Mr. Robot
94/100 - 361×

Mr. Robot(Mr Robot)

Elliot je mladý programátor, který má problém navazovat vztahy s lidmi. Má pocit, že se s okolním světem může bavit pouze tak, že hackuje jejich přístroje. Pracuje u bezpečnostní firmy, kde ale musí skrývat své skutečné umění. Navíc ho osloví tajná hackerská organizace, která chce s jeho pomocí zničit nadvládu jednoho procenta nejmocnějších lidí světa, kteří údajně řídí běh dějin.

USA | 2015 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | USA Network | 45 minut
žánr
Drama, Mysteriózní, Thriller
hrají
Rami Malek (Elliot Alderson), Christian Slater (Mr. Robot), Carly Chaikin (Darlene Alderson), Portia Doubleday (Angela Moss), Martin Wallström (Tyrell Wellick), Michael Cristofer (Phillip Price), Grace Gummer (Dom DiPierro), BD Wong (Whiterose), Stephanie Corneliussen (Joanna Wellick), Bobby Cannavale (Irving), Gloria Reuben (Krista Gordon), Michel Gill (Gideon Goddard), Ben Rappaport (Ollie Parker), Ron Cephas Jones (Romero), Azhar Khan (Mobley)

Rekapitulace: eps2.9_pyth0n-pt1.p7z

Rekapitulace: eps2.9_pyth0n-pt1.p7z

S odstupem času se vše zdá jasnější, což je jeden z důvodů, proč se až nyní dočkáváte rekapitulace předposlední části druhé série. Zatímco Angela musela čelit tajemnému setkání s Whiterose, Elliot konečně zjistil pravdu. Nebo ne?

8 0
5.2.2017

Mysl je vzhůru, tělo spí

V úvodu k nám Elliot promlouvá o panu Robotovi a o tom, jak funguje jako jakýsi tichý pozorovatel. A protože Elliot nyní potřebuje odpovědi víc než cokoliv jiného, vzpomene si na svého spolužáka, který mu vyprávěl o tom, jak si navodit lucidní snění, aby se mohl učit i ve spánku. Lucidní snění je zajímavý koncept a v podstatě znamená, že si člověk uvědomuje, že je ve snu, díky čemuž pak nad ním získá kontrolu a může ho ovlivňovat.

Elliot si pro navození tohoto stavu začne v leže odříkávat jednoduchou mantru: Mysl je vzhůru, tělo spí. A nás, svého přítele, požádá o to, abychom se k němu přidali. Přiznejte, kdo z vás si tato slova začal šeptat spolu s ním?

Ten největší dárek

Elliotovo šeptání pak přechází ve scénu, v níž Joanna ukládá své dítě. Do místnosti vchází pan Sutherland a zeptá se jí, co chce teď dělat. Joanna si vyžádá jeho mobil, v němž je pravděpodobně screenshot místa na mapě, kam Elliot vypátral mobil, o němž oba věří, že je Tyrellův. Následně konstatuje, že ze všech těch dárků, co dostali, je tento ten dosud největší.

Cesta do neznáma

Možná si ještě vybavujete, v jakém bodě jsme se v desáté epizodě rozloučili s Angelou; po polibku s Elliotem se před ni postavili dva lidé, muž a žena, čímž scéna skončila. V prvních minutách tohoto dílu se dozvídáme, že ji sebrali a někam ji vezou v dodávce. Zoufalá a zmatená Angela se z nich snaží dostat nějaké zdůvodnění celé situace, ale oba zarytě mlčí. Aby ještě zdůraznili, že slova jí nepomohou, dají rádio víc nahlas.

Po útoku

Dom je po šokující přestřelce v nemocnici a marně se všem snaží vysvětlit, že je v pořádku a že by měla pokračovat ve vyšetřování, dokud je stopa ještě teplá. Svému nadřízenému konstatuje, že účast Dark Army v celé záležitosti je nepopiratelná a že by se na to FBI měla soustředit. Agent Santiago souhlasí s tím, že Dom má pravdu, ale zároveň nadhodí důvod, proč mají svázané ruce.

Price se ještě nedávno snažil přimět Whiterose, aby vyjednala půjčku mezi Čínou a Spojenými státy ve výši dvou bilionů, a to bez úroku. K této půjčce nakonec došlo, jak Santiago prozradí, a proto by FBI neměla vyšetřovat čínskou Dark Army a hrotit tak dobré vztahy Číny s USA. Dom už tedy sice ve všem není sama, ale to neřeší problém. Musí si jít domů odpočinout, i přesto má však v hlavě nějaký výslech se zatím neznámým přeživším krvavé lázně v restauraci.

