S01E04: Day
Mae hledá na planetě Khofar mistra Kelnaccu, kterého musí zabít beze zbraně, sama si ale není jistá, jak to vlastně udělá. Mistr Sol s dalšími Jedii diskutuje o postupu ohledně Mae a jejího tajemného mistra. Osha chce zmizet a jít si vlastní cestou, ale nakonec zůstává se svým starým mistrem.
Zajímavosti k epizodě – Postava z prequelů
Mistr Sol se vrací do Chrámu Jediů na Coruscant, aby Vernestra Rwoh s celou řadou dalších Jediů rozhodla, jaký bude další postup ohledně vražedkyně Mae a jejího tajemného mistra. V pracovní skupině Jediů je vidět i jedna známá postava – mistr Ki-Adi Mundi známý z prequelových dílů a taktéž animovaného seriálu Star Wars: The Clone Wars.
Seriál The Acolyte se odehrává zhruba 100 let před Epizodou I. A jelikož jsou knížky a komiksy z období Vrcholné Republiky už nějakou dobu mezi námi, moc dobře víme, že už v tomto období žila celá řada známých postav z prequelových dílů – jmenovitě například Yoda, Yarael Poof či Oppo Rancisis. Nyní se k těmto postavám přidává i mladý Ki-Adi Mundi.
V čem je ale zásadní problém? Hned v den vysílání se na Wookieepedii opravilo datum narození tohoto mistra. Ten v období seriálu ještě neměl být naživu, což se teď změnilo. Tyto nemalé úpravy rozhodně netěší hardcore fanoušky, protože ti pak neví, jak moc se na předchozí informace spolehnout. Máme tu ale nový kánon a Ki-Adi Mundi byl tedy součástí Řádu Jediů již během Vrcholné Republiky, což je pro nás zásadní novinka.
V čem tkví druhý problém? Zřejmě si vzpomínáte na Epizodu I, kde je Ki-Adi Mundi již členem Rady Jediů. Sám dokonce řekne, že Sithové vyhynuli a nebyli k vidění celé tisíciletí. Proč ale Ki-Adi Mundi použil tato slova, když je nyní v seriálu členem pracovní skupiny Vernestry Rwoh, která vyšetřuje vraždu Jediů, jenž má na svědomí uživatel Síly? To v tuto chvíli není zcela jasné.
Samozřejmě se to může Lesleye Headland pokusit nějak vysvětlit, ale už opět kroužíme kolem horké kaše. Bude Ki-Adi Mundi zavázán Vernestře a bude lhát do konce svého života Radě Jediů, která očividně neví o tom, že jim někdo vraždí členy? Je to pozoruhodný a zajímavý příběh, ale takhle to nyní je. Chápeme sice politické machinace Republiky, ale neměl by nejvyšší orgán Řádu Jediů přeci jen vědět o tom, že se jim volně po galaxii pohybuje týpek v masce a červeným mečem, který vraždí členy řádu? To již necháme na vás. Mladého Ki-Adi Mundiho ztvárnil herec Derek Arnold.
Zajímavosti k epizodě – Vynechání rady Jediů
Rada Jediů je nejvyšší orgán, který řeší strategické směřování Řádu Jediů po celé galaxii. A i když se v seriálu vyskytuje maskovaný bojovník s akolytkou Mae Aniseyou, kteří si vesele vraždí Jedie jako na běžícím páse, Rada Jediů o tom zatím neví. Nikdo se jí to neodvážil říci a úzká skupina Jediů drží vše pod pokličkou. Dnes si vysvětlíme, proč tomu tak je.
I v prequelových dílech jsme zaznamenali, že Rada Jediů má blízko k politikaření. Členové Rady byly většinou vidět i po boku úspěšných politiků, se kterými vedli nekončící boj a diskuzi o tom, jakou roli mají Jediové v Republice. Některé úkoly se dávaly i mimo radu, na což třeba poukázal Obi-Wan Kenobi v Epizodě III, kdy požádal svého bývalého padawana Anakina Skywalkera o špehování kancléře Palpatina. Rada zkrátka nechtěla, aby se tento úkol dostal do oficiálního zápisu setkání Rady Jediů.
