Postřehy k epizodě Promises
Druhá epizoda Tajné invaze se hlouběji zabývá komplexním dějem a postavami seriálu, což umožnilo zahrnout mnoho easter eggů a odkazů na širší MCU. Proto se připravte, dnes to bude trochu delší čtení. Ale o to zajímavější.
Scény z Captain Marvel
Druhý díl Tajné invaze začíná titulkem s nápisem „1995“, načež se objeví řada scén z Captain Marvel, které slouží jako rekapitulace Furyho prvního setkání se Skrully z tohoto filmu. Od jeho prvního setkání s Talosem až po odlet Carol Danvers se Skrully, aby jim našla domov, přichází nejpřímější easter egg prostřednictvím zobrazení scén z prvního výskytu Skrullů.
Kratší logo studia Marvel
Stejně jako první díl změnil na začátku logo Marvelu, druhý díl ho následuje. Kratší a výstižnější logo je opět použito bezprostředně po zobrazení scén z Captain Marvel, aby nezpomalovalo tempo úvodu. To má odrážet temnější tón seriálu, a proto se upouští od optimističtějších komiksových prvků původního loga studia Marvel, aby se rychle přešlo k novým scénám natočeným pro Tajnou invazi odehrávající se v roce 1997.
Odkaz na Nicka Furyho z Captain Marvel
Během úvodních scén odehrávajících se v roce 1997 Samuel L. Jackson v MCU opět zestárl. To odkazuje na jeho vzhled z Captain Marvel, přičemž Fury vypadá téměř identicky jako na konci tohoto filmu. Scéna ukazuje první setkání Furyho s Gravika, přičemž oba jsou mnohem mladší, než jak byli zobrazeni v prvním díle Tajné invaze.
Odkaz na to, co se stalo po Captain Marvel
Jednou z největších záhad po prvním díle je, proč Skrullové napadají Zemi, když jim Captain Marvel slíbila najít nový domov. Ačkoli odhalení, že Skrullové jsou pronásledováni bez ohledu na to, kam se vydali, není samo o sobě easter eggem, tato scéna odkazuje jak na Captain Marvel, tak na 1. díl Tajné invaze.
Odhalení Skrullů navazuje na komiksy Marvelu
Během dílu se ukáže, že na Zemi žije asi milion Skrullů. Jedná se o easter egg ke stejnojmennému příběhu z komiksů, který byl svým rozsahem mnohem větší, než byl na první pohled seriál. Před druhou epizodou si mnozí mysleli, že seriál bude invazí menšího rozsahu než v komiksu.
Skrull z Marvel Comics
Ve stejné scéně, v níž Talos a Fury hovoří v ruském vlaku, se Talos zmíní o bytosti jménem Imperátor Drogge, která má někde v MCU kolonii. Jedná se o odkaz na komiksovou postavu Dro'ge, Skrulla, který svým intelektem převyšoval většinu ostatních. V komiksu Dro'ge vytvořil novou třídu Super-Skrullů, která vedla ke komiksové verzi Tajné invaze. I když není jasné, zda bude mít Dro'ge v MCU nějakou roli, odkaz na komiksovou postavu odkazuje na Rosu Dalton a její práci na vylepšení Skrullů.
Zprávy z televize odkazují na Skrytou radu Skrullů
Při ukázce následků bombového útoku v Moskvě je promítán záznam celosvětové reakce na útok. Od reakce amerického zpravodaje až po prohlášení generálního tajemníka NATO a britské premiérky jsou předvedeny různé reakce na bombardování. Jedná se o easter egg ke skryté radě Skrullů na Zemi před jejím odhalením, přičemž epizoda později odhalí, že lidé ukázaní ve zprávách jsou ve skutečnosti Skrullové spolupracující s Gravikem. To také odkazuje na komiks Tajná invaze, v němž bylo na Zemi mnoho Skrullů na mocenských pozicích.
Odkaz na Avengers
Když Gravik hovoří se Skrullí radou, jeden z nich se obává, že se Avengers vrátí, aby zastavili invazi Skrullů na Zemi. To je narážka na skutečnost, že Avengers jsou od dob Avengers „nezvěstní“ nebo na odpočinku. Grafik se sám k této poznámce vyjádřil: „Myslíte si, že jsem na to nemyslel?“ To naznačuje, že Gravik má připravený plán pro případ, že by se některý Avenger vrátil, aby zastavil plány Skrullů.
Plukovník Rhodes odkazuje na své brnění War Machine
Během krizové schůzky v Londýně Rhodes obhajuje postoj USA a trvá na tom, že Fury a Maria Hill nejednali jménem vlády Spojených států. Poté, co jeden ze zástupců na schůzce, konkrétně slovenský, na Rhodesovu obhajobu neustále dává oči do stropu, prohlásí, že pokud to udělá znovu, tak si oblékne brnění War Machine a vybombarduje to tam. V Tajné invazi se Rhodes zatím objevil pouze mimo oblek, čímž přirozeně odkazuje na své slavné alter ego z MCU.
Rhodes se během rozhovoru s Furym zmíní o HYDŘE
Jednou z nejlepších scén je rozhovor mezi Furym a Rhodesem, kdy se Fury snaží přesvědčit Rhodese, že hrozba Skrullů je skutečná. Při zmínce o tom, že planetu ohrožuje organizace bez hranic, Rhodes okamžitě skočí k závěru, že jde o HYDRU. Jedná se o easter egg k několika filmům MCU, od trilogie Captain America až po Avengers: Age of Ultron. HYDRA byla hlavní organizací, která stála za mnoha událostmi, jež v MCU změnily svět, což znamená, že dává smysl, aby Rhodes zpochybnil jejich potenciální obnovení.
