Jak hodnotíme závěrečnou knihu první fáze z projektu Vrcholná Republika?
Závěrečný díl první fáze velkého multimediálního projektu uzavírá jeden příběhový oblouk. A jelikož čas na recenzi není lepší než právě v době vysílání seriálu The Acolyte, který se odehrává taktéž za období Vrcholné Republiky, přinášíme vám naše poznatky k Půlnočnímu horizontu.
A jelikož si český distributor dává s dalšími českými překlady knih Vrcholné Republiky poměrně na čas, nemuseli jsme úplně spěchat s recenzí zatím poslední knihy z první fáze – Půlnočního horizontu. Jedná se o závěr trilogie z tzv. young-adult série, která se soustředí na padawana Reatha Silase a jeho mistra Cohmaca Vituse.
Stejně jako první kniha (Do temnoty) i tato běží souběžně s jiným románovým počinem, tady je to konkrétně s velice povedenou knihou Padlá hvězda. Reath Silas je opět ve středu dění. Jakožto introvertní Jedi by rád prozkoumával archivy Jediů, jenže osud tomu chce jinak a vrhá ho na jedno dobrodružství za druhým, o což on jako klidný a rozumný padawan rozhodně nestojí. Navíc jeho mistr Cohmac Vitus si začíná uvědomovat, že jako učitel možná dostatečně neobstává a dokonce prohrává tréninkové souboje se svým mladším padawanem.
Ústřední dvojice postav je perfektní a takovéto duo jsme tu nikdy v knihách a ve filmech rozhodně neměli. Je samozřejmě malinko škoda, že se na jejich vztah kniha více nesoustředí, protože tu máme (bohužel) celou řadu jiných postav, kterým je věnována poměrně velká pozornost. Bohužel se nevrací postavy z předchozích knih, ale do románu Půlnoční horizont je nacpána celá řada postav (pro českého čtenáře) zcela neznámá.
Autor Daniel José Older spolupracoval i na komiksové sérii Star Wars: The High Republic Adventures, která v České Republice bohužel zatím nevyšla. A nebyl by to Older, kdyby si nevypůjčil celou řadu (svých) postav právě z této komiksové série. Lula Talisola, Zeen Mrala, Krix Kamerat, Kantam Sy a další postavy právě pochází z těchto komiksů. Kniha nám sice nabídne poměrně stručný popis toho, kdo je kdo, ale bohužel to opravdu nestačí.
Vrcholná Republika je zkrátka velký multimediální projekt, který vás nutí číst naprosto vše – všechny knihy a všechny komiksy a to pochopitelně ještě ve správném pořadí. A jelikož se naše redakce vyjadřuje pouze k česky přeloženým knížkám, zde se musíme zastat českého čtenáře. Všechny jmenované postavy jsou možná vedlejšími aktéry, nicméně když sečtete jejich společný čas, tvoří důležitou součást celé knihy. Český čtenář tak bude převážně tápat, což oslabuje zájem o knihu jako takovou.
Komiksy jsou ale nedílnou součástí celého projektu a český distributor je oproti knihám řádně pozadu. Snad se toto do budoucna napraví, neboť zážitek z knih je pak zcela jiný. V Půlnočním horizontu se sice dějově neztratíte, ale budete mít pocit, že vám zkrátka něco chybí. Když si ovšem všechno toto odmyslíme, tak jaká kniha vlastně je?
Bohužel má až příliš společného s předchozí knihou Ze stínů, kde jsme viděli až moc podobných paralel. Jediové se vydávají na planetu Corellia vyšetřit hned několik záhad. Zatímco se padawani seznamují s krásy Coronet City, tak na pozadí všech událostí Nihilové spouští tajný plán, který může mít za následek nejen politický převrat ve městě, ale taktéž značně oslabit Jedie v celé Republice.
Kniha je prolínána flashbacky jedné postavy (Kantam Sy), které mnohdy působily zcela navíc. Z nepochopitelných důvodů se nevrací postavy z předchozích knih – Vernestru Rwoh, Jordannu Sparkburn a ani nikoho z lodi Plavidlo nečekejte. V tomto ohledu nechápeme soudržnost celé trilogie. Ta se sice zaměřuje na Reatha Silase, jeho výcvik a taktéž jeho první interakce s ženami.
V každém díle se ale Reath koutkem oka do někoho zakouká, přitom knihy by krásně mohly budovat vztah s jednou postavou, která by se objevila napříč knihami. V první knize to byla Affie, v další Sylvestri a nyní to je Crash. Bohužel každý přibývající díl do nás hustí nové a nové postavy, které ale nejsou od sebe až tak odlišné. Proč ale tvůrci nevyužili ty předchozí, opravdu nechápeme.
Celý projekt Vrcholné Republiky je od určitého tábora kritiků a hejtrů považován za příliš woke. Nikdy jsme to tak v průběhu knih necítili, ale v Půlnočním horizontu najdete ohledně této tématiky zkrátka vše, na co si vzpomenete. A pokud je nějaká kniha ze série woke, tak je to právě tato. Z celé trilogie jasně vítězí první kniha Do temnoty a Půlnoční horizont se dělí společně s Do stínů o druhé místo. Knihy jsou si velice podobné, mají obdobné pasáže a těžko určit, která je lepší. Půlnoční horizont má bezesporu lepší vyvrcholení zápletky a účast jednoho známého mistra rozhodně potěšila.
Již jsme psali o:
Star Wars: Vrcholná Republika – Světlo rytířů Jedi
Star Wars: Vrcholná Republika – Do temnoty
Star Wars: Vrcholná Republika – Sílící bouře
Star Wars: Vrcholná Republika – Ze stínů
Star Wars: Vrcholná Republika – Beze strachu
Star Wars: Vrcholná Republika – Srdce Drengirů
Star Wars: Vrcholná Republika – Padlá Hvězda
Star Wars: Vrcholná Republika – Příběhy před usnutím
Knihu si můžete koupit ZDE.
Psali jsme do společnosti Albatros, která údajně vydávání dalších knih z období Vrcholné Republiky pro tento rok již neplánuje. Nicméně z neoficiálních zdrojů máme informace, že bychom se dalších knih či komiksů přeci jenom mohli výhledově dočkat. Více podrobností ale bohužel nevíme.
Diskuze /0