Jak seriál nesmí pokazit lorda Voldemorta, aneb co se nepovedlo ve filmové sérii
Lord Voldemort je sice úhlavním nepřítelem Harryho Pottera, ale když se blíže podíváte na jeho počínání ve filmové sérii, tak zjistíte, že s každým dalším filmem jde z něj menší a menší strach. V závěru působí dokonce až směšně, čemuž se musí nový seriál vyvarovat.
I filmová série Harry Potter má své nedostatky, a jedním z nich je rozhodně Voldemort. Ralph Fiennes sice temného pána ztvárnil naprosto dokonale, ale problém s hlavním záporákem nastal po skončení čtvrtého filmu. V Ohnivém poháru byl Voldemort děsivý, slizký a svým vzhledem věrně odpovídal popisu z knih.
Bohužel tvůrci vyslyšeli stížnosti rodičů, protože scéna na hřbitově děsí děti dodnes. Tvůrčí tým se proto rozhodl Voldemortův vzhled polidštit, což vedlo k tomu, že temný pán už nepůsobil tak hrozivě. A s přibývajícími filmy šla jeho děsivost ještě více dolů. Změna vzhledu ale nebyla jedinou slabinou tohoto ikonického záporáka.
Když se podíváme blíže na Voldemortovy činy, zjistíme, že je často až naivní a vlastně i neschopný. Na Bradavice a Harryho pokaždé zaútočí až na konci školního roku, a přesto se mu nikdy nepodaří školu zcela ovládnout. Ve srovnání s jinými padouchy, kteří ovládají galaxie (Darth Vader a císař Palpatine), nebo ničí celé vesmíry (Thanos), působí Voldemort chvílemi skoro komicky.
Pátý, šestý a následně i sedmý díl (rozdělený do dvou částí) Voldemorta příliš strašidelně nevykreslují. Pokud se však vrátíme ke konci čtvrtého dílu, musíme uznat, že tam odvedl režisér Mike Newell skvělou práci. Voldemort zabije Cedrica Diggoryho, čímž podtrhne svou hrozivost a nevyzpytatelnost. Celá scéna na hřbitově věrně zachycuje temnou atmosféru závěrečných kapitol knihy. Voldemort zde působí opravdu děsivě, a je velká škoda, že si tuto auru nedokázal udržet až do posledního dílu.
Navíc jeho plánování často selhává na úplně základních věcech. Voldemort, který se považuje za nejmocnějšího čaroděje všech dob, opakovaně spoléhá na skupinu Smrtijedů, z nichž mnozí působí spíš jako chaotická banda než jako skutečně efektivní armáda. Místo toho, aby využil svou moc k systematickému rozkladu kouzelnického světa, zůstává posedlý Harrym Potterem a jeho smrtí, čímž přehlíží větší hrozby a příležitosti. Ani jeho plán s viteály, které mají zajišťovat jeho nesmrtelnost, nepůsobí příliš důmyslně – jsou snadno dostupné a umístěné na místech, která Harry a jeho přátelé relativně snadno odhalí. Tento nedostatek strategie podkopává Voldemortovu autoritu jako skutečně děsivého záporáka.
Filmovou sérii už nezměníme, ale to neznamená, že je vše ztraceno. Studio Warner Bros. aktuálně pracuje na seriálu o Harrym Potterovi, a určitě si dají záležet na tom, aby jejich hlavní padouch působil dostatečně děsivě. Voldemorta mohou začít budovat už v prvních třech dílech. Je navíc pravděpodobné, že studio vnímá kritiku, která se na filmového Voldemorta po skončení série snesla. Mají tak jedinečnou příležitost vše napravit a přinést nám temného pána, jakého si tato příběhová sága zaslouží.
A jak na vás působil lord Voldemort v průběhu série Harry Potter?
Zdroj: ComicBookMovie.com
Diskuze /8
Sekvence na hřbitově v Ohnivém poháru je opravdu jednou z nejlépe natočených scén z celé série. Moment Priori Incantatem je jeden z nejsilnějších okamžiků. Nejen kvůli rodičům, ale i Cedricovi, kterého jsem nikdy moc nemusela, ale tahle chvíle je fakt hodně silná.
Jako hodně z toho je pravda, ale tenhle argument „Ve srovnání s jinými padouchy, kteří ovládají galaxie (Darth Vader a císař Palpatine), nebo ničí celé vesmíry (Thanos), působí Voldemort chvílemi skoro komicky.“ vždycky přehlíží, že měl kontrolu nad vládou, zákony, soudnictvím, veřejně uznávanými médii celé země, začaly fungovat rasové čistky, na ten rok DOSÁHL systematického rozkladu kouzelnického světa (respektive Británie, protože nebyl psaný jako mezinárodní nebo světová hrozba, tohle byla britská zápletka) a že i v té „škole, kterou nikdy neovládl“ měl vlastní lidi – a ne jenom Snapea, který nebyl jeho člověk, a platila tam jeho pravidla včetně užívání neprominutelných a dalších děsivých kleteb jako trestání studentů. A taky to, že tohle není dílo, kde by se jednalo o celý vesmír. Jako… v podstatě nebyl neúspěšný až do samého konce, kde „zlo“ ztroskotalo na tom, že „hnutí“ stálo na jediném člověku, takže nemohlo úplně pokračovat po jeho konci.
#6 StardosTak jestli na to brali rodiče děti od 8 do 12 let, tak je naprosto pochopitelný, že museli ubrat. Třetí a čtvrtý díl měl spoustu děsivých prvků a Harry Potter byla snad kniha hlavně pro děti. Pokud mělo dítě noční můry z filmu, tak by rodiče o rok později své děti do kina už nevzali.
Tom super si to vystihol
Jasně, dejme seriálu R-kový rating, to zvedne sledovanost. Sorry, ale tohle působí dojmem, že autor nečetl knížky. Knížky jsou pro desetileté (Kámen mudrců) až po osmnáctileté (Relikvie smrti). Filmy byly točeny podle knížek.
Tohle je krásné a přesné hodnocení docela průměrné knížky pro děti, která měla štěstí a byla úspěšná a dostala adaptaci. Těch rapidních změn by bylo potřeba více, ale pokud se to má držet knížek, tak to hold bude ve výsledku takto primitivní.
#7 Ann Taylor#2 Ann Taylor: Tohle je něco, co bych spíše uvítal. Zaměřit se na to, jak právě tohle ovlivnilo jak kouzelnický svět, tak i ten mudlovský. Udělat z toho reálnou globální hrozbu.
#6 Stardos: Na to měli Grindelwalda, Voldy nikdy nebyl globální hrozba, to byl vždycky britský problém, ke kterému se sem tam povedlo přitáhnout nějakého zahraničního zájemce. Akorát, že Grindyho strašně blbě zpracovali, když se z nějakého důvodu rozhodli sloučit do jednoho film/sérii o ztřeštěném zoologovi a jeho zvířátkách a film/sérii o vzestupu a pádu světového magického „nacizmu“ odehrávajícího se v meziválečném a válečném mudlovském období. To nefungovalo.
No mně teda nepřišlo, že by se jeho vzhled mezi čtvrtým a dalšími filmy nějak změnil.