Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody.
Věda v Game of Thrones: Jak rychle by létali draci, kdyby skutečně existovali?
Draci hrají v seriálu Game of Thrones jednu z nejzásadnějších rolí. Jak by však obstáli v reálném světě? Dokázali by vůbec létat? A jakou rychlostí? Biochemik Miroslav Peřina se na tuto otázku podíval z perspektivy vědy – konkrétně biologie a biochemie.
Pokud chceme odpovědět na otázku týkající se rychlosti letu, musíme si nejdříve položit otázku, zda by draci, tak jak je prezentuje seriál, vůbec mohli létat.
V seriálu jsou draci limitováni principem proporcionality. Ten říká, že při zvětšení objektu roste jeho povrch s druhou mocninou a jeho objem se třetí mocninou (při zvětšení na dvojnásobek je povrch čtyřnásoben a objem osminásoben).
Princip, jehož základy předložil už Galileo Galilei, je užívaný a důležitý ve strojírenství nebo biomechanice. Umožňuje vysvětlit, proč dešťové kapky nepřesahují určitou velikost, nebo proč je pro velká zvířata, jako jsou sloni, náročnější se ochlazovat než pro myši.
Když princip aplikujeme na draky, tak nám za předpokladu zemské fyziologie a jejich vývoje z plazů, vychází, že při poměru velikosti těla a křídel by byli velice nemotornými letci. Z pohledu fyziky čelí podobné nepřízni i čmeláci, kteří jsou však jako zástupci hmyzu mnohem lehčí a pro let používají oscilaci křídel. Tedy jiný mechanismus než letci podobní ptákům, k nimž se řadí i draci.
Pokud by draci měli opravdu umět létat, museli by být hodně odlehčení. Podobně jako v případě ptáků – museli by mít duté kosti a vzdušné vaky, které by byly naplněny nejlépe plynem lehčím než vzduch, třeba vodíkem, heliem nebo methanem. Zajímavé by bylo, pokud by měli uzpůsobený celkový metabolismus a využívali by vysokého výdeje tepelné energie k ohřívání těla a případných vaků s tělními plyny pro ještě větší nadlehčení.
Z reálného pohledu tedy není nemožné, aby draci létali. Minimálně rychlostí nejpomalejšího ptáka (Sluky americké) – tedy 10 km/h, pravděpodobně i okolo 25 km/h. Většina přizpůsobení, které jsme zmínili, by však vedla k tomu, že by draci byli podobně křehcí a zranitelní jako většina známých ptáků.
Co se týče jejich možné rychlosti, v epizodě Beyond the Wall museli draci společně s havrany urazit vzdálenost mezi Dračím kamenem a Východní hlídkou (přibližně tisíc kilometrů) v poměrně krátkém čase. Maximální rychlost obyčejných havranů se pohybuje okolo 80 km/h. Při této rychlosti by vzdálenost urazili asi za 13 hodin. Pokud by chtěli draci být rychlejší, jsou limitováni přítomností lidského jezdce a jejich maximální rychlost by byla asi 240 km/h. To výrazně převyšuje maximální rychlost „našeho“ nejrychlejšího letce – netopýra Tadarida (11 g), který umí létat rychlostí 160 km/h.
Je tedy jasné, že draci by nikdy nedosáhli rychlosti jako v seriálu. S určitými, vědecky odůvodnitelnými adaptacemi je ale možné, že pokud by existovali, létat by dokázali.
O dracích pohovoří Miroslav Peřina také na panelové diskusi Věda pro fanoušky Hry o trůny, která se uskuteční na Veletrhu vědy v sobotu 8. června 2019 od 15:00 hod. v PVA EXPO Praha. „Panelovka“ se podívá na seriál Game of Thrones i z pohledu historie. A sice s příspěvkem Rudé svatby po evropsku. Fanoušci seriálu i vědy jsou srdečně zváni. Vstup na akci je zdarma, stačí se registrovat na www.veletrhvedy.cz.
