Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Duhové L filmy
Seriál The L Word patří dodnes mezi nejodvážnější (nejen LGBT) počiny, v televizní tvorbě se jen těžko hledá podobně otevřený seriál. Na filmovém plátně je situace obdobná – byť kvantitou filmy nezaostávají, kvalitou kulhají na obě nohy. V článku najdete výběr několika povedenějších kousků.
Pod názvem jednotlivých filmů si můžete přečíst i jejich rok vzniku, stopáž a mé poznámky. Jako bonus jsou u některých filmů uvedeny podobné snímky.
La Vie d'Adèle
2013, 179 min
La Vie d'Adèle (Foto: Wild Bunch)
Tato festivalová naturalistická perla, která při premiéře v Cannes šokovala publikum, si odnesla nominaci na Golden Globes, cenu BAFTA a Zlatou palmu. Předlohou filmu byl komiks Blue Is the Warmest Colour od Julie Maroh. Ústřední postavou je mladá Adèle, jejíž život se obrátí vzhůru nohama poté, co narazí na tajemnou modrovlásku (novou bondgirl).
Gia
1998, 126 min
Gia (Foto: HBO)
Životopisný snímek z produkce HBO sleduje osudy supermodelky Gii Curangi, divoké rebelky, která se nechala opít slávou a penězi. Co je silnější, drogová závislost nebo láska k ženě? Ve svých životních rolích duo Angelina Jolie & Elizabeth Mitchell.
→ Na oddobném principu staví i další životopisný film, Flores Raras, o románku básnířky Elizabeth Bishop a architektky Loty de Macedo Soares. Festivalový skvost.
Imagine Me & You
2005, 94 min
Imagine Me & You (Foto: BBC)
Co když se nevěsta, přesvědčená, že si bere toho pravého, ve svůj svatební den na první pohled zamiluje? A co když se zamiluje do ženy? Humorné romantické drama, které by mohlo nalákat dokonce i fanoušky Game of Thrones skrze Lenu Headey.
→ Podobnou zápletku, jen s opačným rozuzlením, nabízí snímek Gray Matters, kde si cameo střihla i naše milovaná Rachel Shelley (Helena)!
Boys Don't Cry
1999, 114 min
Boys Don't Cry (Foto: Fox Searchlight Pictures)
Hlavní postavou je Teena / Brandon, tedy muž, který se narodil v těle ženy. Za tuto mistrně ztvárněnou roli si Hilary Swank odnesla Oscara. Film (opět od Foxu) byl natočen dle skutečných událostí.
→ Festivalový počin z Francie s názvem Tomboy nabízí stejné téma – rozkol mezi dvěma genderovými identitami. Co když si svou odlišnost uvědomuje teprve desetileté dítě?
Bound
1996, 108 min
Bound (Foto: Gramercy Pictures)
Jak to dopadne, když se gangsterova kočka seznámí s holkou, co zrovna vylezla z lochu? Kdo skončí v čí posteli? A kde skončí špinavé prachy mafie? Velice povedená prvotina sourozenců Wachovskich.
Mulholland Drive
2001, 147 min
Mulholland Drive (Foto: Universal Pictures)
Že David Lynch bere dobré drogy se už všeobecně ví, tento film, jež měl být původně seriálem (!), je toho jasným důkazem. Vyšinutá mysl na hranici snu, v životní roli krásná Naomi Watts.
→ Na podobně mysteriózní psycho vlně frčí i Aronofsky se svou Black Swan, kde hlavní roli ztvárnila velkolepá Natalie Portman.
Saving Face
2004, 91 min
Saving Face (Foto: Sony Pictures Classics)
Z trochu jiného soudku, o početné čínské komunitě v New Yorku. Mladá doktorka si najde partnerku v nejnevhodnější možnou chvíli – zrovna když se k ní musí nastěhovat její těhotná svobodná matka, pro kterou je navíc homosexualita naprosté tabu.
