Ohlédnutí za epizodou All Debts Paid
Tento díl byl zásadní hned pro dvě postavy. Jedna se s námi rozloučila a jednu jsme přivítali do rozrůstající se rodiny Outlanderu. A jaké bylo aktuální motto? Přeci, jak už název napovídá, všechny dluhy byly splaceny.
Boston
Americká dějová linka byla tentokrát zajímavější a snad i emotivnější. Velmi progresivně jsme se posunuli v čase od doby, kdy byla Brianna ještě holčička, až po maturitu. Za tu dobu jsme mohli sledovat, jak vztah jejích rodičů, Franka a Claire, sestoupil na úroveň „žijeme vedle sebe a ne spolu“. Po událostech minulé epizody se Claire rozhodla dát Frankovi svobodu v osobním životě, zatímco ona se věnovala studiu medicíny.
Trochu nás mohlo mrzet, že už jsme se nedozvěděli víc ze studií na univerzitě a o tom, jak se spřátelili s Joem Abernathym a také to, že Brianna většinu času trávila hlavně s Frankem. To proti Claire ostatně Frank použil v jejich poslední hádce. Ač můžeme Franka velmi snadno odsoudit za jeho chování vůči Claire při její promoci, zůstal s ní hlavně kvůli dceři, o kterou se staral a kterou měl rád jako vlastní. Mohl Briannu snadno nenávidět, protože přece Claire připomínala Jamieho, ale jeho velmi nesobecké rozhodnutí a rodičovský pud nelze než obdivovat.
Odchod Franka ze seriálu byl také pravděpodobně posledním záběrem pro herce Tobiase Menziese, který se už v prvním díle rozloučil s rolí Black Jacka Randalla, jehož smrt si mnozí přáli už od pilotního dílu. Nezbývá tak než vzdát tomuto skvělému herci hold za to, jak se popasoval s nesnadnou dvojrolí. Ještě teď mi při vzpomínce na scény bičování Jamieho nebo mučení běhá mráz po zádech nad věrohodností, s jakou ztvárnil brutálního kapitána Randalla. Postava Franka byla vůči tomu v naprostém protikladu, uhlazený univerzitní profesor naprosto oddaný své ženě a posléze dceři. Děkujeme a přejeme Tobiasovi hodně štěstí v dalších projektech.
Vězení Ardsmuir
Ve Skotsku se mezitím nacházíme v roce 1755. Jamie se nechal zatknout, aby ochránil zbytek rodiny před zvídavými červenokabátníky. Neblaze proslulého Rudého Jamieho tak odvezli do vězení Ardsmuir, které se rozhodně nedá považovat za čtyřhvězdičkový hotel. Vlhko, zima, nedostatečné příděly jídla, žádná lékařská péče a hygiena jsou metlou pro zbývající Skoty, kteří měli to „štěstí“, že přežili povstání.
Jamieho navíc jako jediného drží v řetězech, to aby ho ponížili a podkopali morálku zbylým vězňům, kteří k němu vzhlíží jako k vůdci. Jamie také k seznamu svých přezdívek přidává označení „Mac Dubh“. V plném znění v gaelštině je to „Seumas, mac an fhear dhuibh“ a znamená to „James, syn toho černého“. Tedy ne, že by byl Jamie synem černocha. Pokud si ale vzpomínáte, jeho otec byl černovlasý. Ve Skotsku a Irsku se tradují příběhy o tzv. selkie neboli tuleních lidech. Ti žijí v moři v tulení podobě, mohou ale svou kůži sundat, když chtějí zavítat do říše lidí na souš. Nejeden příběh vypráví o tom, jak se selkie, ať už muž či žena, svede člověka. To si tedy povídali lidé o Jamieho otci – že patřil k tulením lidem (jeho černé vlasy toho byly důkazem) a svedl Jamieho matku Ellen, která byla zaslíbena jinému. Na to také odkazoval Kerr, když chtěl Jamieho navést, aby šel hledat jakobitský poklad.
To už ale na scénu dávno vstoupil major John Grey. V knize ho popisují jako mladého muže, kterému nemohlo být víc než 26 let s jemnou pletí a až dívčími řasami, díky kterým vypadal ještě mladší, než doopravdy byl. Také nebyl moc vysoký, údajně o palec až dva méně než průměrný muž té doby, křehkých kostí. Dívčí vzezření dotvářely blond vlasy svázané modrou stuhou. Skotové mu dokonce přezdívají „Hezoun“. Na první pohled na obrazovce zas tak zženštile nepůsobil (škoda těch blond vlasů, hodily by se k němu víc), při bližším ohledání už se jeho představitel s tímto popisem začal velmi nápadně shodovat.
