Knižní předloha a seriál: Porovnání u desáté epizody The Black Queen
Poslední epizoda pokryla dění po smrti Viseryse I. na Dračím kameni, a to jen s několika málo rozdíly od knižní předlohy. Pojďme se na ně podívat.
Kamenoschody
Corlys Velaryon v poslední epizodě potvrdil, že Kamenoschody ovládá Sedm království a Triarchii vyhnal. Je to jen drobnost, ale i tak tam byla v předloze situace opačná.
Když se Daemon prohlásil králem Úzkého moře, přidalo se k Triarchii válčící o Kamenoschody Dorne, protože princi Qorenovi se nelíbilo, jak blízko se Targaryen dostává. Daemon pak měl velké potíže ostrovy udržet a po smrti své první manželky je úplně opustil. O další účasti Velaryonů nebo jiných ze Sedmi království žádná kronika také nemluví. Naopak další muži, především žoldáci, převzali titul krále Úzkého moře, až nakonec Triarchie a Dornové všechny definitivně vyhnali a víceméně ostrovy ovládali až do kolapsu Triarchie a její „občanské“ války – po Tanci draků. Vliv Západozemí na Kamenoschodech zkrátka skončil ve chvíli, kdy o ně přestal mít zájem Daemon.
Porod
Rhaenyřino poslední dítě se narodilo mrtvé poté, co se dozvěděla šokující novinky z hlavního města. Další podrobnosti neznáme a musíme se tak spoléhat na předlohu. Tam Rhaenyra rodila tři dny, o měsíc dřív, a podle šaška Hříbečka, který sice byl na Dračím kameni, ale také si rád vše přibarvoval, porodila zkroucenou, znetvořenou holčičku s dírou v hrudi a pahýlem šupinatého ocasu. Pojmenovala ji Visenya, prohlásila, že za to můžou zelení, zabili jí dceru a ukradli jí korunu a za to se budou zodpovídat, a děvče bylo zpopelněno.
Rhaenyřini spojenci
Ser Erryk Cargyll v seriálu dorazil na pohřeb Visenye s ukradenou korunou, v předloze žil na Dračím kameni jako Rhaenyřin přísežný štít. Jeho roli prohodili s gardistou Steffonem Darklynem, který utekl za Rhaenyrou i s korunou v předloze. Tam je navíc koruna prostou čelenkou ze zlata se sedmi drahokamy odlišných barev. Vedle toho v seriálu gardisté Steffon Darklyn i Lorent Marbrand prohlásili, že nejprve přísahali službu v Královské gardě Jaehaerysovi I., ovšem předloha nepřináší žádný záznam o jejich službě dříve než od časů Viseryse I.
Po pohřbu Rhaenyra svolala svou černou radu. V předloze akorát ještě nekorunovaná a účastnil se tam i její jedenáctiletý Joffrey (v seriálu se zdá o něco mladší). Na její stranu se připojily všechny rody jmenované v seriálu a Corlys a Rhaenys. Rhaenys přitom už měla šedivět, což bylo v předloze na jejích černých vlasech znát, zatímco Rhaenyra měla být po všech těhotenstvích značně při těle.
Všichni spojenci i Rhaenyra přitom už byli povolaní do Králova přístaviště a dělalo jim starosti, že Aegon II. má k dispozici všechny symboly legitimního vládce, zatímco Rhaenyra slabě opevněný ostrov. V seriálu proto Daemon navrhoval udeřit s draky a najít víc dračích jezdců. V předloze to byla Rhaenys. Daemon se do boje nehrnul. Bitvy draků proti drakům se obával, věděl, jak snadno může dopadnout zle, a chtěl nejprve válčit slovy – získat co nejvíc přísah věrnosti a přesvědčit důležité lordy. A rozhodl o Rhaenyřině korunovaci, kterou urychleně uspořádali až další den.
Korunovace Rhaenyry
V seriálu proběhla korunovace ještě na pohřbu Visenyi, v předloze se na ni několik dní čekalo. A Rhaenyra se dočkala i drobně odlišného titulu. V předloze jí Daemon nekorunoval i Ochráncem říše, tím se prohlásil coby zkušený válečník sám. Zato ale Rhaenyra prohlásila Jacaeryse princem Dračího kamene a dědicem trůnu, Otta a Alicent Hightowery zrádci a Alicentiny děti se rozhodla ušetřit, pokud přijedou na Dračí kámen, pokleknou a požádají o odpuštění.
