Knižní předloha a seriál: Porovnání u deváté epizody The Green Council

Knižní předloha a seriál: Porovnání u deváté epizody The Green Council

Tato epizoda pokryla dění v hlavním městě bezprostředně po smrti Viseryse I., a to zhruba tak jako knižní předloha. Ta ho ovšem ještě víc rozvádí a některé postavy umisťuje do jiných pozic. Pojďme se na to podívat.

16 0
23.10.2022

Malá rada

Viserys zemřel. V předloze neměl přezdívku Smírný ani obdobnou, lidé mu pouze kdysi říkali Mladý král. Ačkoli byl mírumilovný. Co dál? Viděli jsme okamžité svolání zasedání Malé rady. To se v předloze konalo v komnatách královny a žádné proroctví při něm nehrálo roli. Alicent stejně jako všichni ostatní věděla, že Viserys si přál až do konce korunovat Rhaenyru. Nic ani nenasvědčuje tomu, že královi rádci už nějakou dobu plánovali se tomuto přání postavit. Proto věci proběhly poměrně jinak.

Předně se neúčastnil Harrold Westerling, lord velitel Královské gardy. Už byl dávno po smrti, na jeho místě stál Criston Cole. Zato se účastnil Larys Strong, mistr našeptavačů, jehož pozice v seriálu zatím stále není obsazena. A ti se zbytkem postav tak, jak je známe, zasedali dlouhé hodiny.

Knižní verze nicméně vychází jen ze zápisů velmistra Munkuna, které shromáždil po válce z výpovědí některých svědků a z detailního svědectví velmistra Orwyla. Ten se sice této rady účastnil jako v seriálu, jenže se po válce ocitl ve vězení a svým svědectvím se patrně snažil značně vylepšit svůj obraz. Takže mnohé rozdílně zobrazené události se vlastně mohly stát. Třeba se mnozí včetně Munkuna domnívají, že co v předloze Orwyle připisuje sobě, pravděpodobně, pokud vůbec někdo, pronášel a požadoval lord Lyman Beesbury. Jemuž bylo v předloze 80 a v seriálu 76.

Orwyle tedy podle svých slov navrhoval zahájit přípravy pohřbu a Rhaenyřiny korunovace. Otto a Alicent trvali na korunovaci krále, ne královny. Dlouho se diskutovalo, debatovali nad tím, co a jak je možné provést, kterého ze sourozenců zvolit, dokonce sáhli ke starým precedentům z Velkého koncilu v roce 101. Criston také protestoval, aby po Rhaenyře vládli její bastardi, a měl za to, že Rhaenyra a Daemon udělají z Rudé bašty bordel. Až zůstal jen Lyman, který odmítal ustoupil. A zde se zdroje rozchází v tom, co se s ním stalo.

Podle Munkunovy kompilace ho odvedli do kobky, kde nakonec zemřel. Podle septona Eustáce ho Criston podřízl, což je neblíže seriálové verzi. Podle šaška Hříbečka, tou dobou na Dračím kameni, ho Criston vyhodil z okna na hroty oštěpů v příkopu pod Maegorovou pevností Rudé bašty. Pak ho vyslali zajmout černé, tedy podporovatele Rhaenyry, u dvora. Larys také navrhl, aby uzavřeli krvavou přísahu. Což všichni stvrdili pořezáním dlaně, kromě Alicent, již jako ženu omluvili. Co přesně udělat s Rhaenyrou a s královským pokladem se v tuto chvíli ještě úplně neřešilo.

Criston se potom značně činil. V kobkách zmizelo mnoho dvořanů. V seriálu odmítl pokleknout třeba nejmenovaný lord, jehož zatkli. Dále lady Fell, která za svůj postoj zaplatila i v předloze, přesto, že její příbuzný ser Willis je jedním z Aegonových gardistů. Podle nekanonické, avšak autorem schválené, roleplay hry Blood of Dragons se jmenuje Alora a je Willisovou matkou. Poté se pokusil utéct lord Caswell. V předloze ho zatkli spolu s ostatními, a když odmítl pokleknout před Aegonem II., sťali mu hlavu místo seriálového oběšení.

V Rudé baště akorát na rozdíl od seriálu nebyla princezna Rhaenys. Touto dobou byla doma se svým manželem, jenž už netrpěl žádnou nemocí, jaká by mu bránila plně podporovat Rhaenyru. Nemusela tak utíkat z města a neměla příležitost Aegona a jeho rodinu spálit a zastavit válku v samých počátcích.

