravou na získání svých schopností a nedostal je pouhou náhodou“ – tady přichází otázka na původ Lashe – pokud u něho proběhla přeměna díky terrigenským krystalům z rybího oleje, a tak nejspíš sám neprošel žádnou přípravou, je jeho chování způsobeno přímo přeměnou? Nebo je přeměněný delší dobu a skupina okolo Jiaying se mu dokázala (i díky Gordonovi) úspěšně vyhýbat? (A ve finále to vlastně ani Inhuman být nemusí, což si vlastně psal…) Btw. Odkaz na Judge Dredd?… genialni:)
#14 Hurley#13 Sushaak: Pokud sám Lash získal svoje schopnosti z rybího oleje, pak by nedávalo smysl, že se snaží odsuzovat ostatní Inhumans, kteří svoje schopnosti taky dostali náhodou – tzn. musel by mít jiný motivace.
V komiksech Lashe cvičil Blck Bolt, jeden z předních Inhumans, kterýho poprvý nejspíš uvidíme až ve filmech. V seriálu ho teda mohl klidně cvičit někdo podobnej Ťia-jing a taky izolovanej od zbytku světa.
Lashe v komiksech Black Bolt necvičil. Lash byl ze krytého města Inhumans jménem Orollan a s Black Boltem se pravděpoodbně nikdy nesetkal.
#16 Hurley#15 TyfuZ: Jo, máš pravdu, to sem si poplet. Black Bolt „jen“ vypustil tu terrigenskou mlhu. Faktem ale každopádně furt zůstává, že Lash svoje schopnosti nedostal náhodou.
a bude vanocni shon s pecenim tak si pozveme lashe aby vykrajoval :D
Take bych mel jeden komentar. Byl jsem prekvapeny, co nasel Fitz v artefaktu, ktery mu mel pomoci rozlustit zahadu monolitu: Fitz rika, ze na pergamenu je jedine slovo hebrejsky a znamena SMRT, ale zkusil jsem to ruznymi zpusoby prelozit i vyhledat a SMRT to neznamena ;-)