Drž se

Bezmocná Angela se konečně dostává ven z dodávky, která zaparkuje v garáži rodinného domu. Muž a žena ji vedou chodbou, na jejichž zdech je řada rodinných fotografií, na nichž jsou však začmárané tváře, a nakonec zastaví před dveřmi jedné místnosti. Angela do ní vchází a po chvíli dvojice odejde a zamkne za sebou.

Místnost je na rozdíl od zbytku domu, který jsme mohli vidět, velmi tmavá, a nejnápadnějším prvkem je velké akvárium s rybou uvnitř. Znalce počítačové historie pak jistě zaujal Commodore 64, vedle něj leží kniha Lolita od Vladimira Nabokova a Angelu upoutá ještě plakát s kotětem a nápisem hlásajícím: „Drž se.“ Pamatujete si ještě pátou epizodu druhé série? Po rekapitulační sekvenci zaznělo něco velmi zvláštního a šlo o záměrný zvukový easter egg. Kde je souvislost s plakátem, ptáte se? Podívejte se na následující spektrogram a pochopíte.

Zanedlouho se k Angele přidává malá dívka, která usedne za počítač a spustí hru Land of Ecodelia, která má dle tvůrců seriálu evokovat klasickou adventuru právě pro zmíněnou platformu. Nejde však o jen tak ledajakou hru; je plná zvláštních otázek a první z nich zní: Brečela jsi někdy během sexu? Angela je zaskočena a nechce na nic odpovídat, jakmile jí však dívka ukáže záda plná modřin, za něž podle ní mohou lidé, kteří jí k této činnosti nutí, Angela začne spolupracovat.

E-coin vládne všem

Price mezitím navštěvuje Komisi, aby vyjednal další část svého velkého plánu. Chce obejít regulace a udělat z E-coinu měnu rovnocennou s dolarem. Jack, jeden z členů Komise, je samozřejmě proti tomu, jelikož takovéto konání by bylo protiústavní. Price začne hovořit o tom, že je to ale nevyhnutelné a že taková musí být budoucnost, pokud se Amerika bude chtít vyhnout vzestupu Čínou ovládaného bitcoinu. Celý rozhovor pak končí krásnou větou: „I na porážce lze vydělat.“ Tím není myšlena jen porážka na straně Jacka, ale hlavně zdánlivá porážka E Corpu, kterému se i přes krizi způsobenou fsociety nadále daří.

Klíč v místnosti

A zatímco rybě v akváriu dochází voda, Angela pokračuje v zodpovídání podivného dotazníku. U něj se krátce pozastavíme. Kor Adana se k němu vyjádřil tak, že ať už jej vysvětlí jakkoliv, každý detail je možné podrobně analyzovat a dojít k dalším a dalším závěrům. Ve své podstatě jej ale Whiterose vytvořila jako jakýsi test způsobilosti, jehož cílem je odhalit, jak flexibilní Angela ve skutečnosti je. Když dívka ukáže Angele svá zhmožděná záda, lze to pak vnímat jako zkoušku empatie. Knížka Lolita pak není pouze odpovědí na otázku, zda je klíč v místnosti, ale pokud jste tento román četli, pak víte, že jeho postavy se často zaobírají různými hrami a hádankami.

To samozřejmě není ani zdaleka vše. Dá se dívat na každou otázku zvlášť a bádat nad významem jak otázek, tak i odpovědí, jenže to by vydalo na samostatný článek. Pokud vás ale Ecodelia opravdu zaujala, Reddit nabízí nespočet rozborů a teorií, kterými si můžete zkrátit čekání na třetí sérii.

Povídání s Alexou

Dom nemá na vybranou a musí si jít domů odpočinout, aby mohla pokračovat ve vypjatém vyšetřování. Nedaří se jí však usnout, a tak si začne povídat se svým Amazon Echo, zařízením též známým jako Alexa. V celého rozhovoru jde jasně vidět, že Dom je velmi osamocená a že kromě práce vlastně nemá žádný život. Alexa je jí tak jakousi náhradou přítele, s nímž by mohla mluvit. Po pár otázkách si uvědomí, že jí nezbývá, než zkusit usnout, a rozhovor ukončí.

28 minut

Po hodinách čekání se Angela setkává s osobu, která ji do této situace dostala; Whiterose. Ta si pro jejich rozhovor vyhradila štědrých 28 minut a během pár minut se dozvídáme, proč se tak vlastně stalo. Whiterose chtěla zjistit, proč Price kvůli Angele zahodil jejich partnerství, nejprve si však Angelu prověřila, aby přišla na to, zda za její čas vůbec stojí. Také prozradí, že Angela měla být už dávno mrtvá, nějak se jí ale podařilo tuto trvanlivost přečkat.

