Knižní předloha a seriál: Porovnání u čtvrté epizody King of the Narrow Sea

Knižní předloha a seriál: Porovnání u čtvrté epizody King of the Narrow Sea

Přesunuli jsme se o rok. Události odpovídají knižním letům 109–112, kromě Rhaenyry. V osmnácti nebo devatenácti byla už v jiné situaci, protože seriálový letopočet je posunutý. V knize jí bylo 13–16. Což je detail. Tato epizoda se poměrně hodně rozjíždí s předlohou v důležitějších ohledech.

12 0
18.9.2022

Rhaenyřini nápadníci

V seriálu se za Rhaenyrou sjížděli nápadníci ze všech koutů říše. Konkrétně jsme viděli audienci, kterou držela s Boremundem Baratheonem, strýcem princezny Rhaenys. Pravděpodobně v Bouřlivém konci, ačkoli se jí tam představily většinou říční rody. V předloze se jí dvořili spíš místní v sídlech, jaká navštívila.

Podle znaků, které se podařilo identifikovat, mezi nimi byli Mootonové (s obráceným znakem), Freyové, Blackwoodové, Brackenové, Strongové a Dondarrionové a Swannové (z Bouřlivých krajin). A muž se znakem koruny na hnědém poli. Takový měli Muddové, královský rod, jenž vymřel už před několika tisíci lety během invaze Andalů. Kromě lorda Dondarriona, o jejich rodu z tohoto období nevíme nic, Swanna, kdy nevíme, jestli se některý o Rhaenyru ucházel, a pochopitelně Mudda, se všichni ucházeli o královský sňatek i v předloze. Jen jinak.

Když tam Rhaenyra navštívila Trojzubec, zkoušeli to synové starého lorda Grovera Tullyho. Forrest Frey, výrazně mladší, ji bláhově požádal o ruku a získal přezdívku Hlupák Frey. Samwell Blackwood a Amos Bracken (v seriálu pojmenovaní Willem a Jerrel) o ni svedli duel, vyhrál ho Amos a nikdo nezemřel. Nevíme, jestli odpovídá „Willemovo“ tvrzení, že lord Lucas Blackwood, dědeček jeho dědečka, se připojil k Aegonu Dobyvateli. Jakýsi Blackwood ano, ale jeho jméno ani potomky neznáme. A není jasné, kdo čekal ve frontě za rod Strongů. V knize se o Rhaenyru ucházel ser Harwin, ale ten to zde není.

Návrat Daemona

Kromě toho, že se seriálový i knižní Daemon představil jako král Úzkého moře, si v předloze přisvojoval ještě další titul a držel ho o něco déle. Sám se prohlásil králem Kamenoschodů a Úzkého moře a Corlys Velaryon na jeho hlavu posadil korunu. Což jsou poslední zprávy o Corlysovi, jaké ve vztahu ke Kamenoschodům existují. Co a kde dělal potom nevíme, Laenu se synem Mořského lorda Braavosu totiž zasnoubil už dávno, před Viserysovou svatbou.

Daemon tam ale zůstal ještě dva roky, než se vrátil ke dvoru proto, že ho to na Kamenoschodech přestalo bavit. Učinil tak při důležitém turnaji k pátému výročí Viseryse a Alicent, ten samotný nás patrně čeká v seriálu později. Nicméně Viserys v obou případech bratra rád přijal, a protože Daemon v předloze vydržel u dvora půl roku, získal i místo v Malé radě a začal znovu řádit po městě.

Rhaenyra a její milenci

Skandál mezi Rhaenyrou, Daemonem a Cristonem Colem v předloze probíhal jinak, v této době se ani spolehlivě nepotvrdil. Seriál vynechal otevřené povědomí o tom, jak byla už dlouho do Cristona zblázněná, a hlavně královského šaška Hříbečka/Hříbka (různé varianty překladu v různých dílech) i septona Eustáce z královského septa Rudé bašty, Viserysova důvěrníka, zdroje často pochybných zpráv o sexuálních skandálech a v Eustácově případě Aegonova podporovatele. Zatímco mistrovské zdroje je dost mírní. Proto je nutné detailněji uvést, jak o Rhaenyřině sexualitě v tomto kontextu mluví Hříbeček, Eustác a oficiální kroniky.

Podle Eustácových zápisků Rhaenyra přišla o panenství s Daemonem před šestnáctými narozeninami a nachytat je měl rytíř královské gardy Arryk Cargyll. Daemon ji měl svést poté, co jí hodiny dělal společnost, bral ji na výlety, dával jí dárky a utahoval si z podporovatelů Hightowerů. Takže se do něj měla i zamilovat a jednou dokonce prosit, aby si ho mohla vzít.

