Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Redakce hodnotí adaptaci Volání kukačky
Již v neděli se opět setkáme s detektivem Strikem a jeho asistentkou Robin, kteří se pustí do řešení dalšího tajemného případu. Do té doby si můžete čekání zkrátit přečtením naší redakční recenze dosavadních dílů.
@Veruli147
Sérii knih, na kterých je seriál založený, jsem s napětím hltala již dávno před tím, než se vůbec začal natáčet, a proto se mi ústřední dvojice Cormoran Strike a Robin Ellacott vryli pod kůži tak, jak si je představovala moje mysl. Zpráva o tom, že se chystá seriálová adaptace, mě tudíž zanechala v rozpacích. Přirozeně mě nadchla, ale zároveň mi začalo vrtat hlavou, jestli se tvůrcům povede zobrazit román plný obsáhlých dialogů a spletitého pozadí dostatečně výstižně. Naštěstí Strike již po odvysílání první části prokázal, že knižní předloze hrdě sekunduje.
Z hereckého obsazení si mě získal zejména Tom Burke v roli Strikea. Obdivuji především jak citlivě, ale zároveň velice realisticky ztvárnil Strikeovo zranění, a to včetně psychických následků, které na něm zanechalo. Holliday Grainger si v roli Robin zatím zdatně získává přízeň publika, ovšem těším se spíše na další epizody, ve kterých na ni čeká ještě několik obtížných zkoušek.
Mimo perfektní scénář a velice příjemný hudební podklad bych také ráda vyzdvihla výběr lokací. Strikeova kancelář a londýnské hospody, ve kterých často pobývá, dle mého názoru skvěle doplňují atmosféru Strikeovy osobnosti a jeho tajemné a ponuré minulosti.
Doufejme, že J. K. Rowling bude mít dost nápadů na další pokračování a BBC se jejich adaptace zhostí tak, jak svým fanouškům slibuje.
(Foto: BBC)
@Historic
Prosadit se dnes v záplavě všudypřítomných krimiseriálů není žádný med. K vydobytí vlastního renomé je zapotřebí silných hereckých výkonů, souznění ústředních postav, povedeného scénáře a osobité atmosféry. Troufnu si říci, že seriál Strike tímto testem prochází s vyznamenáním, a navíc má přidanou hodnotu v podobě úspěšné knižní předlohy z pera J. K. Rowlingové alias Roberta Galbraitha.
Jakožto fanoušek knih jsem měl z připravované adaptace pod hlavičkou BBC mírné obavy. Ty se však okamžitě rozplynuly, neboť obsazení Toma Burkea a Holliday Graingerové (takový kousek od Hermiony!) do rolí Cormorana s Robin se povedlo náramně, a především jejich společné scény seriál povyšují nad žánrovou konkurenci. Galapředstavení Graingerové více ocení čtenáři všech tří dosavadních Galbraithových počinů, neboť znají Robininu minulost podrobněji a mohou lépe posoudit, jak se toho její představitelka zhostila.
Dílo Volání Kukačky, na němž se úvodní tři epizody zakládají, je zjednodušeně řečeno šestisetstránková bichle, v níž Strike pozvolně obráží všechny myslitelné postavy a podrobuje je detailnímu výslechu. Díky kvalitě dialogů se sice čtenář nenudí, ovšem převést tuto formu do hrané podoby muselo být peklo. O to víc mi imponuje, nakolik seriál zůstal věrný předloze a zároveň dokáže upoutat i veřejnost knižně nepolíbenou. To nadcházející příběhy nabízí z pohledu televizní produkce atraktivnější materiál, a proto se na ně těším dvojnásob.
Perlička na závěr: kdo jako první vypíše do diskuze všechny čtyři postavy, jejichž představitelé se před účinkováním v počátečních dílech Strikea objevili i ve Hře o trůny, má u mě velké (bezvýznamné) plus.
Co se nejvíce líbilo vám? Souhlasíte s názory redaktorů?
Diskuze /13
Bolestinsky Ed, Davosuv syn, Bezhlavy Rytir. Ty posledni dva mi prisli povedomy, ale to ze je znam z Hry o truny jsem si uvedomil az podle fotek. Ctvrty me nikdo nepada.
#2 mv1998 #3 Historic#1 garvon: Ještě tam byla Selyse (Tensy Bestigui) :D jinak teda souhlasím s recenzemi, bylo to skvělé a už teď se těším na (můj nejoblíbenější díl) Hedvábníka.