Odhalení, co Rhodes ví o Skrullech
Scéna mezi Furym a Rhodesem také prozrazuje, že Rhodes ví už dlouho, že na Zemi jsou nějací Skrullové. Nyní, když bylo odhaleno, že Rhodes věděl o Skrullech v dřívějších filmech MCU, vynáší to na světlo tyto další filmy a to, jak dlouho Rhodes o přítomnosti Skrullů na Zemi věděl.
Vysvětlení Nicka Furyho o Avengers je z komiksu Tajná invaze
Stejně jako Skrull vydávající se za generálního tajemníka NATO dříve zpochybnil zapojení Avengers, i v tomto díle se Rhodes ptá, proč Fury prostě nezavolá na pomoc jiné hrdiny. Fury vysvětluje, že pokud se Avengers zapojí, Skrullové by se za ně mohli vydávat a udělat z hrdinů teroristy. To je narážka na komiksovou sérii Tajná invaze, v níž se mnoho nejmocnějších hrdinů Země vydává za Skrully, kteří pod rouškou Avengers a dalších členů superhrdinských týmů páchají na Zemi zlotřilé činy.
Nick Fury naráží na události z filmu Captain America: Návrat prvního Avengera
Další odkaz na širší MCU najdeme v rozhovoru mezi Rhodesem a Furym, kdy Fury prosí Rhodese, aby mu pomohl kvůli jejich společnému boji o mocenský vzestup černochů v Americe. Poukazuje na to při zmínce o Alexandru Piercovi: „O každej ždibec moci se musíme rvát s nekompetentníma lidma, jako byl Alexander Pierce, který tenhle svět řídí.“ Jedná se o easter egg k filmu Captain America: Návrat prvního Avengera a na to, jak Alexander Pierce v podstatě ovládal svět tím, že vystupoval jako vůdce S.H.I.E.L.D.u, zatímco tajně pracoval pro HYDRU.
Rosa Dalton má vzorek DNA Groota
Jednou z největších záhad představených v epizodě Tajné invaze je, co Gravik plánuje pro Rosu Dalton, vědkyni, kterou pověřil získáváním vzorků DNA po celém světě při hledání něčeho, čemu se říká Sklizeň. Když G'iah tyto vzorky zkoumá, vidí jeden z nich od Groota. Grootovu DNA získali Skrullové z doby, kdy byl na Zemi v Avengers: Infinity War nebo Avengers: Endgame, přičemž soubor odkazuje na jeho domovskou planetu X a druh kolosu Flora.
Frost Beast z filmu Thor: Temný svět je dalším vzorkem DNA, který Skrullové vlastní
Podobně počítač ukazuje, že Skrullové mají vzorek DNA z Frost Beast. Jedná se o stvoření z filmu Thor: Temný svět, které je během závěrečného aktu filmu a sbližování Devíti říší přeneseno na Zemi. Skrullové nějakým způsobem získali DNA této bestie poté, co spadla na Zemi, přičemž ve spisu je jako domov Frost Beasta zmíněn Jotunheim, což je další odkaz na sérii Thor. Frost Beast jsme mohli zahlédnout i na začátku prvního filmu Thora, kdy s ním sám Thor bojoval.
Skrullové získali vzorek z Culla Obsidianu po Avengers: Infinity War
Dalším ze vzorků je vzorek Cull Obsidiana. Cull Obsidian byl jedním z Thanosových dětí v Avengers: Endgame. V prvním dějství filmu Infinity War mu Wong usekl ruku. Ve druhém díle se ukazuje, že Skrullové ruku Cull Obsidiana nějakým způsobem získali a odebrali této bytosti vzorky DNA. Zajímavostí je, že domovský svět a druh Cull Obsidiana jsou uvedeny jako neznámé, což odkazuje na záhadu Thanosových dětí v MCU.
Lidé Extremis z Iron Mana 3
A konečně, poslední vzorek DNA, který Skrullové v epizodě vlastní, pochází od člověka Extremis. Iron Man 3 představil bytosti Extremis. Je zřejmé, že Skrullové odebírají vzorky schopností od supersilných druhů z celé galaxie jako prostředek ke zdokonalení Skrullů, jak zmiňuje zajatý mimozemšťan vyslýchaný Sonyou Falsworth.
Nick Fury je ženatý
Šokující závěr 2. dílu odhalil, že Nick Fury je ženatý se Skrullem. Stejně jako některé další příběhy na tomto seznamu není ani tento detail sám o sobě easter eggem MCU. Postava, za kterou je Fury ženatý, je však stejný Skrull, který mu v roce 1997 pomáhal rekrutovat skrullské špióny, což odkazuje na skutečnost, že Fury byl možná ženatý v každém filmu v MCU od dob Captain Marvel. Díky tomuto faktu může být Fury po tomto obrovském odhalení ve druhém díle viděn v úplně jiném světle během celé své cesty MCU.
Všimli jste si těchto zajímavých easter eggs? Jak se vám druhá epizoda líbila?
Foto: Disney+
Diskuze /0