Recenze seriálu Ms. Marvel očima několika redaktorů
Letní chuťovka Ms. Marvel je za námi, a tak přišel čas zhodnotit celou sezónu a dát ji do nějakého kontextu k ostatním MCU projektům. Tentokrát nás na hodnocení bylo více, takže si pořádně přečtěte naše názory a samozřejmě se pochlubte se svými dojmy v komentářích.
Seriál Ms. Marvel cílí asi na nejmladší diváky Marvel Cinematic Universe, což rozhodně není na škodu. Celá show by tak měla být svým pojetím nejblíže Spider-Manovi a já se těšil na takové ty trable ve škole, potíže s první láskou apod. Zkrátka na vše, na co jsme zvyklí u Petera Parkera. Seriál se snaží tyto témata vytahovat, vše je to ale hrozně naoko. Spíše mi to připadalo, že se tvůrci udělali list a seznam přání, co všechno chtějí do seriálu dát, ale jakmile to tam dali a úkol si odškrtli, nikdo se už nezamyslel, zda to dává nějaký smysl. Vše je takové nedodělané a příběhové oblouky postav jsou velice fádní.
Hlavním problémem seriálu není vůbec obsazení, rozmanitá kultura či jiné nesmysly, o kterých se dočtete všude na internetu. Ne, to vše poměrně dobře funguje. Problémem je nabubřelost, sebejistota a namyšlenost tvůrců, že celá tato omáčka okolo bude stačit na dobrý seriál. Kulturní složka byla obohacující. Jeden den nám dáte svatbu, druhý den zase jinou pákistánskou tradici, ale nemůže to jít na úkor hlavního děje, který byl zkrátka nijaký. Myslím si, že žádného diváka na světě by taky nebavilo sledovat půlku epizody o české svíčkové omáčce s pěti knedlíky. To prostě na kvalitní seriál nestačí.
I když na MCU projektech pracují stále noví a noví lidé, jede se stále v režimu autopilota a přes kopírák. Jenže po čtyřech filmech a čtyřech seriálech ročně po nás Marvel nemůže chtít, že jim tuto nemastnou neslanou show někdo zbaští. Proč mám ale skoro u každého Disney seriálu pocit, že ani těch šest epizod nestačí a zkrátka za šest hodin se vůbec nic nestane? Přijde mi to, jakoby měli tvůrci plný šuplík scénářů k filmům, které následně předělávají na seriály. První díl je první půlka filmu, poslední díl je druhá půlka filmu a na prostředek najmou nějakého ňoumu, co vymyslí omáčku.
Po nezvládnutém Moon Knightovi je to další přešlap. Přesto tady ale vidím malinkou jiskřičku naděje. Postava Kamaly Khan je nesmírně sympatická, Iman Vellani předvádí okouzlující výkony. Jelikož tu s námi bude postava dalších pár (desítek) let, prostor pro lepší příběhy tu rozhodně je. Toto beru jako nucený a nezajímavý původ příběhu a příště se mohou (snad noví) tvůrci pořádně odvázat. Kde vidím riziko je paradoxně u hlavní herečky. V některých scénách Vellani působí, že až moc ráda papá. Jelikož je jí teprve devatenáct, do příštích let se bude muset hodně hlídat, protože ten kostým ji v určitých scénách vůbec nevěřím.
Hodnocení: 50%
Ms. Marvel je postava, která si i přes to, že má zřejmě ty nejgeneričtější schopnosti vůbec, získala oblibu u čtenářů. Možná je to i tím, že se tvůrci chopili pákistánské a muslimské kultury, která neměla v komiksech moc velké zastoupení a nyní se hrdinka podívala i na obrazovky. Její představitelka Iman Vellani je v roli samozřejmě skvělá a roli jí věřím a se samotnou kulturou také nemám problém… přeci jenom jsem taky četl Korán i všechny svazky Knihy tisíci a jedné noci, tak kde je problém? Scénář a dílčí změny.