Zvláštním výrokem k zamyšlení je fakt, že Whiterose prohlásí, že Washington Township nebyla žádná náhoda a že Elliot a Angela se tím, čím jsou dnes, nestali jenom tak. Doplní to tím, že jejich rodiče nezemřeli bezdůvodně a že obětovali své životy, aby se lidstvo mohlo posunout dál. Těžko říct, co přesně to znamená, spekulacím se ale meze nekladou. Whiterose chce také přimět Angelu, aby se přestala snažit potopit její továrnu a jakýsi projekt. O něm se toho snad dozvíme více v příštích epizodách.

Šifrovaná zpráva

Elliot se po nějaké době probouzí a opět vidí pana Robota, tentokrát si však vyměnili role a Elliot je nyní tichým pozorovatelem. Pan Robot v poště nalézá leták s motivem červeného trakaře, který nás provází už delší dobu, a na něm je série číslic, z nichž každé zastupuje písmeno v abecedě. A je 1, B je 2, C je 3… Po přepsání všech cifer si pan Robot všimne, že první písmena jsou G, U a R, z čehož usoudí, že text pravděpodobně začíná slovem „the“. Jedná se totiž o tzv. Caesarovu šifru, u níž jsou písmena zaměněna písmeny, které se abecedně nachází o pevně určený počet míst dále. V našem případně je hodnota posunu 13 a této variaci šifry se také říká ROT-13. Pro dešifrování pan Robot použije existující web decode.org.

V odšifrované zprávě se píše o sadách čísel, konkrétně o těch označovaných jako Perrinova a Erdős-Woodsova. Když pan Robot otevře leták, vevnitř najde další čísla. A vzhledem k tomu, že má podle vzkazu jistá čísla eliminovat, pustí se do práce. Po převodu mu vyjde telefonní číslo a maskovaný hlas mu sdělí adresu, na níž má čekat taxi. Pan Robot vychází z bytu a v patách je mu Elliot.

Angela bez pomoci

Ze zpráv v televizi se dozvídáme, že Price pokročil a E Corp tak nyní nabízí úvěry v E-coinech. Angela navštěvuje svou právničku, aby jí sdělila, že už ji nepotřebuje. Právnička je zmatená a z černého SUV, které za ní stojí, usoudí, že jí někdo vyhrožuje. Angela ji ale přesvědčí o tom, že je v pořádku a že o její pomoc nestojí, což dá jasně najevo pošeptáním do ucha, aby jí už nevolala. Během toho dojde k dalšímu krátkému výpadku proudu.

Šílená cesta v taxi

Elliot se dostává k taxi, které tam na něj čeká. Taxikář ho osloví jménem a Elliot zmateně nasedá dovnitř, po čemž se ho taxikář zeptá na adresu, na kterou má jet. Elliot ji ale nezná. Do taxi po chvíli nasedá Tyrell Wellick, který taxikáři adresu sdělí, a Elliot nevěří vlastním očím. Zpochybňuje realitu natolik, že se řidiče začne ptát, zda vedle něj někdo sedí. Pokud jste si stáhli naše české titulky, tak víte, co taxikář říkal v momentech, kdy nemluvil anglicky. Ale jestli náhodou ne, tak to vůbec nevadí, protože neřekl nic, co by stoprocentně zodpovědělo otázku, zda se tam Tyrell skutečně objevil nebo byl jen výplodem Elliota a jeho mysli.

Na Tyrellův příkaz taxikář zastaví a s Elliotem vystoupí. Tyrell nerozumí jeho chování a sdělí mu, že druhá fáze je téměř připravená a že bude s výsledkem spokojen. Scéna končí notorickou hláškou z filmu Casablanca, kterou cituje Tyrell v posledních vteřinách dílu.

Nezapomeňte epizodu ohodnotit.

Foto: USA Network

Diskuze /1

Blahar

Zrovna jsem dokoukal Klub rváčů a začal přemýšlet o Mr. Robotovi a kouknu na ednu a tady článek, to jsem fakt nečekal! :D Super rekapitulace, díky. :)

5.2.2017 | 22:58:57
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Sbohem, příteli

Sbohem, příteli

Reklama

Nejdůležitější hráči

Nejdůležitější hráči

Edna na sociálních sítích

Filtr seriálů a filmů









Reklama