Tut
86/100 - 34×

Tut

Snad každý zná jeden z největších symbolů Egypta, zlatou pohřební masku faraona Tutanchamona, nejmladšího vladaře slavné říše. Právě o jeho životě pojednává třídílná historická minisérie, která sleduje jeho nástup na trůn, vládu i nešťastnou smrt.

USA | 2015 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Spike | 120 minut
žánr
Dobrodružný, Historický

Jak to bylo doopravdy: Tutanchamon a smrt

Jak to bylo doopravdy: Tutanchamon a smrt

V předposledním článku z naší série se spolu podíváme blíž na to, jak Tutanchamon zemřel.

5 0
6.9.2015

Proces mumifikace

Pohřbívání ve starověkém Egyptě mělo velmi důležitou roli. Nebylo totiž tak důležité, co se dělo v přítomném světě, ale mnohem důležitější bylo, aby se člověk zajistil na posmrtný život. Bylo nezbytné, aby tělo zůstalo v použivatelném stavu, protože se do něj měla navracet duše. K tomu sloužily i různé sošky sluhů v pohřebních výbavách. Obvykle příprava na pohřeb trvala 70 dní. Byly vyňaty orgány, které se pak uložily do nádob zvaných kanopy. Tělo se pak propláchlo natronem a měkké tkáně jako břicho se vycpalo látkou, aby drželo svůj tvar a nepropadlo se. Celý ten obřad byl velmi složitý a nebudu vás s ním zatěžovat. Každopádně na přípravu všeho měli lidé jen 70 dní.

(Mumifikace. Foto: Wikipedia)

Jak vypadal?

Tutanchamon nebyl na rozdíl od seriálu žádný krasavec. Znovu a znovu vyšetřují jeho tělo všemi způsoby, ať už proto, aby se dozvěděli cokoliv nového o jeho životě, tak i proto, aby se zjistilo, jak asi vypadal. Měl předkus a menší rozštěp horního patra. Levou nohu měl kratší než pravou a ještě byla vtočená dovnitř, takže se neobešel bez podpory hole. Měl úzká ramena a naopak široké boky.

A jak vlastně zemřel?

Tutanchamonova smrt je i dnes pro všechny záhadou. Objevila se spousta spekulací, co ho zabilo. Dlouho se věřilo, že zemřel na úder do hlavy, protože v jeho lebce našli několik ulomených kostí. Lebku ale během procesu mumifikace prolévali různými esencemi, aby ji zbavili bakterií a zajistili tak neporušenost faraonova těla. To bylo velmi důležité, jak si můžete přečíst níže. Lebku poté myslím prolili i pryskyřicí, aby se nerozpadla, proto by všechny zlomené kosti měly být uvězněné v pryskyřici. Dnes už jsou všichni přesvědčení, že tyto úlomky se oddělily až manipulací Howarda Cartera a jeho týmu, který Tutanchamonovu hrobku objevil.

Dnes už se většinově uznává názor, že Tutanchamon zemřel na infekci nebo sněť ze zlomené nohy. Jak ke zranění přišel, to se neví. Já osobně ale stále trvám na teorii o vraždě. Konkrétně si myslím, že mocichtivý Aj zařídil, aby vozataj, který vezl svého královského pasažéra ve voze, najel na kámen. Ale to jsou jen domněnky. Stejně tak mohl třeba spadnout z postele. :-)

(Mapa Tutanchamonovy hrobky. Foto: CGSociety)

Nikdo nečekal, že zemře tak brzy, byl přece tak mladý. Hrobky se stavěly pomalu, proto ji králové dávali stavět už na začátku své vlády, aby měli jistotu, že do jejich smrti bude hotová. Tutanchamon byl ale tak mladý, že buď s hrobkou ještě nezačali anebo stavba teprve započala. Kvůli nedostatku času se Aj rozhodl uložit ho k věčnému spánku do své hrobky (pravděpodobně) a následně si přivlastnil Tutanchamonovu hrobku.

Tutanchamon byl pohřben do třech rakví, které do sebe zapadaly jako Matrjošky, z toho ta nejvnitřnější byla z ryzího zlata a vážila kolem 120 kilo. V posledním díle mě pobavilo, jak z Théb nesli jeho rakev na ramenou až do Údolí králů. To by se teda hodně pronesli! Ve skutečnosti se rakev vozila na saních.

(Ukázka, jak do sebe rakve zapadaly. Foto: Pinterest)

Tutanchamonův význam

Tutanchamon je jako král významný jen tím, že se našla jeho téměř neporušená hrobka, to se nikdy předtím nepovedlo. Je veřejně rozšířený omyl, že hrobka nebyla vyloupena. Byla, a to ještě ve starověku. Z nám neznámých důvodů ale téměř nic neodnesli, jen drobnosti, a několik věcí poničili. K hlavnímu bohatství se ale nedostali. Díky tomu, že byla hrobka malá a na poměrně zvláštním místě, ji brzy zasypal výkop jiné hrobky a tohle ji zabezpečilo až do minulého století, kdy ji v roce 1922 objevil Howard Carter.

(Skutečné Údolí králů. Foto: Wikipedia; CC BY-SA 2.0)

(Mapa hrobek v Údolí králů. Foto: hatusu.blog.cz)

Tak a příště se, přátelé, rozloučíme s malým ohlédnutím za tím, jak dopadli lidé, kteří se pohybovali v Tutanchamonově životě.

Diskuze /1

Caira

Dobrý den, sledovala jsem všechny 3 díly o Tutanchamonovi. Vnímala jsem to jako film pro zábavu, protože něco o něm vím a od začátku bylo jasné, že nepůjde o dokument nebo o film na základě přesných historických údajů. Proto jsem velmi ocenila vysvětlující články od Lady Alex, které jednoduše a přitom srozumitelně a jasně upřesnily nejasnosti nebo neznámé informace. Články jsou navíc vybavené oficiálními kvalitními fotografiemi z vykopávek a muzeí. Film se mi líbil, titulky jsou skvěle udělané – musely být hrozně těžké, protože jsou z „tehdejší doby“ s používáním „tehdejších“ výrazů a pojmenování různých věcí a situací, které my neznáme. Takže Lady Alex – klobouk dolů. A navíc ještě tyto vysvětlující odborné články, podané tak, abychom to všichni pochopili. Fakt díky, Lady Alex, a gratuluji za kvalitní práci. Caira.

8.9.2015 | 16:14:34
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů a filmů