Co mi trochu vadí, je, že zatímco Captain Marvel se snažili upravit tak, aby se její origin více lišil od Green Lanterna, Ms. Marvel k němu nedopatřením s kouzelným náramkem a schopností manifestovat své představy, zase přiblížili. Změnu ohledně mutanského/inhumanského původu nebudu příliš řešit, už nám tu dávno překopali dvojčata, Ega i další postavy a tohle je víceméně nic. Další postavy v seriálu jsou jinak funkční, byť nemá seriál pořádného padoucha, proti kterému by hrdina stál. Dalo by se říct, že tu máme dvě frakce – džiny a DODC, ale ani jedna není udělána tak, aby byla zajímavá. Dílo je přeci jen tak dobré jako jeho záporák a Ms. Marvel je v tomhle pozadu.
Děj seriál pořádně nemá. Můžeme tu vysledovat nějakou jednoduchou osu, ale daleko více se tu řeší kultura a rodina postavy, jenže o tom to být nemá. Vrcholem bylo, když se hrdinka přesunula do Pákistánu jen proto, aby nám tuto kulturu mohli ukázat přímo u zdroje. A k tomu i něco z historie. Poslední díl pak byl více než hloupý, protože na něm šla vidět neschopnost samotných scenáristů. Věci se tu děly, jen proto, že to tak scenáristé napsali a stejně tak se tu pohybovaly i postavy. Zoe Zimmer byla ve škole jen proto, že je tam lepší světlo pro TikToky a Aamir tam vlezl okénkem na záchodě, aby mohl Kamalu ohlídat. Jakože cože? Smysluplné to opravdu nebylo a skončilo to jako podivná variace na Sám doma, kdy parta puberťáků porážela komando cvičené v boji proti superlidem.
Ze seriálu jsem měl trochu obavy už od jeho oznámení a pak po následném traileru. První díl nám přinesl zajímavý vizuál v podobě střihu a prací s animacemi, jenže to nezakrylo plno děr, nesmyslů a prázdných pasáží, které seriál nabídl. Potitulková scéna je WTF a jestli to mělo navnadit na nadcházející film Marvels, tak to potěš, protože to udělalo pravý opak. Marvel dokazuje, že kvantita dávno přebila kvalitu a jede se dnes spíše na kulturní rozmanitost, než propracovaný děj. Slovy Oprah by se dalo říct, že čtvrtá fáze je akorát: „Ty dostaneš hrdinu, ty dostaneš hrdinu, každá menšina dostane svého hrdinu,“ ale to vám kvalitu prostě neudělá.
Hodnocení: 40%
Na seriálech od Marvelu se mi líbí jedna věc, každý je zhola úplně jiný. Ms. Marvel je evidentně seriál spíše pro dětské publikum, ale nemyslím si, že je to něco špatného i pro starší lidi. Já si ten seriál třeba užila. Samozřejmě, že nějaké věci jsou na pováženou, ale ne tak, aby mi to zkazilo celý seriál. Představení nové superhrdinky šlo celkem zlehka. Její příběh byl zajímavý, poutavý a nijak jsem se neztrácela. Popravdě jsem čekala trochu lepšího záporáka, ale když si vezmu, že větší děj bude především v The Marvels, tak jsem tohle brala spíše jako první část jejího příběhu. Je asi všem jasné, že víc se nám předvede v průběhu let.
Další postavy mi k ní hezky seděli, její rodina a celá komunita byli stěžejní pro její vývoj a další cestu v MCU, takže tomu nemám co moc vytknout. Upřímně moc nechápu, proč to někteří haní a zařazují to mezi nejhorší seriály MCU. Každému se ovšem nemusí líbit všechno a holt pokud nejste otevření i možnostem, že by superhrdinu nemusel hrát jen dospělý člověk, běloch či černoch a jen z Ameriky či Evropy, tak holt tenhle seriál jednoduše není pro vás.
Ano, pár nelogičností tam samozřejmě je. Kamala je jako postava naprosto fantasticky ztvárněná, ovšem její vývoj v hrdinku je trochu chabý. Chtělo by to mít alespoň jednu dvě epizody s tréninkem, sžíváním se s jejími novými schopnostmi atd. Upřímně bych tomu nasadila víc epizod, šest mi prostě přišlo v této situaci málo, i když to mělo větší stopáž než třeba dvouhodinový film u představení nového hrdiny.
Hodnocení: 80%
Recenze seriálu WandaVision
Recenze seriálu The Falcon and The Winter Soldier
Recenze seriálu Loki
Recenze seriálu Hawkeye
Diskuze /9
Že tom99 občas píše od cesty, na to už si zvykl asi každý. Teď ještě pro jistotu takový „dobře myšlený“ fat shaming u úplně normálně vypadající holky. Tohle bylo tak trochu k poblití, hochu.