#3 Historic#1 garvon: #2 mv1998: Tak jste to společnými silami zvládli hodně brzo (y) Mně nejdéle trvalo uvědomit si to u Duffielda, přece jen od prvního dílu GoT uplynulo už pěkných pár let.
A mějte oči na stopkách, v příštích dílech se objeví další takoví :-)
Existuje na Edně vůbec nějaká diskuze k seriálu, kde se nakonec neřeší GoT?
#5 Historic #6 garvon#4 KevSpa: Nějakou založ ;-)
#4 KevSpa: Tady se ale GoT neresi nakonec ale na zacatku.
#7 KevSpa#6 garvon: Ano, to je snad ještě horší. :D Má alergie už je opravdu nepřekonatelná. :D
Taky se mi seriál dost líbil a v recenzi co jsem datloval jsem mu dal docela vysokou známku. Jen mě tak napadá, jestli by podobně hodnotili i ti, co třeba nečetli knihu. Protože i přes výrazné krácení je těch postav a podezřelých přeci jenom trošku víc, tak by mě zajímalo, jestli se v tom vyzná i nečtenář. Najde se někdo takový?
#9 Sillia #12 siri#8 IvoB: A vlastně i najde. Seriál je takový, že i nečtenář se v něm vyzná a dává to smysl. Postavy mi přišly právě vykreslené dobře, ústřední dvojice byla sympatická a i většina vedlejších postav působila lidsky, pokud se tam neobjevili tak na 10 minut celkově. Jediné, co mi přišlo tak nějak zkrácené, bylo závěrečné odhalení. Celou dobu se tam probírají spoustou podezřelých a pak najednou obrat ve stylu „je to tenhle, protože, protože a protože“ konec, hotovo a nazdar, plus trochu zakončení pro hlavní postavy. Na to, jak všechno okolo bylo vždycky celkem na dlouho, tak tohle byla taková rána odnikud. Ale i tak se budu koukat dál, je to povedený seriál, bavilo mě to, jenom nesdílím to nadšení.
#10 Veruli147 #11 Historic#9 Sillia: Pokud si to správně pamatuji (už je to delší dobu, co jsem předlohu četla), i v knize je ten konec takový nečekaný. Strike si po celou dobu tiše skládá kousky skládačky dohromady a vlastně až v samém závěru knihy rázem odhalí, na co přišel, aniž by tomu cokoliv v průběhu děje nasvědčovalo. Každopádně další díly jsou dějově silnější i co se týče samotných knih, tudíž určitě stojí za to sledovat dál.
#9 Sillia: Souhlas, odhalení mohlo být lepší. V knížce je to tak, jak píše Veru, a taky to tam Galbraith líp zaonačil (vrah na něj jde cíleně s nožem, aby to hodil na jednoho pomatence, který Strikeovi celou dobu skrze dopisy vyhrožuje ubodáním, a motiv byl především finanční, protože vrah potřeboval na ututlání zpronevěry co nejrychleji peníze).
Na tenhle projekt jsem zapomněla a díky tomuhle článku jsem měla parádní program na sobotní večer. A díky krásně za titule!
#8 IvoB: Tak u nás nečtenář vraha označil ještě před závěrečným odhalením a problém s orientací v ději a postavách prý neměl. Coby čtenářka, jsem spokojená. Takhle vizualizované mi to Cormoranovo živoření přijde ještě o trochu víc depka než v knize, a Londýn si zjevně pořád idealizuju. Výběr herců je skvělý, zvlášť ústřední dvojice. Robin a její vytlemený telefonní přízvuk, to nejde nemilovat. Z těch vedlejších postav akorát Duffield má k hezounovi opravdu daleko, vyloženě mě štval (ale to i v knize), Tansy jsem si představovala jinak, než s tváří Tary Fitzgerald, ale proč ne. Zato třeba Ciaru jako by vložili na obrazovku přímo z mojí hlavy.
Za mě zatím pěkných 80% a těším se na další díly, zejména za adaptaci třetí knihy, která mě bavila nejvíc.
Vrah si objedna vysetrovanie svojho zlocinu… Horsie uz je len ak sa na konci divak dozvie ze pachatelom je policajt ( detektiv ) kt. to vysetroval. Ak uz je takato zapletka, musi to byt poriadne premyslene – a to tu nebolo. Skoda. Dalsi pripad snad bude lepsi.