Lost and Delirious
2001, 103 min
Lost and Delirious (Foto: Lions Gate Entertainment)
Elitní dívčí škola, privát, dospívající slečny. Nová studentka se rychle spřátelí se dvěma spolubydlícími, jejichž pouto však čistě přátelské zřejmě není… O lásce, pokrytectví, sebe-hledání a ustrašeném schovávání se ve skříni. Vedle Imagine Me & You další lesbická role pro Piper Perabo. Film potěší i fandy Mishi Burton, jejíž postava v seriálu The O.C. také prožila románek se ženou.
→ Obdobným snímkem je My Summer of Love s Emily Blunt, stejně dusivý, jen komornější.
Loving Annabelle
2006, 76 min
Loving Annabelle (Foto: Wolfe Releasing)
Dravá rebelka Annabelle, dcera senátorky, ví, co chce a nebojí se to dát najevo. Najde si cestu ke své profesorce angličtiny, která se však zuby nehty brání příp. románku. Může tohle vůbec dopadnout jinak než skandálem?
→ V podobně laděném filmu Bloomington se děj točí kolem románku zkušené profesorky s nezkušenou studentkou.
Na závěr tady máte, už bez rozepisování, výběr dalších L filmů:
Better Than Chocolate, The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love, Fingersmith, Tipping the Velvet, Chasing Amy, If These Walls Could Talk 2, The Gymnast, Cracks, The Kids Are All Right, I Can't Think Straight, The Hours, dvě švédské pecky Fucking Åmål & Kyss mig a muzikál Girltrash: All Night Long. Pro fajnšmekry je třeba zmínit i 81 min dlouhý dokument z roku 2006 Fabulous! The Story of Queer Cinema, který mapuje vývoj LGBT filmu od 40. let po současnost.
Diskuze /5
Myslím, že by se sem daly počítat i filmy Kill For Me nebo Elena Undone. :)
#2 makishek#1 fandapcd: máš pravdu a díky za tip :)
#3 fandapcd#2 makishek: Není zač. :D Já si nebyla jistá, jestli nejsem úplně slepá a nepřehlídla to. :D
Z filmů, ke kterým existují české titulky, stojí za zmínku určitě též I Can't Think Straight a The World Unseen. Dále třeba The Gymnast či old schoolovka Desert Hearts (1985). Perly se však dají najít především v neanglofonní produkci. Z té evropské stojí za to vidět Viola di mare, Eloise, Room in Rome, Pourquoi Pas Moi či Aimee & Jaguar (i když s tím, jak mě dostala stejnojmenná knižní předloha, se to nedá srovnat). Z asijské produkce pak třeba The Chinese Botanist's Daughters, Hu Die – Butterfly či Ci qing – Spider Lilies. Z ostatních pak např. indický Fire(1996), cenami ověnčený (i když dle mého ne úplně povedený) iránský Circumstance či úžasný libanonský Sukkar banat – Caramel (ten je však spíše ženský než vyloženě L). Žánrově silně je v L filmotéce zastoupena též kategorie romantický/komedie (kvalitou filmařiny však často až tak nezáří). Sem patří třeba But I´m a Cheerleader, Itty Bitty Titty Committee, Nina's Heavenly Delight a pro výkon Jordany Brewster nelze opomenout ani D.E.B.S.. Zcela jinou kapitolou jsou pak filmy, k nimž dosud české a mnohdy i anglické titulky chybějí. Tam je více či méně L filmů opravdu nepřeberné množství a to žánrově od komedií přes romantiku, dobrodružné ale třeba i thrillery a horory až po drama a dokumenty. Za zhlédnutí pak stojí určitě desítky z nich (čistě pro ilustraci třeba Je, tu, il, elle, Leonera, The Twin Bracelet – Shuang zhuo, A Jihad for Love, atd.).
#5 makishek#4 spyna: :-O vyčerpávající, perfektní přehled! díky :)