Rada tak plní i jistý politický aspekt a představuje pojítko mezi Jedii a Senátem. A pokud jsou mezi těmito orgány napjaté vztahy, je asi jasné, že bude nejlepší uchovat nějaké věci v tajnosti. Proč ale zrovna nemluvit o vraždě Jediů, je rozhodně otázkou. Vernestra Rwoh se ale za každou cenu snaží nechávat Radu tápat ve tmě a pokouší se celou situaci vyřešit co nejdiskrétněji.
Mistr Sol tak nemá moc na vybranou, neboť veškeré vraždy Jediů diskutuje přímo s ní a zatím se nezdá, že by se ji snažil nějak obejít. Když si vezmeme mistra Qui-Gona Jinna z Epizody I, tak ten o ničem nepřemýšlel a okamžitě po střetnutí s Darth Maulem zamířil přímo za Radou. Přitom informace o Maulovi a tajemném mistrovi z našeho seriálu jsou téměř totožné.
Oba používají světelný meč červené barvy, oba se podílí na spiknutí proti Řádu Jediů, oba v boji používají temnou stranu Síly a obou si nikdo není jistý, zda jsou Sithové. Qui-Gon Jinn a Sol tak disponovali úplně stejnými informaci, přesto se jeden rozhodl jít za Radou a druhý ne. Existuje na toto nějaké logické vysvětlení?
Máme tady Vernestru, která je jistým mezistupněm mezi klasickými mistry Jedii a Radou. A také je tu možnost, že nyní se v seriálu stane nějaká důležitá událost, která povede k následnému rozhodnutí, že již nikdy nikdo nesmí při zjištění takového spiknutí nechávat Radu v bezvědomí. Seriál by tak sloužil jako jisté ponaučení pro všechny Jedie, což by následně hezky navazovalo na Epizodu I, kde Qui-Gon Radu informoval o tajemném bojovníkovi ihned.
A pak tu samozřejmě máme to nejlínější a nejjednodušší vysvětlení – tvůrci zkrátka nechtěli či nemohli Radu do seriálu nikterak zakomponovat, a tak logicky hledají všemožné kličky. Možná Radu uvidíme až v samotném závěru první řady, neboť nám ji tvůrci chtějí dát až za odměnu a nevytřískat si to nejlepší hned v úvodních epizodách seriálu.
Zajímavosti k epizodě – Totožnost tajemného mistra
Celý seriál nás provází tajný mistr Mae Aniseyi, který se objevil na konci první a nyní i v průběhu čtvrté epizody. Mistr chce zabít Jedie bez použití zbraně, ale pak ve své jediné scéně z prvního dílu aktivuje světelný meč, což sice vzhledem k vyřčeným slovům nedává smysl, ale budiž. To už bychom byli až moc velcí hnidopichové.
Tento jokerovský záporák se zajímavou helmou náramně připomínající odnož rytířů z Renu (fanoušci na internetu mu říkají Smilo Ren, pozn. red.) je ale jednou z největších záhad celého seriálu. Určitě nás všechny zajímá, kdo se skrývá pod maskou. A pokud pomineme efekt alá Marrok, tzn. že by pod maskou byla zcela nová a neznámá postava, tak ve hře je prakticky už jediná varianta, kdo by tajemným učitelem mohl být.
Tajemný mistr se totiž v závěrečných minutách (spíše sekundách) čtvrté epizody s názvem Day setkal po boku všech ostatních důležitých postav. Volba, kdo je pod maskou, je tak zřejmá. Mělo by se nejspíše jednat o koktavého pašeráka Qimira. Ten působí nevinně, ale napojení na tajemného mistra má a v průběhu čtvrtého dílu se až podezřívavě na něj u Mae vyptával.
Rádi bychom vám nabídli ještě nějakou jinou alternativu, ale v seriálu se nevyskytuje snad další postava, která by připadala v úvahu. Qimir je tak logickou a snad jedinou volbou. Pokud by Leslye Headland chtěla hodně překvapit, tak by určitě bylo zajímavé, kdyby padouchem byla třeba Vernestra Rwoh – známá postava z knih a komiksů o Vrcholné Republice, která vždy hájila světlou stranu Síly. V tomto případě by možná šlo o zvrat a vlastně i šok.
Malinkou šanci můžeme dávat ještě Matce Aniseye či Matce Koril, čímž bychom ve Star Wars dostali opět rodinné drama. To se ale s největší pravděpodobností nestane. A pokud bychom si měli vsadit naše peníze, volba je jasná – tajemný bojovník v masce je Qimir a k odhalení by mohlo dojít už v dalších dvou epizodách.
Hodnocení
Další super díl.