Hříbeček tvrdí, že Daemon, někdy s jeho asistencí, Rhaenyře „jen“ dával hodiny svádění. Chtěla, aby ji Criston viděl jako ženu. Za tím účelem ji někdy bral na osamocené útesy v zálivu nebo do nevěstinců po městě, ale Rhaenyra i tehdy zůstala pannou, protože se chtěla odevzdat Cristonovi. O což se prý pokusila, ale Cristona to naprosto zděsilo a odmítl ji.

V noci, kdy jí otec nakázal vzít si Laenora Velaryona, se k ní ovšem podle Eustáce Criston vplížil, vyznal jí lásku a nabídl jí cestu za moře, kde je bude živit jako žoldák. Rhaenyra měla za to, že jako krev draka má na víc než být jen ženou žoldáka, a kdyby takto zradil přísahu Královské gardy, proč by nezradil i manželské sliby jí. Podle Hříbečka naopak přišla Rhaenyra tuto noc za ním a znovu se ho pokusila svést, což Criston opět odmítl. Podle obou spolu nikdy neměli styk. Až cestou do svých komnat prý potkala jiného šlechtice, s nímž navázala opravdový poměr.

Neví se, kterému tvrzení uvěřil král, protože všechna se k němu měla dostat jen jako drby a konfliktní hlášení. Oficiální záznam hovoří o jakési potyčce, po níž se Daemon vrátil ke svým válkám. Někteří tvrdí, že Alicent chtěla Daemona ze dvora, protože jejich vztahy byly na bodu mrazu. Daemon se i prý stejně jako v seriálu přiznal bez ohledu na pravdu, aby mu Viserys dal „zneuctěnou“ Rhaenyru a trůn. Hříbeček přiléval olej do ohně. V každém případě Viserys poslal bratra pryč. Za což může být rád, lord Lyonel Strong dokonce navrhoval, aby ho popravili, čemuž se vyhnul jen díky příbuzenství.

Patrně také v ničem neměla prsty Mysaria, která v seriálu prozradila Daemona s Rhaenyrou Ottovi. Otto už byl v předloze ze dvora pryč, Viserys ho propustil kvůli jeho velkému tlaku na jemnování Aegona dědicem (ne kvůli krokům proti Rhaenyře) brzy po druhém porodu Alicent, a Mysarii Daemon vyslal do Lysu, než začal válku na Kamenoschodech. A znovu se v příběhu ukázala až po letech během Tance draků.

Vezmeš si sera Laenora

Viserys Rhaenyře rozkázal provdat za sera Laenora Velaryona, nebo jí odejme status dědičky trůnu. Což byl i v knize jediný způsob, jak prolomit její hlasité námitky a nevoli k Laenorovým vlastnostem, které seriál snad ještě ukáže. Akorát v předloze Laenor nebyl ser. Nebyl to zrovna nejlepší bojovník a pasovali ho až čtrnáct dní před svatbou, protože princ choť musel být alespoň rytíř. Navíc se toto definitivní rozhodnutí a krátce na to svatba odehrály až v knižním roce 114, tedy mnohem později, než si zvolil seriál (na druhou stranu seriál udělal Rhaenyru starší a vše posunul o pár let).

Viserysovy příběhy

Viserys v této epizodě shrnul příběh o smrti svého otce. Zemřel pět dní po honu uspořádaného k jeho jmenování pobočníkem. V předloze ale zemřel za stejných okolností až rok po svém jmenování.

Vůbec Viserys o své rodině často vypráví v rozporu s předlohou. Tvrdil třeba, že princezna Alyssa měla oblíbené dítě – Daemona, protože lépe bojoval a byl divočejší. Zemřela ale, když bylo Viserysovi 7 a Daemonovi 3, a to sotva někdo posuzoval, kdo je lepší válečník a princ. Nebo že v Rhaenyřině seriálovém věku, tedy v osmnácti či devatenácti, si on a Daemon otevřeně razili cestu bordely ve městě. Viserys dle svých slov z minulého dílu byl minimálně zasnoubený, v knize byli dokonce oba bratři už ženatí. Což nebrzdilo Daemona, ale Viserys pověst děvkaře neměl, a to ani od oplzlého Hříbečka.

Foto: HBO

Diskuze /1

paulus79

trtkací diel…nemozem zatial povedat,ze sa nejak extra tesim na dalsi diel,je mi to nejak jedno,ale uvidime dalej no

18.9.2022 | 11:27:18
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nepřehlédněte

Přehled důležitých rodů, které sehrají roli v občanské válce mezi Targaryeny

Přehled důležitých rodů, které sehrají roli v občanské válce mezi Targaryeny

Ani seriál House of the Dragon se neobejde bez početného množství rodů. Které rody, jež známe už ze seriálu Game of Thrones, zasáhnou do války? A které nové rody nám naopak budou představeny?

Reklama

Plakáty

Plakáty

Narozeniny

Hlídejte si nás

Filtr seriálů








Reklama