Filmové inspirace pro Kazatele
Před pár dny Seth Rogen na svém twitterovém účtu prohlásil: „Konec blbostí, je na čase začít pracovat na Preacherovi“ a připojil seznam filmů, ze kterých bude čerpat inspiraci. V tomto článku se na seznam podíváme detailněji a pokusíme se odhadnout, co se Rogenovi honí hlavou.
Seth Rogen, který před několika týdny žil především zrušenou a znovuobnovenou premiérou svého a Goldbergova filmu The Interview, se vrací k práci na Kazateli. Nedávno o tom dal vědět na svém twitterovém účtu. Pro fanoušky také připojil fotografii s filmy, ze kterých hodlá čerpat pro scénář k seriálu.
Some inspiration for #Preacher: pic.twitter.com/qR5VVb7NMK
— Seth Rogen (@Sethrogen) January 16, 2015
Jak jistě víte, Kazatel je směsicí několika žánrů, střídajících se zejména podle dějové linky a postav. My se nyní podíváme na jednotlivé filmy ze seznamu a pokusíme se je žánrově roztřídit a popsat tak, jak by to mohlo odpovídat komiksové předloze.
Westerny
Ke Kazateli bezesporu patří western, což je patrné i z Rogenova seznamu. Máme zde klasické westerny s Clintem Eastwoodem, podle kterého je z velké části napsána jedna z nejoblíbenějších postav komiksové série – Svatý Zabiják. Zejména je to trojice klasických westernů Pro hrst dolarů (1964), Pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966), které se v postavě Svatého Zabijáka zrcadlí nejvíce. Ovšem i celková atmosféra kazatelova příběhu je nasáklá westernem, kterou chce nejspíš Rogen pořádně vstřebat a proto si do svého filmového playlistu pořídil ještě filmy Psanec Josey Wales (1976), Nesmiřitelní (1992), v obou hraje opět hlavní postavu Clint Eastwood. Dále také novější filmy 3:10 Vlak do Yumy (2007) a Opravdová kuráž (2010). Atmosféra westernů, ve kterých se objevují drsní kovbojové, whisky se pije po litrech, zobrazují nám nemilosrdný americký západ, Monument Valley a další ryze westernově stylistické prvky, to všechno od Preachera čekáme. Přesto mi tu pár westernových filmů chybí. Ani ne tak westerny s Lee Marvinem, který je tou druhou polovičkou, ze které vychází Svatý zabiják, jako spíš western s Johnem Waynem. V Johnu Waynovi vidí právě Jesse Custer morální oporu, je tou ideu, kterou si nosí z dětství, je jeho průvodcem na cestě k hledání Boha, Tulák by bez něj byl ztracený.
Texas
Velká část příběhu se odehrává právě v tomto jižanském státě, kde se Jesse narodil. O Texasu a obecně o jižanských státech koluje řada stereotypů a v komiksové předloze tomu není jinak. Rogen však volbou svých filmů nahlíží na Texas trochu jinak. Světla páteční noci (1988), film o snu středoškolských hráčů amerického fotbalu, kteří se touží dostat ze zapadákova plného buranů na výsluní, vykreslení malého městečka, kterých je v Texasu spousty. I další filmy jsou zasazeny do Texasu, již zmiňovaný western Opravdová kuráž, ale také Strom života (2011).
Krvavá lázeň
Příběh Jesseho Custera je možná krvavější, než jeden z filmů, kterými se Rogen hodlá inspirovat (Kill Bill, 2003). Pokud pomineme dva filmy z celkových čtrnácti, všechny jsou poměrně krvavé. Nejzajímavější jsou ale dozajista dva filmy a to indonésko-francouzský film Zátah z roku 2011 a Viděl jsem ďábla (2010) z Jižní Koree. Oba tyto filmy jsou popsány jako krvavá lázeň, brutální poezie, groteskní a zábavné násilí. Především poslední slovní spojení tak nějak vystihuje podstatu násilností v Kazateli. Ačkoliv je mrtvých těl opravdu hromada, některé smrti postav jsou vskutku cynické až groteskní. Jedním z inspirativních filmů je i Zapadákov (1973), tento snímek vypráví příběh ústřední dvojice milenců, která prchá před zákonem, musí za sebou spálit mosty, spoléhat jen sama na sebe. A přesně takovýto vztah mezi sebou mají Jesse a Tulip – „až do konce světa“, jsou jako Bonnie a Clyde a kdo by je neměl rád?
Mytologie
Jedním z filmů, kterými se Rogen nechává inspirovat je již zmiňovaný Strom života. Mimo to, že se děj odehrává v Texasu, je inspirativní ještě v něčem jiném. Je to právě snaha najít smysl života, najít odpovědi na otázky, kterým nerozumíme. Podobný cíl má Kazatelovo putování. Najít Boha a donutit ho zpovídat se za své hříchy a tyranii. V tomto žánru je nejspíš poměrně těžké najít nějakou inspiraci, avšak rozhodně inspirativním filmem by v tomto případě byl film Constantine (2005) či Dogma (1999), ne tak kvůli hnaní Boha k odpovědnosti, ale mytologickou rovinou příběhu, která má velice důležitou roli. Zrození Genesis, andělé, démoni, upíři, voodoo, náboženská organizace, která chce na svět přivést nového mesiáše a spousty dalších nadpřirozených, náboženských či fantasy věcí, ze kterých je příběh poskládán.
Jeden film zbývá
Dočasný domov (2013). Film, který se odehrává ve výchovném zařízení pro dospívající. V čem může být tento malý, nezávislý film inspirací pro Rogena při přípravě Kazatele? Custerovo dětství u jeho fanatické babičky? To ovšem nemá moc velkou spojitost. Avšak odpovědí na tuto otázku může být samotná Tulip O´Harová. Poměrně neokoukaná herečka Brie Larsons totiž připomíná Custerovu dívku Tulip. Castingy na role postav však ještě neprobíhají, prozatím můžeme jen přemýšlet, kdo by se na role hlavních postav hodil a jestli právě Rogen nad touto herečkou do obsazení role Tulip nepřemýšlí.
Rogena, Goldberga a Catlina čeká ještě velký kus cesty, než se seriálové adaptace Preachera dočkáme, prozatím to ale vypadá, že se ubírají správným směrem. Můžeme jen čekat a doufat, že zdárně dojdou do konce.
Zdroj: AMC
Nejlepší epzody
Nejoblíbenější postavy
Reklama
Narozeniny herců
-
Ian Colletti
3.3.1997 | 3.3.2025 -
Joseph Gilgun
9.3.1984 | 9.3.2025 -
Dominic Cooper
2.6.1978 | 2.6.2025 -
Pip Torrens
2.6.1960 | 2.6.2025 -
Betty Buckley
3.7.1947 | 3.7.2025
Diskuze /0