Foto: HBO
Konec Game of Thrones
Prequel
Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů.
Reklama
Nejlepší epizody
Nejoblíbenější postavy
Narozeniny
-
Conleth Hill
24.11.1964 | 24.11.2024 -
Kristian Nairn
25.11.1975 | 25.11.2024 -
Michael Feast
25.11.1946 | 25.11.2024 -
Hafþór Júlíus Björnsson
26.11.1988 | 26.11.2024 -
Michael Condron
28.11.1985 | 28.11.2024
Hlídejte si nás
Napište nám
Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!
Diskuze /31
No, já bych podotkl, že se nejednalo o draky ale wyverny…když už teda mluvíme „vědecky“…
#2 -Skinner- #25 Paetur#1 S4ntaMu3rte: Vo svete ľadu a ohňa wyverny existujú tiež. https://awoiaf.westeros.org/…x.php/Wyvern
drak může lítat jako nejrychlejší letadlo, proč by nemohl, když může chrlit oheň, což bych viděl jako větší problém z pohledu reality
#4 MagikaVonCary82 #16 antty#3 johnsmith182:
Když už tu pospolu vědecky rýpeme, je třeba začít s kauzálním omezením pro tyhle Wunderwaffen. Draci a wyverny jsou plazi. Chlad je pro ně limitující problém. Proč neměli za Zdí na sobě alespoň šálu a čepici? :-D
#6 Lord Denvil#5 Svjatogor: kde je dány, že jsou plazy?… Dlouho se myslelo, že i dinosaury jsou plazy, chladnokrevní a že se pohybovali strašně pomalu… Najednou je ale všechno jinak – jsou z nich teplokrevní předchůdci praku a že T-Rex běhal jak lokomotiva :-D … Draci na svojí velikost a mršnost musí byt teplokrevní. Navíc vždy může přece zapálit ohynek a zahrát se :-D
#7 ori#6 Lord Denvil: Ale dinosaury sú stále plazy, aj keď už sa o nich nezmýšľa tak ako kedysi a je potvrdené že aspoň nektoré druhy boli teplokrvné.
#8 Lord Denvil#7 ori: no asi jak které… Zvíře, které je teplokrevní, má peří a při prsty na končetinách – rozhodně není plaz :-D …ono těch dinosaurů bylo tři prdele různých druhů a žili tady hooodne dlouho. Kdo ví, možná některé uměli létat a chrlít oheň ;-)
:D
#4 MagikaVonCary82: Ano, to dokáže, ale ne půl hodiny v kuse, tak jako to předváděl dračí plamenometčík v poslední epizodě. Zůstańme raději u toho, že je to fantasy…nikoliv science fiction.
To je opravdu úžasné aplikovat vědu na GOT. Můžete ještě napsat článek o tom jak vědecky přesná je obrovská ledová zeď nebo oživování mrtvích, vraždící stín vylézajíci z vaginy, oživlí mrtví, náhodné střídání ročních období, bíli chodci, děti lesa, lidé bez tváře atd.
#13 Nikolperse #14 Oveckoun #15 OveckounZajímavé. Před dvěma týdny vyšlo na ScreenJunkies video přesně o tom samém. Jak rychle draci létají. Jak jsou silní atd. Jestlipak se taky bude porovnávat mezi Drogonem, Šmakem a Maďarským trnoocasým z Pottera.
#11 A_V: Obrovský ľadový múr aký vidíme v GoT neexistoval. George Martin si ako predlohu na tento múr, vzal Hadriánov múr, ktorý delil Južnú časť Británie od tej Severnej. Hadriánov múr bol, vraj, na niektorých miestach vyšší ako 200 metrov. Čo sa týka ľadového múru, tak za určitých podmienok a na určitých miestach by sa vytvoriť dal. Ostatné veci čo si spomenul je čisté fantasy.