#2 percival2 #5 tom99 #6 Carlos Matos#1 novoten: Mi se tam líbila fráze „potíže s první láskou“. To je u seriálu z prostředí muslimské rodiny určitě to první, co bych čekal. Možná ještě záběry ze školních sprch nebo nějaký ten full-frontal. To myslím samozřejmě ironicky. Ve které realitě ten chlapec žije?
Ale ať mu nekřivdím, ve druhém odstavci ten problém našel. Našel, ale nepojmenoval. To proto, že je ten seriál zase jen propagandistická průjem s nějakou tou povinnou Avengers-vatou, aby šlo napsat, že je z prostředí MCU.
#3 Nefka#2 percival2: Když odhlédnu od toho, že to evidentně neviděl žádný korektor a ty kecy o jídle jsou totálně mimo mísu… V první odstavci řeší podobnost se Spider-Manem, která je naprosto na místě. Reálně je to první asociace, která mě napadla, když jsem viděl trailery nebo četl komiks. Podobný styl hrdin(k)y. Prostě puberťák na škole, který má trable běžné pro tento věk. Čili koncept, díky kterému se zrovna Spidey (Peter Parker) stal tak populární mezi čtenáři. Člověk se s ním ztotožní, protože prožívá (prožíval) podobné pitomosti každodenního života jako on… To se vám se Supermanem nebo Brucem Waynem hned tak nepodaří.
Každopádně. Opravdu je propagandistický průjem cokoliv, kde je hlavním tématem jiná kulutra? :D Ten seriál tam podle mě člověku nic nenutí, jen tu komunitu přibližuje. Neřeknu ani půl slova, kdyby to bylo natočené jako svazácké filmy za komančů, ale tady to bylo naprosto v klidu. Ta teen komedie a hrátky s kulturou jsou na tom seriálu nejlepší. MCU vsuvky to paradoxně dost kazí.
Navíc tak nějak nepředpokládám, že se někdo po zhlédnutí bude radikalizovat nebo měnit vyznání. :D
#7 percival2 #9 LAZARUS111Já jsem to shlédla zrovna včera na jeden zátah a byla jsem dost spokojená. Bavila jsem se. Nečekala jsem nějakou velkou hloubku, přeci jen je to víc zaměřené na náctileté. Předtím akorát dokoukán Loki a WandaVision. Vyzdvihla bych casting, hlavní hrdinka mně byla neuvěřitelně sympatická. Líbila se mi i fungující rodina, což u superhrdinů je spíš vyjímka. za mě 7/10
#1 novoten: A co je špatného říci na tom, že někomu kostým nevěřím kvůli tomu, jak vypadá? Když bych to řekl u Andrew Garfielda, že kostým Spider-Mana mu nevěřím, protože má zkrátka malé svaly, tak je to taky špatně? Stojím si za tím, že Vellani je v některých scénách opravdu trošku nakynutá a na mě to nepůsobilo dobře… píšu hlavně o problému v budoucnu, protože pokud takto vypadá holka v devatenácti a nebude se hlídat, tak za deset let může vypadat úplně jinak. A to mi věř, hochu, že vím, o čem mluvím…
#8 novoten#1 novoten: Fat shaming REEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE :D pobavilo
#3 Nefka: Škoda, že nepokračuješ v tom srovnávání se Spidermanem, protože tou propagandou bylo opravdu myšleno prostředí. Ale ne, že by to radikalizovalo, jen nám ho to prostě přibližuje, abychom si zvykli. A to tím nejnudnějším způsobem, jestli pravdivým, to nechám na někom jiném. Jde o to, že Spiderman je sice Amík, ale tak nějak se s ním i naše děti můžou ztotožnit. A to, jak musíš uznat i ty, u muslimské domácnosti zase tak snadné nebude. Oni prostě obětovali sledovanost propagandě.
#5 tom99: Jsou to právě tyhle „jakože dobře mířené rady“, které z toho padají jako úplně mimózní kecy. Protože to není recenze, to není vlastně ani názor, to jsou jen hloupý machistický kyndy, včetně toho „a to mi věř, že vím…“
#3 Nefka: Propagandistické bolo to tričko s nápisom Asgard pride čo sa objavilo na tom Avangersconu.