Hledání Aegona

V seriálu jsme ve chvíli, kdy hledali prince Aegona, aby ho vůbec mohli korunovat, poprvé viděli jeho dvojčata. Byly to maličké děti. V předloze jim v roce Viserysovy smrti, tedy knižním 129, mělo být už 6. Také jsme viděli, že ho hledají gardisté Erryk a Arryk Cargyllové. V předloze už byl Erryk několik let Rhaenyřiným přísežným štítem, tedy žil na Dračím kameni, stejně jako další gardista Lorent Marbrand. Seriál ho tak patrně prohodil s třetím gardistou, Steffonem Darklynem.

Přesto nebylo snadné Aegona najít a opět je rozpor mezi jednotlivými zdroji o tom, kde byl v předloze. Nikam ho neuklidila Mysaria, na rozdíl od seriálu nebyla ve městě. Podle Munkuna byl za svou zábavou. Podle Hříbečka, jehož skandální a méně důvěryhodné verze si seriál rád volí, ho Criston našel v krysí jámě s bojujícími dětmi a nanejvýš dvanáctiletým děvčetem, které ho orálně uspokojovalo. Seriál akorát potvrdil, že i to provozuje. A podle Eustáce byl se svou milenkou, jakousi dcerou obchodníka. O úkrytu v septu nemluví nikdo. Jako v seriálu ale Aegon korunu odmítal, dokonce prohlašoval, že ji nebude krást Rhaenyře. Až ho Criston přesvědčil, že ho Rhaenyra popraví, pokud se nestane králem.

Zajímavý je k tomu seriálový dodatek nechuti prince Aemonda, že se králem má stát Aegon, na rozdíl od něj nehoden trůnu. Ale jelikož žádný ze zdrojů u princova hledání nebyl a Aemond se jim se svými myšlenkami asi nesvěřil, nejsou ani v předloze vyloučeny jeho vlastní ambice a konflikt mezi nimi a povinností. Jež nakonec zvítězila.

Před korunovací

V seriálu Aegona korunovali zhruba do dne nebo dvou a vše bylo rychlé. V předloze uběhla mnohem delší doba. Po zajištění Aegona probíhaly další rady, změny a čistky. Tyland Lannister se stal novým správcem pokladny namísto zabitého Beesburyho, a teprve tehdy rozhodl o rozdělení královského pokladu. Poté začala „zelená rada“ bedlivě zkoumat, kdo v říši by mohl přispěchat na pomoc Rhaenyře, a to až tak, že v záznamech z koncilu z roku 101 hledali, kdo při volbě nového krále podporoval kohokoli, kdo by se pro ni mohl vyslovit. K tomu vyslali Aemonda zajistit nejistý a mocný Bouřlivý konec, což uvidíme v poslední epizodě první série.

A až po tom všem už nebyli schopní dále tajit, jak se v královských komnatách již několik dní rozkládá královo tělo a jak mizí příliš mnoho dvořanů a sluhů nařknutých z nespolehlivosti – ve skutečnosti ti, kdo zjistili, co se děje. Tudíž po sedmi dnech od Viserysovy smrti konečně přistoupili ke korunovaci.

Korunovace

Aegon II. přijal korunu Aegona I. a pomazání. V předloze bylo pomazání od septona Eustáce (Nejvyšší septon nebyl k dispozici), a korunu představovala jednoduchá čelenka z valyrijské oceli posázená velkými čtvercovými rubíny. A druhou korunu, královninu, pak měla Alicent posadit na Helaeninu hlavu coby nové královně.

Záznamy se ale neshodují v tom, kdo na korunovaci vůbec přišel. V seriálu nahnali do Dračího doupěte davy z města, v předloze některé zprávy rovněž tvrdí, že Dračí doupě bylo plné přihlížejících. Jiné ale, že bylo poloprázdné, a i lidé po říši novinu o králi Aegonovi II. přijímali rozpačitě. A protože Rhaenys nebyla ve městě, žádný drak na korunovaci náhle nevtrhl. Jen jeden se ukázal. Poté, co byl prohlášen králem, se Aegon vítězoslavně proletěl na vlastním zlatém drakovi.

Foto: HBO

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Nepřehlédněte

Přehled důležitých rodů, které sehrají roli v občanské válce mezi Targaryeny

Přehled důležitých rodů, které sehrají roli v občanské válce mezi Targaryeny

Ani seriál House of the Dragon se neobejde bez početného množství rodů. Které rody, jež známe už ze seriálu Game of Thrones, zasáhnou do války? A které nové rody nám naopak budou představeny?

Reklama

Plakáty

Plakáty

Narozeniny

Hlídejte si nás

Filtr seriálů








Reklama