#20 caesarSK#11 A_V: Soudě podle předchozí GRRM tvorby: oživování mrtvých dělá většinou tak, že je někdo dálkově ovládá a ta původní bytost je prostě pryč (trilogie corpse handler). Popřípadě, když někdo zemře, může jistý čas tvávit mimo své tělo nebo worgovat do ostatních tvorů (to dost možná udělá Jon do Ducha, pravděpodobně to udělal i Robb → Greywind a umřel tak 2×). NEBO v případě Qyburna to může být jen nepochopená operace. Stejně jako Melisandre – ohnivý polibek může být jenom dýchání z úst do úst / první pomoc.
Ledová zeď: je záhada. Něco tak obrovského, co netaje musí být nějak udržováno. Systémem chlazení. Nebo něčím, co se v knihách teprve ukáže.
Shadowbaby: Melisandre je podle všeho podvodnice. Šarlatánka, používající mysl oblbující prášky a podfuky. Davos si myslel, že něco vidí. GRRM nejoblíbenější film je Forbidden Planet ze 60 let. V příběhu je vraždící monstrum, které zabíjí, protože něčí mysl je schopna utvořit astrální podobu a jednat na dálku. BTW, v knize je to tak, že Stannis spí, nemůžou ho vzbudit a má sen, že Renlyho zabil.
White Walkers: můžou být metaforou pro globální oteplování, já jsem ale fanda teorie toho, že jsou to prostě jiní lidé. Zmutovaní po dávné katastrofě. Nukleární zimě např. Toho, že zbytek kontinentu přežil válku v úkrytech pod zemí (v knihách jsou popsány spousty podzemních prostor) a opět GRRM má tuny příběhů o tom, jak se lidstvo po válce zakopalo pod zemí a v důsledku toho se u nich vyvynuly zvláštní schopnosti. Ve zkratce i to, že Ice and Fire není fantasy, ale hidden scifi.
Děti lesa: původní rasa. Téměř vyhubená lidmi, kteří s nimi pak uzavřeli smlouvu o příměří a … lidé s němi vyje*ali. V mých očích jsou oni největší zlo a usilují o zkázu lidstva. Branovi pomáhají jen proto, aby se lidstvu pomstili (v tomhle mi konec seriálu dokonce nahrává)
Faceless men: jejich přeměna tváře má knižně 3 stupně obtížnosti. Jeden si dokáže změnit např barvu vlasů, maličkosti jako nos atd. Další možnost je stejná jako u Melisandre – iluze a třetí, nejpokrokovější tvář je Jaquen (který je v knize JEDINÝ, který to dokáže). Jedna z teorií, proč Faceless přijali Aryu je to, že ona dokáže tvář měnit sama díky telepatii (aka jako vrozená schopnost, zase jsme u genetiky a scifi)
#16 antty#11 A_V: Ještě k White Walkers. Tahle teorie je extrémně dlouhá, ale pokusím se ji zjednodušit. Vše je o genetice. Představ si, že vyspělý svět je najednou zničen nějakou katastrofou. Ve svých knihách tomu GRRM říká Interregnum. Doba, kdy se civilizace propadne o tisíce let dozadu. Ve světe Ice and Fire přišla Dlouhá noc. Po ní přišli chodci.
Teď na zamyšlení. Přežijete v omezeném počtu a genofond je velmi omezený. Po určité době se objeví genetické problémy a mutace. Co uděláte? Vydáte se hledat jiné zdroje. Čistý materiál. Je klid.
