Jeden z tvůrců přiznal, že byl seriál zjednodušen především proto, aby ho pochopili američtí diváci
Spousta diváků nadává na to, že se seriál sice drží kostry knižní předlohy, ale téměř vše si upravuje pro své potřeby. Nyní se k tomu vyjádřil polský tvůrce Tomek Baginski.
V případě seriálu Zaklínač došlo k tomu, co je v současné době poměrně standardem. Tvůrci začnou pracovat na seriálu podle nějaké knižní předlohy, kterou se ve výsledku pouze inspirují. V seriálu sice vystupují stejné hlavní postavy a děj směřuje ke stejnému cíli jako v knihách, nicméně v seriálu dochází k vytváření nových dějových linek a postav, které celé zpracování značně mění oproti originálu.
Polský tvůrce Tomek Baginski se konečně vyjádřil i k této otázce: „Když se vytváří seriál jako tento pro obrovskou masu diváků s různými zkušenostmi a zážitky, kteří jsou sice z celého světa, ale většinu z nich tvoří Američané, je třeba ho zjednodušit. To nejenom dává smysl, ale zároveň je to nutné. Je to pro nás bolestivé, pro mě taktéž, ale vyšší míra rozdílnosti a složitosti by snížila náš dosah, tudíž bychom neměli tolik diváků.“
(Tvůrci prý museli zjednodušit příběh knih, aby se na seriál dívalo co nejvíce lidí. Foto: Netflix)
Jako příklad tvůrce zmínil Poláky, kteří vyrůstali v naprosto jiném prostředí než Američané, tudíž bylo potřeba, aby seriálu porozuměli oba podobné tábory lidí: „Museli jsme řešit, jak vnímaví jsou naši diváci. Často na to upozorňuji kolegy v našem produkčním týmu. Jde například o zjednodušení politiky v ději. My, Poláci, vnímáme politické události jinak, což je vlastně dáno naší historií a zkušenostmi. Jsme v ní schopni spatřit více rozdílů. Například nevidíme lidi jako dobré nebo špatné, ale vidíme je i jako špatné, ale trochu dobré. Více vnímáme tu šedou oblast.“
Z vyjádření tvůrce lze tedy vyvodit to, že většina vymyšlených dějových linek, která se objevila v seriálu, ale nebyla v knihách, vznikla proto, aby zjednodušila příběh pro americké diváky. Kvůli tomuto faktu je tedy seriál takový, jaký je.
Zdroj článku: Redanian Intelligence
Zajímavosti třetí řady
Zajímavosti druhé řady
Reklama
Zajímavosti první řady
Nejlepší epizody třetí série
Nejlepší epizody
Nejoblíbenější postavy
Plakáty
Narozeniny
-
Chris Fulton
27.11.1988 | 27.11.2024 -
Adam Levy
5.12.1970 | 5.12.2024 -
Kristofer Hivju
7.12.1978 | 7.12.2024 -
Björn Hlynur Haraldsson
8.12.1974 | 8.12.2024 -
Mecia Simson
29.12.1989 | 29.12.2024
Diskuze /33
To mnohe vysvetluje…
Vela serialov je uspesnych aj napriek (mozno aj vdaka) komplikovanemu deju. Dokonca si to ludia pozru viackrat …
Jen se blbě vymlouvají. Hra o trůny taky zpočátku nebyla nijak zjednodušována (to až později) a Breaking Bad s Better Call Saul byly i přes svou komplexnost přijímány naprosto všude a lidi jenom koukali, co všechno tam jsou tvůrci schopní udělat.
#9 LevascueTo jsou hloupé výmluvy. Knihy také nikdo nepíše pro konkrétní skupinu, která vyrůstá ve specifických podmínkách. Přizpůsobovat se natvrdlým Američanům na úkor zbytku světa, je sice právo producentů, kteří seriál platí, ale je to cesta do pekel. My kvůli nim nezhloupneme, ale oni by si mohli rozšířit obzory, kdyby se k nim nechovali jako k miminům-pitomečkům.
Možná, jestli není blbá jen ta soudružka producentka ;-)
Kolik kvalitních seriálu bylo zrušeno kvůli sledovanosti, když většina diváků je z Ameriky. Hlavně že máme 12 dílů Rychle a zběsile, protože to má sledovanost. Prostě zdegenerovaná amerika.
#7 bondjamožná ze všeho nejdřív neměli knihu předělávat na mišmaš, který dále osekají…ale po těch letech přijít s touhle výmluvou, to už musí být někdo sebestřednej blbec snažící se zachránit si práci…
#8 percival2#6 PecaCZE:
#7 bondja: Podle mne je opravdu problém v tom, že je hloupý producent a scénáristé. To není jen otázka Zaklínače, ale i například Nadace nebo i jiných adaptací, kdy to dostává na starost člověk, který knížku v životě nečetl.
