Povedl se crossover ze Znovuzrození?
Nakladatelství Crew, které spolu s BB Art úspěšně vydává sérii Znovuzrození, tentokráte na pulty knihkupců dodalo první velký crossover této řady, Batmanovu Noc nestvůr. Pokud chcete vědět, jak dopadla, podívejte se dovnitř článku.
Co dělá komiksy s Batmanem tak neodolatelnými? Proč se už bezmála osmdesát let drží na výsluní nejen v rámci DC Comics? Podle mnohých to je rozdílnost různých příběhů a střet s desítkami, bezmála stovkami padouchů, kteří přišli Temného rytíře pokořit. Tom King a James Tynion IV, jejichž komiksy jsme zde už v rámci Znovuzrození hodnotili, sepsali společnými silami fascinující crossover Noc nestvůr, který ukázal, proč je Batman stále tak oblíbený, a výše napsanou domněnku v podstatě potvrdil.
Crossover, který za velkou louží vycházel v sériích Batman, Detective Comics a Nightwing, u nás podobně jako Válka velké trojky vyšel v rámci jedné jediné knihy. Najdeme v ní tedy všech šest částí tohoto příběhu, přičemž kresbu u nich obstarali Andy MacDonald (Multiple Man) a Riley Rossmo (Cowboy Ninja Viking).
Příběh ve velkém odkazuje na obě dřívější knihy, tedy na Já jsem Gotham a Ve stínu netopýrů. Po boku Temného rytíře se tedy na rozdíl od poslední recenzované netopýří publikace objeví spojenci známí i neznámí, jmenovitě například Batwoman, Duke Thomas, Nightwing a Clayface. Hlavním padouchem je pak u nás stále ještě pořádně nedoceněný Hugo Strange, kterého fanoušek neznalý komiksů může považovat za béčkového záporáka v obří galerii netopýrových zlosynů.
Opak je však pravdou a zrovna v tomto crossoveru je naplno ukázána velikost profesora Strange a rozpitvána i jeho motivace, proč chce Batmana svrhnout a zadupat do země. Tentokráte však zašel až tak daleko, že celý Gotham trhají na kusy obrovitánské nestvůry, tedy výsledky jeho pokusů. Batman už několikrát, hlavně coby člen Ligy spravedlnosti, takovýmto nepřátelům čelil, v jeho domácím prostředí se však jedná o svěží premiéru a je zajímavé sledovat Temného rytíře v roli monster huntera, případně drakobijce.
Zmiňovaní společníci, které zde nejhlasitěji zastupuje Waynova sestřenice Batwoman, pak dostávají nečekaně spoustu prostoru, a během šesti kapitol si je i neznalec jejich dřívějších dobrodružství musí zamilovat. Později se v příběhu objeví i jedna velmi důležitá postava ze zmiňované knihy Já jsem Gotham a její role překvapivě není vůbec špatná.
Vynikající je i propojení světů současného Rebirth s dřívějšími komiksy z dílny DC, tentokrát zvláště s proslulým Rokem nula, podle kterého mimochodem bude i pátá řada Gothamu. I další pomrknutí a easter eggy, které se týkaly hlavně Nightwinga, komiksového nadšence potěší.
Tentokráte se však musím vyhradit proti letteringu, který je v několika případech těžce nezvládnutý a čtení některých částí, zvláště pak bojových sekvencí, při kterých jsou popisována bojiště, jde velmi obtížně. Jinak se domácí překlad povedl, Petr Zenkl opět odvedl vynikající práci a slušně si pohrál i s anglickou slovní hříčkou, která tvoří značnou část zápletky. Celé Crew pak musíme pochválit, že stejně jako BB Art s komiksem Ve stínu netopýrů, pomáhá českému fanouškovi poznat postavu Batwoman před jejím televizním uvedením na stanici CW.
Hodnocení: 80%
Diskuze /0