(vynechám dobu, kdy v Noční hlídce vládl samozvaný král a za manželku měl právě ženu z White Walkers)
Posuneme se o pár tisíciletí dopředu. Lidé na severu uctívají Staré bohy a jejich šlechtici praktikují právo první noci. Tolik nechtěných bastardů… Kupodivu existuje na Zdi pevnost jménem Sněžná brána, která má ve sklepení tajné dveře v podobě boží tváře. Krásná metafora pro obětování. Cca před 200 lety navštívila Targaryenská královna Dar, Zeď a Noční hlídku. Zrušila šlechticům právo první noci (knižně potvrzená věc), darovala Hlídce Nový Dar a Sněžná byla přejmenována na Královninu. Jaká náhoda :D A najednou se začínají objevovat Chodci…
Mezitím, za Zdí Kraster vesele přežívá, plodí dcery a je tolerován Hlídkou. Chodci mezitím dostávají malé chlapce. Geneticky poškozené, jako otrávenou genetickou bombu…
Vynechal jsem milión věcí, ale snad popsal vše podstatné :) btw tohle se samozřejmě týká jen knih a jsou to teorie, ale ruku na srdce, je to milionkrát zajímavější, než seriál. + Má to smysl.
#19 Svjatogor#3 johnsmith182: Pusť si „dokument“ Svět draků. Vysvětlení od létání přes chrlení ohně až po páření.
#14 Oveckoun: wow
#17 Oveckoun#16 antty: Doporučím Youtube a Prestona Jacobse. Vyjímečný člověk, který má trestuhodně málo odběratelů a který si zaslouží víc pozorosti, než kdokoliv jiný. Člověk, kterého by měli povinně sledovat všichni ti, kteří tvrdí, jak je seriál skvělý. Nevím, jestli tu smím postovat link, ale tady je.
https://www.youtube.com/…6tAHYO8g9vAA
Opravdu. Kdo se považujete za fanouška knih a chcete slyšet zajímavé názory, není lepší volba.
#4 MagikaVonCary82: Jasně, hubu budou mít z titanu (chemická značka Ti, latinsky Titanium), který je taky přírodního původu.
Vědecky vzato:
#15 Oveckoun: Fanstasy jakožto pozůstatek technologií ze sci-fi minulosti našich (jejich) vyspělejších předků.
Před dvaceti lety by to byl celkem originální nápad. Dnes by to byla kopírka z historie universa RPG / dungeonů Might and Magic (zejm. VI.: Mandate of Heaven, VII.: For Blood and Honor a VIII: Day of the Destroyer). Dřívější díly ságy tak moc neznám. Tady to funguje, je to naivní fanstasy.
S podobným principem pracuje i Warhammer 40k. Tady to taky funguje, je to temná dystopie.
V ASoIaF / GoT si to neumím představit. :-D
#21 Oveckoun#13 Nikolperse: lol. to si citala kde? https://sk.wikipedia.org/…adriánov_val je naozaj tak tazke vyhladat si informacie?
#19 Svjatogor: Jenomže Martinova první povídka vyšla v roce 1971 (Hrdina). Hned v té druhé, Píseň pro Lyu (1976) vystupují telepati Robb, Lyana a hive minded entita. Která může být pro lidstvo velký problém. Hive minded hrozbě se věnuje hned v několika příbězích. Taky má povídky o zdánlivém středověku, než se ukáže, že najdou nějaký super vyspělý artefakt, který je ve skutečnosti vesmírná loď z předchozích civilizací. Říká tomu Thousand Worlds universe. Většina jeho scifi příběhů se odehrává v tom samém vesmíru. Jeho Interregnum byla 1000 let trvající válka mezi lidstvem a (jméno těch druhých si fakt nevzpomenu). Na jejím konci se některé světy vzpomatovaly a některé se propadly do temného středověku… Lidé se ho na to prý pořád ptají. Jestli je Ice and Fire součástí Thousand Worlds. Říká že ne, je to fantasy. Jenomže fun fact , GRRM si myslí, že fantasy a scifi jsou jedno a to samé. Jeho draci mají nohy a křídla. V jednom rozhovoru řekl, že tak je to „anatomicky správné“ protože na světě neexistuje tvor, který má pár předních a zadních končetin + křídla.
