Třináctá komnata Dr. Johna Thackeryho
Dr. Thackery se s novou motivací vrací ve druhé řadě seriálu The Knick ještě odhodlanější, tvrdohlavější a šílenější než kdy předtím. V rozhovoru se o něm rozpovídal jeho představitel Clive Owen.
Po předchozí zpovědi Andrého Hollanda vám přinášíme rozhovor s dalším hercem, tentokrát Clivem Owenem, jemuž kladl otázky Cinemax. Pokud jste o postavě Dr. Johna Thackeryho a jeho úskalích chtěli vědět víc, ale báli se zeptat, následující řádky vám snad poskytnou kýžené odpovědi.
Čím se Thackery na začátku druhé řady liší od toho ze začátku té první?
Na konci první řady jsme ho zanechali ve velmi bídném stavu. Na začátku té druhé je na tom hůř než kdy předtím. Trápí se už od samého začátku. Součástí jeho cesty napříč druhou řadou je jeho snaha se vzpamatovat. Bojuje se svou závislostí. V první řadě byl vysoce výkonným závislákem, který prováděl dechberoucí operace pod vlivem obrovského množství drog. Teď se bude snažit pokoušet o totéž bez nich, uvidíme, jak si povede.
Co říkáte na Thackeryho vztah s Gallingerem a Algernonem Edwardsem v druhé řadě? Kam se posunuli oproti loňsku?
Gallinger ho vytáhl z odvykacího centra, kde na tom byl strašně. Nejspíš by tam dokonce rád zůstal. Ale Gallinger ho dostal ven, snažil se ho dát dohromady a přivézt zpět do nemocnice. Když se pak vrátil, uviděl Algernona, který se tak nějak pokoušel převzít jeho pozici. Jedna z Thackeryho vlastností je, že i když je momentálně velmi zranitelný a ztracený, pořád má velké ego. Považuje se za toho nejlepšího. Rovněž si ale cení Algernona jako po něm pravděpodobně nejtalentovanějšího lékaře široko daleko, nejspíš na něj bude hodně spoléhat a žádat ho o pomoc.
Myslíte, že chce Thackery upřímně vyléčit svou závislost?
Začalo to, když se lidé zamysleli, co to závislost je a jestli k ní mají predispozice. Co činí jedny náchylnějšími k závislosti, než jiné? Je to něco, co ho fascinuje a co chce prozkoumat. Samozřejmě hraje roli i osobní zájem.
Jak se dostáváte do postavy Thackeryho? Jak jste se na něj připravoval?
Před první řadou jsem si nastudoval ohromné množství materiálu, jelikož mi řekli, že je to celé založené na Williamu Halsteadovi, o kterém vyšla výtečná kniha „Génius na hraně,“ a kterým je Thackery inspirován. Šlo o výjimečného doktora, který stál v popředí medicíny, byl považován za jednoho z nejlepších lékařů té doby, ale taky bral ohromné množství drog.
Jak Thackeryho ovlivní Bertieho odchod?
Thackery měl pro Bertieho vždy trochu slabost, ale zároveň mu svou divokou povahou způsobil velkou újmu.
Thackery před Bertiem brání čest Lucy. Lituje snad jejich vztahu?
Nejlepší na tom hrát Thackeryho je fakt, že vždy balancuje na tenké hranici. Když se vrátí do nemocnice, není na Lucy zrovna příjemný. Během času, kdy byl pryč, si uvědomil, že na jejich vztahu bylo něco nevhodného, něco špatného. Pořád o ní smýšlí v dobrém a soucítí s ní, ale je to prostě bláznivá, složitá postava.
Proč myslíte, že Thackery opět propadl drogám? Má vůbec na to se z jejich vlivu nadobro vymanit?
Bylo pro mě důležité, abychom problematiku závislosti náležitě uchopili a to by nešlo, kdyby vyrazil na týden na moře a vrátil se kompletně vyměněný. Každý, kdo o závislosti něco ví, si uvědomuje, že jde o běh na dlouhou trať. Závislí lidé žijí ze dne na den ve strachu, že do toho zase spadnou. Myslím, že právě to bylo pro Thackeryho opravdu důležité, tohle je smyslem druhé řady. Neděláme, že je lehké přestat brát drogy, protože není. Je mnohem zábavnější hrát postavu, která je v mukách a vnitřně rozervaná, která se trápí podobným problémem. Thackery je závislý i na tom být v přední linii medicíny a posouvat její hranice.
Co je jeho hlavní motivací v práci a životě?
Pokrok v medicíně, možnost, že objeví něco, co radikálně změní lidské životy. Nachází se na přední pozici ve vývoji medicíny v ohromně vzrušující době. Je dost troufalý a odvážný na to, aby posouval hranice a zkoušel věci, které ne vždy vyjdou. Není stoprocentně úspěšný, ale povedlo se mu několik neuvěřitelných kousků, které budou lidstvu ještě léta přínosem a to ho pohání kupředu. Má obrovské ego a rád si hraje na boha.
Jaká scéna pro vás byla největší výzvou?
Z technického hlediska jsou výzvou vždy operace. Steven Soderbergh má velice svérázný způsob jejich natáčení, který nezahrnuje moc opakování, takže musíte být vždy připraven, plně ponořen do role, znát svůj text, vědět, co udělat, jak scénu zahrát. Musíte se přenést přes syrovost té operace, chápat tu činnost a věrohodně ji provést. Dále je u toho pozoruje obecenstvo na operačním sále, takže Thackery se při tom musí věnovat i jim.
Myslíte, že by Thackery byl úspěšným chirurgem i v dnešní době?
Ovšem. Má sice své mouchy, ale v tom co dělá je brilantní.
Kdyby Thackery nebyl chirurgem, čím myslíte, že by byl?
Kdyby nebyl chirurgem, nejspíš by byl jen obyčejnou smažkou a ničím víc.
Rychlé odpovědi:
Jaký kostým byste si vzal domů?
Zelené sametové sako.
V jaké jiné době v New Yorku byste chtěl žít?
V téhle době jsem velmi spokojený.
Jste na něčem závislý?.
Na fotbale.
Co by pro vás osobně bylo největší výzvou, kdybyste musel žít v době, ve které se odehrává The Knick?
Zůstat naživu.
Foto: Cinemax
Diskuze /0