Návštěva z Králova přístaviště
O korunovaci Rhaenyry se dozvěděli i v Králově přístavišti. V seriálu proto vyrazili Otto Hightower a velmistr Orwyle na Dračí kámen. V předloze Aegon řádil, ale nakonec se nechal přesvědčit, aby poslal velmistra Orwylea, Arryka Cargylla a Gwaynea Hightowera, Ottova syna a velitele Městské hlídky, nikoli Ottu, aby Rhaenyru přesvědčili přijmout stejné podmínky jako v seriálu.
Rhaenyra se však Orwyla zeptala, koho jmenoval dědicem král Viserys. Orwyle musel přiznat, že ji. Rhaenyra prohlásila, že když není schopný řídit se zákony a královskými nařízeními, není řádný mistr, nechala mu odebrat řetěz, dala ho svému mistrovi Gerardysovi a Orwyla poslala s odpovědí, že buď bude mít trůn, nebo Aegonovu hlavu. Na což Aegon II. vyhlásil válku. Zatímco na Dračím kameni zůstal jeden vyslanec a odehrála se památná událost, kterou snad seriál ukáže ve druhé řadě.
První bouře
V seriálu stejně jako v předloze poslala Rhaenyra mladšího Luceryse vyjednávat s Borrosem Baratheonem. Měla to být rychlejší a bezpečnější cesta. Akorát tam dřív dorazil princ Aemond. Zdá se přitom, že Aemond nezamýšlel při jejich konfliktu Luceryse zabít, možná ho vyděsit a nejspíš ublížit. Jenže zašel až do bodu, z něhož není návratu, a ztratil nad Vhagar kontrolu, když ji Arrax vyprovokoval ohněm.
V předloze byly věci trochu jinak. Z jednání mezi Aemondem a Borrosem, jež seriál neukázal, víme, že Borros jako dědice trůnu chtěl raději muže, Rhaenyra podle něj měla dědit, jen pokud by žádný nebyl. A jejich spojenectví Aemond stvrdil slibem sňatku s jednou ze čtyř Borrosových dcer. Neví se sice se kterou, jen to nebyla Maris. Lucerys se objevil až následující ráno. A co se stalo pak, tentokrát nevytahoval velmistr Munkun ze zápisků více či méně spolehlivých kronikářů. Popsalo to mnoho svědků.
Aemond Luceryse od začátku urážel. Borros mezi ně dokonce musel poslat stráže. A když Lukea poslal domů se stejnou odpovědí jako v seriálu, Aemond vytáhl meč a žádal, ať si Luke vydloubne oko. Zase se schylovalo ke rvačce, Borros je zase prudce zastavil a zakázal Aemondovi prolévat krev pod jeho střechou. A nechal Lukea eskortovat pryč. Přičemž tehdy prý vše mohlo skončit.
Maris však štvalo, že si ji Aemond nevybral. Uštěpačně proto poznamenala, zda mu Luke vzal oko nebo koule, a jak je ráda, že si vybral její sestru, protože chce manžela se vším všudy. Aemond se rozzuřil. Žádal Borrose o povolení odejít, Borros mu vyhověl, nemůže mu přece přikazovat, co má dělat mimo jeho hrad, a Aemond se rozběhl k Vhagar. Málokdo pochybuje o jeho mnohem krvelačnějších úmyslech.
Venku mezitím udeřila bouře, kvůli níž nemohl mladší a rychlejší Arrax před Vhagar uletět, a draci se porvali. Šlehaly plameny, ozýval se řev, na rozdíl od seriálu se do sebe doopravdy pustili. Ale Vhagar byla pětkrát větší a zkušenější. Po krátkém boji se polámaný Arrax zřítil do vod Zálivu ztroskotání a po třech dnech se pod útesy Bouřlivého konce vyplavila jeho hlava.
Podle Hříbečka se vyplavila i mrtvola Lukea, Aemond jí prý vyřízl oči a věnoval je Maris. Podle jiných Vhagar Lukea ve vzduchu sežrala. Podle velice obskurního příběhu přežil, avšak přišel o paměť a dožil jako mentálně postižený rybář. A podle velmistra Munkuna zkrátka zemřel s Arraxem, ač se jeho tělo nenašlo, a tím skončilo všechno vyjednávání i pro černé.
Foto: HBO
Diskuze /0