Storm's End je prý postavený tak dokonale, že mezi bloky kamene se nedá dostat ani list papíru, jak je přesný. Podle popisu jsou dokonce některé hrady postaveny z něčeho, co vypadá jako beton.
Dívej, než vyšel World of Ice and Fire, byl z toho každý na větvi. Každý čekal, že se dozvíme nějaké nové informace. Ale nic nového to nepřineslo. A co mi připadá zvláštní, v knize je minimum prostoru věnované Qarthu a Ašaji. Qarth má na hradbách vyobrazená zvířata, která tam mohla žít před tisíci lety. V poušti okolo něj jsou opuštěná města a prázdné pouště. Dokonce místa, kde začnou lidem vypadávat vlasy, tvořit se nádory … jako po jaderném výbuchu. V Ašaji klidně může být pozůstatek pokročilé minulosti, co my víme.
Vidíte? Tohle je důvod, proč Ice and Fire tak miluju. Lidé sice na Martina ječí, ať píše, ale kdo jste knihy četl, myslím OPRAVDU četl, tak víte svoje. Z každé jeho knihy jdou napsat tři další jen o významu a možných souvislostech :)
#23 Svjatogor #26 anttyJak to mohla Khaleesi stihnout z Dragonstonu za Zeď:
https://www.youtube.com/watch?…
#21 Oveckoun: Hm, tohle je jiné kafe. Já čtu G.R.R.M. od zimy a jsem zatím v půlce první knihy ASoIaF. Zřejmě jsem zatím neměl štěstí na autory, kteří by dokázali SF a fantasy smysluplně propojit. To, co jsi napsal, před tím mi zkrátka připomnělo Jona Van Caneghema a jeho zemi Enroth. I tady příběh začal v klasickém medieval prostředí a ke konci hráč zjistil, že je to jenom šlupička, jenž obaluje SF jádro.
Takže G.R.R.M. je tak trošku analogií Ludvíka Součka???
Takže Zkáza Valýrije by mohl být tamnější několika násobnější Čenobyl???
#24 Svjatogor#23 Svjatogor: Storm's End. Soudím, že inspirace předkolumbovskou Mezoamerikou.
#1 S4ntaMu3rte: George R.R. Martin před lety napsal na svůj blog toto:
According to the rules of heraldry, dragons have four legs and wyverns two, yes. But have you ever seen a heraldic „seahorse?“ Heralds didn't know crap about biology.
Now, there are no actual dragons, to be sure. But there are bats, and there are birds, and once upon a time there were pterodactyls. Those are the models to use when designing a dragon. No beast in nature has four legs AND wings.
Besides, the best dragon ever shown on film, Vermithrax Perjorative, has two legs and two wings.
My dragons have two legs.
#21 Oveckoun: To zní jako něco, na co se vrhnu… až se prokoušu Kolem času. Btw to je taky hidden sci-fi nebo ne?
#27 Oveckoun#26 antty: Popravdě vůbec netuším. Nečetl jsem to. Nepřečtené knihy se mi tu začínají poněkud hromadit :D
Spíš měl pan biochemik odpovědět na to z čeho draci jsou když mají černé tvrdé kosti a krev jako rožhavenou lávu :D
#4 MagikaVonCary82: Co má být hořečnan sodný (obecně si asi nedokážu představit žádný hořečnan, pokud vůbec něco takového může existovat) a proč by něco takového mělo reagovat s fosforečnanem a kyslíkem (hořčík i fosfor by byly v stabilním stavu a pokud by se někam oxidovaly, tak ne za uvolnění energie a už vůbec ne v tak ohromném množství). Takže nerozumím tomu, jak chceš po chemické stránce ten oheň takto vyrábět, můžeš to nějak opravit/lépe rozvést?
Dobré fantasy a zároveň skryté scifi je Thorgal. První díl, tuším, vyšel v roce 1980.
Co se tyce draku a foukani ohne, tak to resil borec zde dle toho co v prirode je. https://videacesky.cz/…ci-existovat