Kdo to vůbec je? Jak se tam dostal? Na tyto otázky seriál bohužel neodpovídá. Do stopáže se musí vtěsnat obě dějové linky. Jamie nicméně po získání informací o „Bílé dámě“ neztrácí čas a umně navede Greye, aby dovolil vězňům nastražit pasti na vřesovišti, přitom sám nastražil vlastní past, aby mohl z vězení uniknout. I nepřímá zmínka o Claire a nepatrná naděje na to, že by ji mohl znova vidět, ho přiměje riskovat život. Když ho ale na ostrově čeká zklamání v podobě jednoho drahokamu, provokuje Greye, aby ho sprovodil ze světa, jak mu slíbil při jejich prvním setkání.
Na letošní sérii a Jamieho snaze zemřít je „vtipné“ to, že minulé dvě řady neustále unikal oprátce a všelijakým formám smrti, které na něj číhaly téměř na každém rohu. Letos ji vyhledává sám, dokonce žebrá, aby už přišla, ale jako na potvoru si s ním nikdo nechce špinit ruce. Zdalipak se situace otočí? Uvidíme brzy.
Opět si můžeme jen postesknout, že John Grey nedostal mnohem více prostoru a jeho vztah s Jamiem byl vybudován opravdu narychlo. Přes počáteční nedůvěru na obou stranách a také po předchozích zkušenostech se zrodí přátelství založené na úctě, respektu a porozumění. Ze strany majora Greye však city přerostou v něco víc. Na to Jamie po traumatu s Black Jackem nemůže přistoupit ani v myšlenkách.
To už ale nastupuje velké stěhování. Vězni se v Ardsmuiru ani neohřáli a ekonomicky smýšlející britská vláda přišla na grandiózní plán, jak využít lidské zdroje na maximum. Vězně deportují do nehostinné Ameriky, aby si zde odpykali 14 let nucených prací. Pokud přežijí biče svých pánů, převoz, nemoci Nového světa a mnoho dalšího, budou svobodní. To je pro Skoty, kteří si nade vše cenili své půdy, klanu a rodiny, snad ještě horší než rozsudek smrti.
Nad Jamiem ovšem stále bdí Grey. Kvůli své neblahé proslulosti mu král takovou milost nedopřeje, Grey mu ale zařídí místo sloužícího u lorda Dunsanyho. Může tedy aspoň zůstat ve Skotsku, kde nad ním může Grey aspoň částečně držet ochrannou ruku. Bude to ale stačit na Jamieho talent dostávat se do potíží za každých okolností?
Poznámka na závěr – určitě jste se všichni pozastavili nad návratem jedné oblíbené postavy. Ano, řeč je o Murtaghu FitzGibbonsovi. Ten měl dle knihy svou pozemskou pouť skončit v Cullodenu. Scénáristé se mu ale rozhodli poskytnout více prostoru stejně jako v druhé sérii, kdy doprovázel Jamieho a Claire do Francie, což také nebylo dle knižní předlohy v plánu. Momentálně tedy Murtagh zabírá místo jiné knižní postavy, která s Jamiem sdílela celu v Ardsmuiru, a to Duncana Innese. Uvidíme tedy, jestli se s Murtaghem ještě po jeho odsunu do Ameriky shledáme v pozdějších dílech a jaká bude jeho úloha v seriálu.
Co říkáte na epizodu vy? Jak hodnotíte vztah Claire a Franka? Bude se vám po Frankovi stýskat? A jak na vás zapůsobil John Grey?
Diskuze /4
Mně by se John Grey líbil! :-) Ale jsem žena…
Ty díly jsou čím dál více srdceryvný. úžasný, nádherný.
Lord John je moje skoro nejoblíbenější postava z knihy a proto jsem velmi zvědavá jak se s tím v seriálu vypořádají. Zatím jsem velmi spokojená, má charizma. A smrt Franka, ta mě ani moc nemrzela, než mi došlo, že už tam Tobias nebude hrát a to mě opravdu moc mrzí.
Po Frankovi mi smutno nebude a Lord John je sympaťák každým coulem. Každý nový díl se mi líbí víc a více.