Ale jsou i výjimky, třeba takový Karlík a továrna na čokoládu byl natočený podle knížky slovo od slova a v celém filmu chyběl snad jen jediný odstavec, kdy mne dodneška štve, že nevím, jak vypadaly takové „vykulené krychle“ :-D
#3 Blackhand47XD: Souhlasím, jenom výmluvy a příklad s BB a Saulem je trefná.
To je pěkná blbina. Co všechny ty komplexní seriály, které se nebály přimět diváky trochu použít mozek, a stejně slavily úspechy po celém světě? Breaking Bad, Mr. Robot, True Detective, Hra o trůny… Ono to jde, jen se to musí dobře napsat.
bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla…
To určitě vy šašci.
#12 PecaCZE#11 Steve23x: Zrodil se na Edně novej trol, co všude píše, že jen jeho názor je pravdivej a všichni ostatní jsou idioti.
#14 Steve23xubohé…zdeneneráti
#12 PecaCZE: Nechám se podat, kdo?
Jednoduché pro publikum? Djikstra je v seriálu naprostý idiot, protože jsou scénaristi naprostí idioti. Kdo jen to řekl, že hlupák nedokáže psát chytré postavy? Tady je to dost trefné :D
Ubohé, nedůstojné a velmi stupidní lhaní. Jen se snaží nějak zakrýt velkou nadutost a z ní pramenící chyby týmu, jehož je součástí. Nemůžou se srovnat s tím, že tím jejich „vylepšováním“ předlohy a místy až debilním castingem nic nevylepšili, naopak. Trapné…
Tak problém není to, že to pojali jako volnou adaptaci, která má jen společně postavy a cíl.. Problém je že ta adaptace stojí za… ***** Aniž bych chtěl jakkoliv snižovat kvalitu her – i ty hry mají lepší scénář
Podľa mňa je to hlúpa výhovorka. Veď to ani nedáva zmysel. Zas ani Američania nie sú taj hlúpy, ab ynechápali yložitejší dej.
tak politika a diplomatika v tomhle seriálu fakt lehká a zjednodušená vůbec není, je to vysvětlené právěže hodně naopak, tohle je prostě blbá výmluva
Najnovsie Amici nepočuli o politike :D Jasne, ze sa vyhovára. Dalsi priklad: Westworld. Keby Witcher serialovy trhal rekordy ako Zaklinac herny, este by sa mohol pokusit to zjednodusenie takto obhajit.
A proto ma treti serie tak blbou sledovanost… americky divak asi neni uplne takovy primitiv, jak si tvurci mysleli :-P
Takže najprv urazia herečku čo hrá Yennefer a teraz pre zmenu všetkých amerických divákov. Po kom pôjdu nabudúce? :D
Z toho seriálu udělali kompletní blábol. Zjednodušené neznamená jinak a hloupě .a pokud možno hloupý a
Sorry, první komentář a ťukl jsem enter na odstavec. Během druhé série jsem se na to vykašlal a další už ani nekoukám. A takový potenciál to mělo. Netflix poslední dobou zabíjí každý dobrý seriál a jeho předlohu doslova umučí k smrti.
Jestlipak už milej Tomek náhodou netuší, že mu to končí a snaží se (blbě) omezit škody, aby ještě někdy dostal práci?
#26 desaix#25 Darnwell: Tomek robí fackovacieho panáka. Keď bol Witcher na vrchole sledovanosti, tak Tomek nerobil rozhovory. Takto to vyzerá ako by tie úpravy boli z jeho hlavy. Lauren je ticho aj tá banda neschopakov okolo nej. Baginski vytvoril scenar k úplne prvej časti serialu a táto časť je stále najlepšia a to aj po úpravach ktore na nej Lauren urobila. Baginski si asi myslí, že sa mu podarí uchytiť v Hollywoode, tak tu obhajuje neobhajiteľné. Ako som už písal, je mi ho ľuto. Obhajuje tu veci ktoré niesu z jeho hlavy a ešte to robí značne nešikovne.
#27 Svjatogor#26 desaix: Universální pravda s dovětkem: úspěch mívá mnoho tatínků a neuspěch bývá sirotkem. Jenže v korporátu se sirotek nepřipouští. Koho US korporát hodí přes svou palubu??? WSAP female nebo jednoho Poláka? ;-)
#28 desaix#27 Svjatogor: Asi tak.
Zamotáním zjednodušit? Zajímavý postup. Co takhle lepší scénář?
Veřejně přiznává, že amíci jsou idioti :D
Neříkal to samé Petr Jákl o Žižkovi, že ho musel udělat tak, aby ho pochopili všichni?
Další střípek do skládačky
#33 4391#32 Camaris: Asi se tvůrkyně příliš bála negativních emocí, tak tu scénu chtěla původně odlehčit? Aby útlocitnější diváci neskončili na terapii… Tohle je jenom další důkaz, že to bez Cavilla můžou zabalit. Už tam nezbyl nikdo, kdo by na ty koumáky dohlížel a usměrňoval je.